آخرين مطالب
پيوندها

                                             رضا کیانیان فرمان‌آرا را به صحنه کشاند.

1413890387275_hamidreza dastjerdi -5.JPG

بهمن فرمان‌آرا که پس از سال‌ها تجربه در سینما نمایش «مردی برای تمام فصول» را به عنوان اولین تجربه‌اش درتئاتر به صحنه می‌برد گفت: وقتی دوستی مثل رضا کیانیان داشته باشی از تئاتر هم سر درمی‌آورید.

به گزارش خبرنگار ایسنا،این کارگردان سینما اینگونه سخنانش را ادامه داد: از سال‌ها پیش به این نمایشنامه علاقه بسیاری داشتم، حدود 10 سال پیش رضا کیانیان بحث اجرای آن را مطرح کرد آن زمان شرایط اجرایش فراهم نشد و این شرایط امسال مهیا شده است.

فرمان‌آرا اضافه کرد: در حال حاضر در مقطعی از زندگیم هستم که دوست داشتم این نمایش را اجرا کنم نه اینکه آن را به عنوان برگی رو کنم. بلکه دوست داشتم این تجربه را داشته باشم. همچنان که برای اولین بار در 73 سالگی روی صحنه می‌آیم و نقش کوتاه «کاردینال» را خودم بازی می‌کنم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 18:49 |

                               حدود 30درصد نخبگان تحت پوشش از کشور خارج می‌شوند.                                                                                                                    وضعیت بحرانی نیست.

Medical-research-e1358882380516.jpg

معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد ملی نخبگان با بیان این که آمار جدید خروج نخبگان از کشور در حال گردآوری است، گفت: وضعیت خروج از کشور نخبگان بحرانی نیست و یک سیر طبیعی و عادی دارد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا دکتر حسینی امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه هشتمین همایش سالانه نخبگان جوان که با حضور رییس جمهور برگزار شد در جمع خبرنگاران با بیان این که هزار و 500 نفر از نخبگان در هشتمین همایش سالانه حضور یافتند، گفت: در این همایش علاوه بر امکان تبادل نظر با نخبگان، آنها با آخرین قوانین و آیین‌نامه‌های نخبگان آشنا می‌شوند.

وی از برنامه دیدار نخبگان جوان با مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: ضمن برنامه‌های ذکر شده در هشتمین همایش برای نخبگان نمایشگاه‌ها، هنرکده‌ها و نشست‌های تخصصی تدارک دیده شده است و نخبگان فردا پس از دیدار با مقام معظم رهبری برای حضور در نخستین جشنواره فرهنگی ورزشی نخبگان جوان عازم استان مازندران خواهند شد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 18:44 |

                       تاتارستان وکنفرانس بین المللی برای شاعر ترکمن"مختومقلی فراغی"

قازان، پایتخت جمهوری تاتارستان روسیه، در 22و23سپتامبر2014برابر با اول و دوم مهر ماه سال جاری میزبان کنفرانسی بین المللی به مناسبت سال جهانی شاعر بلند آوازه ترکمن"مختومقلی فراغی" بود. این کنفرانس توسط انیستیتوی کازان به ریاست کیم معلمویچ منّولّین، زیر نظر آکادمی تاتارستان به ریاست صالح اف برگزار گردید. مقالات کنفرانس از جمهوری های فدراتیو روسیه ، کشورهای منطقه اورال، قفقازو ترک زبان بوده- که اغلب ظرفیت ها و قابلیت های تاریخی آن دربین پژوهشگران ایران کمتر شناخته شده است.- وسایر کشورهای ترک زبان آسیایی،ایران وغیره مشارکت داشتند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 13:9 |

 ‌                                                     مرگ تدریجی زیباترین رودخانه ایران

 
208isna-3.jpg

عضو کمیته علمی کنفرانس ملی رودخانه کارون گفت: رودخانه کارون و شاخه‌هایی که به آن می‌ریزد، بزرگترین سیستم رودخانه‌ای را در ایران تشکیل داده و منبع اساسی آب استان خوزستان است. 

محمدحسن صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) –منطقه‌خوزستان- عنوان‌کرد: حوضه‌ی آبریز کارون و دز، نه تنها به عنوان یکی از پرآب‌ترین حوضه‌های آبریز رودخانه‌های کشور محسوب می‌شود، بلکه در مسیر خود تمدن‌های کهنی را به وجود آورده که پس از گذشت ده‌ها قرن، آثار آن محکم و پا برجاست، اما این رودخانه طی سال‌های گذشته دچار کم آبی شده و حجم آب آن به یک‌سوم کاهش یافته است.

وی افزود: یکی از پیامدهای کم‌آبی رودخانه، فرسایش خاک است. در حوضه رودخانه کارون، میانگین فرسایش خاک 20 تن در هکتار گزارش شده است. فرسایش خاک نه‌تنها توان حاصلخیزی خاک‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه با تولید رسوب زیاد موجب کاهش کیفیت آب‌های سطحی و کاهش عمر مفید مخازن سدها نیز می‌شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 12:45 |

                                           مبادله‌ی این آثار بیشتر از طلا و جواهر سود دارد

 
hemmat khahi (4 of 19)-5.jpg

یک هنرمند نقاشی‌خط گفت: تصویب قانون «اختصاص یک درصد از بودجه به خرید آثار هنری» فواید زیادی دارد، از جمله این‌که به معاش هنرمندان کمک می‌کند و سبب می‌شود آن‌ها بدون دغدغه‌ی مالی برای تهیه‌ی آثار هنری ناب تلاش کنند.

 جلیل رسولی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا،‌ درباره‌ی ضرورت تصویب قانون تخصیص یک درصد از بودجه‌های عمرانی برای خرید آثار هنری توسط اداره‌های دولتی، اظهار کرد: در جامعه‌ی هنری ما، نیاز به تصویب این قانون وجود دارد. جامعه‌ای که هنرهای تجسمی برای آن اهمیت ندارد، متوجه نیست که حمایت از هنرهای تجسمی، حفاظت از فرهنگ و هنر کشور است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 11:19 |
                                   اجرای کنسرت موسیقی قوالی پاکستان

کنسرت موسیقی قوالی پاکستان در 28 مهرماه و در یک سانس با حضور سفرای کشورهای مختلف از جمله تاجیکستان، پاکستان، آلمان، ایتالیا، اتریش، افغانستان برای علاقه مندان در سالن مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران اجرا شد.

این کنسرت با اجرای ویژه بدرعلی خان و برادران از خوانندگان سرشناس کشور پاکستان انجام شد که اجرای موسیقی عارفانه و قوالی از جمله اجراهای شاخص این گروه است. موسیقی قوالی یکی از فرم های موسیقی عرفانی است که به حمد و سپاس خداوند، رسول اکرم (ص) و تکریم پرهیزکاران می پردازد. قوالی موسیقی به ژرفای وجود انسان است که با زندگی روحانی و هنری شمال پاکستان و شبه قاره، پیوندی تنگاتنگ دارد و یکی از شاخه های موسیقی عرفانی است که به حمد و سپاس خداوند، تکریم رسول اکرم (ص) و تکریم پرهیزکاران می پردازد. قوال می کوشد از راه تجربه شخصی به حقیقت و عشق الهی نایل شود.

عکس: همت خواهی - ایسنا

سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۰۱:۱۱   اجرای کنسرت موسیقی قوالی پاکستان

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 11:14 |

                                     جاده ابریشم دریایی قرن 21 ایجاد شود.

 
پنجمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین عصر روز گذشته در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران روز گذشته 26 مهر 1393 میزبان پنجمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین بود.
 
این همایش با سخنرانی احمد محمدی رئیس انجمن دوستی ایران و چین آغاز شد. محمدی در سخنان خود به بیان برخی از راه های توسعه ارتباط دو کشور پرداخت و گفت: سال گذشته را باید سالی فعال و مثبت در مناسبات دو کشور دانست، در این سال روسای جمهور و مقامات عالیرتبه دو کشور در چندین نوبت دیدارهای بسیار مفید و سازنده ای داشتند که این دیدارها می تواند روند توسعه مناسبات دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را بیش از پیش تقویت کند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:34 |

                          گشایش طبقات جدید کتابخانه در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک

3 طبقه جدید کتابخانه در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آستانه 77 سالگرد وقف این گنجینه بر آستان قدس رضوی در آیینی در روز پنج‌شنبه یکم آبان 1393 خورشیدی با حضور بزرگان فرهنگ، هنر و ادب ایران گشایش می‌یابد؛ بدین ترتیب خدمات کتابخانه‌ای نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ ایران در حوزه نسخه‌های خطی، از 300 متر مربع یک طبقه به 1460 متر مربع در سه طبقه گسترش می‌یابد.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ طبقات جدید کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک که عملیات ساختمانی آن‌ها از یک سال گذشته بدین‌سو انجام شده است در روز پنج‌شنبه یکم آبان 1393 خورشیدی گشایش می‌یابد؛ بدین‌ترتیب فضای خدمات‌رسانی بخش کتابخانه این موقوفه آستان قدس رضوی از 300 به 1460 متر افزایش می‌یابد.
 
این گنجینه در پنج سال گذشته، هم‌زمان با آغاز و گسترش فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی برای بهبود کارکرد و بهره‌وری شایسته و مناسب از ساختمان در جهت انجام فعالیت‌های تخصصی، بازطراحی و گسترش خدمات فرهنگی در دو حوزه کتابخانه‌ای و موزه‌ای را مورد توجه جدی قرار داده است. مهم‌ترین رویکرد و هدف در این میانه، رساندن کتابخانه و موزه به جایگاه درخور آن، یعنی پایگاه و مرکزی برای پژوهشگران برجسته و فرهیختگان در کنار خدمات‌رسانی به مراجعان عادی، همچنین شناساندن آن به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای نفیس و شاخص عرصه‌های کتابداری و موزه‌داری بوده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:31 |

                        قالی ایران در کتاب رکوردهای جهانی «گینس» ثبت می‌شود

دومین مرحله بافت (رکورد گیری) قالی دستباف ایرانی، 'رنگین کمان دوستی' آغاز شد. این قالی قرار است که برای ماندگاری در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- دومین مرحله بافت (رکورد گیری) قالی دستباف ایرانی، «رنگین کمان دوستی» آغاز شد. این قالی قرار است که برای ماندگاری در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود.
 
گفته می‌شود که دو معیار «بیشترین بافندگان یک قالی» و «بیشترین بافندگان یک قالی با بیشترین پراکنش جغرافیایی»، به عنوان نمادی از هنر و فرهنگ جهان شمول ایرانی و پیام آور نوع دوستی و مهر ایرانیان است.
 
از سوی "انجمن جوانان سپید پارس"، با همکاری گروه فرهنگی "کهن سرای واسنا" و شرکت تولیدی "ترنج بافت پارسه گرد" از تاریخ بیست و نهم مهر ماه تا دوم آبان ماه؛ همزمان با نمایشگاه " بهشت شیراز بر صحنه تار و پود" با حضور مدیران ارشد کشوری و استانی این حوزه؛ در هتل بزرگ شیراز آغاز می‌شود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:29 |

                                               باغ چگونه موجودیت یافت؟

سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نشست علمی ' باغ سمن زار نوشاب، تصویر باغ در مثنوی همای و همایون خواجوی کرمانی'گفت:«روزی که انسان تصمیم گرفت طبیعت را به محضر خود بیاورد باغ موجودیت یافت».

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ بهشتی در این نشست که با حضور جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان برگزار شد با اشاره به وجود ساحت های مادی ومعنوی گفت: ساحت ها را بایدبتوان به درستی ترجمه کرد. برای نمونه خیلی چیزها در ساحت روایی وجود دارد که نمی توان واقعیت خارجی برای آنها پیدا کرد.
اوافزود: «خیلی چیزها هم در ساحت طبیعی وجود دارد که نشانی از آنها در ساحت روایی دیده نمی شود».  

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:25 |

                  اصلاح ساختار متلاشی شده صنایع‌دستی کار امروز و فردا نیست

کمر صنایع‌دستی ایران شکسته است، این جمله را معاون صنایع‌دستی کشور می‌گوید. او معتقد است، صنایع‌دستی ایران به‌قدری در دولت نهم و دهم آسیب دیده که برای اصلاح و تغییر ساختار معا،ونت صنایع‌دستی هیچ تصمیمی در شرایط فعلی نمی‌توان گرفت.

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه صنایع‌دستی ـ‌ شاکله صنایع‌دستی ایران درحالی با ادغام به سازمان میراث‌فرهنگی از هم گسسته شد که اعمال سیاست‌های نادرست و انتقال این بخش به اصفهان آخرین ضربه‌ای بود که به‌دلیل اعمال سیاست‌های نادرست بر پیکر صنایع‌دستی وارد آورد و از هنر و صنعت ایران چیزی جز یک نام سنجاق‌شده به سازمان میراث‌فرهنگی باقی نگذاشت.
 
معاون صنایع‌دستی کشور نیز با تایید این مدعا می‌گوید، دولت یازدهم صنایع‌دستی منحل‌ شده را تحویل گرفته و اصلاح و تغییر ساختار متلاشی شده صنایع‌دستی در شرایط فعلی امکانپذیر نیست.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:22 |
                  سخنرانی با موضوعات: مستندسازی دیجیتالی مجموعه بناهای از دست رفته در  بجنورد

 

کمیته آموزش ایکوموس ایران برگزار میکند

سخنرانی اول با موضوع:

مستندسازی دیجیتالی مجموعه بناهای از دست رفته در بجنورد

 (مجموعه مفخم)

سخنران

خانم مهندس سارا مهرعلی زاده

سخنرانی دوم با موضوع:

نویافته هایی از مسجد جامع فریومد

سخنران

آقای مهندس کاوه منصوری

دوشنبه 28 مهرماه 1393

ساعت ۱۵ الی 18 

تالار دکتر شیرازی، واقع در خیابان ولیعصر، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹، فرهنگستان هنر، مرکز هنرپژوهی نقش جهان

 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 10:25 |
موسیقی ترکمنی (کتاب)از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد روی جلد کتاب آوانویسی و تجزیه و تحلیل، تألیف محمدتقی مسعودیه، انتشارات مؤسسه فرهنگی – هنری ماهور، سال ۱۳۷۹ در ۳۵۱ صفحه کتاب موسیقی ترکمنی آخرین تحقیق زنده‌یاد استاد دکتر محمدتقی مسعودیه‌است که برای نخستین بار، موسیقی ترکمنی را بر اساس آوانویسی دقیق مهم‌ترین و مشخص‌ترین مقام‌های رایج در آن، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و ویژگیهای این موسیقی و چگونگی شکل‌گیری ملودیهای آن را بررسی کرده‌است.[۱]

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 18:36 |
مروری بر رمان عامه پسند نوشته «چارلز بوکوفسکی» نوشته «الکس تورن بر» ؛ مترجم «لاله ممنون» تا اواخر سال‌های نوجوانی به طرز جدی کتاب خواندن را آغاز نکرده بودم. در آن‌زمان هیچ ایده‌ای برای اینکه از کجا باید شروع کنم نداشتم. بنابراین هر جا نشانه‌ای برای خواندن می‌یافتم به آن چنگ می‌انداختم. روزی یکی از دوستانم کتاب "در جاده" کروواک را به من داد. در آن کتاب کروواک از "همینگوی" یاد کرده بود. بنابراین شروع به خواندن آثار همینگوی کردم. همینگوی "اسکات فیتز جرالد" را می‌شناخت. بنابراین آثار او را هم مطالعه کردم. از طریق گروه راک مورد علاقه‌ام "مادست ماوس" با "بوکوفسکی" آشنا شدم. راهی که برای آشنایی با یک نویسنده مشهور کمی عجیب به نظر می‌رسد. اما اهمیتی ندارد. بعد از شنیدن متن ترانه‌ای که راجع به او می‌گفت: "آره من می‌دونم اون یه نویسنده خوبه، ولی خدایا کی دلش می‌خواد جای چنین احمقی باشه؟" وسوسه شدم تا او را بیشتر بشناسم. از دوستم سوال کردم که آیا تا به حال چیزی از بوکوفسکی خوانده است یا نه . یکی دو روز بعد او یک نسخه از رمان"پستچی" او را برایم آورد. از آنوقت تا به حال من دو رمان دیگر را همراه با سه مجموعه داستان از وی خوانده‌ام. من به خواندن بوکوفسکی معتادم. گرچه مراقب اعتیادم هستم. سعی می کنم آن‌را کنترل کنم. به خودم اجازه داده‌ام سالی فقط یک رمان از او بخوانم. دلیل این جیره بندی سه چیز است:

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 17:43 |

                                                       سابقه ساخت چاقو در زنجان

 
7777777.jpg

رئیس اتحادیه چاقوسازان زنجان گفت: چاقو یکی از زیباترین صنایع‌دستی زنجان به‌شمار می‌آید که صرفاً کاربرد خانگی دارد.

رضا رابط در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: فعالان در حوزه چاقوسازی در زنجان تنها اقدام به ساخت چاقوهایی می‌کنند که کاربرد خانگی داشته و در آشپزخانه‌ها استفاده ‌شود و هم‌چنین چاقوهایی به ‌عنوان قلم‌تراش یا میوه‌خوری ساخته می‌شود که از ظرافت خاصی برخوردار بوده و قیمت بالایی دارد.

وی ادامه داد: قیمت چاقوی زنجان باعث می‌شود که خانواده‌ها به‌ عنوان خریدار آن مطرح باشند و مطمئناً به‌ خاطر این موضوع هیچ اراذل و اوباشی توان خرید چنین چاقوهایی را ندارند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 11:58 |

                                                  سینما در تسخیر کارگردانان زن

 
1413625640632_1.jpg

در یک اتفاق نادر در سینمای ایران برای اولین همزمان چهار فیلمساز زن‌، فیلم روی پرده سینما دارند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا،‌ مرضیه برومند‌ کارگردان با سابقه سینما‌ فیلم «شهر موشه‌ها2» را در حال اکران دارد‌ که این فیلم توانسته فروش تاریخ سینمای ایران را از آن خود کند.

منیزه حکمت که خود سابقه ساخت چند فیلم سینمایی را دارد تهیه کننده «شهرموشها2» است.

تهمینه میلانی دیگر کارگردان با سابقه و موفق سینمای ایران هم فیلم «آتش بس2» را در حال اکران دارد که این فیلم هم موفق شده است مخاطبان زیادی را خود جذب کند.

تینا پاکروان که پیش از این به عنوان دستیار کارگردان و مدیر تولید در کنار کارگردانان صاحب نامی حضور داشته است این روزها اولین ساخته سینمایی‌اش «خانوم» را در حال اکران دارد. فیلم سه اپیزودی که با محوریت زنان ساخته شده است.

مریم میلانی خواهر تهمینه میلانی هم این روزها اولین ساخته سینمایی‌اش «کاغذ خروس نشان» را روی پرده دارد. فیلمی با موضوع کودکان و نوجوانان که پس از سه سال موفق به اکران محدودی شده است.

همچنین قرار است کمتر از یک ماه دیگر فیلم «شیار 143» به کارگردانی نرگس آبیار نیز روانه اکران سینماها شود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 11:54 |
 

                    نشست هفتگی شهر کتاب سه‌شنبه ۲۹ مهر ساعت ۱۶:۳۰ به تحلیل و بررسی

           ادبیات داستانی اتریش اختصاص دارد که با حضور الکساندر پر و علی‌اصغر حداد برگزار می‌شود.

 
نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه 29 مهر ساعت 16:30 به تحلیل و بررسی ادبیات داستانی اتریش اختصاص دارد که با حضور الکساندر پر و علی‌اصغر حداد در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.
 
ادبیات اتریش ادبیات غنی در حوزه‌ی شعر و داستان است و نام نویسندگانی چون اشتفان تسوایک، روبرت موزیل و پیتر هانتکه برای ایرانیان آشناست.
 

الکساندر پر، نویسنده‌ معاصر اتریشی است که در شهر سالزبورگ اتریش متولد شد و تحصیلاتش را در زبان و ادبیات آلمانی، فلسفه و روزنامه‌نگاری گذراند. هم اکنون به عنوان نویسنده‌ مستقل، در وین زندگی می‌کند. او عضو کانون نویسندگان اتریش است و بیش از صد روخوانی از کتاب‌های‌اش در کشورهای اروپایی داشته است. از آثار الکساندر پر می‌توان به «سرزمین زیرپای آن‌ها»، «سفربه لوبلیانا»، «زیبایی و فناناپذیری»، «نفس دریای بالتیک» و «رحمت خدا بر من» اشاره کرد.

الکساندر پر در نشست شهر کتاب بخشی از آثارش را می‌خواند و درباره‌ی ادبیات معاصر اتریش بحث و گفت‌وگو می‌کند. 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/07/26 و ساعت 18:53 |
                 

             میراث فرهنگی اصفهان توان نگهداری از آثار تاریخی را ندارد

شهردار اصفهان در گفت و گویی که با خبرگزاری میراث‌فرهنگی داشت، اعلام کرد که سازمان میراث‌فرهنگی سیاست‌زده است و اداره میراث‌فرهنگی این استان توان نگهداری و حفاظت از مهمترین آثار تاریخی این شهر را ندارد. سقائیان‌نژاد به CHN گفت: «شهرداری اصفهان با میلیاردها تومان هزینه، حکم مادر را برای میراث‌فرهنگی این شهر دارد».

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ‌ گروه میراث‌فرهنگی ـ‌ میراث‌فرهنگی اصفهان سالهاست که به‌دلیل نگاه  توسعه‌‌گرایانه‌ مدیران شهری با چالش‌‌‌های جدی مواجه است. چالشی که گاه جهان‌نما می‌شود و شاخی برای نقش‌جهان و زمانی دیگر بدون توجه به موزاین میراث‌فرهنگی کشور به قامت ماری آهنی در می‌آید، تا لرزه بر پیکر چهارباغ اصفهان و میدان تاریخی نقش‌جهان بیفکند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/07/26 و ساعت 18:50 |

                                                             الفبای تاریخ از کجا شروع می‌شود؟

 
1411404126228_DAVOUD GHAHRDAR-28.jpg

                           خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-           مجید کیان - کارشناس‌ارشد تاریخ

نگاهی به دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته امسال دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نشان می‌دهد که مهر امسال 861 دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و 4 هزار و 300 نفر هم در دانشگاه پیام‌نور تحصیلات خود را در رشته‌ی تاریخ آغاز کردند و 4 سال دیگر کارشناس تاریخ هستند، علاوه بر این 138 نفر نیز در این رشته وارد پردیس‌های مختلف دانشگاه فرهنگیان در سراسر کشور شدند که معلم تاریخ خواهند شد.

از شور و شوق این ورودی‌های جدید که بگذریم کم نیستند فارغ‌التحصیلان این رشته که سردرگم هستند، مخصوصاً کسانی که از تحصیلات تکمیلی بازمانده‌اند و وارد جامعه‌ شده‌اند اما نمی‌دانند جایگاه خود و رشته‌شان کجاست.

این سردرگمی بیش از آن‌که نتیجه تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان باشد و یا به دلیل مشهور و معروف " عدم تناسب با نیازهای جامعه" که بر سر زبان‌ها افتاده، نتیجه‌ آموزش غلط و کم‌سوادی است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/24 و ساعت 11:25 |

                                               برترین پروژه‌های معماری سال را بشناسید + عکس

 
1413379251943_6.jpg

هفتمین دوره‌‏ی جشنواره‌‏ی جهانی معماری به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد در این حوزه، با حضور 300 اثر برگزیده از کشورهای مختلف در ۳۰ گروه رقابتی با کاربری‌‏های مختلف، در سنگاپور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این جشنواره که به‌‏مدت سه روز ادامه داشت، آثار برگزیده از سراسر جهان در گروه‌های متنوع و با کاربری‌‏های مختلف به رقابت پرداختند و در این میان، پنج اثر از ایران در این رویداد حضور داشتند.

ساختمان‌های تجاری، آموزشی، درمانی، فرهنگی، خانه، هتل، اداری، تفریحی و مذهبی از جمله بخش‌‏های این جشنواره‌ی جهانی هستند. در بخش «خانه» این جشنواره، از ایران «ویلای شمس‌‏آباد» کار مشترک «دخی سربندی» و «علی شریعتی» و «خانه شریفی‌ها» با طراحی «علیرضا تغابنی» و «خانه‌‏ی‌ آبادان» از دفتر معماری «فرشاد مهدی‌زاده» شرکت داشتند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/24 و ساعت 11:15 |

                                           جسدی که 23 قرن سالم مانده است .

هنگامی که در دهه پنجاه قرن پیشین گروهی از کارگران دانمارکی از باتلاقی در مجاورت معدن زغال سنگ تولوند پیکر بیجان مردی را بیرون کشیدند نمی‌دانستند که بیش از 2300 سال از مرگ او می‌گذرد. این جسد بلافاصله به پزشکی قانونی منتقل شد و گزارش‌های منتشره همه را شوکه کرد. 

به گزارش ایسنا، افکارنیوز گزارش داد: در آغاز می‌پنداشتند که وی یک اعدامی بوده چرا که طناب و ریسمانی بر گردن داشت اما بعدها بطور صریح مشخص شد که او حلق‌آویز نشده و بدون شک یک قربانی انسانی بوده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/23 و ساعت 9:49 |

                                       10 آبان، روزی برای علم در خدمت صلح و توسعه

                                       «روز جهانی علم» در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

 

1413296228497_untitled.JPG

با پیگیری دو ساله انجمن ترویج علم ایران، 19 آبان ماه به عنوان روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» در مناسبت‌های تقویم رسمی کشور ثبت شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، پس از کنفرانس جهانی علوم در سال 1999 میلادی، سازمان فرهنگی، علمی، آموزشی ملل متحد(یونسکو) و شورای بین المللی علوم از سال 2001(1380،)، دهم نوامبر برابر با 19 آبان ماه را به عنوان «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، » اعلام کردند. تاکید بر اهمیت به کارگیری علوم در فرآیند توسعه کشورها و نیز کاهش شکاف میان علم و جامعه از اهداف این برنامه است و کوشش می شود تا توجه مردم را به اهمیت نقش علم در جهت پیشرفت جهان جلب کنند. یکی از دیگر از اهداف روز جهانی علم، بهره مند شدن آحاد مردم، بنا به تخصص و مهارت خود، از این روز است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/23 و ساعت 9:40 |

                                               داستان طراحی معروف‌ترین لوگوی ایران

1413115818893_1-2757.jpg
چهاردهم اکتبر (22 مهرماه) روز جهانی استاندارد است. نشان استاندارد ایران که معروف‌ترین اثر «مرتضی ممیز» است، سال‌هاست که آشناترین علامت برای ایرانی‌هایی است که با دیدن آن برای خرید و مصرف یک کالا اطمینان حاصل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، نشانه‌ای که مرتضی ممیز، طراح و گرافیست، در سال 1364 برای موسسه‌ی استاندارد ایران طراحی کرد، به‌دلیل طراحی خاص و استفاده از آن روی بسته‌بندی محصولاتی که اصول استاندارد را رعایت کرده‌اند، به سرعت در حافظه‌ی جمعی ایرانی‌ها به یک نشانه‌ی آشنا و معروف تبدیل شد و حتی این نشانه را معروف‌ترین لوگوی طراحی‌شده برای یک سازمان می‌دانند.

ممیز برای طراحی این نشانه از حروف اختصاری نام لاتین «موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (Institute of Standard and Industrial Research of Iran) که واژه ISIRI را تشکیل می‌دهد، استفاده کرد.

ممیز خود درباره‌ی طراحی این نشانه گفته است: «در طراحی نشانه‌ی استاندارد از قلمی استفاده کردم که به‌خوبی حروف اختصاری ISIRI را به کلمه "ایران" تبدیل کند. دوست داشتم کادر فلش‌مانندی اطراف نوشته را ببندد. کادری که دو زاویه‌ی آن کاملا تیز و دو زاویه‌ی دیگر، منحنی و نرم باشد، تا در نهایت خلاصگی فلش حداکثر و حداقل را که هدف داوری موسسه در محصولات است، نشان دهد؛ اما این حد سادگی برای سفارش‌دهنده کافی نبود و با اضافه کردن خطوط بیشتر، حالت فلش را نمایان‌تر کردم.»

مرتضی ممیز (1315-1384) در طول سال‌ها فعالیت هنری خود در زمینه‌ی گرافیک و طراحی لوگو، نشانه‌های بسیاری را برای سازمان‌های مختلف از جمله آتش‌نشانی، سازمان چای ایران، موزه‌ی رضا عباسی و شهرداری تهران طراحی کرد.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:22 |

                                                          کیتارو به تهران رسید.

1413165940532_HEMMAT KHAHI-35.jpg

"کیتارو" نوازنده شهیر ژاپنی پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به تهران رسید.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، این هنرمند برجسته بامداد روز دوشنبه 21 مهرماه از فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران شد و این در حالی بود که پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی به استقبال این هنرمند آمد.

همچنین چهار نفر از نوازندگان اصلی کیتارو نیز عصر یکشنبه 20 مهرماه وارد تهران شده بودند. قرار است این هنرمند به همراه تعدادی از نوازندگان ارکستر سمفونیک سابق در 23، 24 و 25 مهرماه در تالار وزارت کشور کنسرت داشته باشند.

کیتارو متولد سال 1953 میلادی در شهر تویوهاشی ژاپن است.

او اولین‌بار با خریدن یک گیتار و بدون هیچ معلمی نوازندگی را تجربه کرد. او که اکنون به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان جهان شناخته می‌شود‌، سواد موسیقی به معنای کلاسیک ندارد و به گفته‌ی خودش‌، آموخته است که فقط به گوش و احساسات خود اعتماد کند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:16 |

                                                        مفتون امینی مطرح کرد

                                           جریانی که می‌گوید نیما را باید در موزه گذاشت.

44-28.jpg

مفتون امینی معتقد است جریانی در مجلات و مطبوعات وجود دارد که نیما را نمی‌شناسد و می‌گوید باید او را هم در موزه گذاشت.

این شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌ اظهار کرد: در حال حاضر وضع شعر بحرانی است و در مرحله تغییر به ژانر دیگر و یا تثبیت خود قرار دارد. شعر امروز ایران مرحله حساسی را می‌گذراند؛ مرحله‌ای که در آن چند شاعر مطرح در یک طرف قرار گرفته‌اند و در طرف دیگر برخی از جوان‌ها که معلوم نیست تا کی کارشان را در شعر ادامه می‌دهند.

او افزود: این مسأله از قدیم هم وجود داشت، مثلا در شعر فارسی افرادی مثل سیروس مشفق‌، کارو، حسن هنرمندی‌، خانلری‌ و محمدعلی اسلامی ندوشن شعر می‌گفتند، اما در ادامه شعر را رها کردند. حتی امروز شفیعی کدکنی هم همین‌گونه شده است و پس از این‌که دو کتاب نسبتا قطور در شعر منتشر کرد ظاهرا کار شعر را رها کرده و به تدریس در دانشگاه‌ها اکتفا کرده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:11 |

                                            سرپرست وزارت علوم خواستار شد

                              افزایش بودجه پژوهشی کشور به دو درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 

Mehdi Ghasemi-8-79.jpg

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به هدفگذاری اختصاص حداقل چهار درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش تحقیقات تا سال 1404، افزایش بودجه پژوهشی کشور به دو درصد از تولید ناخالص داخلی در سال آینده را خواستار شد.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدعلی نجفی با اشاره به سرفصل «افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل چهار درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404» در سیاستهای کلی علم و فناوری ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری افزود: افزایش ظرفیت پژوهشی کشور هم در بعد تعداد پژوهشگر و هم در بعد تعداد مراکز تحقیقاتی تقاضا محور و معطوف بودن پژوهش‌ها به پاسخگویی نیازهای کشور و ایجاد درک مشترک در میان سیاستگذاران و برنامه ریزان مالی و بودجه کشور از اهم این پیش نیازها محسوب می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: من پیشنهاد می کنم که در سال 1394، بودجه پژوهشی کشور به میزان دو درصد از تولید ناخالص داخلی ارتقاء پیدا کند و سپس با همکاری همه نهادها، در یک شیب معقول تا سال 1404 این رقم به چهار درصد ارتقاء یابد.

نجفی گفت: هم اکنون متأسفانه ظرفیت‌های خالی پژوهشی داریم که به خاطر کمبود بودجه از آن استفاده نمی‌شود؛ بنابراین اگر در سال 1394 دو درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف تحقیقات کنیم، آن‌گاه می‌توانیم در سال بعد 0.2 درصد به این مبلغ اضافه کنیم و همین طور این افزایش تا سال 1404 ادامه پیدا کند.

وی افزود: هم اکنون کل بودجه‌ای که برای تحقیقات در بخش دولتی و خصوصی خرج می‌شود، به 1.4 درصد از تولید ناخالص داخلی بالغ می‌شود که این مبلغ با توجه به نیازهای کشور ناچیز است.

عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان تصریح کرد: البته مشکلاتی که تحریم‌های ظالمانه دشمنان چه در بخش درآمد کشور و چه در بخش دسترسی به منابع علمی بین‌المللی به کشورمان تحمیل کردند، در این موضوع بی تاثیر نیست.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:3 |

                                                       «نوایی» تمامی ندارد + موسیقی

 
omid shekari-9.jpg

خراسانی‌ها اسمش را گذاشته‌اند «موسیقی سرزمین». بیراه هم نیست، کمتر نوایی همپای موسیقی «نوایی» این همه نشان از خراسان دارد و این همه بر زبان مردم جاری است.

شعرش را البته به نام «طبیب اصفهانی» نوشته‌اند؛ هرچند که در اجراهای مختلف شعر کم و زیادهایی داشته است و تقریباً هیچ اجرایی نیست که کاملاً منطبق بر شعری که در دیوان طبیب است اجرا شده باشد.

اصل شعر طبیب اصفهانی این است:

غمت در نهان‌خانه دل نشیند / به نازی که لیلی به محمل نشیند

به دنبال محمل چنان زار گریم / که از گریه‌ام ناقه در گل نشیند

خلد گر به پا خاری، آسان برآرم / چه سازم به خاری که در دل نشیند؟

پی ناقه‌اش رفتم آهسته، ترسم / غباری به دامان محمل نشیند

مرنجان دلم را که این مرغ وحشی / ز بامی که برخاست، مشکل نشیند

عجب نیست خندد اگر گل به سروی / که در این چمن پای در گل نشیند

بنازم به بزم محبّت که آنجا / گدایی به شاهی مقابل نشیند

طبیب، از طلب در دو گیتی میاسا / کسی چون میان دو منزل، نشیند؟

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/20 و ساعت 10:48 |

 

                                          نمایشگاهی برای تولد محمدرضا شفیعی کدکنی

99-57.jpg

                 نمایشگاه موضوعی کتاب به مناسبت سال‌روز تولد محمدرضا شفیعی کدکنی برپا می‌شود.

به گزارش ایسنا، کتابخانه‌ عمومی حسینیه‌ ارشاد به پاسداشت روز تولد این شاعر و ادیب نمایشگاهی موضوعی در روز نوزدهم مهرماه با بیش از 20 عنوان کتاب و منابع دیگر برپا کرده است.

محمدرضا شفیعی کدکنی در نوزدهم مهرماه سال ۱۳۱۸ در کدکن از توابع تربت حیدریه در خراسان به دنیا آمد. مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی و مدرک دکتری را نیز در همین رشته از دانشگاه تهران گرفت. شفیعی کدکنی از سال ۱۳۴۸ استاد دانشگاه تهران بوده است.

او سرودن شعر را از جوانی به شیوه قدمایی آغاز کرد و پس از چندی به سبک نو مشهور به سبک نیمایی روی آورد. او را در زمره شاعران اجتماعی می‌دانند.

تصحیحات شفیعی کدکنی تصحیح انتقادی متن است و اسرارالتوحید، مصیبت‌نامه، الاهی‌نامه، منطق‌الطیر، اسرارنامه و مقامات و حالات ابوسعید از جمله آثار او در این زمینه هستند.

بازدید از نمایشگاه موضوعی کتاب به مناسبت سال‌روز تولد محمدرضا شفیعی کدکنی برای عموم آزاد است و علاقه‌مندان برای اطلاعات بیش‌تر می‌توانند با شماره تلفن 22866465 تماس بگیرند.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/07/18 و ساعت 10:18 |

                                                     از برنده نوبل ادبیات بیش‌تر بدانیم.

1412859471786_55555.jpeg

خجسته کیهان می‌گوید: پاتریک مودیانو، برنده جایزه نوبل ادبیات 2014، نویسنده مهمی است که نثرش مثل کریستال روشن است و آثارش مثل موسیقی در ذهن می‌ماند.

این مترجم ادبیات فرانسه درباره پاتریک مودیانو به خبرنگار ادبیات ایسنا گفت: مودیانو 69 ساله و فرانسوی است، اما پدری ایتالیایی دارد و قبل از گرفتن نوبل، جایزه‌های مهمی را دریافت کرده است. آخرین جوایز خود را هم سال 2012 از اتریش و سال 2010 از فرانسه گرفته است. او جایزه‌های مهمی چون گنکور و جایزه آکادمی ملی فرانسه را هم در کارنامه‌اش دارد.

او افزود: آکادمی نوبل دلیل اهدای این جایزه به مودیانو را پرداختن او به گم‌شدگی هویت انسان دانسته‌ است. گم‌شدگی تم اصلی آثار اوست. شهرت او به این دلیل است که از حمله نازی‌ها به فرانسه نوشته‌ و زندگی کلیمی‌ها را شرح داده است.

کیهان یکی از وقایع مهم زندگی مودیانو را آشنا شدن او با رمون کنو دانست و گفت: کنو دوست مادر مودیانوست و حتی به او تدریس خصوصی می‌کرده و وقتی می‌بیند او به نوشتن علاقه دارد، مودیانو را به نشر گالیمار در فرانسه معرفی می‌کند. این انتشارات اولین رمان او «میدان اِتوال» را منتشر می‌کند که نام میدانی مهم در فرانسه است. 

این مترجم درباره جایگاه این نویسنده در ادبیات فرانسه هم گفت: نویسنده‌ای که گنکور و جایزه آکادمی ملی فرانسه را ببرد که مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه هستند، مسلما نویسنده‌ای مهم است. او 40 اثر شامل رمان، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه و داستان کوتاه نوشته و درباره او می‌گویند نویسنده‌ای است که نثرش مثل کریستال روشن است و آثارش مثل موسیقی در ذهن می‌ماند.

به گزارش ایسنا، پاتریک مودیانو زاده سال 1945 در فرانسه است. این نویسنده که به عنوان صدوهفتمین نویسنده و شاعر جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد، در ایران هم نویسنده شناخته‌شده‎ای است و چندین رمان از او به فارسی ترجمه شده است.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/07/18 و ساعت 10:9 |

                     اعتراض«جامعه باستان­شناسی ایران» به تخریب‌های شیراز و یزد

هفته‌ای که به یاد دلاوری­ها، ایستادگی­ها و رشادت­ها در جنگ تحمیلی به نام هفته «دفاع مقدس» نام­گذاری شده است شاهد رویدادهای تلخی برای میراث فرهنگی کشور بودیم. به­گونه­ای ناباورانه و دور از انتظار، بخشی از بافت و آثار تاریخیِ شهرهای شیراز و یزد مورد هجوم قرار گرفت و تخریب شد. جامعه باستان شناسی ایران با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود را به اتفاق اعلام می‌کنند.

 درخبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- در هفته‌ای که به یاد دلاوری¬ها، ایستادگی¬ها و رشادت¬ها در جنگ تحمیلی به نام هفته «دفاع مقدس» نام¬گذاری شده است شاهد رویدادهای تلخی برای میراث فرهنگی کشور بودیم. به¬گونه¬ای ناباورانه و دور از انتظار، بخشی از بافت و آثار تاریخیِ شهرهای شیراز و یزد مورد هجوم قرار گرفت و تخریب شد.
 
«جامعة باستان­شناسی ایران» ضمن اعلام مراتب اعتراض و ناخشنودی خود نسبت به این­گونه رویدادهای تلخ، قانون­گریز، و قانون­ستیز که نابودی ارزش­های معنوی و سرمایه­های ملّی میهن ما را نشانه گرفته است، خواستار رسیدگی به پروندة مسببان این­گونه تخریب­ها است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/17 و ساعت 12:6 |

                                          ضرورت نگاه علمی به قومیت ها

                      تهیه وتنظیم: حسین فیروزه ،سردبیر هفته نامه اترک

- شما به عنوان یکی از چهره‌های فعال و شناخته شده در بخش فرهنگی و به خصوص اقليت هاي بومي شمال خراسان و به ويژه قوم كرمانج هستيد. لذا براي خوانندگان ما توضيحي مقدماتي براي اين اقليت بفرماييد.

- به نام خدا. من هم عرض سلام دارم خدمت حضرتعالی و همه عزیزان پرتلاش هفته‌نامه اترک و امیدوارم اترک همیشه مانند نامش، در جوش و خروش و حرکت و زایندگی و بالندگی و پویایی باشد و بتواند منشأ برکات و فرهنگ‌سازی و بسترسازی بیشتر باشد، همانطور که حالا هم هست،. البته قبل از پاسخ به سؤالتان باید عرض کنم که تمام فرهنگ‌های ایرانی، مثل گل‌های باغی هستند که تمام باغ را آراسته‌اند. در همین خراسان عزیز، قومیت‌های مختلفی وجود دارند. در مورد این قومیت‌ها، کار خاصی صورت نگرفته، یعنی به عقیده من به صورت علمی به قومیت‌ها نگاه نشده است.علی‌رغم تلاش‌هایی که مسئولان ما دارند متأسفانه در بعضی مواقع نگاه امنیتی به موضوع قومیت‌ها می‌شود.البته مرزهای جغرافیایی ما طوری هستند که همیشه خطر تاثیر بیگانگان برقومیت ها وجود داشته است ، وجود جمهوری ترکمنستان درترکمن‌صحرا را در نظر بگیرید، از آن طرف آذربایجان، از آن طرف کردستان، یا از آن طرف خوزستان، از این طرف هم بلوچستان. متأسفانه مرزهای ما هم طوری است که درصورت عدم نگاه علمی به قومیت ها،تعلق خاطر به آن سوی مرزها ایجاد خواهد شد و حکومت‌ها هم این دغدغه را دارند. گروهی براین باورنداگر فضای بیشتری برای قومیت هافراهم شود، فکرگرایش به آن سوی مرزهابیشتر می شود، درحالی که زمانی گرایش بیشتر می‌شود که از داخل رویگردان شوند.وقتی داخل مرز، مردم آزادی داشته باشند، فرهنگ، آداب و رسوم و سنت‌هایشان را داشته باشند،از آن سوی مرز رویگردان می‌شوند. حتی از آن سوی مرز به سوی داخل تعلق خاطر و همگرایی ایجاد می‌شود. البته دشمنان ما هم دنبال قضیه قویت‌ها هستند و به عنوان یک پتانسیل به آن نگاه می‌کنند. اما ما معتقدیم که اگر درست حرکت کنیم و یک نگاه علمی داشته باشیم، به عنوان یک فرصت از قومیت‌ها می‌توان بهره گرفت. چون برخی از بزرگواران، دیدشان این است که قومیت‌ها یک چالش‌اند. و با یکسان‌سازی زبانی می توان وحدت ایجاد کرد. که البته این برخلاف گفته قرآن کریم است که از زبان‌ها و رنگ‌ها به عنوان آیات و نشانه‌های خدا یاد کرده است. من معتقدم ما نباید به دنبال یکسان‌سازی زبانی باشیم. ما راه‌های دیگری برای ایجاد یکدلی و وحدت داریم. آن هم این است که حرمت بگذاریم برای همه انسان‌ها، حرمت بگذاریم برای قانون، و حرمت بگذاریم به این مردم. قطعاً این، وحدت را ایجاد می‌کند. قوم کرمانج هم که در شمال خراسان یک اکثریت غالبی هستند، از دیرباز در مرزها مشغول حراست ودفاع از مرزهای کشور عزیزمان بوده اند. در مقابل هجوم بیگانگان ایستاده‌اند و چه شهیدانی تقدیم کرده‌اند. در جنگ هشت ساله هم کردهای خراسان ثابت کردند که وفادار به نظام و وفادار به آرمان‌های انقلاب و وفادار به میهن و کشورشان بوده‌اند. روستای پنجاه‌خانواری "بلقان"نزدیک به بیست شهید کرد داده است. البته قصد من، برتری جویی نیست. ولی بحث این است که مردم در صحنه‌هایی که لازم بوده، دین خودشان را به انقلاب ادا کرده‌اند و حالا وقت ماست که برای این مردم حرمت قائل شویم و گروهی فکر نکنند که قومیت ها فقط برای جنگ‌ و دفاع خوب هستند. البته یک بدی‌ هم هست، که قومیت‌ها اطراف مرزها را گرفته‌اند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/17 و ساعت 11:9 |
  •                                                         باسماچیان


باسماچیان ، قیام ، حرکت جماعاتی از مسلمانان ترکستان ، برضد حکومت شوروی ، عمدتاً از 1918 تا 1930. «باسماچی » (املای ترکی : باصماچی ) در زبان روسی به معنای یاغی است و ریشة آن «باسماق » ترکی و به معنای هجوم آوردن و حمله کردن است . «باسماچگی » در تاجیکی ، یا به عبارت دقیقتر از نظر مقامات دولتی تاجیکستان ، به معنای حرکت ضدانقلاب شورایی بود. در واقع باسماچی لقب اهانت آمیزی است که روسها به قیام کنندگان مسلمان آن صفحات داده اند و این لقب توسّع معنی پیدا کرده و بمرور به بسیاری از انواع حرکتهای مسلحانة سیاسی نیز اطلاق شده است . صدرالدین عینی نیز از آن قیام کنندگان با نام «باسمه چیان » یاد کرده و دزد و تاراجگرشان خوانده است (ص 828 و بعد). احمد زکی ولیدی طوغان می گوید که باشقیرها باسماچیان را به اصطلاح خراسانی عیّار می نامیدند (1929ـ 1939، ص 361).

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/17 و ساعت 10:59 |

آق قوين" از آيين هاي مرسوم بين ترکمن هاست که پيشينه اي به قدمت اسلام داشته و در بسياري از مناطق نشين گلستان همچنان رواج داد.
، اين آيين نشانه عشق و ارادت قوم ترکمن به پيامبر اکرم (ص) است که در ايام ربيع الاول در مناطق ترکمن نشين اجرا مي شود.
آيين آق آش و يا آق قوين، از بهترين و متداول ترين آيين هاي سوراني رايج در بين ترکمن هاست و در واقع جشن 63 سالگي و جشن هم سن شدن با طول عمر مبارک حضرت محمد (ص) است و شايد در بين هيچ يک از فرقه هاي اسلامي وجود نداشته باشد.
اين آيين ديني، سال هاي سال است که در بين تمامي ترکمن هاي جهان مرسوم و متداول است و در بين برخي از افراد طايفه هاي ترکمن، مثل جعفرباي و ساحل نشينان درياي خزر، با نام آق آش و در بين برخي ديگر مثل آتاباي و گوگلان، با نام آق قوين، معروف و مرسوم است.
اين جشن که نمادي از رفتار شايسته و فاصله گرفتن از تيرگي ها و بدي هاست در گذشته همراه با مراسمهاي خاصي اجرا مي شد و مردان ترکمن که به آق آش نائل مي شدند، با ذبح گوسفندي سفيد وليمه مي دادند و غذاهايي به رنگ سفيد طبخ مي کردند. جشن آق آش يا آق قوين از جشنهايي است که بين اقوام ترکمن از ديرباز تاکنون رايج بوده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/17 و ساعت 10:18 |

                                     جایزه محقق جوان 2014 سنگاپور به دانشمند ایرانی رسید.

1412750947059_98.JPG

دکتر «علی خادم حسینی»، استاد ایرانی دانشگاه هاروارد- ام‌آی‌تی موفق به دریافت جایزه محقق جوان سنگاپور IUMRS – MRS شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جایزه به محققان زیر 40 سال که در حوزه علوم مواد و مهندسی دارای دستاوردهای چشمگیری هستند، اعطا می‌شود.

این جایزه همزمان با برگزاری کنفرانس 2014 IUMRS-ICYRAM که از 24 تا 29 اکتبر (دوم تا هفتم آبان) در شهر هایکو چین برگزار خواهد شد، به برندگان اهدا می‌شود.

دکتر «علی خادم حسینی» تابستان امسال نیز جایزه محقق جوان شاخه مهندسی و علوم نانو (NSEF) موسسه مهندسی شیمی آمریکا (AIChE) در سال 2014 را از آن خود کرده بود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/16 و ساعت 11:8 |

                                                نوازنده «نوایی نوایی» از دنیا رفت.

361-5.jpg

غلامعلی پورعطایی، نوازده دوتار و خواننده آوازهای عاشقانه و عارفانه خراسان، دقایقی پیش از دنیا رفت

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، پیشکسوت موسیقی نواحی خراسان که مدتی بود با عفونت ریه و سنگ صفرا دست و پنجه نرم می‌کرد و مدتی را هم در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد بستری شده بود، روز شنبه، 12 مهرماه، در سن 73 سالگی درگذشت.

این هنرمند طی چند ماه اخیر با سردردهای عجیبی مواجه شده بود و از درد کمر و گردن رنج می‌برد.

«نوایی نوایی» از آثار شاخص این هنرمند محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، غلامعلی پورعطایی متولد سال 1320 و بازنشسته آموزش و پرورش بود.

اهالی تربت‌جام او و نوای دوتارش را خیلی خوب می‌شناسند؛ خودش می‌گفت: «دوتار ساز دل است. هیچ‌کس از عبارت دوتارنوازی استفاده نمی‌کند و همه می‌گویند؛ دوتارزنی. دوتار را می‌زنند، ولی بقیه ساز‌ها را می‌نوازند. دوتار یک جور فریاد است اما این زدن به معنای خشونت نیست. بیشتر جوشش و عصیان روح است. روال دوتار‌زدن اینگونه است که از یک دعوا شروع می‌شود و به آشتی ختم می‌شود.»      

پورعطایی را فرنگی‌ها هم خوب می‌شناسند. علاوه‌ بر اجرا در شهرهای مختلف ایران، صدای دوتار را به گوش بسیاری از جهانیان هم رسانده بود. در خیلی از فیلم‌ها و سریال‌ها هم ساز زده و با بهرام بیضایی و واروژ کریم مسیحی همکاری کرده بود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/07/12 و ساعت 13:15 |
                                قرقیزستان بازی های جهانی عشایری 2014 را برگزار کرد

                         ورزشکاران 19 کشور در یک تورنمنت یک هفته ای فرهنگ کهن عشایری

                                         را به نمایش خواهند گذاشت.

ورزشکاران تیم 1 قرقیزستان (پیراهن قرمز) و قرقیزستان 2 (پیراهن آبی) در بازی بزکشی که کوک بورو هم نامیده می شود در بازی های جهانی عشایری در 14 سپتامبر در مرحله نهایی با یکدیگر رقابت می کنند. تیم های بزکشی می کوشند تا لاشۀ یک بز یا پوست پر شدۀ یک بز را درون یک دروازه جای دهند. تیم قرقیزستان 1 در این مسابقه با نتیجه 4 بر 3 به پیروزی رسید. [مسکت عثمان علیف]

ورزشکاران تیم 1 قرقیزستان (پیراهن قرمز) و قرقیزستان 2 (پیراهن آبی) در بازی بزکشی که کوک بورو هم نامیده می شود در بازی های جهانی عشایری در 14 سپتامبر در مرحله نهایی با یکدیگر رقابت می کنند. تیم های بزکشی می کوشند تا لاشۀ یک بز یا پوست پر شدۀ یک بز را درون یک دروازه جای دهند. تیم قرقیزستان 1 در این مسابقه با نتیجه 4 بر 3 به پیروزی رسید. [مسکت عثمان علیف]

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/07/12 و ساعت 12:52 |

                                            ترکمن‌ها‌، چگونه به پیشواز عید قربان می‌روند؟

204-118.jpg

‌مدیر حوزه علمیه اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان گفت: ترکمن‌های راز و جرگلان با مراسم چپاتی به پیشواز عید قربان می‌روند.آخوند گلدی کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، بیان کرد: مراسم عید قربان اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان از دهم تا دوازدهم ذیحجه بوده که در این سه روز بیشتر به عبادت و دید و بازدید می‌پردازند.

وی بیان کرد: در هشتم ذیحجه، ترکمن‌ها در مراسم "ایس" که به معنای بو و رایحه است، اعتقاد به ایجاد بوی روغن در منزل و پخت نان روغنی دارند.کمالی ادامه داد: تمامی خانواده‌های اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان در مراسمی با نام "چپاتی" در نهم ذیحجه که همزمان با روز عرفه است به پخت نان سنتی و روغنی پرداخته و در بین همسایه‌ها توزیع می‌کنند.

وی بیان کرد: در شب عید قربان، همه افراد خانواده در مراسم" قربان شور" استحمام کرده و لباس نو می‌پوشند. قربانی دادن بر افرادی واجب است که بدهی مالی نداشته باشند و فقیر به حساب نیایند.

کمالی افزود: در عید قربان پس از برگزاری نماز صبح، مردم به در خانه‌های یکدیگر می‌روند و سلام می‌دهند و فرا رسیدن عید را تبریک می‌گویند. هر خانواده ای که از لحاظ شرعی قربانی کردن بر او واجب است، حداقل باید یک گوسفند قربانی کند. در روز دهم ذی حجه به ذبح قربانی پرداخته و قرمه و کباب درست می‌کنند و یکدیگر را دعوت می‌کنند. وی ادامه داد: گوشت قربانی به سه قسمت تقسیم می‌شود که قسمتی برای نیازمندان، قسمتی برای میهمانان و قسمتی نیز برای خانواده است. دخترها و عروس‌ها طی این سه روز به دیدن خانواده‌های خود می‌روند و در پختن گوشت قربانی کمک می‌کنند.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/09 و ساعت 18:30 |

                               گذشت 176 سال از تولد یک اندیشمند دینی

                           زیباکلام و نجفی از اندیشه‌های شیخ فضل‌الله نوری می‌گویند

 
1412140837295_51.jpg

دوم ذی‌الحجه، مصادف بود با سالروز تولد شیخ فضل‌الله نوری، روحانی معروف دوران مشروطه که اندیشه‌هایش همواره مورد بحث بوده است.

مرحوم نوری متولد 2 ذی الحجه 1259ق، ۳ دی ۱۲۲۲ ش در مازندارن است. همین هم بهانه‌ای شد برای ما تا مروری داشته باشیم بر اندیشه‌های آن عالم معروف و تاثیرگذار دوره معاصر ایران.

به گزارش ایسنا، در دوران حساس مشروطیت، که بسیاری از عالمان و اندیشمندان موافق با مشروطه‌خواهی بودند، شیخ فضل‌الله نوری با طرح اندیشه خود جهتی مخالف با دیگر پیشروان مشروطه انتخاب کرد. او باور داشت که انقلاب مشروطیت دچار انحراف شده است، انحرافی که سنت اسلامی و شریعت را به خطر می‌اندازد. از آن رو دست به اقداماتی زد تا مخالفت جدی خود را نشان دهد. فعالیت‌هایی که در آخر به بردار رفتنش ختم شد. مرحوم نوری مخالفان و موافقان جدی‌ای دارد، عده‌ای او را کسی می‌دانند که به فکر شریعت بود و به خاطر دین به مخالفت با مشروطه خواهان پرداخت، از طرفی برخی محققان معاصر قدرت طلبی را انگیزه اقدامات شیخ فضل‌الله نوری می‌دانند. همواره بحث‌های گوناگونی پیرامون آن شخصیتِ مطرح تاریخ معاصر ایران صورت گرفته است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/09 و ساعت 12:38 |

            تئاتر ازبکستان جشنواره ای را برای کارگردانان جوان آسیای میانه برگزار می کند

           در حالیکه تئاتر ایلکوم در تاشکند سی و نهمین فصل فعالیت خود را آغاز می کند،

       مدیریت آن تلاش می کند تا برنامه های تبلیغاتی را برای گسترش محبوبیت تئاتر برگزار کند.

                                                                                                      نوشتۀ ماکسیم ینیسیو

تاشکند - گروه هنری که نخستین گروه تئاتر مستقل در جماهیر شوروی در مرکز هنرهای مدرن در مرکز تاشکند محسوب می شود، در تلاش است برای گسترش محبوبیت خود کارهای مختلفی را انجام دهد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/09 و ساعت 9:57 |
  با کمال تاسّف مطّلع شدیم که استاد  " گنبد دردی اعظمی راد" از نویسندگان نامدار و فعال  استان گلستان، روز یکشنبه ششم مهر ماه سال 93 به علت عارضه ی قلبی دار فانی را ترک گفته اند.

بنده به نیابت از طرف  هیئت موسّس ، هیئت مدیره و اعضای بنیاد مختو مقلی فراغی این ضایعه را به اعضای خانواده ی آن مرحوم، خویشاوندان و بازماندگان تسلیت عرض نموده برای همه صبر جزیل و برای آن شادروان رحمت و غفران الهی طلب می کنم.                                 

                                                                مدیر عامل بنیاد مختومقلی فراغی: حاج محمّد قجقی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/07 و ساعت 16:15 |

            استاندار گلستان با دانش آموختگان رشته های تاریخ و باستان شناسی استان دیدار کرد

گرگان - خبرگزاری مهر: استاندار گلستان در دیدار با دانش آموختگان و فارغ التحصیلان رشته های تاریخ و باستان شناسی استان ضمن تاکید بر اهمیت موضوعات تاریخی خواستار تشکیل اتاق گفتگوی تاریخ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن صادقلو، شامگاه دوشنبه در نشست با دانش آموختگان و فارغ التحصیلان رشته های تاریخ و باستان شناسی استان به اهمیت موضوعات تاریخی استان اشاره کرد و ضمن تاکید بر این که نیاز است اتاق گفتگوی تاریخ را شکل دهیم، گفت: در این اتاق باید بتوانیم با بحث های سازنده پیرامون مسائل تاریخی استان به رشد و توسعه گلستان کمک کنیم.

وی پیشنهاد کرد در راستای ایجاد یک افق تاریخی برای استان، فهرستی از کتب مرجع تهیه شود و در نشست آتی ارائه شود تا بدین وسیله کمبود کتب مرجع را شناسایی و برای رفع آن تلاش شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/07/04 و ساعت 9:18 |
همایش مجاهدان تبریز، ستارخان و انقلاب مشروطیت ایران

انجمن ایرانی تاریخ (شعبه تبریز) ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و فرمانداری تبریز به مناسبت یکصدمین سال درگذشت ستارخان سردار ملی همایش مجاهدان تبریز، ستارخان و انقلاب مشروطیت ایران را برگزار می نمایند.

 انجمن ایرانی تاریخ (شعبه تبریز) با همکاری  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و فرمانداری تبریز  به مناسبت یکصدمین سال درگذشت ستارخان سردار ملی همایشی علمی تحت عنوان: 

             مجاهدان تبریز، ستارخان  و انقلاب مشروطیت ایران

برگزار می نمایند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/03 و ساعت 23:38 |
فراخوان مقاله برای فصلنامه علمی- پژوهشی مطالعات تاریخی جنگ

انجمن ایرانی تاریخ با همکاری دانشگاه اراک در نظر دارد فصلنامه علمی- پژوهشی «مطالعات تاریخی جنگ» را با سردبیری دکتر عبداله متولی دانشیار گروه تاریخ دانشگاه اراک منتشر نماید.

 فصلنامه علمی- پژوهشی مطالعات تاریخی جنگ

محورهای پیشنهادی برای مجله علمی- پژوهشی مطالعات تاریخی جنگ

محورهای پیشنهادی برای فراخوان مقالات

  1-  جنگ و نظریه ها (اندیشه های جنگ و تئوریهای جنگ)  2-  جنگ و تبلیغات 3-  جنگ و تاریخ نگاری    

        4-  جنگ، فرهنگ و تمدن   5-  جنگ، هنر و ادبیات   6-    جنگ و اقتصاد

7-    جنگ، سازمانهای نظامی، تجهیزات و ادوات جنگی، فنون و شیوه ها     8-  جنگ و زنان

9-    جغرافیا و جنگ   10 -  جنگ و استعمار  11- جنگ و پیامدهای اجتماعی آن   

12  -جنگ، مذهب و سیاست    13-جنگ و شخصیت ها

سامانه ارسال مقالات متعاقبا اعلام خواهد شد. خواهشمند است تا زمان اعلام سامانه مجله مقالات خود را

به آدرس الکترونیکی زیر ارسال بفرمایید.

hsow-tarikh@araku.ac.ir

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/03 و ساعت 23:33 |
انتشار کتاب « تاریخ مردم ایران در دوره قاجاریه»

کتاب « تاریخ مردم ایران در دوره قاجاریه» به قلم دکتر رضا دهقانی درپنج فصل و مجموعا در 360 ص با تیراژ1100 نسخه از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه روانه بازار شد.

کتاب « تاریخ مردم ایران در دوره قاجاریه» به قلم دکتر رضا دهقانی منتشر شد

این کتاب درپنج فصل و مجموعا در 360 ص با تیراژ1100 نسخه از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه روانه بازار شد.

درباره رویکرد و هدف نگارش کتاب مولف چنین می نگارد:در روایت رسمی مورخان ،قاجاران سلسله ای ناتوان و شاهانی نالایق تصویر شده اندکه بخش های وسیعی از کشور را از دست دادند و در طول زمامداری شان سراسر ایران عرصه تاخت و تاز و طمع ورزی بیگانگان شد. آنچه در این تلقی مغفول مانده حیات مردم ایران است که به رغم تمامی رخددهای نیک و بد و دگرگونی های عصر جدید ، فارغ از آمد و شد سلسله ها تداوم می یابد.

در این کتاب نویسنده می کوشد با نگاهی متمایز از قوالب سنتی تاریخ نگاری عبور کرده و حیات عامه مردم در این دوران را در برابر دیدگان خواننده قرار دهد و با زبانی ساده و روشن زوایای پنهان زندگانی مرم عصر قاجاری را به تصویر می کشد. مطالعه این اثر به محققان ، دانشجویان و کلیه علاقه مندان تاریخ توصیه می شود.

منبع: انجمن ايراني تاريخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/03 و ساعت 23:28 |
نقش سفرنامه ها در واقعیت های تاریخی با نگاهی به کتاب «در میان ترکمن ها» اثر آنه دردی کریمی
 

تصویر کوچک شدهسفرنامه ها حاوی اطلاعات ارزنده ای از شرایط و ویژگیهای زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی، آداب، سنن و تاریخ ملت های مختلف هستند که از سوی سیاحان، جهانگردان و گردشگران با تحمل سختی ها و مشکلات سفر، که هر لحظه امکان تار و مار وسایل همراه و سوقصد به جانشان دور از انتظار نبود، نسبت به تهیه و انتشار آنها اقدام کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران به نقل از سایت جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله، آنه دوردی کریمی ازنویسندگان و پژوهشگران شناخته شده منطقه است که درعرصه های مختلف فرهنگ وادب و تاریخ تلاش ارزنده و خستگی ناپذیری را دنبال می کند.

در نشست 104 جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله که در روز جمعه 31مردادماه 1393 برگزارشده بود،طی سخنانی از انتشار کتاب جدید خود تحت عنوان(درمیان ترکمن ها) که ماحصل تحقیق و پژوهش وی در 7 سفرنامه دوره قاجاریه می باشد،خبر داد.

با این محقق و پژوهشگر توانمند پیرامون این سفرنامه ها به حصوص7سفرنامه ای که منجربه انتشارکتاب(درمیان ترکمن ها) شده است به گفت وگو پرداختم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/03 و ساعت 23:22 |
                          بررسی زندگی وآثارشاعر،نویسنده وبنیانگذارادبیات معاصرترکمن کربابا         

                            عصرروزجمعه28شهریورماه1393درسرسرای اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری

                             اداره فرهنگ وارشاداسلامی کلاله باحضوراساتید،کارشناسان،

                                           علاقمندان وفعالان فرهنگ وادب برگزارشد.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/02 و ساعت 9:41 |

                              کودکان تراز اسب درمانی می شوند

               سوار شدن بر اسب و کار با اسب به کودکانی کمک می کند

                                  که دچار اختلالات دماغی هستند.

                           تراز، قزاقستان - مرکز اسب درمانی در استان زنبیل با 20 اسب   

                             در حال کمک به کودکانی است که مشکل جسمانی دارند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/02 و ساعت 9:2 |
گزارش : استاندار گلستان در جلسه با دانش آموختگان تاریخ؛ تشکیل اتاق گفتگوی تاریخ می تواند به توسعه استان کمک کند
 

استاندار گلستان در نشستی صمیمانه با برخی از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان رشته های تاریخ و باستان شناسی استان اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوعات تاریخی استان نیاز است اتاق گفتگوی تاریخ را شکل دهیم تا در آن بتوانیم با بحث های سازنده پیرامون مسائل تاریخی استان به رشد و توسعه گلستان کمک کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر حسن صادقلو ضمن اظهار علاقه نسبت به حضور در این اتاق گفتگو افزود: پیشنهاد می کنم در راستای ایجاد یک افق تاریخی برای استان، هر یک از دوستان فهرستی از کتب مرجعی را که در اختیار دارند تهیه کرده و در نشست آتی ارائه دهند تا بدین وسیله بتوانیم کمبود کتب مرجع را شناسایی و در جهت رفع آن تلاش کنیم.

وی خطاب به فارغ التحصیلان رشته های تاریخ و باستان شناسی گفت: این شما هستید که باید اراده کنید و کارها را در زمینه باستان شناسی و میراث فرهنگی استان به پیش ببرید و افقی را ایجاد کنید که با تعویض مدیریت دچار خلل و ایراد نشود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/01 و ساعت 9:59 |

 5 10 مین نشست جمعیت مختومقلی کلاله


         105 مین نشست جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله باموضوع

         «نگاهی به شرح حال بنیانگذار ادبیات معاصرترکمن بردی،کربابا اوغلی»

        برگزارمی شود.


        زمان:ساعت16روزجمعه28/6/1393 


     مکان: سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری ارشاداسلامی - جنب فرمانداری کلاله


    برای شرکت دراین نشست ازعموم اساتید،کارشناسان،دوستداران واهالی فرهنگ وادب

   دعوت می شود.

 

                                                        جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/06/27 و ساعت 11:47 |
                                  سپاس از حامیان مراسم نکوداشت نازجان و ذکر یک خاطره
 

تصویر کوچک شده

اولکامیز- اکبر پیرا: تلاش دو ماهه هیئت اجرایی برگزار کنندگان همایش نکوداشت زنده یاد

نازمحمد پقه شاعر و روزنامه نگار ترکمن به ثمر نشست و ما خوشحال از آنیم که توانستیم

رضایت نسبی حضار و مشتاقان فرهنگ و ادب را جلب کنیم .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/06/24 و ساعت 10:51 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS