آخرين مطالب
پيوندها

                                                       مرتضی احمدی درگذشت

 
hamidreza dastjerdi-10-77.jpg

مرتضی احمدی - هنرمند پیشکسوت - ساعاتی قبل در منزلش از دنیا رفت.

 

ناشر آلبوم‌های مرتضی احمدی با تأیید این خبر به خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، گفت: این هنرمند پیشکسوت دو ساعت پیش، یکشنبه - 30 آذر ماه - به دلیل مشکل ریوی در منزلش درگذشت.

خبرنگار ایسنا پس از تماس با منزل مرتضی احمدی موفق به گفت‌وگو با نوه‌ی این هنرمند پیشکسوت - بهرنگ بقایی - شد که وی نیز خبر درگذشت پدربزرگش را تایید کرده است.

او که حال چندان مساعدی نداشت، ارائه‌ی اطلاعات بیشتر در این خصوص را به ساعاتی بعد موکول کرد.

مرتضی احمدی در آخرین گفت‌وگویش با ایسنا، از حال و روزش سخن گفته بود و امیدوار بود که زودتر حالش خوب شود.

مرتضی احمدی که حدود سه هفته پیش، به سختی می‌توانست، صحبت کند، درد پاهایش او را بیشتر اذیت می‌کرد و می‌خواست، برای درمان درد پاهایش روزانه فیزیوتراپی می‌شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/10/01 و ساعت 0:12 |
                                                          نویسنده: حسن اسدی
 
موضوع نوشتار حاضر، برآمدن گروهی از ترکان از زندگی گمنام قبیله ای در دشت های اوراسیای غربی و تبدیل آنان به رهبران امپراتوری است که بر خاورمیانه و آسیای میانه چیره گشت. این گروه از ترکان، تحت رهبری نوادگان سلجوق بن دقاق در نیمه ی نخست قرن یازدهم (قرن پنجم هجری) مراکز کهن تمدنی جهان اسلام- شهرهای بزرگ ماوراء النهر، ایران و عراق- را تسخیر کردند و تا آناتولی و قفقاز پیش رفتند. غزنویان، آل بویه و امپراتوران بیزانس که به ترتیب بر آسیای مرکزی، ایران، عراق و آناتولی فرمانروایی می کردند، در مصاف با این ترکان شکست خوردند. در این کتاب تبدیل ناگهانی قبیله سلجوقیان به امپراتوری مورد بررسی قرار می گیرد. اما تأکید و تمرکز ما پیش تر به دوره ای کم تر شناخته شده اما تعیین کننده یعنی تا پایان سلطنت آلپ ارسلان در سال 1072/465 معطوف خواهد بود.
دوره ی فرمانروایی سلجوقیان- سده های یازدهم و دوازدهم- از لحاظ جمعیت شناسی، مذهب و دیوانسالاری در خاورمیانه نقطه ی عطف به شمار می آید. ترکیب جمعیتی منطقه به کلی دگرگون گشت؛ چرا که یورش های سلجوقیان با مهاجرت های گسترده همراه شد و سرانجام این که این مهاجرت ها به شکل گیری جمعیتی حاصل از این مهاجرت ها هم چنان تداوم دارد. دوره ی فرمانروایی سلجوقیان هم چنین موجب تثبیت و قدرت یابی مجدد مذهب تسنن شد که با ظهور سلسله ی شیعی آل بویه در ایران و عراق، و فاطمیان اسماعیلی در سوریه، مصر و شمال آفریقا در سده ی دهم تضعیف شده بود. در دوره ی سلجوقیان بود که غزالی میان تصوف و اسلام سنی آشتی برقرار کرد و مدارس اهمیت یافتند هر دو تحول یاد شده تاریخ مذهبی و فکری ادوار بعدی را شکل داد. سلجوقیان که خود خاستگاه قبیله ای داشتند در اداره ی امور قلمروشان به دیوانسالاری ایرانی وابسته بودند و ایرانیان آنان را بهره گیری از سنت های ایرانی- اسلامی یاری کردند مهم ترین شخصیت دیوانی ایرانی، خواجه نظام الملک وزیر ( وفات 1092/486) بود. دیوانسالاری سلجوقی، ریشه در سنت های پیش از خود از جمله سنت های دیوانی غزنویان و آل بویه داشت. سلجوقیان آن سنت ها را در همان قالب کهن توسعه بخشیدند، به گونه ای که تا چند سده ی بعد هم دوام آورد. در این زمینه از اقطاع می توان به عنوان مشخص ترین مثال یاد کرد. رسم اقطاع در دوره ی عباسیان و آل بویه نیز وجود داشت، لیکن در دوره ی سلجوقیان بود که نظام اقطاع داری از تمام پیچیدگی هایش پالوده شد، به طوری که این نظام تا دوره ی قاجاریان در ایران تقریباً به همان شکل دوره ی سلجوقیان کاربرد داشت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/30 و ساعت 6:38 |
                                     نگاهی عمومی به امپراطوری سلجوقی- بابک شاهد 
نگاهی عمومی به امپراطوری سلجوقی- بابک شاهد

مقدمه

یکی از عرصه های درخشان مدنیت تُرکان اوغوز امپراطوری سلجوقی در قرن یازدهم میلادی بوده است. به واسطۀ ظهور این امپراطوری در آزربایجان بوده است که یادگارهایی درخشان در عرصه ی مدنیت تُرک به یادگار ماند. در نوشتار حاضر به ارائه ی نگاهی عمومی و مختصر از این امپراطوری خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/30 و ساعت 6:26 |

                    گذری بر جریان نوگرایی ادبی در ورارود پایان قرن۱۹ و ابتدای قرن۲۰

 
روز شنبه ۸ تير ماه ۱۳۹۲ نشست تخصصي "نوگرايي ادبي در ماوراءالنهر" با حضور خانم دكتر همداني و آقاي دكتر خدايار با موضوعات "نوگرايي ادبي در ورارود، پايان قرن ۱۹ و آغاز قرن ۲۰" و "نقش ادبيات نوين تاتاري در شكل‌گيري ادبيات نوين پارسي در آسياي مركزي در ابتداي قرن بيستم" در موسسه ايراس برگزار شد كه ماحصل سخنان خانم دكتر همداني در قالب مطلبي جامع و پربار تقديم حضور مي‌گردد.

بوی جوی مولیان آید همی
یاد یار مهربان آید همی
ریگ آموی و درشتی راه او
زیر پایم پرنیان آید همی
آب جیحون از نشاط روی دوست
خنگ ما را تا میان آید همی
ای بخارا! شاد باش و دیر زی
میر زی تو شادمان آید همی
میر ماه است و بخارا آسمان
ماه سوی آسمان آید همی
میر سرو است و بخارا بوستان
سرو سوی بوستان آید همی
آفرین و مدح سود آید همی
ار به گنج اندر زیان آید همی

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/30 و ساعت 5:46 |

                                            جوک‌کاری؛ هنری بازمانده از دوران قاجار ‌

 
1419066678052_31938.jpg

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با بیان اینکه آثار مستندی برای مشخص کردن قدمت هنر جوک‌کاری(javak)‌ وجود ندارد، گفت: آثار به جای مانده، رواج این هنر را در دوره قاجاریه در استان فارس نشان می‌دهد‌.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، همت محمدی افزود: نمونه‌های مشابه هنر جوک درساخت درهای موزه نارنجستان قوام، از بناهای شاخص دوره قاجاری فارس‌ مشهود است.

این مقام مسئول به شباهت‌های بسیار هنر جوک کاری با خاتم سازی اشاره و اضافه کرد: با توجه به اینکه تکنیک جوک کاری شباهت زیادی به تکنیک خاتم سازی در شیراز دارد، به نظر می‌رسد جایگاه و خاستگاه هر دو هنر یکی باشد با این تفاوت که در هنر جوک کاری تمام مواد اولیه مورد استفاده از دو الی سه رنگ چوب است و می‌توان قدمت خاتم و جوک را هم‌زمان دانست.

به گفته او‌، این هنر بیشتر مختص فارس بوده و با استناد به بررسی‌های انجام شده در دیگر استان‌ها نمونه‌های مشابه کمتر دیده شده است‌.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/30 و ساعت 0:6 |

                                            پیرمحمدشاه، تپه‎ای از دوران سلجوقی

 
1418797891468_5454.jpg

مسئول میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله گفت: تپه پیرمحمدشاه یکی از آثار تاریخی شهرستان است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مختار عزیزی در گفت‎و‎گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، بیان‌کرد: تپه پیرمحمدشاه در شمال‎شرقی فیروزآباد و در شمال روستای پیرمحمدشاه واقع شده است.

وی ادامه داد: این تپه هم‎اکنون به عنوان قبرستان اهالی منطقه مورد استفاده قرار می‎گیرد.

عزیزی خاطرنشان کرد: قدمت سنگ قبور این منطقه مربوط به دوران سلجوقی است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله گفت: به عقیده اهالی منطقه، پیرمحمدشاه یکی از بزرگان دینی بوده که مورد ارادت اهالی منطقه و روستا است.

وی گفت: این اثر به شماره 18249 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/27 و ساعت 11:19 |

                                                بیان دغدغه‌ها با خط میخی و بز کوهی!

 
1418738839764_yahya-gou1mar.06.JPG

یک هنرمند با به‌کار بردن المان‌هایی مانند کتیبه‌های خط میخی، صندوق‌های قدیمی و بز کوهی، دغدغه‌های زیستی خود را در نقاشی‌هایش به‌نمایش گذاشته است.

 

یحیی گمار در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، درباره‌ی نمایشگاه انفرادی آثارش، اظهار کرد: به‌طور خاص، نقاشی‌های مجموعه‌ای که قرار است در اصفهان و در گالری «آپادانا» ارائه شوند، دغدغه‌ها یا به‌نوعی «تجربیات زیستی من» هستند.

او ادامه داد: نقاشی‌هایم فقط به خود من اشاره ندارند، بلکه در آن‌ها به یک نوع کلی‌گویی اعتقاد دارم. این نقاشی‌ها ممکن است با «من» شروع شود، اما احتمال این‌که به «ما» ختم شود، خیلی زیاد است و حدس می‌زنم که مخاطبم به این امر واقف است.

این هنرمند همچنین بیان کرد: در یک متن یا اثر هنری، به تکثر خوانشی اعتقاد دارم و به‌دنبال تحمیل اعتقاد، باور و اندیشه‌ام به مخاطب نیستم، اما به یک هم‌دردی و هم‌دلی از سمت مخاطبانم نیازمندم و شاید چیزی که باعث همین تکثر خوانشی از طرف مخاطب آثارم می‌شود، استفاده از یک زبان استعاری به‌جای ابژه‌های بازنماینده است، به‌عنوان مثال، کتیبه‌ی خط میخی در بیشتر کارهای این مجموعه‌ وجود دارد و به‌نوعی ارجاع به تاریخ و فرهنگ است، قوچ یا بزکوهی، صندوقچه و شاخ قوچ.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/27 و ساعت 11:14 |

                            استاد ایرانی، برنده جایزه مقاله برتر سال 2014 انجمن جهانی برق و انرژی شد

 
1418820879200_untitled.JPG

جایزه‌ مقاله برتر انجمن برق و انرژی (PES) موسسه IEEE در سال 2014 به دکتر محمود فتوحی فیروزآباد، استاد مهندسی برق و رییس دانشگاه صنعتی شریف و همکارانش اعطا شد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، جایزه IEEE/PES PSO Transactions Prize Paper یک بار در سال و تنها به یکی از مقالات چاپ شده در مجلات تحت پوشش PES تعلق می‌گیرد.

در سال 2014 افتخار دریافت این جایزه نصیب مقاله‌ ای شد که حاصل کار پژوهشی استاد محمود فتوحی فیروزآباد - رییس دانشگاه صنعتی شریف - و همکاران وی فرخ امینی فر و امیر صفدریان است.

سامانه پایش گسترده (WAMS)، فن‌آوری نوینی در حوزه بهره برداری و امنیت سیستم‌های قدرت است که هدف نهایی آن ارتقای قابلیت اطمینان شبکه و کاهش خاموشی‌هاست. این سامانه با نمایش دینامیکی شبکه قدرت برای اپراتورها و تحقق بخشیدن به پیاده سازی روش‌های کنترلی حلقه-بسته گسترده، امکان واکنش سریع و موثر به حوادث و تهدیدات مختلف شبکه‌های قدرت را فراهم می‌کند.

این مقاله برای اولین بار چارچوبی تحلیلی جهت طراحی سامانه‌های پایش ناحیه گسترده ارائه می‌کند. چارچوب پیشنهادی بر اساس تحلیل هزینه - فایده احتمالاتی می‌باشد و با برقراری توازنی بلندمدت بین هزینه پیاده سازی WAMS و منافع حاصله از آن، طرح جایابی بهینه مناسب برای واحدهای اندازه گیری فازوری را تعیین می‌کند.

 خبرگزاری دانشجویان ایران

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/27 و ساعت 11:10 |
             برگزاری دوره آموزشی «آشنايي با روش تصحيح متون» در کتابخانه و موزه ملی ملک   

چگونه می‌توان از پسِ پیچیدگی‌ها و ظرافت‌ها، یک نسخه خطی را تصحیح کرد
اگر علاقه دارید با روش‌های علمی و نوین تصحیح متون کهن آشنا شوید، می‌توانید در فصل زمستان به نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ نسخه‌های خطی در کشور مراجعه کنید.
به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، تماشای کتابی خطی متعلق چند صد سال پیش که اکنون به دست ما رسیده است، چه در مجموعه‌های خانوادگی و شخصی چه در کتابخانه‌ها، لذت‌بخش است؛ این که کاغذ آن دست‌کم صد یا دویست یا شاید هفتصد سال پیشینه دارد، به خط یک کاتب یا خوش‌نویس بزرگ کتابت شده است یا دانشمند، حکیم یا ادیبی برجسته آن را تالیف کرده تا از پسِ روزگاران پرحادثه به دست آیندگان برسد، موضوعاتی جذاب به شمار می‌آیند. همه این‌ها به کنار، تصحیح این کتاب‌ها و نسخه‌ها برای پژوهشگران امروزی، موضوعی جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر است. با بهره‌گیری از دستاورد کوشش همین‌ها است که می‌توان از دروازه پیچیدگی‌ها و ظرایف نسخه‌های خطی و متون کهن گذشت و با علوم و فنون ایرانیان در سده‌های گذشته آشنا شد. موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با همین هدف، یک دوره آموزشی آشنايي با شیوه تصحيح متون برگزار می‌کند.
دوره آموزشی «آشنايي با روش تصحيح متون» با تدریس «دکتر سيدمحمدمنصور طباطبایی» نسخه‌شناس و استاد دانشگاه تهران با آغاز فصل زمستان 1393 خورشیدی در هشت جلسه در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.
دوستداران آشنایی با روش‌های تصحیح متون می‌توانند با تماس با شماره تلفن 66700878 (بخش پژوهش و آموزش کتابخانه و موزه ملی ملک) در این دوره آموزشی ثبت نام کنند.
موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است که 78 سال پیش بر آستان قدس رضوی وقف شده است. این گنجینه منحصربه‌فرد در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» جای گرفته است. 

   منبع:موسسه‌ی کتابخانه و موزه‌ی ملی ملک

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/25 و ساعت 10:15 |


   یکصدوهشتمین(108-مین)نشست جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی    

    کلاله، با عنوان  «موسسات آموزشی در دوره ی سلجوقیان»باکنفرانس  

 «محمد قجقی مدیر عامل بنیادمختومقلی فراغی گنبد» و «آنادردی عنصری  

پژوهشگرتاریخ،فرهنگ وادب»  برگزارمی شود.


زمان:ساعت14 روزجمعه 28 آذرماه 1393

مکان:سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ وارشاداسلامی 

-جنب فرمانداری کلاله

برای شرکت دراین نشست ازعموم اساتید،صاحب نظران،علاقمندان وفعالان فرهنگ وادب دعوت می شود.

منبع: سایت جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله

 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/09/22 و ساعت 11:40 |

                                             کمیته آموزش ایکوموس ایران برگزار میکند

سخنرانی اول با موضوع:  خلاصه ای از گزارش مجمع عمومی ایکوموس بین الملل

سخنران: خانم دکتر مهناز اشرفی

سخنرانی دوم با موضوع: کاربرد ابزار و علوم ژئوماتیک در ثبت، مستندسازی و حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی

سخنران: خانم مهندس آرزو فیض اله بیگی

سخنرانی سوم با موضوع: معرفی سامانه پهپاد فتوگرامتری

(نقشه برداری به کمک هواپیمای بدون سرنشین)

سخنران:آقای دکتر علی ابذل

دوشنبه 24 آذر ماه 1393  ساعت ۱۵ الی 18

تالار دکتر شیرازی، واقع در خیابان ولیعصر، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹، فرهنگستان هنر، مرکز

هنر پژوهی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/20 و ساعت 18:59 |

                       «آتلان» نخستین مستند انتخابی جشنواره فیلم فجر شد

معین کریم‏الدینی فیلمساز برگزیده هشتمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت با فیلم مستند بلند آتلان در بخش مستند سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت

 

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- بهترین فیلم بلند مستند و بهترین کارگردانی جشنواره "سینما حقیقت" به جشنواره "بین المللی فیلم فجر سی و سوم" راه یافتند.


به گزارش CHN، با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و مقررات سی و سومین جشنواره فیلم فجر به منظور اعتلا و استمرار سیاست های تشویقی در تولید آثار بلند مستند، دو اثر دریافت کننده جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در بخش مسابقه ملی آثار بلند (سینمایی) هشتمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران (سینما حقیقت)، به صورت مستقیم امکان شرکت در بخش مستند جشنواره فیلم فجر را خواهند داشت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/20 و ساعت 17:22 |

                    نامه سرگشاده معاون اسبق محیط طبیعی سازمان

                        حفاظت محیط زیست درخصوص آشوراده

پس از صدور مجوز تبدیل جزیره آشوراده به منطقه گردشگری از سوی هیات دولت در هفته گذشته، به تدریج نقدهای کارشناسی در این خصوص منتشر شد. در این راستا 'دلاور نجفی' معاون اسبق محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در نامه ای سرگشاده به 'معصومه ابتکار' رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از نگرانی هایی که در خصوص واگذاری این زون حفاظتی وجود دارد سخن گفت.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی – محیط زیست –پس از صدور مجوز تبدیل جزیره آشوراده به منطقه گردشگری از سوی هیات دولت در هفته گذشته، به تدریج نقدهای کارشناسی در این خصوص منتشر شد. در این راستا "دلاور نجفی" معاون اسبق محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در نامه ای سرگشاده به "معصومه ابتکار" رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از نگرانی هایی که در خصوص واگذاری این زون حفاظتی وجود دارد سخن گفت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/20 و ساعت 17:19 |
                           آشوراده با ملاحظات محیط زیستی گردشگری می شود 

پس از اعلام دولت درخصوص برداشته شدن موانع اجرای طرح گردشگری منطقه آشوراده نقدهای کارشناسان محیط زیست درخصوص نکات زوم های منطقه ای آغاز شد؛ در این میان معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث و گردشگری بر رعایت ملاحظات محیط زیستی در خصوص گردشگری شدن آشوراده تاکید دارد.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی – محیط زیست - رییس دولت یازدهم هفته گذشته در گلستان اعلام کرد موانع اجرای طرح گردشگری منطقه آشوراده برداشته شده و این طرح به زودی با رعایت الزامات زیست محیطی اجرا خواهد شد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/20 و ساعت 17:14 |

           اونودولمادئق گيجه« روُوايات» يازان : قربان صحت بدخشان

                  ( غارا دألي گؤكلنگ روُوايات لارا سينگن بِييك سازندا ) 

1803- نجي ميلادي يئل دا، غارري غالا دا دوُغلان وه كؤپ توٌركمن حالق سازلاري نئنگ آوتوري بوُلان، يانديم وه ائنجئتما يالي عاجايئپ توٌركمن سازلارئني دؤره دن،

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

 
هِمده موُللا غووانچ، گؤني بِگ، ساري باغشي وه مئللي آقا يالي أگيرت  
 
لرينگ حالئپاسي حاساپلانيان غارا دألي گؤكلِنگ بارادا، غئنانساق دا بيزده  
 
اوُنچاقلي ماغلومات يوُق. اوُنونگ ياشان، دؤره دِن وه يوغالان يئلي حاقدا  
 
چشمه لرده دوُلي وه آنئق ماغلومات تاپايماق آنگسات دأل.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/18 و ساعت 7:1 |

                                          آلیارخان «عبدالعظیم ممی زاده»

                 یوُقارقی غارناوادا، آلیارخانئنگ اوباسئندا، گچیرلِن شاهئر  
          بای محمد قلیچی نئنگ توُی لارئنا غاتناشئلان واغتئندا ادیلن چئقئش:
                                   سالام بیلن غادئرلی آدام لار

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید. 


 شوگون من شو پورصات دان خایئرلانئپ اوٌنسوٌنگیزی برزادی چکمچک چی اوُلدا  

شو  گچیپ دورن توُیونگ، اوُباسی و یاش اولی لاری حاقئندا وه اوُنونگ آدغازانان دایا  

و سرداری لاری حاقئندا. گوگلنگ ایلات لاری تیره طایپا بؤلوٌنشیگینده، اولی ایکی  

تایپالارا بؤلوٌنیأرلر اولی تیره سی غایی لار وه بیله کی تیره سی دوُدورغالاردئر،  

غایی  لار کؤپ لنچ داغ لاردا و دوُدورغالار جوٌلگه لرده یاشایارلار. تاریخی روُوایات لارا  

و  چشمه لره سرسالانئنگدا، گوگلنگ لر تاخمئنان 1000یئل بأری گوٌرگن اترک  

جوٌلگه لرینده یاشاپ یؤرلر، غارناوا اوُباسی بوُلسا اوُلارئنگ اولی بیرمرکزی لری  

بوُلوپ تاریخ دا آد غازانان همده ائز غالدئران اوُبالارئنگ بیری دیر.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/18 و ساعت 6:29 |

                                     افسانه ای زیبا در مورد قالی ترکمنی

هیچ كس نمی داند كه این حقیقت است یا خیال پردازی ، واقعیت است یا قصه...؟ حال گوش كنیم و بعداً ببینیم.
بین مردم تركمن افسانه ای هست در باره اینكه زنی سالخورده، قبیله خود را از هلاكت نجات داده است.
در نزدیكی شهر مرو، در منطقه ای صحرایی، طایفه ای كوچك با چهارصد خانوار زندگی می كرده اند. روزی از روزها این شایعه در همه جا پیچید كه لشكر بزرگ خلیفه سوم از طریق این روستا به سوی مرو در حركت است و مردم این روستا اولین مانع بر سر راه آنهاست. مردهای این طایفه با ریش سفیدان قبیله به مشورت نشستند كه: چه باید كرد؟
یكی گفت: باید بچه ها، زنها و پیرمردها را به عمق صحرا بفرستیم و خودمان باید تا آخرین قطره خون، با دشمنان بجنگیم.
دیگری گفت: اما تعداد ما در مقابل لشكر امیر خیلی كم است.
و برخی هم گفتند: بهتر آنست كه زمین خود را ترك و به دل صحرا بزنیم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/09/17 و ساعت 18:22 |

                                رشد منفی بودجه پژوهشی وزارت علوم در لایحه 94

           «معاون وزیر علوم: هیچ دانشگاهی حق تعیین بودجه پژوهشی زیر 15 درصد را در سال94 ندارد»

1417362006551_untitled.JPG

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از کاهش ده درصدی بودجه پژوهشی ستاد وزارتخانه و در واقع رشد منفی آن در لایحه بودجه 94 خبر داد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا دکتر وحید احمدی امروز در حاشیه نشست خبری به مناسبت هفته ملی پژوهش در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها و ستاد وزارت علوم با بیان این که بودجه تعیین شده در لایحه بودجه 94 بسیار کمتر از پیشنهادات ما تعیین شده است، تصریح کرد: در این راستا از ماه‌ها پیش تیم قوی کارشناسی جهت بررسی روش‌های بودجه ریزی و تطابق آن با استانداردهای موجود شکل گرفت که بر اساس تعداد طرح‌ها، تعداد شرکتها، حجم مالی در گردش و تعداد دانشجویان و موارد دیگر شاخص‌های بودجه‌بندی انجام گرفت.

وی افزود: در این راستا پیشنهاد ما در بحث افزایش بودجه دانشگاه‌ها حداقل رشد 70درصدی بود اما تنها حدود 15 تا 17 درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/09/17 و ساعت 18:9 |

                           گفت‌وگو با کوروش صفوی  « وقتی غول‌ها به کوتوله‌ها نگاه نکردند»

6-886.jpg

در شرایطی که نقد در حوزه‌های گوناگونی همچون ادبیات در ایران بسیار مهم تلقی می‌شود، بررسی و تحلیل این مقوله می‌تواند کمک بسیاری به شناخت و درک آن داشته باشد.

ایسنا گفت‌وگویی را با کوروش صفوی درباره نقد آغاز کرد که در بخش اول آن به بررسی جوانب و دیدگاه‌های گوناگون نقد پرداخته شد. دومین و آخرین بخش از این گفت‌وگو درباره نظر صفوی و شیوه‌ای است که خود او در بررسی آثار برگزیده و از آن دفاع می‌کند.

با توجه به اینکه شما نقد ادراکی را مطرح کرده‌اید، بهتر است گریزی بزنیم به اینکه نقد ادراکی از کجا ریشه گرفت و شروع شد؟ شما در کتاب‌های قبلی‌تان جسته و گریخته به این مطلب اشاره کرده بودید، امّا در کتاب آشنایی با زبان‌شناسی در مطالعات ادب فارسی، نام و عنوان برای آن گذاشتید. اگر ممکن است کمی از تاریخچه این نوع نقد و اینکه چطور به اینجا رسیدید، صحبت کنید.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/09/17 و ساعت 18:3 |

                                            « نویسنده باید از کجا تقلب کند؟»

117-11.jpg

مصطفی مستور با بیان این‌که نویسنده باید خودش باشد و از روی دست خودش تقلب کند گفت: برای نوشتن داستان حتماً نباید از زندگی روزمره خارج شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در اصفهان، مصطفی مستور در مراسمی که 15 آذرماه برای بزرگداشت او در دانشگاه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: پل آستر می‌گوید «داستان تنها جایی است که دو فرد غریبه می‌توانند با صمیمیت مطلق با هم ملاقات کنند؛ نویسنده و خواننده».

او افزود: خواننده می‌تواند در کلمات نویسنده، او را ملاقات کند. اگر نویسنده اصیل باشد و صادقانه بنویسد، تلاش می‌کند تا روح خود را در کلمات و نوشته خود منعکس کند. این همان حسی است که به آن صمیمیت می‌گویند، هیچ واژه‌ای به اندازه صمیمیت نمی‌تواند نزدیک شدن دو روح را با هم منعکس کند، حتی عشق.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/16 و ساعت 17:2 |
                                                                اولين همايش ملي قنات و قنات داري

The First National Conference of Do Aqueduct and Canal

اولين همايش ملي قنات و قنات داري در تاریخ 29 بهمن 1393 تا 30 بهمن 1393 توسط دانشگاه بيرجند در شهر بيرجند برگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.


حوزه(هاي) تحت پوشش: بوم شناسيمحيط زيست (عمومي)مهندسي آب و هيدرولوژي 
تاريخ برگزاري: 29 بهمن 1393 تا 30 بهمن 1393
تاريخ برگزاري ميلادی: 2015-02-18 - 2015-02-19
برگزار کننده: دانشگاه بيرجند
محل برگزاري: بيرجند
وضعیت کنفرانس: اطلاع رسانی

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1393/7/1
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1393/8/30
مهلت ثبت نام: 1393/9/15

محورهاي همايش:

 - ارزيابي نظام هاي سنتي و نوين بهره برداري، مسائل حقوقي و شرعي
- مهندسي(هيدروليك، هيدرولوژي، هيدروژئولوژي)
- محيط زيست، خود پالايي و كيفيت آب
- نقش تاريخي و فرهنگي به عنوان گنجينه ي آب
- روش هاي تغذيه ي سفره هاي آب زير زميني و احياي قنوات
- روش هاي نگه داري، مديريت و اقتصاد

دبير علمي همايش: دكتر محسن پوررضا بيلندي

 منبع: http://www.civilica.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/16 و ساعت 8:49 |

اولين همايش ملي علوم تربيتي و روانشناسي معنويت و سلامت

اولين همايش ملي علوم تربيتي و روانشناسي معنويت و سلامت در تاریخ 13 اسفند 1393 توسط دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندر گز و تحت حمايت سيويليكا در شهر بندر گز برگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.

حوزه(هاي) تحت پوشش: روانشناسي 
تاريخ برگزاري: 13 اسفند 1393
تاريخ برگزاري ميلادی: 2015-03-04
برگزار کننده: دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندر گز
سایر برگزار کنندگان: تحت حمايت سيويليكا 
محل برگزاري: بندر گز
وضعیت کنفرانس: در حال پذيرش خلاصه مقاله

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال چکیده: 1393/9/20
مهلت ارسال اصل مقاله: 1393/11/11
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1393/12/2

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/16 و ساعت 8:43 |
                              كنگره ملي پژوهش هاي كاربردي علوم انساني اسلامي

كنگره ملي پژوهش هاي كاربردي علوم انساني اسلامي در تاریخ 14 اسفند 1393 توسط مركز علمي و كاربردي خانه كارگر گرگان و تحت حمايت سيويليكا در شهر گرگان برگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.


حوزه(هاي) تحت پوشش: هنر و علوم انساني 
تاريخ برگزاري: 14 اسفند 1393
تاريخ برگزاري ميلادی: 2015-03-05
برگزار کننده: مركز علمي و كاربردي خانه كارگر گرگان
سایر برگزار کنندگان: تحت حمايت سيويليكا 
محل برگزاري: گرگان
وضعیت کنفرانس: در حال پذيرش مقاله

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1393/11/10
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1393/11/13
مهلت ثبت نام: 1393/11/15

محورهاي كنگره:

- معارف ديني بومي و نقش آن در به روز رساني علوم انساني اسلامي

- انقلاب اسلامي و نقش آن در تحول علوم انساني اسلامي

- راهكارهاي تعامل علوم انساني اسلامي با علوم انساني غير اسلامي

- علما و دانشمندان اسلامي ايراني و جايگاه آنان در تحول علوم انساني اسلامي

- تكنولوژِي و نقش آن در تحول علوم انساني اسلامي

- زبان و ادبيات فارسي و نقش آن در پيشرفت علوم انساني اسلامي

- پيوند زبان و ادبيات فارسي و ديگر زبان ها و نقش آنان در پيشرفت علوم انساني اسلامي

- همچنين مقالاتي در كليه زمينه هاي مربوط به علوم انساني از قبيل هنر، ادبيات فارسي و غير فارسي، تاريخ، جغرافيا، حقوق، فقه، الهيات، علوم انساني،اقتصاد و...

 منبع:http://www.civilica.com/

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/16 و ساعت 8:36 |
                            دومين همايش ملي پژوهش هاي كاربردي در جغرافيا و گردشگري

دومين همايش ملي پژوهش هاي كاربردي در جغرافيا و گردشگري در تاریخ 22 اسفند 1393 توسط دانشگاه جامع علمي كاربردي واحد تاكستان و شركت همايش افرينان علوم و تحت حمايت سيويليكا در شهرتهران برگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.


حوزه(هاي) تحت پوشش: جغرافيا، برنامه ريزي و توسعه 
تاريخ برگزاري: 22 اسفند 1393
تاريخ برگزاري ميلادی: 2015-03-13
برگزار کننده: دانشگاه جامع علمي كاربردي واحد تاكستان و شركت همايش افرينان علوم 
سایر برگزار کنندگان: تحت حمايت سيويليكا 
محل برگزاري: تهران 
وضعیت کنفرانس: در حال پذيرش مقاله

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1393/11/30
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1393/11/30

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/16 و ساعت 8:32 |
                    همايش ملي راهكارهاي پيش روي بحران آب در ايران و خاورميانه

همايش ملي راهكارهاي پيش روي بحران آب در ايران و خاورميانه در تاریخ 1 اسفند 1393 توسط مركز همايش هاي علمي همايش نگار در شهر شيراز برگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.


حوزه(هاي) تحت پوشش: علوم زمينمهندسي عمران (عمومي) 
تاريخ برگزاري: 1 اسفند 1393
تاريخ برگزاري ميلادی: 2015-02-20
برگزار کننده: مركز همايش هاي علمي همايش نگار
محل برگزاري: شيراز
وضعیت کنفرانس: در حال پذيرش خلاصه مقاله

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال چکیده: 1393/10/10
مهلت ارسال اصل مقاله: 1393/10/10

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/16 و ساعت 8:20 |

                               از نشان های توتمیک تا نشان های امروزین- 

                                         راه نبشت اینچه «آنادردی عنصری»

                      ایده ی تنظیم برنامه گلگشت به جلگه ی اینچه در مراسم عروسی  
        پسر بای محمد قلیچی شاعر اهل روستای قرناوه واقع در منطقه ی گوگلان مطرح شد.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.


برای عزیمت به عروسی با دوستان کلاله ای قرار گذاشتیم و باتفاق راهی قرناوه شدیم . روستایی زیبا غنوده در دل درّه ای کوهستانی با مناظر و مرایای بدیع . روستای قرناوه در حافظه ی تاریخی ام جایگاه ویژه ای داشت زیرا که آن کُرسی عالیارخان بوده است که در جنبش عثمان آخوند در سال 1304 شمسی باتفاق پسرعموی خود قیسیر اِمِن Kysyr Emen فرماندهی قشون گوکلان را بر عهده داشت. قرناوه از جهت دیگری هم برایم جالب بود و آن بخاطر وجود گورستان قدیمی با نشانه های چوبی توتمیک بود که قبلاً چندتایی عکس از آنها دیده بودم . مشاهده ی از نزدیک گورستان و نشانه های توتمیک آن برایم آرزو شده بود . در جریان مراسم عروسی نیز بخاطر فرا رسیدن شب و تاریکی هوا این فرصت دست نداد .
طی صحبت هایی که با عزیز ممی زاده داشتم در مورد گورستان قدیمی قرناوه و نشانه های توتمیک آن صحبت کردم و اشتیاقم برای دیدن آنها را در میان گذاشتم و برایش توضیح دادم که این گورستان با این ویژگی بنظر می رسد ادامه ی سنّت نشانه گذاری قبور در منطقه ی خالد نبی و آقبند ( کوهستان گوکجه ) به جانب شرق باشد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/09/16 و ساعت 4:46 |

عین صواب

” الا یاایهالساقی” ، منگا بر گیل شـــــــــراب آخر      بو تمکینینگ دوام اتسه، گچردورشـــــــــباب آخر

منی لطفینگ له معذورات،بیتیردیم صبروتمکینیم         صبرسیز بولدیغیم گؤرگیل،سنم گؤسترشتاب آخر

بو ویران حالیمی گؤرگیل،منگابیرجام می برگیل          قولینگنی بوینیما سارغیل،بودورعین صواب آخر

صنم ساقی گیلابرسه، بو جــــام می دولا بر سه       یؤزی گلگون اولا برسه، بولار بغریم کباب آخر

منی هجرینگده زاراتسنگ،غراگؤزنی خماراتسنگ        سرینگنی آشکار اتسنگ، بیلرلر شیخ و شاب آخر

تنیم وصلینگدن آیریلسه،یؤرک بغریم فگار اولسه         می وجامیم اوزاقلانسه، بو دورگؤرگید، عذاب آخر

بو محفل ناگـــهان بیتسه،بوساقی ناز ادیب گیتسه      “اوراز” مینانی ترک اتسه،بولارحالی خراب آخر.

اوراز

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/09/15 و ساعت 12:13 |

بنياد بيلن

                       آدمدان‌ دنياده‌ قالسا بير نشان‌             اوچمز آدي‌ آنينگ‌ شول‌ بنياد بيلن‌
                       خراب‌ اولماي‌ قالماز بنياد مكان‌              نه‌ سود ارر آنگا قوروغ‌ آت‌ بيلن‌

                                                                  ***

                      اولومنينگ‌ فكريندن‌ بولماغيل‌ غافل‌          كوپ‌ فكر اتگه‌ي‌ آني‌ كيم‌ ارر عاقل‌

                       دنيا بنيادينا قويماغيل‌ كونگول‌                 ييقار اجل‌ بير هولاسا باد بيلن‌

                                                                ***

               عمرينگ‌ بولسون‌ باش‌ يوز ييلدان‌ زياده‌           ركابينگدا دوشمان‌ يورسون‌ پياده‌
                 اوزونگ‌ هم‌ سوسن‌دن‌ بولغول‌ آزاده‌            سفر قيلغونگ‌ بير گون‌ آغاچ‌ آط‌ بيلن‌

                                                             ***

           بير گون‌ قبرينگ‌ گوروپ‌، نفرت‌ ايلار سن‌               دنيانينگ‌ عشرتين‌ نچون‌ تيلار سن‌
                 فلگينگ‌ اوينوني‌ بير گون‌ گورر سن‌              قارينداش‌ ادنده‌ سني‌ ياد بيلن‌

                                                            ***

             عاقل‌ كيشي‌ قويماز تانگريني‌ ياددان‌              اعتبار ايله‌مز حزين‌ و شاددان‌
            مختومقلي‌، بير گون‌ گيتسنگ‌ دنيادن‌               وادريغا، دريغ‌ و هيهات‌ بيلن‌

                                                       ***

                                                                                       مخدومقلى فراغى

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/09/15 و ساعت 12:9 |

                                                        سیستم احزاب در ژاپن

 

japan-flg-2

                                                         مرکز مطالعات ژاپن

          علیرضا امانی| |دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات ژاپن ـ دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران|

در کشور ژاپن، احزاب سیاسی در طی دوره دگرگونی های سریع سیاسی پدید آمدند که با جنبش اصلاح طلبانه می جی در سال ۱۸۶۸ آغاز شد. در سال ۱۸۷۴، جنبش آزادی و حقوق مردم[۱] تقاضایی مبنی بر ایجاد قانون اساسی و تشکیل مجلس منتخب مردم منتشر کرد. پس از آن انجمن میهن پرستان [۲]تشکیل شد که در سال ۱۸۸۱  تبدیل به حزب آزادی[۳] شد و نام خود را در سال ۱۹۰۰ به سِیوکای[۴] تغییر داد. پس از جنگ جهانی دوم، این حزب مجددا به عنوان حزب آزادی احیاء شد. در سال ۱۸۸۲، حزب پیشرو مشروطه(立憲改進党(りっけんかいしんとう))[۵] و حزب سلطنتی مشروطه (立憲帝政党(りっけんていせいとう))[۶] تاسیس شدند. حزب دیگر که به مین سیتو یا حزب مردمی دولت (民政党) معروف بود در سال ۱۹۲۷ تشکیل شد و پس از جنگ به عنوان حزب پیشرو احیاء گردید(進歩党)[۷]، اما نام خود را به زودی به حزب دموکراتیک تغییر داد(民主党)[۸].

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/09/14 و ساعت 22:56 |

                               اینجا پمپی آسیای مرکزی است، که غارت می‌شود

سرکردگان نظامی و سارقان افغان در حال غارت سایتی باستانی‌اند که به تازگی کشف شده و «پمپی آسیای مرکزی» نام گرفته است. 
در همین حال دولت مرکزی افغانستان و دانشمندان غربی قدرت وتوان مداخله در کار این سارقان را ندارند. کارشناسان می‌گویند از دست رفتن این آثار باستانی بی‌نظیر از بدترین نمونه‌های چپاول سایت‌های باستانی است که گروه‌های مافیایی با استفاده از هرج و مرج کشور مرتکب آن می‌شوند. 
این شهر باستانی که 25 مایل طول دارد اخیرا در خروار در استان مرکزی لوغار کشف شده است. باستان‌شناسان بر اساس آثار اندکی که تاکنون به دست آورده‌اند تخمین می‌زنند تاریخ این شهر به قرن هفتم یعنی مدت کوتاهی پیش از آمدن اسلام به ایران بازمی‌گردد. 
آنا روزا رودریگز از انجمن خصوصی حمایت از میراث فرهنگی افغانستان می‌گوید: «یک قرن است که چنین کشفی صورت نگرفته است. اینجا پمپی آسیای مرکزی است.» رودریگز معتقد است که ضرر ناشی از غارت آثار باستانی این شهر حتی از تخریب مجسمه‌های بودای بامیان به دست طالبان نیز بیشتر است. 
طبق آمار یونسکو، تاکنون معادل 32 میلیارد دلار یا بیشتر از آثار باستانی افغانستان به سرقت رفته است که از درآمد سالانه تریاک افغان‌ها نیز بیشتر است. برخی از کارشناسان این رقم را اغراق‌آمیز می‌دانند، اما همگان در یک مورد اتفاق نظر دارند و آن این که فقط تا چند سال دیگر غارتگران از میراث فرهنگی کشور افغانستان اثری باقی نخواهند گذاشت. 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/09/14 و ساعت 20:13 |

                         موزه هنرهای اسلامی ۲۸ اردیبهشت افتتاح می‌شود.

                        موزه هنرهای اسلامی پس از سالها تعطیلی بالاخره قرار است ۲۸ اردیبهشت

                                           سا ل۹۴ برابر با روز جهانی موزه‌ها افتتاح شود.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی - تاریخ موزه‌داری در ایران را باید از زمان تاسیس موزه ایران باستان جستجو کرد.  این موزه با 2744 متر زیربنا به دلیل قدمت اشیا، در زمره یکی از موزه‌های مادر دنیا محسوب می‌شود که سال 1316 شمسی افتتاح شد. 
 
به گزارش CHN، این موزه در برگیرنده آثار مختلفی از هزاره ششم پیش از میلاد تا دوران مختلف اسلامی است که در دو طبقه به نمایش در آمده‌اند. در این مکان می‌توان به یک نمای کلی از تاریخ ایران دست یافت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/09/14 و ساعت 20:7 |

                                              کیمیایی «دو دلقک و نصفی» را افتتاح کرد» 

isna-10-484.jpg

نمایش «دو دلقک و نصفی» به کارگردانی جلال تهرانی با حضور مسعود کیمیایی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار تئاتر ایسنا، جدیدترین نمایش جلال تهرانی شامگاه گذشته - 12 آذر ماه - با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقه‌مندان به تئاتر و نیز مسعود کیمیایی، کارگردان سینما در سالن استاد ناظرزاده تماشاخانه ایران‌شهر روی صحنه رفت.

پیش از آغاز اجرای این نمایش، مسعود کیمیایی که به دلیل کسالت با تأخیر به مراسم افتتاح رسید، در سخنانی کوتاه و انتقادی، از شیوع بیماری سرطان و بی‌توجهی به آن ابراز تأسف کرد.

او پس از صحبت‌های خود زنگ افتتاح این نمایش را زد و پوستر آن را هم امضاء کرد.

به گزارش ایسنا، جلال تهرانی هم در سخنانی کوتاه با قدردانی از مسعود کیمیایی که با وجود بیماری در فاصله زمانی تزریق‌های یک ساعته خود برای زدن زنگ نمایش «دو دلقک و نصفی» به تماشاخانه ایران‌شهر آمده بود، گفت: تا به حال با آیین گشایش مواجه نبودم و این نمایش یک تئاتر آماتوری است؛ البته آماتوری بودن آن را به دلیل غیرحرفه‌ای بودن بازیگرانش نمی‌گویم بلکه معتقدم حتی تئاترهایی که بازیگران حرفه‌ای دارند هم به نوعی آماتوری محسوب می‌شوند.

او همچنین از مجید سرسنگی (مدیرعامل خانه هنرمندان ایران) که برای اجرای این نمایش در تماشاخانه ایران‌شهر و تمرین 10 روزه حمایت کرده بود، قدردانی کرد.

اجرای مراسم افتتاحیه را احسان کرمی بر عهده داشت که او هم در سخنانی کوتاه با اشاره به تفاوت اجرای نمایش «دو دلقک و نصفی» با نمایش‌های دیگر در تماشاخانه ایران‌شهر گفت: مهمترین تفاوت این نمایش با آنچه در سال‌های اخیر در این مجموعه روی صحنه رفته، استفاده از بازیگران جوان است که این مسئله هم به دلیل تغییر الگویی است که در ایران‌شهر ایجاد شده است.

او همچنین از مجید بهرامی هم که مدتی پیش درگذشت، یاد کرد.

به گزارش ایسنا، نمایش «دو دلقک و نصفی» به کارگردانی جلال تهرانی و بازیگرانی از مکتب تهران، از 12 آذرماه به مدت 30 شب و در ساعت 20 در تماشاخانه ایران‌شهر روی صحنه می‌رود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/13 و ساعت 19:45 |

                       وجود یک سمن به ازاء 100 نفر در کشور  

زنجان-مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان گفت: بر اساس آمار سال گذشته به ازای هر 100 نفر فقط یک سمن داشتیم که این بسیار تاسف‌برانگیز است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا حجتی ظهر چهارشنبه در جمع کارکنان اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان افزود: در حال حاضر به لحاظ وجود سمن ها در کشور از وضعیت خوبی برخوردار نیسیتم و  این ورند نیازمند نگاه جدی و اصلاح است.

وی وجود سمن و توسعه این تشکل ها را به عنوان یک ضروت مهم مورد تاکید قرار داد و افزود: گسترش این سمن‌ها می توان موجب تمرکز همه موضوعات مورد توجه جامعه باشد. این در حالی است که وظیفه وزارتخانه نیز آموزش، ایجاد انگیزه، هدایت و پشتیبانی است.

حجتی با بیان اینکه   سمن ها باید در تمام بخش ها و حوزه ها وارد شده و برای بهبود شرایط هر بخش تلاش کنند ادامه داد: حضور در سمن ها موجب فراگیری تعامل و افزایش سطح روحیه مشارکت در میان نوجوانان و جوانان می شود. 

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان دخالت دولت در شئون مختلف زندگی مردم و توقع ملت در به عهده گذاشتن تمام امور بر دوش دولت را از دیدگاههای غلطی دانست که در حال حاضر چالش های متعددی در کشور ایجاد کرده است گفت: این نوع نگاه غلط و نادرست بوده و موجب می‌شود دولت نقش مادری را ایفا کند که ملت نیز کودک نابالغ آن محسوب می‌شوند.

حجتی افزود: والدین موظف‌اند از همان ابتدا معنا و مفهوم مشارکت اجتماعی که مستلزم میزانی از تعامل است را به فرزندان‌شان بیاموزند. در این خصوص یکی از نهادهای عمده اجتماعی سمن‌ها هستند که در کشورهای توسعه یافته تعدادشان بسیار زیاد است.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/13 و ساعت 7:27 |
                                                             معماری قلعه های ایران

سرزمین ایران در گذشته ، به علت وضعیت جغرافیایی خاص که بین دو جلگه آباد بین النهرین و پنجاب سند در کشور هند قرار گرفته ، کشور رابطی بوده است که اقوام و طوایف مختلف برای دسترسی به غرب و شرق مجبور بودند از آن عبور کنند و در نتیجه همواره مورد توجه و تهاجم به ویژه از طرف شرق و شمال شرق بوده است.

قبایل ماساژت ساکنین منطقه شرق دریای خزر که کورش کبیر را به قتل رساندند ، یورش مغول،تیمور،غوریان،ازبک ها و ترکمن ها دائما کشور ما را مورد تاخت و تاز قرار می دادند و از غرب،تهاجم اسکندر و عربهای وحشی و حملات مکرر رومیان و عثمانی ها دائما امنیت سیاسی و اقتصادی ما را تهدید می کردند و در این اواخر نیز بخشهای مهمی از خاک ایران جدا شد مثل قفقاز و گرجستان و ارمنستان و شیروان و قسمت های از اراضی شمال شرقی دریای خزر که بنام ورارود نام داشت به دست روس ها و افغانستان هم به دست انگلستان جدا شدند.زندگی در چنین منطقه نا امنی ایرانیان را به ساختن ارگ،قلعه،برج و بارو مجبور کرد.

معماری و مصالح ساختمانی:

با توجه به تقسیم بندی قلعه های ایران به دو نوع جلگه ای و کوهستانی،مصالح ساختمانی آنها نیز متفاوت است.طرح اصلی قلعه های جلگه ای مربع و یا مربع مستطیل است که در چهار گوشه آن برج های مدور برای دفاع ساخته شده اند،مصالح این قلعه ها خشت و گل است و به ندرت از آجر و گچ استفاده شده است.
بارو (دیوار ضخیم) این قلعه ها چینه (دیوارهای گلی که آن را بند بند می سازند) است یا با خشت های قطور ساخته شده است،برای استحکام آن قطر و ضخامت بعضی از بارو ها به چهار متر هم می رسید.

اطراف بعضی از این قلعه ها خندق حفر می کردن و برای رسیدن به قلعه از پل های متحرک بهره می گرفتند.
بعضی از این قلعه ها به دلیل امنیت آن ها محل سکونت کشاورزان و روستاییان شد که با گذراندن خیابانی معمولا شمالی و جنوبی و تامین آب آشامیدنی خانه های روستایی در دو طرف خیابان ساخته می شد.
از این قلعه ها می توان به ،قلعه هنجن در سر راه نطنز به ابیانه است اشاره کرد که تا این اواخر محل سکونت بوده است.این قلعه دارای برج و باروی ضخیم بسیار بزرگ بوده است.داخل قلعه کوچه های پر پیچ و خمی داشته است که همه آن ها به گذر اصلی قلعه که به در قلعه منتهی می شود راه دارند.خانه ها دو طبقه هستند و از طبقه زیرین برای نگهداری دام و یا انبار مواد غذایی و آشپزخانه استفاده می کردند و اتاق های نشیمن در طبقه دوم قرار داشته اند.

از قلعه های مشهور ایران ، قلعه فلک الافلاک در شهر خرم آباد است.این قلعه با وسعت زیاد یکی از قلعه های معروف ایران است که هم اکنون تبدیل به موزه شهر خرم آباد شده است.مصالح دژهای کوهستانی را معمولا از سنگ های بدون تراش نظیر سنگهای کوه یا رودخانه همراه با گچ غربال شده فراهم می کردند.

در زیردست دژهای کوهستانی پرتگاه های عمیقی تعبیه شده است.درقسمت انتهایی برج ها و بعضی مواقع،باروها،کنگره هایی ست که مخصوص کمانداران بوده است تا بتوانند از شکاف کنگره ها دشمن را هدف قرار دهند.در بعضی از دژها و قلعه ها،مانند الموت قزوین،پایین دژ محل سکونت روستاییان بوده است

www.irandesert.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/13 و ساعت 0:28 |

                                                جنبش باسماچیان - باسماچیلار قارخیش

  
جنبش باسماچیان - باسماچیلار قارخیشی
 
خلاصه: جنبش باسماچیان عنوانی است که به قیام مردم تورکستان بر ضد حکومت شوروی در میان سال های 1917 تا 1930 تعلق گرفته است
در واقع در ماوراءالنهر و ترکستان، قیام بر ضد حکومت تزاری همواره وجود داشت (1) و از این رو برخی، قیام باسماچیان را ادامه ی همان شورش های پیشین می دانند. به هر روی قیام باسماچیان طی دوازده سال حیات خود، سه مرحله ی اصلی را از سر گذراند. 
 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/11 و ساعت 11:29 |
                                                                  باسماچیان 

قیام ، حرکت جماعاتی از مسلمانان ترکستان ، برضد حکومت شوروی ، عمدتاً از 1918 تا 1930. «باسماچی » (املای ترکی : باصماچی ) در زبان روسی به معنای یاغی است و ریشة آن «باسماق » ترکی و به معنای هجوم آوردن و حمله کردن است . «باسماچگی » در تاجیکی ، یا به عبارت دقیقتر از نظر مقامات دولتی تاجیکستان ، به معنای حرکت ضدانقلاب شورایی بود. در واقع باسماچی لقب اهانت آمیزی است که روسها به قیام کنندگان مسلمان آن صفحات داده اند و این لقب توسّع معنی پیدا کرده و بمرور به بسیاری از انواع حرکتهای مسلحانة سیاسی نیز اطلاق شده است . صدرالدین عینی نیز از آن قیام کنندگان با نام «باسمه چیان » یاد کرده و دزد و تاراجگرشان خوانده است (ص 828 و بعد). احمد زکی ولیدی طوغان می گوید که باشقیرها باسماچیان را به اصطلاح خراسانی عیّار می نامیدند (1929ـ 1939، ص 361).

پس از پیروزی انقلاب اکتبر 1917 و سرنگون شدن حکومت مسلمانان خوقند * به دست شورویها و قحط و غلای ناشی از عوارض انقلاب و مصادره های بی رویّة اموال مردم و بی حرمتیهای روسها به سنن و آداب مردم مسلمان ،قیام باسماچیان نخست از درة فَرغانه در ترکستان ، که محصول با اهمیت پنبه اش نابود و ازینرو انگیزه های شورش در آنجا قوّت یافته بود، آغاز شد و سپس دامنة آن به سمرقند و بخارا و آمودریای (جیحونِ) سفلی و سیردریا (سیحون ) گسترش یافت و در 1918 به نقاط بسیاری در ترکستان ، یعنی منطقه ای که امروزه «آسیای میانه » خوانده می شود، کشیده شد. باید گفت که شورشهای ضدحکومت تزاری در صفحات ماوراءالنهر و ترکستان ، که قیام باسماچیان را گاه تداوم مستقیم آنها می دانند، سابقه ای طولانی دارد. کسانی به قیام باسماچیان پیوسته اند که در قیام دوکچی ایشان 1316/ 1898 و قیام 1335/1916 و در وقایع شورشهای اسحق بیگ و یعقوب بیگ شرکت داشته اند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/11 و ساعت 11:17 |
                                            زخمی دیگر بر پیکر کم‌جان زاگرس

اقدامات مخرب انسانی، صنعتی، چرای دام، سرشاخه زنی ، شخم زیرا شکوب، ریزگردها، خشکسالی، تغییر اقلیم، شیوع سوسک چوب‌خوار و قارچ بیماگر ذغالی بلوط باعث ایجاد استرس و در نتیجه خشکیدگی وسیع در بیش از یک میلیون و دویست هزار هکتار از جنگل‌های بلوط زاگرس شده است.

وخامت تا آنجا بود که رییس جمهور روحانی در سفر به ایلام ضمن بازدید از بخش‌هایی از عرصه‌های جنگلی آسیب دیده، ردیف بودجه‌ای خاص برای نجات جنگل‌های غرب کشور اختصاص داد. قطعا هرگونه استرس جدید ناشی از احداث راه، ایجاد خطوط لوله گذاری گاز بدون هماهنگی و ارزیابی زیست محیطی نباید صورت پذیرد چرا که قطع درختان آسیب‌های بیشتری به اکوسیستم منطقه وارد خواهد کرد و اجرای این گونه طرح‌ها مانند این است که بخواهیم از جسم فرد بیمار خون بگیریم و توقع قهرمانی در مسابقات را از او داشته باشیم. مسولان باید توجه داشته باشند که ارزش‌ها و منابع زیست محیطی نباید فدای منافع کوتاه مدت کشور شود؛ چرا که ارزش و منافع زیست محیطی و اکولوژیک جنگل های زاگرس غیر قابل تصور است و همین بس که 40 درصد آب کشور از زاگرس تامین می شود و عرصه های جنگی ریه های مردم اند.

زاگرس کدام را باور کند؛ اختصاص بودجه ای‌اختصاصی برای احیایش یا حمله امروز بولدوزرها برای لوله‌گذاری گاز برای نسل فردا؟

تصاویر این گزارش مربوط به منطقه حفاظت شده قلارنگ ایلام می‌باشد که این روزها میزبان ماشین آلات راهسازی و حفاری برای ایجاد شبکه‌ی انتقال فرآورده های نفتی است.

عکس: سجاد ذوالفقاری - ایسنا

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/11 و ساعت 10:39 |

                                                           چرا کتاب‌ نمی‌خوانیم؟

67-45.jpg

محمد بقایی ماکان برای کتاب‌نخوانی در کشورمان دلایلی را بیان کرد.

این نویسنده و پژوهشگر درباره این موضوع که گفته می‌شود مردم ایران کتاب‌خوان نیستند، به خبرنگار ادبیات و نشر ایسنا گفت: امروز وقتی از معضلی به نام کتاب‌نخوانی در جامعه ایران صحبت می‌شود معمولا آن را متوجه گسترش وسایل ارتباطی مدرن و گرانی می‌دانند؛ حال آن‌که به واقع چنین نیست و نمی‌توان این برچسب دلگزا را به جامعه ایرانی زد و گفت آنان با کتاب و مطالعه نامأنوس‌اند، زیرا با نگاهی به تاریخ فرهنگی کشور شواهد بسیاری وجود دارد که جامعه ایرانی از آغاز به نوشتن و خواندن نه تنها علاقه‌مند بوده بلکه گاه به آن عشق می‌ورزیده است.

او در ادامه اظهار کرد: در «شاهنامه» ابداع و اختراع خط از ایرانیان دانسته شده و الواح گلی و همچنین کتیبه‌های مختلف ایام باستان مبین این نظر است. از این‌ها گذشته زمانی که کتابخانه فارس در دجله ریخته شد و آب دجله را تیره ساخت حکایت از کثرت کتاب‌هایی دارد که در کتابخانه فارس وجود داشته که بی‌شک اگر باقی می‌ماندند امروز بشر بر پایه آن آگاهی‌ها و تحقیقاتش چندین قرن بیش‌تر از این بود که الآن هست.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/09/10 و ساعت 11:14 |

                                                   جنگ ترکستان و باسماچیان                  

                                       نوشته ی: سلطان گوک       ترجمه ی: محمد قجقی

        چکیده : در فاصله ی سال های 1917 تا 1935 ، هنگامی که  روسیه در کوران انقلاب بود، ترکان ترکستان شروع به مقاومت در مقابل روس ها نمودند.نیروهای روسیه ی تزاری در سال 1552 با اشغال  قازان ، گسترش در آسیا راآغاز کرد و این توسعه طلبی را تا سال 1979 ادامه داد.در سال 1865 ، تاشکند و در سال 1880 گوگ تپه-  در ترکمنستان- به تصرّف روس ها در آمدند.

   پس از فروپاشی روسیه ی تزاری، در محدوده ی ترکستان نابسامانی و اغتشاش پدید آمد. ترکان طرفدار تجدّد، با همکاری ارتش سرخ، عالم خان، امیر بخارا را از تخت سرنگون نموده، حاکمیت را به دست گرفتند.امّا روس های بلشویک، تجدّد خواهان را به جان یک دیگر انداختند.بلشویک ها شهر بخارا را از دست تجدّد خواهان خارج نموده، آن شهر زیبا را غارت کردند.

  ترکان ترکستانی ،فریفته ی ظاهر زیبای دورویانه ی بلشویک ها شده، جرئت پیدا کردند. آن ها در تاریخ 8 دسامبر 1917 در خوقند، قورولتای تشکیل دادند.  پس از این قورولتای ، حکومت خود مختار خوقند – که مصطفی چوقای به ریاست آن برگزیده شد-

تشکیل گردید. امّا بلشویک ها این امر را نپذیرفتندو تحمّل نکردند. حکومت ملّی خود مختار خوقند، دو ماه بعد به شکلی خونین سرکوب شد.شهر خوقند گرفتار شعله های سرکش اتش گردید.

   ترکان که قدرت مقاومت در مقابل حملات آرتش سرخ را نداشتند، در  وادی فرغانه،جنبشی را که به نام باسماچی( کور باشی) نام گذاری شد- امّا به عقیده ی ما-جنبش ملّی مقاومت بود، تشکیل دادند. برخی از افسران ترک ، و در راس ایشان، انور پاشا ، به این نهضت مقاومت یاری نمودند، امّا تغییری در نتیجه ی نهضت پدید نیامد.حاکمیت روس ها بر این منطقه تا سال 1991 تداوم داشت.

   واژگان کلیدی: باسماچیان، ترکستان، بلشویک ، مقاومت

 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/09/10 و ساعت 11:8 |

                                         وسوسه برج تجاری به‌جای بزرگترین خانه تهران

1417254490678_01.jpg

یک کارشناس فنی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران کاخ «ثابت پاسال» را یک بنای تاریخی و ارزشمند دانست و بر لزوم حفاظت از آن تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، می‌گویند کاخ «ثابت پاسال» در خیابان آفریقا، بزرگترین خانه‌ی تهران است، خانه‌ای که به دلیل اهمیت تاریخی‌اش آن‌قدر ارزش دارد که برای ثبت و سرپا ماندن‌اش تلاش کنند، نه این‌که با طرح یک مهندس مشاور به مجتمعی 9 طبقه با سه کاربری تجاری، اداری و مسکونی تبدیل شود.

مهدی معمارزاده، کارشناس فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران که پس از انتشار خبرهایی درباره‌ی احتمال تخریب این بنای تاریخی با مجوز کمیسیون ماده‌ی پنج به این مکان تاریخی سرکشی کرده بود، به خبرنگار ایسنا گفت: این بنای تاریخی هم به دلیل معماری خاص و استفاده از فضاهای طبیعی و هم نقش آن در تاریخ اهمیت دارد و باید به عنوان یک بنای تاریخی ارزشمند مورد توجه قرار گیرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/09/10 و ساعت 10:40 |

                                              شهیدمدرس؛ قربانی بازتولید استبداد»

1417351624838_1234568.jpg

سید حسن مدرس قربانی یک چرخه تکراری در ممالک شرقی شد.چرخه خستگی از استبداد، مبارزه علیه مستبد، آزردگی ناشی از ناامنی پس از سقوط مستبد و بنابراین تلاش برای بازتولید استبداد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انقلاب مشروطه سرآغاز حضور "قانون"در ایران بود؛ قانونی که تاکید می‌کرد نباید تصمیمات سیاسی توسط یک شخص (شاه) بلکه توسط نمایندگان مردم و در پارلمان گرفته شود، اما در حدود بیست سال پس از پیروزی انقلاب مشروطه، رضاخان پهلوی با تصویب مجلس موسسان، به شاهی برگزیده شد. او حکومت مستبدی تشکیل داد و برخلاف آرمان مشروطیت یعنی پراکندن قدرت سیاسی، قدرت را در دستان خود متمرکز کرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/09/10 و ساعت 10:21 |

                              وضعیت کودکان در مصر باستان چگونه بود؟

                    دومحقق باستان شناس با استناد به اسناد معتبر باستانی اطلاعات تازه‌ای

           از وضعیت کودکان و نحوه گذران دوران کودکی در مصر تحت حاکمیت رومیان ارائه کردند.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ طبق تحقیقات سیستماتیک انجام شده توسط "ویلی ولانتو "ا ز دانشگاه اسلو و" اپریل پودسی" از دانشگاه نیوکاسل که با بررسی منظم اسناد پاپیروسی از سایت باستانی" اوکسیرینشاس" صورت گرفته، اطلاعات تازه تری درباره زندگی کودکان و به طور کلی دوران کودکی در مصر تحت حاکمیت رومیان بدست آمده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/09/08 و ساعت 11:16 |

                          خروج جاده از پارک ملی گلستان کلید خورد

عبور جاده از پارک ملی گلستان  
 
به عنوان قدیمی ترین پارک ملی  
 
کشور باعث بروز مشکلات و  
 
هزینه های زیست محیطی  
 
 فراوانی شده است، در سال ۸۳  
 
احداث جاده ای خارج از این   
 پارک  ملی به تصویب دولت  
 
وقت  رسید که متاسفانه اجرای  
 
این مصوبه در سالهای گذشته پیگیری نشده است. 
 
 
 
 به گزارش خبرگزاری مهر، پارک‌های ملی با سه هدف ایجاد می‌شوند که شامل حفظ و یکپارچگی یک یا چند اکوسیستم برای نسل‌های حاضر و آتی، حذف هر گونه بهره‌برداری یا سکونت زیان‌آور که موجودیت منطقه را به مخاطره می‌اندازد و فراهم‌آوری زمینه‌های لازم برای استفاده‌های معنوی، علمی‌، آموزشی و تفرجگاهی سازگار زیست محیطی و فرهنگی است.
 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/09/07 و ساعت 16:53 |

                                                     دو مشکل دانشگاه‌های کشور

970.jpg

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان گفت: مشکل دانشگاه های ما دو نوع است که یک بُعد آن مربوط به کیفیت است که متاسفانه مدرک گرایی شده است و مشکل دیگر اینکه تئوریزه شده و با کارهای عملی ارتباطی ندارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، دکتر"سید عنایت الله معافی"کرمان اظهار کرد: باید دانشگاه به صورت علمی و کاربردی عمل کند به عنوان مثال امروز پزشکی به صورت علمی کاربردی عمل می کند.

معافی بااشاره به تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با سایر دانشگاه ها ادامه داد: دانشگاه علمی کاربردی حدود 40 درصد از دروس تئوری و مابقی کارورزی و محیط کار و کارگاهی است، البته در واحدهایی که با کیفیت خوب عمل می کنند.

وی بیان کرد: پیشنهاد می شود همه صنوف یک دوره پودمان را در علمی کاربردی آموزش ببینند، زیرا بسیاری از صنوف استان مدرک دال بر حرفه ندارند.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمان گقت: همچنین در صورتی که فارغ التحصیلان دانشگاه براساس رشته تحصیلی خود یک پودمان را در علمی کاربردی بگذرانند، آماده به کار خواهند شد و به کار وصل می شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید مشکلات را از بنیان و ریشه ای حل کرد، افزود: باید اینگونه باشد که مدرک دانشگاهی به عنوان سند تلقی نشود و به عنوان گواهی باشد که بعد از آزموده شدن فرد، این گواهی تائید شود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/06 و ساعت 11:19 |

                                                  دردسرهای واژه‌سازی در فرهنگستان

295697_467.jpg

در فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گویند "واژه جدید مثل کفش نو است"؛ اول، پا را می‌زند ولی به مرور جای خودش را باز می‌کند و این از ویژگی‌های واژه‌ها و کلمات جدید است.

به گزارش ایسنا، روزنامه خراسان با این مقدمه آورده است: وقتی حدود هشتاد سال پیش به دستور رضا خان، فرهنگستان زبان و ادب فارسی تشکیل شد، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که روزی برسد تا همه به «عدلیه» بگویند «دادگستری» و «شهرداری» جای واژه «بلدیه» را بگیرد. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که کسی به «اطفائیه» بگوید «آتش‌نشانی» یا واژه دانشگاه جای «اونیورسیته» را بگیرد یا به «طلبه» بگویند «دانشجو». بسیاری از واژه‌هایی که از زمان‌های بسیار دور معادل‌سازی شده، بر اساس همان، در جامعه رواج پیدا کرده و استفاده می‌شود. حالا اگر کسی به جای «دانشکده» بگوید «فاکولته» همه به او می‌خندند. امروز همه با جمله «فارسی را پاس بدارید» آشنا هستند اما آیا همه این زبان را پاس می‌دارند؟ آن هم با واژه‌های غریبی که هر روز از زبان‌های دیگر وارد زبان ما می‌شود و جامعه از این واژه‌ها استقبال می‌کند اما سوال مهمتر این است که واژه‌هایی که در فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل‌سازی می‌شود، چقدر مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ از علی مهرامی یکی از اعضای گروه واژه‌گزینی فرهنگستان، در خصوص مراحل واژه‌گزینی و معادل‌سازی پرسیدیم و او نیز با حوصله به سوالات ما پاسخ داد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/06 و ساعت 11:11 |

                                                    حال کتاب‎فروشی‎ها در پاییز

 
1416918120916_DSC_1104.jpg

برای قدم زدن در هوای خوب لازم نیست آدم حتما به ارتفاعات تهران برود، حتی رفتن به پارک و بوستان هم ضروری نیست؛ گاهی هوای مرکز شهر هم با وجود آلودگی دلپذیر می‎شود. گاهی حال پیاده‎روهای انقلاب و کتاب‌فروشی‏‎هایش آن‌قدر خوب است که حال آدم را خوب می‏‎کند.

به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر ایسنا، این‌ روزهای پاییزی گاهی هوای تهران بارانی‎ است و قدم زدن زیر نم‌نم باران و هوای دلپذیر پاییز آدم را سر حال می‌‏آورد. بعضی‎ها پارک و بوستان را برای قدم زدن انتخاب می‏‏‎کنند، اما می‎شود یک روز پاییزی را در میان کتاب‌فروشی‎ها چرخید و ویترین‎های کتاب‌فروشی‌ها را دید که بعضی‌هاشان خیلی با خلاقیت چیده شده‏‎اند. آدم دلش می‎خواهد جلو آن‏‌‎ها بایستد و زل بزند به کتاب‎هایی که گاه برگ‎های خشک روی‌شان چیده شده و یا پرنده‎‎ای سفالی و اناری قرمز برای تزیین کنارشان قرار داده شده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/06 و ساعت 11:0 |
      رفوگری فرش؛ روایت هنری که فراموش شده است/ اینجا تاروپودهای گسیخته به هم می رسند 
زنجان - خبرگزاری مهر: يكی هست که گره ها را خوب شناسد ، كورهای آن را می گشايد و با شناختی كه از دل خون بافنده دارد، گل بوته های های سرخ را با نخی از همان تبار و با خاری چون سوزن باز می آفریند.او رفوگر فرش است که این روزها کمتر کسی به هنرش توجه می کند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/09/06 و ساعت 6:38 |

                          انتشار تمبرهای یادبود ویژۀ گرامیداشت راه آهن جدید در ترکمنستان

                                                      نوشتۀ جمعه قلی آنایف

عشق آباد – عوض مراد خواجه یف، یکی از مقامات پست ترکمنستان، به تازگی به آسیای میانه آنلاین گفت که ترکمنستان در اوایل ماه دسامبر در نظر دارد تا برای گرامیداشت گشایش خط آهن چندملیتی 934.5 کیلومتری که از ترکمنستان نیز عبور خواهد کرد، یک سری تمبرهای پستی را منتشر نماید.

مختوم قلی آقمرادف، سفیر ترکمنستان در قزاقستان، پیشتر گفته بود که کوریدور ترانزیتی شمال - جنوب که در مسیر خود به خلیج فارس از قزاقستان و ترکمنستان می گذرد، قرار است پیش از پایان سال 2014 گشایش یابد.

رسانه های ترکمنستان گزارش دادند که انتظار می رود که این خط آهن در سال 2020 سالانه 15 میلیون تُن بار را جا به جا نماید.

منبع : www.centrlasiaonline.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/09/05 و ساعت 10:46 |

                     مقاله‌ای درباره مقایسه "پرخوانی" و"ایشانی" در کتاب «اسلام و شمنیزم»

002.jpg                 مقایسه ی پر خوانی" و"ایشانی"دو شیوه درمانگری بومی

                                     درمیان ترکمن های ایران 

جامعه ترکمن در ایران جایی است که می توان در آن تلاقی دو فرهنگ شمنی و اسلامی را به وضوح مشاهده نمود. این بهم آمیختگی فرهنگی به طور مشخص در شیوه های گوناگون درمانگری بومی  خود را نشان می دهد. این شیوه ها، روی طیفی از تغییرات جای می گیرند که در یک سر آن "پرخوانی" و در سر دیگر آن "ایشانی" قرار دارد. "پرخوانی" بیشتر به فرهنگ شمنی و" ایشانی" بیشتر به فرهنگ  اسلامی  نزدیک است. من در این پژوهش به معرفی این دو شیوه درمانگری و مقایسه بین آن ها می پردازم. 
نکته ای که در این مقاله بویژه بر روی آن تاکید دارم این است که رابطه خاص و مستقیم میان درمانگر و نیروهای ماوراء الطبیعه و کمکی که از این نیروها برای درمان بیمار گرفته می شود، در تعیین ماهیت شمنی و شیوه " پرخوانی " از اهمیت اساسی برخوردار است. این آن ویژگی است که شیوه " پرخوانی " را از شیوه " ایشانی " و دیگر شیوه های درمانگری بومی که رابطه مستقیم با نیروهای ماوراء الطبیعه را نفی می کنند، متمایز می سازد .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/04 و ساعت 13:13 |
 

                               شماره 62 «سرزمین‌من» به بازار آمد

شصت و دومین شماره ماهنامه ایران‌شناسی و ایران‌گردی «سرزمین‌من» در آذرماه 93 منتشر شد. در این شماره، «سرزمین‌من» با گزارش‌ها و مقالاتی خواندنی درباره تاریخچه دانش در ایران کهن، ذخیرگاه زیست‌محیطی کرخه، شوش نخستین تمدن ایران، نخستین نمایشگاه عکس از میراث ناملموس ایرانی و پیشنهادهایی برای گشت‌وگذار در ماه آخر پاییز در ایران به بازار آمده است.

 

 
خبرگزاری میراث فرهنگی - گروه میراث فرهنگی - «نخستین پایتخت ایران زمین» در این شماره و در بخش «تاریخ»، پرونده‌ای درخصوص شوش، پایتخت شش هزارساله ایران‌زمین و قلب تاریخی ایران است. در این پرونده که عکس جلد این شماره از مجله را هم به خود اختصاص داده، آخرین پژوهش‌ها و کاوش‌ها درباره این شگفتی باستان‌شناسی ایرانی را خواهید خواند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/09/04 و ساعت 13:2 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS