X
تبلیغات
بنیاد مختومقلی فراغی
آخرين مطالب
پيوندها

 آسیا و ژاپن در فرایند جهانی سازی- بخش دوم


ژاپن از فضا

 نویسنده: ماکاتو ایتو 
 مترجم : علیرضا امانی
دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات ژاپن ـ دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران
|

جهانی سازی نظام سرمایه داری ژاپن

جهانی سازی نظام سرمایه داری ژاپن تا پایان دهه ۸۰ به نظر موفقیت آمیز می آمد. در زمینه رشد بالای اقتصادی، سرانه تولید ناخالص ملی ژاپن بر حسب دلار در سال ۱۹۵۰ برابر با یک پنجم ایالات متحده امریکا و یک سوم تولید ناخالص ملی کشور های بزرگ اروپایی بود، این مقدار در سال ۱۹۷۳ به دو سوم کشور امریکا و برابر با کشور های بزرگ قاره اروپا افزایش یافت. ارگچه نرخ رشد سالانه اقتصادی پس از آن به شدت کاهش یافت، تا پایان دهه ۸۰ میلادی، هنوز از نرخ رشد سالانه بسیاری از کشور های اروپایی بالاتر بود. از طریق جهانی سازی روز افزون فعالیت های اقتصادی دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی، ارزش ین به جایگاه نسبتا مناسبی در فعالیت های اقتصادی بین المللی ژاپن دست یافت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/02/03 و ساعت 6:10 |

map-japan

| نویسنده: ماکاتو ایتو |
| مترجم : علیرضا امانی|

|دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات ژاپن ـ دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران|

جهانی سازی اقتصاد سرمایه داری

جهانی سازی به چه معنا است؟

جهانی سازی اقتصاد سرمایه داری اخیرا کانون توجهات بسیار مهمی بوده است. افزایش تعداد کشور ها، محصولات آنها، درامد و نیروی کاری بیشتر، به نظر می رسد که به درون گردبادی عظیم از بازار های رقابتی جهانی کشیده شده است. جریان های نوین اقتصاد ژاپن نیز به میزان گسترده ای با این فرایند جهانی سازی در ارتباط می باشند. اما آیا جهانی سازی فعالیت های اقتصادی، یک پدیده جدید می باشد؟ آیا آن را نمی توان یکی از جنبه های مهم و بنیادین اقتصاد بازار سرمایه از زمان آغاز توسعه آن دانست؟

برای مثال، بر اساس نظر والرستین(۱۹۸۳-۱۹۷۴)، دو نظام جهانی را در طی تاریخ بشری میتوان مشاهده نمود: امپراطوری جهان و اقتصاد جهان سرمایه داری. رژیم سرمایه داری مدرن به عنوان یک گونه جدید از نظام جهانی اروپایی، در طول قرن ۱۶ میلادی به وجود آمد و جایگزین نظام امپراطوری جهان گردید. درحالی که امپراطوری های جهان توسط نیروی های نظامی و سیاسی تشکیل شده بودند، نظام جهان سرمایه داری، نظامی جهانی از تقسیم نیروی کار عمدتا با استفاده از نظام بازاری خود سامان را ایجاد کرده بودند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/02/03 و ساعت 6:2 |
با حضور هنرمندان ایرانی و ترکیه‌ای؛

«ترکیه» میزبان گروه موسیقی تلفیقی «آواز» می‌شود

گروه موسیقی تلفیقی «آواز» متشکل از هنرمندان ایرانی و ترکیه ای، کنسرت هایی را در شهرهای«استانبول»، «آغری» و کانال تلویزیونی «حیات تی وی» اجرا می کند. این در حالی است که برگزاری کنسرت در کشور هنوز هم با حواشی و موانعی زیادی روبه روست.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/02/03 و ساعت 5:50 |

باغ موزه مشاهیر تا سه سال آینده بهره‌برداری می‌شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پس از حضور در آرامگاه حافظ و قرائت فاتحه در مقبره این شاعر و عارف شیرازی، از طرح توسعه مجموعه تاریخی،    فرهنگی حافظ بازدید کرد


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/02/03 و ساعت 5:44 |

زمان قطعی برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال 93

عضو شورای برنامه‌ریزی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 10 تا 20 اردیبهشت 93 را زمان برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلای امام خمینی(ره) مطرح کرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/02/02 و ساعت 6:5 |

            ایران‌دا ایلکینجی تۆرکمن زنانا اتراپ حأکیمی بوُلدی

                    مرجان نازقیلیچی بندر تۆرکمن اترابی‌نینگ زنانا حأکیمی

ایران‌دا ایلکینجی تۆرکمن زنانا اتراپ حأکیمی بوُلدی

ایران‌دا ایلکینجی گِزه‌ک بیر تۆرکمن زنانا اتراپ حأکیمی بوُلدی.گۆلیستان ولایاتی‌نینگ حأکیمی (گوبرناتوری) مرجان نازقیلیچی‌نینگ بندر تۆرکمن شأهِری‌نینگ حأکیمی حؤکمۆنده ایشله‌جِکدیگینی بیلدیردی.

بو گۆن بندر تۆرکمن‌ده بیر دابارا بیلن اؤز ایشینه باشلایان مرجان نازقیلیچی، حمید گوکلانی‌نینگ یرینه گلدی.شیله‌لیک بیلن مرجان نازقیلیچی، گۆلیستان ولایاتی‌نینگ ایلکینجی زنانا اتراپ حأکیمی و ایران‌نینگ ایلکینجی تۆرکمن زنانا اتراپ حأکیمی بوُلدی.

منبع: تی.آر.تی تورکمنچه

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/02/02 و ساعت 5:54 |

                           جشنواره غذاهای ایرانی در آنکارا

جشنواره غذاهای ایرانی در آنکارا


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/02/01 و ساعت 22:29 |

کتاب درآمدی بر نقد نوشتۀ مایکل رایان با ترجمۀ سارا کاظمی،که درآمدی است کامل و به روز بر نقد معاصر؛ از فرم گرایی و ساختارگرایی گرفته تا روان شناسی و تاریخ ،منتشر شد.

اثر حاضر با سبک نوشتاری بسیار ساده اش درآمدی است کامل و به روز بر نقد معاصر؛ از فرم گرایی و ساختارگرایی گرفته تا روان شناسی و تاریخ.


این کتاب پیشرفت های جدید در زمینه نقد، از جمله تئوری تکامل، مطالعات شناخت محور، نقد اخلاقی و نقد بوم شناسی را نیز پوشش می دهد.


«درآمدی بر نقد» رویکردی است گام به گام در کسب مهارتهای نوشتار تحلیلی و در این مسیر به خواننده می آموزد که چطور باید درباره جهان به شکل انتقادی اندیشه کند و از پیش فرضها، ارزشها و اندیشه های فرهنگی که به آنها تکیه می کند، آگاه شود. این کتاب با مثالهای کاربردی، تمرکز بر استدلال منطقی و ترکیب نوآورانه ای از مطالعات ادبی، فرهنگی و فیلم شناسی منبعی است ضروری برای دانش پژوهان نوپای نقد ادبی و فرهنگی.


«فرم گرایی»، «ساختارگرایی»، «نقد تاریخی»، «روان شناسی و روان کاوی»، «مارکسیسم و نقد سیاسی»، «پسا ـ ساختارگرایی و ساختارشکنی»، «نقد جنسیتی»، «نقد نژادی، پسااستعماری و فراملیتی»، «نقد علمی»، «مطالعه فیلم» و «مطالعات فرهنگی» فهرست عناوین این کتاب را تشکیل می دهد.


در قسمتی از پیشگفتار آمده: «نقد واکاوی زندگی فرهنگی بشر است. کاری که نقد با زندگی فرهنگی می کند، همان کاری است که علم با زندگی مادی و جسمانی می کند. نقد زندگی فرهنگی بشر را به صورت مستقل در نظر می گیرد، آن را مطالعه می کند و به چگونگی عملکرد آن پی می برد. چنین تحلیلی گستره وسیعی از روشها که در ساخت محصولات فرهنگی (مانند رمان، فیلم، موسیقی و نقاشی) به کار می رود تا ایده های نهفته در چنین آثاری را که جهانی سرچشمه آنها و نحوه دلالت آنها بر زندگی ماست، در بر می گیرد.»


کتاب درآمدی بر نقد نوشتۀ مایکل رایان با ترجمۀ سارا کاظمی منش در 262 صفحه به بهای 150000 ریال از سوی آوند دانش در سال 1392 منتشر شده است.


  منبع: انجمن ایرانی تاریخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/02/01 و ساعت 6:17 |

هنر ایران در موزه‌های روسیه

شاید بخش بزرگی از یادمان‌های فرهنگی ایران، از دوردست تاریخ تا روزگار نزدیک به دوران ما، نه در موزه‌های کشورهای غربی که در مجموعه‌های هنری روسیه قرار داشته باشد. ارمیتاژ، خود شاهدی بر این مدعا است.شناخت ما از این میراث به تاراج رفته اما چندان نیست. زبان یکی از موانع این آشنایی است؛ مساله‌ای که شاید به برکت حضور زبانی میانجی حل شود. در میان گزارش‌های منتشر شده از این دست میرات خفته در گستره روسیه، می‌توان به کتاب «هنر ایران» اشاره کرد که به زبان فرانسوی نگارش شده است. در بخش نخست این اثر، هنر ایران در بازه زمانی سده‌های دهم/ هشتم پیش از میلاد تا سده نوزدهم میلادی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در پاره دوم این دفتر، 289 اثر ایرانی در مجموعه‌های هنری و تاریخ هنر در گستره اتحاد جماهیر شوروی معرفی شده است؛ گستره پهناوری که امروزه خود چند کشور را دربرگرفته است. 
این کتاب به تازگی برای بخش کتاب‌های فرانسوی زبان کتابخانه ملی ملک تهیه شده و در دسترس دوستداران هنر ایرانی قرار دارد.

هنر ایران.jpg


+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/02/01 و ساعت 6:3 |

مرکز نشر دانشگاهی در نظر دارد دو دورۀ کوتاه مدت کارگاه ویرایش را با مدیریت جناب آقای مهندس داهی برگزار کند. هدف از این دوره­ ها آشنایی بیشتر دانشجویان با نکاتی است که در ویرایش علمی باید در نظر گرفته شود. امروزه ایرادات نوشتاری و دستوری جزء جدایی­ ناپذیر متون ترجمه­ ای به حساب می­ آیند تا آنجا که برخی از این اشکالات به دلیل تکرار در نوشته­ های علمی فارسی چهره ­ای صحیح به خود گرفته ­اند و افراد قادر به تشخیص آنها نیستند. مرکز نشر دانشگاهی با برگزاری این دوره سعی دارد توجه دانشجویان را به اهمیت موضوع انتقال مفاهیم علمی به دانش­ آموزان و دانشجویان، به شکلی ساده و درست جلب کنند. این دوره برای کسانی است که  قادر به شرکت در دوره ­های کامل کلاس های ویراستاری نیستند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/01/31 و ساعت 23:28 |
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‎الملل ـ طبق بررسی‎های انجام شده از سوی بنیاد جهانی نیلسون در زمینه بازاریابی و شناخت گرایش مشتریان، تنها 47 درصد از مشتریان درسراسر جهان اعلام کردهاند که به تبلیغات تلوزیونی، روزنامهها و مجلات اعتماد دارند و مابقی بی‎ اعتماد شده‎اند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/01/31 و ساعت 19:47 |

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- اجرای مجدد اپراهای عروسکی لیلی و مجنون ، حافظ و مولوی به کارگردانی بهروز غریب پور از اوایل اردیبهشت تا اوایل تیرماه سال جاری به صورت تناوبی در تالارفردوسی به روی صحنه می‌رود

.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/01/31 و ساعت 19:41 |
   خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه فرهنگ و هنر – سازمان‌ اسناد و کتابخانه‌ ملی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ مؤسسه‌ای‌ آموزشی‌، پژوهشی‌، علمی‌ و خدماتی‌ است‌ که‌ اساسنامه‌ آن‌ به‌ تصویب‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ رسیده‌ است‌ و ریاست‌ عالیه‌ آن‌ با رئیس‌ جمهوری‌ است‌.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/01/31 و ساعت 18:26 |

برگزاری مراسم پایانی «دومین المپیاد سراسری زبان و ادبیات فارسی در ترکیه»+تصاویر


مراسم پایانی و اهدای جوایز «دومین المپیاد سراسری زبان و ادبیات فارسی در ترکیه» در هتل آنکارا پلازا و در میان استقبال گرم و شور و شوق دانشجویان، استادان و رؤسای گروههای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاههای محتلف ترکیه برگزار گردید.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/01/30 و ساعت 21:13 |

نحوه تربیت اسب ها برای بزکشی در قرقیزستان

این ورزش نیازمند مربیان اختصاصی و اسب های قوی است.

همه اسب ها برای بزکشی که ورزش مورد علاقه در آسیای میانه و جنوب آسیا است مناسب نیستند. تعالی میرزاعلیف مربی اسب قرقیز به آسیای میانه آنلاین گفت که این ورزش پرطرفدار نیازمند حیوانات قوی و شجاع است.او گفت: «برای این بازی شما نیازمند اسب هایی هستید که ذاتا شجاع هستند. باارزش ترین ها آنهایی هستند که در میان قرار دارند، به اسب هایی برای مبارزه در دایره [زمانی که دو بازیکن از هر تیم برای برداشتن لاشه بز مبارزه می کنند] نیاز دارید.»

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/01/30 و ساعت 18:55 |
                           حقوق نزد ترکان باستان(بخش اول)

               نوشته ی: دکتر اسرا یاقوت         تر جمه ی: محمد قجقی

    توضیح مترجم: این بخش از سه بخش مقاله ی فوق، درصفحات 46-44 فصلنامه بین المللی

 مختومقلی فراغی، شماره 52،  زمستان 1392-2014  به چاپ رسیده است.

خانم دکتر اسرا یاقوت ، دانشیار تاریخ حقوق در دانشگاه آناتولی، واقع در  اسکی شهر ترکیه

 است.برای ترجمه ی مقاله از ایشان اجازه گرفته شده است.

 از دوست گرانقدر، جناب آقای دکتر اراز محمد سارلی که مقاله  را به شکلیدقیق و زیبا  به چاپ

 رسانده اند، ممنونم.دو بخش باقیمانده را هم ان شاء الله در شماره های آتی  فصلنامه وزین فراغی 

درج خواهند نمود.  با تشکر :  محمد قجقی

                                               مقدمه:

برخي از پژوهشگران، تركاني را كه در دوره‌هاي قبل از اسلام مي‌زيسته‌اند، به صورت مّلتي توصيف نموده‌اند كه گويا هنوز گريبان خود را از فرهنگ كوچ‌نشيني رها نكرده، تشكيلات دولتي پيشرفته‌اي تاسيس ننموده و صرفاً ملتي جنگاور و رزمنده بوده‌اند. (1) در صورتي كه اگر حقوق و تشكيلات هر يك از جوامع ترك آن دوره را،در درون قلمروهای تاریخی و جغرافیایی که این جماعات در آن زیسته اند، مورد مطالعه قرار دهند،  شاهد تاثيراتي كه از منظر دين و دنيا دريافت نموده‌اند و فرهنگ‌هاي پيشرفته‌اي كه عرضه نموده‌اند، خواهند بود. (2) علاوه بر اين اثبات خواهد شد كه تركان ،بويژه در حوزه‌ي حقوق عمومي، از تشكيلات اجتماعاتي كه با ايشان ارتباط داشته‌اند، تاثير پذيرفته و در نتيجه‌ سازمان‌هاي  مخصوص خويش را ايجاد نموده‌اند. (3)

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/01/30 و ساعت 10:44 |
                              سلجوقيان                                                      نویسنده :  علي ابراهيمي

 
  سلجوقيان خانداني ترك تبار بودند كه از آسياي مركزي به سمت ايران مهاجرت كردند ولي به خاطر تحولات زباني و نژادي بعد از مهاجرت، به تركمن و تركمان، مشهور شدند. جد سلجوقيان "دُقاق"، نام داشت كه مشاور "يبغو" و حاكم قبايل دشت‌ خزر بود. "دقاق" فرزندي به نام "سلجوق" داشت كه بعد از فوت وي به خدمت "يبغو" در آمد و اعتبار ويژه‌اي يافت. وی مورد حسد اركان دولت و اعيان قرار گرفت لذا به خاطر ترس از بركناري، روي به سمرقند نهاد و سپس با طرفداران خود به جند رفت و اسلام اختيار كرد و به مرور بر بخش­هائی از خراسان دست يافت تا اين‌كه خاندانش نيشابور را گرفته "طغرل بن ميكائيل بن سلجوق" را به سلطنت نشاندند. اين خاندان از سال (429 تا 950 ه‍.ق) در ايران حكومت كردند.

كلمات كليدي  :  سلجوقيان، آسياي مركند، جند، خراسان، طغرل، نيشابور، آلب ارسلان، ملاذگرد، ملكشاه، اسماعيليان نزاري، الموت، خواجه نظام الملك، برزي، سمرقند

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/01/30 و ساعت 6:45 |

          مشهور کلمبیالی ادبیات نۇبل بایراغی‌نینگ ایه‌سی ۸۷ یاشیندا آرادان چیقدی

گابریل گارسیا مارکز اؤلدی
دۆنیأنینگ تانیمال یازیجیسی مشهور کلمبیالی ادبیات نۇبل بایراغی‌نینگ ایه‌سی ۸۷ یاشیندا آرادان چیقدی.مارکز نأچه آیدان بأری کِسِللأپدی.

۱۹۸۲-نجی ییلدا ادبیات پوداغیندا نۇبل بایراغینا ایه بۇلان مارکز اینگ کؤپ "۱۰۰ ییل یالنگیزلیق" آدینداقی رمانی بیلن تانالیار.اسپانیول اِتنیگیندن بۇلان مارکز ۳۰ ییلدان بأری مکزیک‌ده یاشایاردی.

پنجشنبه گۆنی مکزیکو سیتی‌ده اؤلِن گابریل خۇزه گارسیا مارکز ۱۹۲۷-نجی ییلدا دۆنیأ گلدی.

ویلیام فالکنرینگ تأثیرینده بۇلان مارکز ایلکینجی کیتابینی ۲۳ یاشینداقا چاپ ادیپدی.

مشهور ادبیاتچی‌نینگ "یۆز ییل یالنگیزلیق" آدینداقی کیتابی‌نینگ ۳۰ میلیون سانیسی ساتیلیپدی. بو کیتاپ ۳۰ دیله ترجیمه ادیلدی.

منبع: تی.آر.تی تورکمنچه

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/01/30 و ساعت 6:10 |
گابریل گارسیا مارکز درگذشتگابریل گارسیا مارکز، نویسنده شهیر ادبیات آمریکای لاتین و برنده جایزه نوبل ادبیات، ساعتی پیش به دلیل بیماری درگذشت. وی که اغلب کتاب‌هایش به زبان فارسی نیز ترجمه شده و در میان ایرانیان از طرفداران فراوانی برخوردار است، از مدتی پیش به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود. 

به گزارش «تابناک»، خبرگزاری‌های مختلف جهان دقایقی پیش خبر فوت گابریل گارسیا مارکز را مخابره کردند. وی که ۸۷ سال داشت، در شهر مکزیکو سیتی درگذشته است. وضع جسمانی وی از مدتی پیش وخیم گزارش شده بود و وی در بیمارستان بستری بود. 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/29 و ساعت 9:16 |

                      مهمان ویژه‌یِ نمایشگاه کتاب تهران

                 نوه تولستوی و رئیس بنیاد ادبی تولستوی در مراسم افتتاحیه

              بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور خواهد داشت

مهمان ویژه‌یِ نمایشگاه کتاب تهران

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/01/27 و ساعت 23:42 |

                 ایستامبول‌دا تۆرک دۆنیأسی‌نینگ موزیگینه دِگیشلی کنفرانس گچیریلیأر

تۆرک دۆنیأسی موزیگی باراسیندا دابارا گچیرلر

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/01/27 و ساعت 23:34 |

                                                   گوهر نسیبه خانم کیست؟       

                                                                                                                                   ترجمه : محمد قجقی

        گوهر نسیبه ، خواهر غیاث الدین کیخسرو ،سلطان  سلجوقی است. روایت شده است که وقتی گوهر نسیبه به سن ازدواج رسید، یکی از سرداران سلجوقی ، خواستار ازدواج با وی شد. اما برادرش طبق رسم سلجوقیان شرطی برای موافقت با ازدواج  ایشان مطرح نمود. شرط این بود که  سردار مزبور با نیروی تحت امرش، منطقه ای را فتح و به قلمرو سلجوقی  اضافه نماید.

     این کار تحقق یافت.سردار دست به لشگر کشی زد و منطقه ی وسیعی را به خاک سلجوقیان منضم ساخت؛ اما جنگ بسیار سنگین و شدید بود و سردار زخمی سخت برداشت و دچار خونریزی  شد  و به قیصریه برگشت ،تا مورد مداوا قرار گیرد. اما راهی برای نجات وی  از  مرگ پیدا  نمی  شود.زمان و فرصت معالجه ی وی  از دست رفته بود.بنا براین  قبل از این که موفق به ازدواج گردد، دار قانی را ترک گفت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/01/27 و ساعت 0:0 |
تئاترهای مختلف با حضور کارگردان‌ها و بازیگران مطرحی چون هادی مرزبان، امیر جعفری، علی نصیریان، امین زندگانی، فرزانه کابلی، فردوس کاویانی، ویشکا آسایش، سیما تیرانداز، لیلی رشیدی، پیمان معادی، محمد یعقوبی، باران کوثری، احمد مهرانفر، آیدا کیخایی و سحر دولتشاهی روی صحنه خواهد رفت.

تماشاخانه‌های تئاتری,تانگو,هادی مرزبان,علی نصیریان,تماشاخانه ایرانشهر

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/01/26 و ساعت 17:48 |
فراخوان پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک با یادداشتی از مرضیه برومند دبیر جشنواره منتشر شد.

نمایش عروسکی تهران – مبارک

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/01/26 و ساعت 17:43 |

غارری گؤرگِن:  { 1}

 

غارری گورگن سنینگ یاشئنگ اوزالسئن          

سن  اولکامه گؤرنوک بریأن گُؤزل سینگ

مندن – ده بیرسانگا غازال دؤزلسین

عؤمؤر گِچیب  آیرا سالسا روزگار  

غوُی بیزدن- بیر نشان غالسئن یأد یگار

 

غارری  گورگن هانی اؤنگکی اوُبالانگ        

آق یؤرک لی آق ساقال لی آقالانگ

چأگه لنگده گؤرش غوران چاغالانگ

غارری لئغا سالان بولسادا ییل لانگ

سالام آیئتدی سنگ اولالدان اوُغئل لانگ

 

آغشام چاغی چأگه لیگنگه گِلردیک

نیچأمئز غورت ،نیچه غوُیون بوُلاردئق

کأ اوروشوپ کأ یاراشئپ  گوٌلر دیک

اؤیکه  لرمئز گوٌلکی بیلن  غاتئشئپ

چاپشاردئق  گردنه  غوُل  آتئشئپ


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/01/26 و ساعت 8:2 |
                                                                                                                                                  خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ تا کنون تصور می شد که نئاندرتال‌ها دوران کودکی خطرناک و دشواری داشته اند اما مطالعات جدید بر روی بقایای بدست آمده از کودکان مدفون نئاندرتال نشان داد که نئاندرتال ها نیز در جایگاه والدین  احساسات قدرتمندی نسبت به کودکان خود داشته‌اند.


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/01/25 و ساعت 18:36 |

آزادخان، افغان   دائرة المعارف بزرگ اسلامي جلد 1  نویسنده: سید علی آل داود  شماره مقاله:182

   

آزادخانِ اَفْغان، شهرت آزادبیگ سلیمانِ خیلی غلیجایی (د 1195ق/1781م)، سپاهی و سیاست پیشة افغانی و یکی از مدعیان حکومت ایران. وی در 1150ق/1737م هنگام گشودن کابل به دست نادرشاه افشار، با گروهی به لشکر وی پیوست و به ایران آمد و تا وقتی که نادر زنده بود، سر بر فرمان وی داشت. پس از کشته شدن او علم استقلال برافراشت و با کریم‎خان زند و محمدحسن‎خان پناه آورد و تا پایان زندگی نزد وی و جانشینانش زیست. از احوال او پیش از پیوستن به نادر اطّلاعی در دست نیست.

آزادبیگ در 1154ق/1741م همراه نادرشاه به ایران آمد و به فرمان وی به ردة سپاهیان امیراصلان‎خان قِرِقْلو پیوست. اصلان‎خان عمه‎زادة شاه و فرمانروای آذربایجان بود (آذر بیگدلی، 373؛ ذنبلی، تجربه‎الاحرار، 1/491). چند سال پس از آن، هنگامی که نادر با لشکریانش به بغداد رفت، آزادبیگ نیز در خدمت بود. در این سفر نادر او را به فرماندهی گروهی از افغانها به سرکوبی عربهای شورشی پیرامن کوفه گسیل کرد. آزاد به خوبی از عهدة این مأموریت برآمد و توانست بی‎جنگ و خونریزی، آنان را به فرمانبری وادارد و گروهی از سران آنان را نزد نادر ببرد (مروی، 3/923). آزادبیگ در فتح شیراز هم ازجملة سرداران سپاه نادر بود و به فرمان او محاصرة شهر را همراه با سرداران دیگری همچون محمدحسین‎خان قاجار و شهبازظخان دُمْبیلی بر عهده داشت (همو، 3/951-953). پس از کشته شدن نادر در 1160ق/1747م، در جنگی که میان امیر اصلان‎خان قرقلوی افشار و ابراهیم‎خان پیوست و از او لقب «خانی» گرفت (آذربیگدلی، 373). سپس وقتی که قدرت ابراهیم‎شاه را رو به زوال دید، با 000‘15 سوار از او جدا شد و به میرسیدمحمد متولّی آستانة رضوی که خود را از تبار صفویه می‎دانست و شاه‎سلیمان می‎خواند، پیوست و از سوی او مأمور شد که به قزوین و ساوه رود و در آنجا منتظر فرمان باشد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/01/25 و ساعت 6:19 |

ساخت سریالی که تبلت و موبایل را از جوانان می‌گیرد


ساخت سریالی که تبلت و موبایل را از جوانان می‌گیرد

فیلمنامه‌نویس «چابک‌سواران» داستان این مجموعه تلویزیونی را درباره عده‌ای نوجوان دانست که از تکنولوژی‌های مدرن فاصله می‌گیرند و با رفتن به ترکمن صحرا فضای دیگری از زندگی را تجربه می‌کنند.

آیغیت به گزارش خبرگزاری مهر:
آرش برهانی نویسنده فیلمنامه مجموعه «چابک‌سواران» درباره این مجموعه به خبرنگار مهر گفت: کارگردانی این مجموعه را که پیش از این با نام «اردوی سواری تابستانی» مطرح شده بود بابک محمدی و تهیه‌کنندگی آن را بهروز خوش‌رزم بر عهده خواهد داشت و قرارست در ۲۶ قسمت ۴۵ دقیقه ای به تولید برسد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/01/24 و ساعت 6:9 |

رنگها در زبان ترکمنی

رنگها در زبان ترکمنی

تحقیق از: محمود عطاگزلی یاغتی، آچیق ýagty, açyk روشن آچیق ساری açyk sary زرد روشن آچیق گؤک açyk gök آبی روشن آق ak سفید آلا-مولا ala-mula رنگارنگ بنوشه benewşe بنفش چال، چاقان çal, çakan خاکستری ساری sary زرد ساریمتیل sarymtyl زردفام، زردگون قارا gara ...

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/01/24 و ساعت 6:5 |

                         آسیانینگ آلیش یاریشی کۆممِت‌ده گچیرلر

                          بو کاپ ۲۱-۲۴-نجی اردیبهشت آرالیغیندا کۆممِت‌ده گچیرلر

آسیانینگ آلیش یاریشی کۆممِت‌ده گچیرلر

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/01/23 و ساعت 13:22 |
برگزاری "همايش ملی توسعه پرورش شتر ایران" در دانشگاه گنبدکاووس

تصویر کوچک شدهبه گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران، با توجه به اهمیت اقتصادی، اکولوژیکی، فرهنگی و اجتماعی پرورش شتر در کشور بخصوص در استان گلستان، دانشگاه گنبدکاووس با همکاری سازمان جهادکشاورزی استان گلستان و حمایت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، انجمن علمی شتر ایران، مرکز اصلاح نژاد دام کشور، انجمن علوم دامی ایران – شاخه شمال کشور، فرمانداري ویژه شهرستان گنبدكاووس، شورای اسلامی و شهرداری گنبدکاوس و پرورش دهندگان شتر منطقه "همايش ملی توسعه پرورش شتر ایران" را در روز 5 شنبه 28 فروردین 1393 برگزار می نمایند.

در این همایش اساتید دانشگاهها، محققین، کارشناسان، دانشجویان و مدیران امور دام مناطق مختلف کشور از جمله استانهای تهران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، البرز، اصفهان، یزد و سمنان شرکت دارند. 
آدرس وب سایت همایش:camel.gonbad.ac.ir

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/01/23 و ساعت 5:59 |

 بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی


کمیته ملی ایکوموس ایران برگزار می کند

بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

The Heritage of Commemoration

"میراث یادمانها"

دوشنبه اول اردیبهشت

ساعت 15:00 الی 18:00

 

تالار دکتر شیرازی، واقع در خیابان ولی­عصر، ضلع جنوب­غربی پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹، فرهنگستان هنر، مرکز هنرپژوهی نقش ­جهان

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 23:12 |
بیست و دومین همایش بین المللی کمیته علوم تاریخ بیست و دومین همایش بین المللی کمیته علوم تاریخ


بیست و دومین همایش بین المللی کمیته علوم تاریخ با عنوان XXII Congress of International Commitee of Historical Sciences روزهای 27 و 28 آگوست سال 2015 مصادف با 5و6شهریور 1394 در چین، جینان برگزار می شود. 

محورهای همایش شامل بومی سازی (مقالاتی در اولویت قرار خواهد گرفت که در مورد مقاطع تاریخ مسیحیت یا هر منطقه ای از سراسر جهان به ویژه مطالعات تطبیقی باشد.) علم و دین و مهاجرت ایده های دینی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای http://www.cish.org/EN/congres/index.html

http://therha.com.au/call-for-papers-cish-world-conference-jinan-china-august-2015/

مراجعه فرمایید.

منبع: سایت انجمن ایرانی تاریخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 18:31 |
برگزاری نشست «نقد و بررسی کتاب شکاف جهانی: سیر شکل گیری جهان سوم نوشته: ال.اس. استاوریانوس» برگزاری نشست «نقد و بررسی کتاب شکاف جهانی: سیر شکل گیری جهان سوم نوشته: ال.اس. استاوریانوس» 

سخنرانی «نقد و بررسی کتاب شکاف جهانی: سیر شکل گیری جهان سوم نوشته: ال.اس. استاوریانوس» بیست و یکمین سخنرانی از سلسه سخنرانی های علمی پیرامون جامعه شناسی تاریخی در ایران برگزار می شود.

در این نشست که روز دوشنبه 25 فروردین 1393 از ساعت 17 تا 19 برگزار خواهد شد، دکتر رضا فاضل، مترجم کتاب حضور خواهند یافت.

شایان ذکر است این مجموعه سخنرانی ها با هدف ترویج رویکرد جامعه شناسی تاریخی و تقویت فعالیت های علمی میان رشته ای توسط گروه جامعه شناسی تاریخی انجمن جامعه شناسی ایران با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن ایرانی تاریخ برگزار می گردد. از پژوهشگران حوزه جامعه شناسی تاریخی در ایران دعوت می شود با مشارکت در این سلسله سخنرانی ها، یافته ها و تجربیات علمی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

مکان: بزرگراه جلال آل احمد، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران

منبع:سات انجمن ایرانی تاریخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 18:27 |
تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز

«تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز» اثر نادرمیرزا، از شاهزادگان قاجاری با تصحیح غلامرضا طباطبایی مجد تصحیح شد. این کتاب بخشی از تاریخ، جغرافیا، آداب و رسوم و مسایل مربوط به تبریز را شرح داده است.
«تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز» اثر نادرمیرزا به کوشش غلامرضا طباطبایی مجد، مجموعه ای از مطالعات، مشاهده ها و شنیده های نادرمیرزا است که در طول 40 سال با دقت تحقیق یا از افراد مطلع گردآوری کرده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 18:20 |
نشست «25 هزار کیلومتر در راه ابریشم»

گروه فرهنگ و زبان های باستانی دانشگاه تهران نشست «25 هزار کیلومتر در راه ابریشم» را برگزار می کند.

نشست «25 هزار کیلومتر در راه ابریشم» از سوی گروه فرهنگ و زبان های باستانی دانشگاه تهران با سخنرانی پروفسور دکتر پتر کوپفر استاد زبان و فرهنگ چینی دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز آلمان برگزار خواهد شد.

همچنین این نشست با معرفی دکتر داریوش بوربور مدیر کتابخانه و موسسه پژوهشی مطالعات ایرانی دنبال خواهد شد.

25 هزار کیلومتر در راه ابریشم دوشنبه 18 فروردین ماه سال 1393 در تالار استاد باستانی پاریزی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

       ورود برای عموم آزاد است.

      منبع: سایت انجمن ایرانی تاریخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 18:13 |
   انتشار بیست و یکمین جلد دایره المعارف بزرگ اسلامی انتشار بیست و یکمین جلد دایره المعارف بزرگ اسلامی

جلد بیست و یکم دایره المعارف بزرگ اسلامی با مدخل هایی که از چهره ها و موضوعات ایران و اسلام نوشته شده با سر ویراستاری سید کاظم موسوی بجنوردی منتشر شد.

نخستین مدخل جلد بیست و یکم دایره المعارف بزرگ اسلامی، با «حسین بایقرا» آغاز می شود و با مدخل «خانقاه» پایان می یابد.

دایره المعارف بزرگ اسلامی به سه زبان (فارسی، عربی،و انگلیسی) منتشر می شود. این دایره المعارف به جلد 21 رسیده است، اما به گفته موسوی بجنوردی، رییس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی تعداد جلدهای دایره المعارف بزرگ اسلامی به 35 تا 40 جلد افزایش پیدا خواهد کرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 18:8 |

اولین جایزه ادبی سعدی در روسیه اعطاء شد .

همزمان با بزرگداشت نودسالگی پروفسور محمد نوری عثمانوف ، ایرانشناس و مترجم معروف داغستانی و در مراسم افتتاح کنفرانس بین المللی میراث ایرانی در قفقاز ، اولین جایزه ادبی سعدی ، توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه به این پژوهشگر برجسته مطالعات اسلامی و ایرانی در روسیه و قفقاز اعطاء گردید .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 7:5 |

سی و یکمین شماره مجله کاروان منتشر شد .

مجله الکترونیکی کاروان ، ماهنامه روسی زبان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو ، سی یکمین شماره خود را منتشر ساخت .

در این شماره از کاروان مطالب ، مقالات ، گزارش ها و خاطراتی از ایرانگردان روس درج گردیده است .

گزارشی از کنفرانس همکاری های ایران و روسیه : وضعیت فعلی و چشم انداز آینده ، گزارشی از کنفرانس بین المللی میراث ایرانی در قفقاز که در دانشگاه دولتی داغستان برگزار گردید و گزارشی از شبی با ادبیات معاصر ایران و رونمایی ترجمه فارسی کتاب ایرانی زنده از مطالب بخش رویدادهای این شماره از کاروان است .

سی و یکمین شماره کاروان در بخش مقالات خود مطالبی متعدد از جمله مطلبی در باره آداب نوروز و سال نو در نزد ایرانیان و مقاله ای محققانه و خواندنی با عنوان وضعیت زبان و ادبیات فارسی در داغستان به قلم یکی از ایرانشناسان داغستانی را به علاقمندان فرهنگ و ادبیات ایران عرضه نموده است .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 7:1 |

       زمین لرزه شیلی مومیایی های هزار ساله مدفون مانده در زیر زمین را آشکار کرد

                                  قدمت این مومیاها به ۷۰۰۰ هزار سال قبل برمی گردد

زمین لرزه شیلی مومیایی های هزار ساله مدفون مانده در زیر زمین را آشکار کرد

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه 1393/01/22 و ساعت 0:9 |

۱۳۹۲۰۶۱۵-۱۹۱۵۵۷.jpgمعرفی کتاب هایکوی مرگ هایکوی مرگ مترجم:معصومه فخرایی ناشر:شاملو زبان:انگلیسی-فارسی تعداد صفحه:64 سال انتشار:زمستان91 نوبت چاپ:اول شابک :7-364-116-600-978 قیمت:3000 تومان گردآورنده: یوئل هافمن/ ترجمه‌ی معصومه فخرایی نشر شاملو/ چاپ اول/ ۱۳۹۱ در سال‌های اخیر، هایکو در ایران طرف‌داران پروپاقرصی پیدا کرده و اندک‌اندک دارد محبوب می‌شود. حتا هایکوسرایی هم رونق گرفته و بعضی از شاعران ایرانی، به سبک ژاپنی‌ها، کوتاه‌سرایی را در پیش گرفته‌اند. سال گذشته، یک مجموعه‌‌‌ی دیگر از هایکوهای ژاپنی به فارسی ترجمه و منتشر شد: «هایکوی مرگ.» این کتاب دربرگیرنده‌ی حدود ۹۰ هایکو از ۸۸ هایکوسراست. ظاهرن بین هایکوسرایان ژاپن رسم بوده که هنگام نزدیک شدن زمان مرگ‌شان شعری برای مرگ خود بسرایند. البته این شعر همیشه در بستر مرگ سروده نمی‌شده و گاهی شعرا شعرهای مرگ‌شان را مدت‌ها پیش از مردن‌شان می‌سروده‌اند. «هایکوی مرگ» شامل اشعاری‌ست که مضمون اصلی آن‌ها مرگ است و البته هنر شاعران ژاپنی این‌جاست که این مضمون را در لفافه‌ای از نمادها و تصاویر طبیعی پیچیده‌اند. در فرهنگی که با مرگ عجین است و سپوکو و هاراگیری (خودکشی‌های ژاپنی) بخشی لاینفک از زنده‌گی بوده سرودن هایکوی مرگ نباید چیز عجیبی باشد. مثل اغلب هایکوهای ژاپنی، در هایکوهای مرگ هم طبیعت نقشی پررنگ و محوری دارد و شاعران از المان‌های طبیعی ــ مثل گل‌ و کوه و باران و فصل‌ها و ... ــ برای استعاره‌سازی و ...

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/01/21 و ساعت 13:53 |

satoriمسیح طالبیان: هایکو، یک درنگ کوتاه و اشراق به حوزه های بیشمار در هستی است . این درنگ شاید گشودن روزنی باشد به نوعی ادراک و دریافت از واقعیات، لحظه های صمیمی و یا درنگ در لحظهء هایکو در حالی که ذهن خودمان را به چشم انداز های نو و تازه باز می کنیم و ما را به اسرار هستی می رساند و همزمان به یک بصیرت ظریف در زندگی عناصر این عالم ، بو ها ، صداها ، جنبش و سکون حیات می رسیم.به عبارت دیگر هایکو یک راه و اسلوب است برای طغیان لحظه ها در ذهن . هایکو از یک طرف این حقیقت را به خاطر ما می آورد که همهء ابنای بشر و همهء عناصر این عالم آوارگانی در زمان و مکان بیش نیستند و از طرف دیگر به ما گوشزد می کند که آیا چشم ها و گوش هایمان حقیقتا باز است؟ آیا دل هایمان به پدیده ها گشوده است؟ که اگر اینچنین باشیم در آنصورت هایکو در همه جا با ما است تا به ما نشان دهد که ما واقعا" زنده ایم و پرده از اسرار زندگی بر ما بگشاید و در کمتر از لحظه ای ما را از عرش به خاک آورد جایی که ما ...

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/01/21 و ساعت 13:43 |

nihonمسیح طالبیان/ این روزها در مورد شعر کوتاه و هایکو مصاحبه های زیادی در سایت های اینترنتی منتشر می شود که هر از گاه به این نکته اشاره می شود که "هایکو" حوزه ی کاربرد صناعات ادبی نیست و یا گزاره های مشابهی شبیه به همین مضمون .بدین لحاظ دوباره به هایکوهای ژاپنی نظری انداختم تا بدین ترتیب به صحت و سقم اینگونه برداشت  ها از هایکو برسم. جلد سوم کتاب هایکو اثر پروفسور بلایت و مجموعه هایکوهای ماتسو باشو را با هم ورق می زنیم شاید چیزی دستگیرمان شود . این بخش از کتاب بلایت در مورد شبنم( dew)  است . never forget the lonely taste of the white dew هرگز طعم تنهایی شبنم سفید را فراموش نکن این هایکوراباشو درژانر ادیبانه برای خودش نوشته است.اما مگراو از چه رنج می برد؟ آیا از رنج های بر دوش خودش خسته شده؟ و یا چیز مهمتری او را به خود مشغول کرده ؟بلایت می گوید که دلمشغولی باشو معنای تراژیک خود زندگی و حیات است که طعم تلخ کوتاهی حیات را متبادر می کند که در دانه ی سفید شبنم هویدا است ، زندگی کسانی است که در اطراف ما می آیند و می روند وگویی همچون عمر شبنمی ما را به خود مشغول می کنند.باشو این ویژگی شبنم و حیات ، یعنی ...

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/01/21 و ساعت 13:38 |

هایکو و طبیعتمسیح طالبیان/ شاعران در حوزهء هایکو نویسی باگرایش های متنوعی روبرو هستند که بستگی به نوع شهود و ژرفای زیبایی شناسی آنها به یک یا چند از این گرایش ها چنگ می اندازند .هریک از این شاعران با داعیه و توجیه خاص خودشان بر هایکو بودن و یا نبودن یک شعر سه سطری داوری می کنند. عزیمت هایکو به غرب و از آنجا به دیگر نقاط دنیا در پایان قرن نوزهم و دههء نخست قرن بیستم اتفاق افتاد.آشنایی غرب با هایکو درست زمانی اتفاق می افتد که موج ایماژیسم در آنجا با تئوری های اذراپوندپا می گیرد .با اینکه اثری از اذرا پونددر حوزهء هایکونویسی بصورت مکتوب وجود ندارد اما تئوری های او در مکتب ایماژیسم دستمایهء اغلب شاعران هایکو در دههء های بعدی قرن بیستم می شود.اما در دههء ششم از قرن بیستم است که شاعران ومنتقدین آمریکایی و غربی سخت بر روزمرگی ، یکنواختی و دردِ تکرار در هایکوی غرب از یکسو و انحراف هایکوی غرب از زیبایی شناسی عمیق و ژرف هایکوی ژاپن واقف می شوند .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/01/21 و ساعت 13:22 |
خط 6 متروی تهران از زیر چهار بنای تاریخی دژ رشکان، چشمه علی، برج طغرل و ابن بابویه رد می شود تا عبور قطارهای مترو لرزه بر اندام این بناهای تاریخی در شهرری بیاندازد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/01/20 و ساعت 5:52 |

                 "ماغتیم‌قولی وِ دۆنیأ مدنیتی" آتلی حالقارا عیلمی ماصلاحاتی اؤز ایشینه باشلادی

                                بو عیلمی ماصلاحات اۆچ گۆن دۇوام ادر

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/01/20 و ساعت 5:20 |

ادبیات انقلاب اسلامی در سال ۹۲: لحظه‌هایی که نباید جا بمانند!

یوسف قوجُق نویسنده رمان انقلابی «لحظه‌ها جا می‌مانند» عنوان نویسنده شایسته تقدیر بیست و ششمین دوره کتاب فصل را به خود اختصاص داد. رمانی که ماجرای پنجم آذر ۱۳۵۷ گرگان را با نگاهی داستانی روایت می‌کند. از این رمان در پنجمین دوره جشنواره داستان انقلاب هم تقدیر شده بود و می‌توان «لحظه‌ها جا می‌مانند» را رمانی موفق در جشنواره‌های ادبی عنوان کرد.

ادبیات انقلاب اسلامی در سال 92: لحظه‌هایی که نباید جا بمانند!

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/01/19 و ساعت 12:13 |

  مجموعه آثار هنری از خانه یک پیرمرد 91 ساله کشف شد.

 
به گزارش یواس ای تودی یک تیم از ماموران پلیس اف بی آی دربخش جرایم آثار هنری و فرهنگی موفق به کشف مجموعه آثاری متشکل از هراران اثر هنری شدند که یک پیرمرد 91 ساله در خانه خود واقع در روستایی در ایندیانا گردآوری و نگهداری می‌کرد.
 
طبق همین گزارش علاوه بر مجموعه آثار هنری بدست آمده درخانه شخصی او تعداد بسیار زیادی از آثار ومجموعه های هنری دیگر نیز در ساختمان های دیگر بدست آمده که توسط این مرد گردآوری شده بود. این آثار عمدتا شامل اشیای هنری از کشورهای مختلف جهان همانند چین ،روسیه،پرو،هاییتی ،استرالیا و گینه نو بوده اند. همچنین آثاری از هنرهای مربوط به بومیان امریکا نیز در میان آثار او وجود داشته است.  
 
"لری زیمرمن" از کارشناسان آثار هنری در دانشگاه پردو ایندیاناپلیس درهمین زمینه گفت:«من تاکنون مجموعه آثار هنری به این بزرگی درتمام زندگیم ندیده بودم و تصور نمی کردم درجایی به جز موزه های بسیار بزرگ این همه آثار هنری گردآوری شده باشد.»
 
ماموران اف بی آی و دیگر محققان درگیر در بررسی این آثار هم اکنون درحال بررسی این موضوع هستند که آیا آثار هنری بدست آمده قانونی بوده ویا به طورغیر قانونی گردآوری شده‌اند.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/01/19 و ساعت 11:43 |

              فستیوال " روزهای میراث " در امارات متحده عربی

         هدف از این فستیوال، معرفی میراث فرهنگی اسلام از گذشته تا به امروز می باشد

فستیوال
 


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/01/19 و ساعت 0:17 |

                        یک سند

       سفارت شاهنشاهي ايران ـ لندن

 

دکتر عبدالحسين راجي  هرگز فکر نمي‌کرد پسرش که در سال 1315 به دنيا آمده بود چنان سريع پيشرفت کند که در اوائل جواني پدرش را نيز پشت سر بگذارد.

 

پرويز راجي خيلي زود با توجه به نفوذ و مقام پدرش در دستگاه حاکمه و آشناييش با اميرعباس هويدا و مهمتر از آن اشرف پهلوي مدارج ترقي را بدون گذراندن «استاژ» طولاني طي کرد. اين مدارج ترقي به ترتيب عبارت بودند از : 1339 استخدام وزارت نفت و آشنايي با اميرعباس هويدا عضو هيئت مديره شرکت نفت. منشي مخصوص هويدا در شرکت نفت. سال 1334 با نخست‌وزيري هويدا به رئيس دفتر اختصاصي نخست‌وزير ارتقا يافت. 1349 آشنايي نزديک با اشرف پهلوي و ورود به دفتر وي و شرکت در سازمان ملل. 1349 مقام سفيري ايران در سازمان ملل. 1352 مشاور نخست‌وزير و نهايتاً در سال 1355 سفير شاهنشاه آريامهر در لندن.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/01/18 و ساعت 21:43 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS