آخرين مطالب
پيوندها

            پیام دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به 5 شهر برگزیده نامزد پایتخت کتاب ایران

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو طی پیامی به مناسبت انتخاب 5 شهر برگزیده نامزد پایتخت کتاب ایران بر موضوع کتاب و کتابخوانی تأکید کرد.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو طی پیامی به مناسبت انتخاب 5 شهر برگزیده نامزد پایتخت کتاب ایران بر موضوع کتاب و کتابخوانی تأکید کرد. در این پیام  کمیسیون ملی یونسکو ایران به عنوان یکی از حامیان و مروجان موضوع کتاب و کتاب­خوانی در کشور، مراتب سپاس صمیمانه خود را از همه دست اندرکاران معرفی پایتخت کتاب ایران در سال 1394 اعلام و از شهرهای اهواز، بوشهر، گنبدکاووس، نیشابور و یزد و همچنین از برنامه ­ریزان فرهنگی و کتاب و کتاب­خوانی این شهر به ­خاطر تلاش­ های نوآورانه در امر ترویج کتاب و کتاب­خوانی تقدیر کرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۰۸ و ساعت 14:1 |

                                       استاندار گلستان اعلام کرد:

                                             شرایط بحرانی آلودگی دریای خزر

149-22.jpg

استاندار گلستان گفت: دریای خزر به دلیل میزان آلودگی، دچار بحران شدید است و نیاز جدی به مدیریت بحران دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن صادقلو در سومین اجلاس هم اندیشی ملی خزر اظهار کرد: پس از سالیان دراز بالاخره استان گلستان جزء استانهای خزری محسوب شده و از این بابت خوشحالیم اما به واقع ما با دیگر استان‌های خزری دچار گپ بزرگ تاریخی هستیم. مسائلی همچون وزش بادهای شمال غربی به شمال شرقی و شیب دریایی به سمت استان ما در تشدید آلودگی‌ها به سمت گلستان موثر بوده و این استان را به شدت در معرض خطر قرار داده است.

وی با اشاره به سهم کشورهای حوزه دریای خزر و میزان آلاینده‌های ورودی آنها به این دریا گفت: باید در نشست‌های منطقه‌ای با ایجاد حساسیت و بایدها و نبایدها کشورهای منطقه را نسبت به آلودگی این دریا حساس کنیم. پایین آمدن سطح آب دریای خزر مشکلاتی را در پروژه های اقتصادی استان ایجاد کرده است. پس رفت 5 کیلومتری آب دریای خزر در منطقه گمیشان سبب شده پروژه 4000 هکتاری پرورش میگو با مشکلاتی روبرو شود و برای رساندن آب به آن، کانالی حفر شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۰۸ و ساعت 11:7 |

                                              «برم‌دلک» هدف تفنگ‌های شکاری»

 
1424869671919_2.jpg

می‌گویند حال مناسبی ندارند، روی اکثر نقش‌برجسته‌های تاریخی کشور که دست بگذارید بی‌توجهی از هر نوع به آن‌ها یا در حال محو نابودی‌شان است، روندی که به مرور تکرار و عادت می‌شود.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، حجاری‌های «برم دلک» مربوط به دوره ساسانیان، در شیراز انتهای خیابان کفترک هم نمونه‌ای از این اتفاق است، این نقش برجسته مدت‌هاست که به حال خود رها شده است و تبدیل آن به مکانی برای راحت‌ترین تفرجگاه شیرازی‌ها آن را به مکان تجمع معتادان، ‌آوار زباله‌ها و حتی گاهی اوقات سیبل‌ تفنگ‌های شکاری یک عادت مالوف شده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۰۸ و ساعت 10:54 |

                            از تهدید محوطه تاریخی جوبجی تا تخریب خانه‌های قارقی

این هفته هم میراث فرهنگی با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود. اوایل هفته خبری منتشر شد در مورد عبور کانال آب از کنار محوطه تاریخی جوبجی. در واپسین روزهای هفته هم خبری در مورد تخریب خانه‌های شهر قارقی از گلستان رسید. این در حالی بود که در این هفته زنگ‌های خطر تخریب بافت تاریخی دزفول هم به صدا در آمد.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی – این هفته هم میراث فرهنگی با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود. اوایل هفته خبری منتشر شد در مورد عبور کانال آب از کنار محوطه تاریخی جوبجی. در واپسین روزهای هفته هم خبری در مورد تخریب خانه‌های شهر قارقی از گلستان رسید. این در حالی بود که در این هفته زنگ‌های خطر تخریب بافت تاریخی دزفول هم به صدا در آمد.
 
اما بشنوید از مراغه، سعید ستارنژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد باستان شناسی محقق اردبیل می‌گوید:«امروزه با توجه به دلیلی نبود اعتبار کافی در جهت حفاظت از ابنیه تاریخی باید از روش های دیگری استفاده کرد. یکی ازروش‌هایی که امروزه برای تداوم حیات ابنیه تاریخی به کارمی رود،دادن کاربری جدیدبه آنهاواستفاده از فضاهای آن براساس قابلیت های موجوددر بناست.این موضوع سبب می شود علاوه بر ایجاد جاذبه‌ای جدید در کنار جاذبه فرعی،بنای موردنظربه صورت کامل تحت نظربوده ومرمت به صورت مداوم درآن صورت بگیرد زیراوقتی ازاین فضااستفاده می شودتمامی بخش‌های مختلف آن دائماتحت کنترل بوده وکوچکترین ضایع‌های به سرعت کشف و برطرف می شود که خود عاملی در است در جهت تدوام عمر ابنیه

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ و ساعت 19:2 |

                                       مالکیت قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان در ابهام

borna ghasemi-19-90.jpg

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز گفت: پیگیری مباحث حقوقی تپه ازبکی زمان‌بر است.

ابوالفضل عبیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز اظهار کرد: در چند سال گذشته پیگیر مباحث حقوقی مربوط به مالیکت و تجاوز به عرصه‌ی این تپه تاریخی بوده‌ایم، اما این پیگیری‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته تصرف‌هایی که در محوطه این تپه اتفاق افتاده آسیب‌هایی به بدنه و اصالت تاریخی این اثر وارد کرده است. براساس قانون، مالکیت تپه‌های تاریخی با جمهوری اسلامی ایران است و وظیفه حفاظت و نگهداری از آنها نیز به عهده میراث فرهنگی است، ‌اما فردی که ملک و زمین خصوصی او داخل محوطه این تپه قرار دارد تا کنون برای تعیین تکلیف مالکیت آن همکاری نکرده است 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ و ساعت 18:55 |
                                سخنرانی با موضوعات: مرمت گنبد سلطانیه و فناوریهای جدید

                                 - و - تعامل با محیط زیست از منظر میراث فرهنگی ناملموس

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ و ساعت 18:14 |
                                        آنادردی کریمی : چراغ ترکمن در این جا می سوزد،
                                                          قلب ترکمن در این جا می تپد
 
تصویر کوچک شده
 
اولکامیز- آنادردی کریمی نویسنده و فعال فرهنگی ترکمنصحرا در مراسم کاروان سرزمین برادری که روز شنبه دوم اسفند در دانشگاه دولتی گنبد برگزار شد در جمع مهمانان و دهها تن از دانشجویان و فرهیختگان منطقه سخنرانی کرد. متن ویرایش شده این سخنرانی حاوی نکات مهمی است. وی به درخواست اولکامیز متن ویرایش شده این سخنرانی را در اختیار ما قرار داد که در ذیل میخوانید: 

بسم الله الرحمن الرحیم
باعرض سلام و احترام خدمت حضار محترم
قبل ازهرچیز ازعزیزان وسروران گرامی «کاروان سرزمین برادری » که قدم رنجه فرمودند وافتخار دادند وباحضور سبزشان گل‌هایی برگل‌های استان گلستان افزودند ، ازصمیم قلب سپاسگزاری می‌کنم وبه قول ترکمن‌ها تویس یوره کدن تانگری یالقاسین می‌گویم. ازدست اندرکاران و آقای سرایلو ودوستانش که این برنامه راتدارک دیده اند، سپاسگزارم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ و ساعت 9:32 |

                                          کشف اسکلت پدربزرگ نروژی‌ها

کشف غیر منتظره بقایای استخوانی یک انسان 8000 ساله درنروژ محققان و علاقمندان باستان شناسی شمال اروپا را به هیجان آورد.

 

 خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ کشف اسکلت‌های متعلق به یک مرد 8000 ساله، باستان شناسان اعلام کردند که این کهن‌ترین بقایای انسانی است که تاکنون دراین کشور یافت شده و احتمالا پیرترین سکنه نروژ است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ و ساعت 15:29 |

                        100مقاله به همایش حفاظت و مرمت آثار تاریخی ارائه شد

پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یازدهمین همایش 2سالانه حفاظت و مرمت آثار تاریخی و تزئینات وابسته به معماری را با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز فردا برگزار می کند.

 
پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یازدهمین همایش 2سالانه حفاظت و مرمت آثار تاریخی و تزئینات وابسته به معماری را با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز فردا برگزار می کند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ و ساعت 15:26 |

                           تحقیقات جدید گسترده برای ردیابی ریشه 150 زبان جهان

یک گروه از متخصصان بررسی‌های گسترده‌ای را روی 150 زبان زنده و مرده جهان آغاز کردند تا فرضیه نیای مشترک زبان‌های جهان را به آزمون بگذارند.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ پس از اجرای یک طرح باستان شناسی براساس داده‌های زبانی در استپ‌های روسیه که سال گذشته صورت گرفت،اکنون محققان با بررسی‌های گسترده بر روی 150 زبان زنده و مرده جهان، یکی از مهم‌ترین نظریه زبان شناسی تاریخی را به چالش می‌کشند.

 هدف از این برنامه گسترده مطالعات زبان شناسی ،که توسط متخصصان زبان شناسی دردانشگاه کالیفرنیا صورت می‌گیرد، شناسایی ریشه اولیه یا ردیابی نیای مشترک بسیاری از زبان‌های کنونی ازجمله انگلیسی است که نخستین بار این زبان‌ها در حدود 5500 تا 6500 سال پیش در "استپ‌های پونتیک" خزر به ظهور رسیده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ و ساعت 15:22 |
                                        معرفی یک هنرمند: آنه محمد تاتاری،
 
تصویر کوچک شده
 
- ناصر توسلی: استاد آنه محمد تاتاری، متولد 1336 شهرستان گنبد کاووس، دارای کارشناسي ارشد نقاشي و مدرس دانشگاههاي تهران، از هنرمندان برجسته نقاشی ایرانی (نگارگری) است که بيش از 50 نمايشگاه انفرادي و گروهي در کشورهاي ايران، انگلستان، سوئيس، هند، فرانسه، ونزوئلا، قطر، امارات، ارمنستان و اردن برگزار کرده است.
تصویر کوچک شده

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ و ساعت 15:3 |
                                         آخرین وضعیت سایه در تولد 87 سالگی‌
 
 
233-17.jpg

حال هوشنگ ابتهاج (ه.ا. سایه) که این روزها سالگرد تولد 87 سالگی اوست رو به بهبود است.

همسر این شاعر پیشکسوت ساکن آلمان به خبرنگار ادبیات ایسنا گفت: ایشان هنوز از بیمارستان مرخص نشده‌اند اما حال‌شان خوب و رو به بهبود است.

او افزود: پزشکان حال ایشان را خوب ارزیابی کرده‌اند اما گفته‌اند باید چند آزمایش دیگر بر روی‌شان انجام شود و بعد از بیمارستان مرخص شوند.

به گزارش ایسنا، هوشنگ ابتهاج که ششم اسفندماه سال‌روز تولد 87 سالگی اوست، چند روزی‌ است به علت بیماری ریوی در بیمارستانی در شهر کلن آلمان بستری شده است.

هوشنگ ابتهاج متخلص به ه. الف. سایه ششم اسفندماه 1306 در شهر رشت به دنیا آمد. کتاب‌های «نخستین نغمه‌ها»، «سراب»، «سیاه‌مشق»، «شبگیر»، «چند برگ از یلدا»، «یادگار خون سرو» و «تاسیان مهر» از آثار این شاعرند. تصحیح او از دیوان حافظ نیز از تصحیح‌های معروف است.

ابتهاج در رادیو هم فعالیت داشته و تعدادی از غزل‌ها، تصنیف‌ها و شعرهای او توسط موسیقی‌دانان ایرانی نظیر محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و حسین قوامی اجرا شده‌ است. تصنیف خاطره‌انگیز «تو ای پری کجایی» و تصنیف «سپیده» (ایران ای سرای امید) از شعرهای سایه است.

جایزه‌ کتاب سال شعر «خبرنگاران» قرار است در نهمین دوره‌ برگزاری خود از یک عمر فعالیت شعری «امیرهوشنگ ابتهاج (ه.ا. سایه)» تجلیل کند.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ و ساعت 14:28 |
                                             مجسمه هزارساله بودا یک مومیایی است!
 
1424767140305_Buddhist-statue-skeleton.jpg

نتایج آزمایش‌های علمی دانشمندان نشان داد مجسمه بودای چینی، در واقع یک انسان مومیایی‌شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آزمایش‌های سی‌تی اسکن و آندوسکوپی هلندی‌ها روی مجسمه هزارساله بودای چینی نشان داد که درون آن، بدن مومیایی‌شده یکی از استادان بودایی مدرسه مدیتیشن قرار دارد.

پژوهشگران کشف کرده‌اند که این راهب حدود 1100 سال پیش زندگی می‌کرده است. کشف این مومیایی اهمیت فراوانی در زمینه فرهنگی و تاریخی دارد و این تنها مجسمه بوداست که در غرب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آزمایش‌های آندوسکوپی نشان داد که در اسکلت این مومیایی زمانی اعضای درونی وجود داشته که سپس با موادی غیرقابل شناسایی و کاغذهایی با نوشته‌های چینی پر شده است.

محققان اکنون در حال انجام آزمایش‌های DNA روی استخوان‌های این راهب مومیایی‌شده هستند. کارشناسان موزه «درنتس» شک دارند که این مجسمه نتیجه «خودمومیایی» این راهب چینی باشد. «خودمومیایی» کردن یکی از رسوم راهب‌های آسیایی بود که طی آن‌، فرد رژیم غذایی سختی می‌گرفت و در آن سم می‌خورد تا به مرحله سوء‌تغذیه می‌رسید. او که این کارها را برای نگهداری طولانی‌مدت بدنش انجام می‌داد، در زمان نزدیک شدن به مرگ توسط دیگران دفن می‌شد.

به گزارش دیسکاوری‌، این مومیایی اکنون در موزه طبیعی بوداپست نمایش داده می‌شود و قرار است در ماه می به لوکزامبورگ منتقل شود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ و ساعت 14:24 |

                                          جاذبه‌هایی برای گرفتن عکس یادگاری

 
1423916754232_001.jpg

چند سالی است که نقاشی‌های سه‌بعدی به‌عنوان بخشی از هنرهای خیابانی توجه گردشگران را به خود جلب کرده است. جذابیت این آثار هنری که جلوه‌ای سه‌بعدی از یک هنر دوبعدی را نشان می‌دهند، باعث می‌شود رهگذران ساعت‌ها در کنار آن‌ها بایستند، تماشاگر باشند یا عکس یادگاری بگیرند.

در چند سال گذشته، نقاشی‌های سه‌بعدی به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده و مسوولان شهرهای مختلف دنیا از هنرمندان دعوت می‌کنند تا نقاشی‌های جالب و جذابی را برای رهگذران، شهروندان و گردشگران روی دیوارها و کف زمین نقاشی کنند. این آثار هنری به‌دلیل تنوع و زیبایی خاصی که دارند، خیلی زود مورد توجه قرار گرفتند و تصاویر مختلفی از آن‌ها در سایت‌های مجازی منتشر شد. با این حال به‌نظر می‌رسد این هنر هنوز در ایران جانیفتاده و مسوولان و مدیران شهری علاقه‌ی چندانی به اجرای این‌گونه طرح‌ها نشان نمی‌دهند.

مختار اکبرخانی یک هنرمند اراکی است که چند سالی است نقاشی‌ سه‌بعدی می‌کشد و چند طرح مختلف را روی دیوارهای این شهر اجرا کرده است. او در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، از وضعیت این هنر در ایران، اصول آن، سابقه‌ی فعالیت در این زمینه و سختی‌های اجرای این طرح‌ها گفت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ و ساعت 17:46 |

                               عملیات نظامی ترکیه در سوریه و خارج کردن بقایای پیکر "سلیمان شاه"

 
1412142087871_54422713117673992.jpg

نخست وزیر ترکیه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که نیروهای ویژه این کشور بامداد امروز (یکشنبه) بقایای پیکر "سلیمان شاه"، جد بنیانگذار سلسله عثمانی را از سوریه خارج و به ترکیه منتقل کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، احمدد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه با اعلام این خبر گفت: در جریان انتقال بقایای پیکر سلیمان شاه به داخل ترکیه یکی از نیروهای نظامی ترکیه‌ در خاک سوریه کشته شد که ناشی از یک حادثه بود.

                                                              مقبره سلیمان شاه

وی ادامه داد: انتقال بقایای پیکر سلیمان شاه به ترکیه برای صیانت از حرمت و جایگاه او و دیگر سلاطین خاندان عثمانی است و پرچم ترکیه و نیروهای ما همچنان در خاک سوریه و در محل آرامگاه وی باقی خواهند ماند.

نخست وزیر ترکیه گفت: این اقدام به خاطر وضعیت موجود در سوریه است و پس از آرام شدن اوضاع، ما بار دیگر بقایای پیکر سلطان شاه را به آرامگاه خود در ترکیه باز خواهیم گرداند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ و ساعت 14:14 |

                     کشف آثار 700 ساله در بزرگترین پروژه باستان شناسی سنگاپور

مقامات فرهنگی سنگاپور که اخیرا دست به اجرای بزرگترین پروژه باستان شناسی این کشور در سه دهه گذشته زده‌اند، دربرابر کاخ ملکه توانستندآثار 700 ساله کشف کنند.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ درجریان اجرای بزرگترین پروژه باستان شناسی سنگاپور در برابر کاخ ملکه، باستان شناسان موفق به کشف آثار700 ساله به سبک آثار چینی شدند.

به گزارش آسیاوان در کاوش‌های باستان‌شناسی که درمساحت 1000 متر درمکانی درست مقابل کاخ ملکه سنگاپور که قبلا برای اجرای یک پروژه زیباسازی دردست ساخت و ساز بود، باستان شناسان قطعات و آثار هنری و باستانی جالبی کشف کردند که تاریخ آن ها به 700 سال پیش باز می‌گردد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ و ساعت 14:2 |

                     موسیقی نواحی ایران هیچگاه صاحب شناسنامه نشد!

 

سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در حالی به کار خود پایان داد که همزمان این جشنواره در برخی از استان‌ها نیز در جریان بود. «علی‌اکبر شکارچی» موسیقیدان، نوازنده و داور این دوره از جشنواره با انتشار بیانیه‌ای به بیان نقطه‌نظرات و درخواست‌های جامعه هنری از مسوولان پرداخت. گفته می‌شود موسیقی نواحی ایران به رغم اهمیت‌ و تاثیرگذاری‌اش هیچگاه شناسنامه‌دار نشد.

 

خبرگزاری میراث‌فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در حالی به کار خود پایان داد که همزمان این جشنواره در برخی از استان‌ها نیز در جریان بود. «علی‌اکبر شکارچی» موسیقیدان، نوازنده و داور این دوره از جشنواره با انتشار بیانیه‌ای به بیان نقطه‌نظرات و درخواست‌های جامعه هنری از مسوولان پرداخت. گفته می‌شود موسیقی نواحی ایران به رغم اهمیت‌ و تاثیرگذاری‌اش هیچگاه شناسنامه‌دار نشد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ و ساعت 13:59 |
                                  خانه‌های تاریخی قارقی هم غزل خداحافظی می‌خوانند

فرقی نمی‌کند خانه‌های تاریخی تهران باشد یا شهرهای دیگر سرنوشت آن‌ها محتوم است، تخریب. خانه‌های قارقی هم اکنون جزو بناهایی قرار گرفته است که همین امروز و فردا غزل خداحافظی را می‌خوانند.

 
 خبرگزاری میراث فرهنگی _ گروه میراث فرهنگی: سیمین شهر را بیش از اینکه در گلستان به این نام بشناسند، به نام هایی چون، اومچلی، قارقی، کتوک که امروز محله‌های اصلی شهر و روزگاری سه روستای کوچک بودند می‌شناسند. همه چیز در این شهر کوچک که در معنای فارسی به شهر نقره‌ای تعریف می‌شود مانند شهرهای کوچک ترکمن نشین است، چز چند خانه زیبای تاریخی که البته امروز به ویرانه ای تبدیل شده‌اند.محله قارقی، یکی از سه محله تشکیل دهنده شهری است که درست در میانه راه فرعی آق قلا به گمیش تپه قرار دارد و یکی از شهرهای شهرستان گمیشان به حساب می‌آید. 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ و ساعت 13:54 |

           پیام رییس سازمان میراث فرهنگی به مناسبت روز بین المللی'زبان مادری'

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مناسبت روز بین المللی'زبان مادری' برابر با 21 فوریه (2 اسفند) پیامی صادر کرد.

 
معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مناسبت روز بین المللی"زبان مادری" برابر با 21 فوریه (2 اسفند) پیامی صادر کرد.
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متن پیام مسعود سلطانی فر به شرح زیر است:
 
"در پانزده سال گذشته،  یونسکو 21 فوریه هر سال را به عنوان روز بین المللی زبان مادری ارج می گذارند. روز جهانی زبان مادری فرصتی مناسب برای تاکید بر نقش و جایگاه زبانها در شکلگیری هویت جوامع و از عوامل اصلی تقویتکننده زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می باشد. روز جهانی زبان مادری فرصتی برای تقویت فرهنگها، نزدیک شدن افکار و آراء به یکدیگر، نو شدن اندیشه هاو گسترش افق های خیال می شود. گفتگو میان اقوام و ملتها تنها با احترام و بزرگداشت زبانهای مختلف شکل می گیرد و بکارگیری زبان های مختلف در پیوندهای فرهنگی عامل مهمی در ایجاد تفاهم میان انسان ها و دولت ها است. بدیهی است روز بین المللی زبان مادری بسیاری از نقش هایی را که زبان ها در هویت بخشی به افکار ایفا می کنند، به خوبی نمایان می سازد؛ فضایی که در آن همگی ما ابزاری برای سهیم شدن در زندگی و رویارویی با چالش-های جوامع خواهیم داشت.
 
زبان ها و گویش های ایرانی از یک زبان مادری که زبان ایران باستان نام دارد، ریشه می گیرند. گستردگی جغرافیایی و غنای زبان فارسی یکی از دلایل مهمی است که در ایران فرهنگی شاهد زبان ها و گویش های مختلف هستیم؛ اما با تمام تفاوت های دستوری برخی گویش های ایرانی نیز میراث زبان فارسی اند. با وجود این بدلایل مختلف زبانی و غیر زبانی، بخشی از زبان ها و گویش های ایرانی در سده های مختلف، از بین رفته است. باوجود این، گاه اندک متون گویشی از زبان فارسی، جهانیان را شگفت زده کرده است؛ قرآن قدس یکی از شگفتی های گویش های ایرانی است.
 
بی گمان، احترام و پاسداشت زبان مادری به مفهوم حرمت ، پژوهش و معرفی مهمترین بخشی از میراث فرهنگی یا بهتر میراث هویتی هر سرزمین به شمار می آید؛میراث هر سرزمین نیز بخشی از میراث جهانی است؛ آنجا که در یادگارنوشته های زبان فارسی نه تنها میراث ایرانی، که داده های مهمی از مواریث دیگر مردمان دور و نزدیک از چین تا به روم نیز محفوظ مانده است . از این روی احترام به زبان مادری می تواند احترام به میراث بشری تفسیر شود."

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۲ و ساعت 22:31 |

                                          110  -مین نشست جمعیت مختومقلی کلاله برگزارشد .

                                                                 «گزارش از:دانگ آتارارجبی»

• همزمان باجشن های دهه فجر و سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 110-مین نشست جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله درقالب نهمین همایش شاعران ترکمن عصرروزجمعه 24بهمن ماه1393 درمحل مجتمع فرهنگی هنری ارشاداسلامی کلاله باحضوراساتید،علاقمندان وفعالان این عرصه برگزارشد.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.


• ابتدا شاعر فرهیخته قمرالدین سیدی با ادبیاتی فاخر به حضار خوشآمد گفت، سپس در مقام مجری عناوین برنامه های این نشست را اعلام نمود.

• در این اثنا استاد اتانظر برزین،کارشناس فرهنگ وادب ترکمن حضور مهمانانی که دراین نشست، از تهران ، تربت جام ،بجنورد وجای جای منطقه شرکت نموده بودندصمیمانه تشکروسپاسگزاری کرد.

• ارسلان زیارتی 10 ساله با صدای کودکانه اش قطعاتی ازاشعارمختومقلی را ازحفظ قرائت کرد. حرکت زیبای ارسلان قلبهای زنگ زده را صیقل داد و احساسات پاک حضار را برانگیخت و جانانه مورد تشویق قرار گرفت. یاسین ارازی دهنه نوجوان پاک سرشت دیگری که همواره یاور برنامه های جمعیت می باشد قطعه شعری تحت عنوان «یاراولموغل» ازمختومقلی را به زیبایی قرائت وموردتشویق گرم حاضرین درسالن قرارگرفت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۰۱ و ساعت 10:49 |
                           نشست نقد کتاب «تاریخ‌نگاری ایران در عصر سلجوقی» برگزار شد
جمشید کیانفر در نشست نقد کتاب «تاریخ‌نگاری ایران در عصر سلجوقی» گفت: کسانی که کتاب‌های تاریخی را نوشته‌اند، وزیر یا در دارالرسائل مشغول به کار بوده‌اند و اطلاعاتشان را از محل کارشان کسب می‌کردند. حتی بیهقی کتابش را با دسترسی به آرشیو سلجوقیان نوشت. این سیر تا دوره قاجار ادامه دارد و این که ما بخواهیم همه این تاریخ نگاری‌ها را درباری و سفارشی قلمداد کنیم، کار درستی نیست.
کیانفر: اطلاق واژه تاریخ‌نگاری درباری پسندیده نیست/ خلیفه: نظم منطقی در بررسی متون تاریخی رعایت نشده است
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،نشست نقد کتاب «تاریخ‌نگاری ایران در عصر سلجوقی» با حضور اسماعیل حسن زاده، مدیرگروه تاریخ دانشگاه الزهراء و دکتر مجتبی خلیفه، عضو هیات علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی و حبیب‌الله اسماعیلی، سردبیر فصلنامه نقد تاریخ،‌عصر امروز شنبه 25 بهمن ماه از ساعت 14 در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد. با وجود اطلاع قبلی، دکتر ناصر صدقی، نویسنده کتاب در این نشست حضور نداشت و اسماعیلی دبیری جلسه را به عهده داشت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ و ساعت 20:16 |
                                    انتشار صفحه فرهنگ ترکمن در روزنامه گلشن مهر
تصویر کوچک شدهاولکامیز- اولین شماره صفحه فرهنگ ترکمن در دوره جدید در روزنامه گلشن مهر روز شنبه 18 بهمن 93سال شانزدهم شماره 1286منتشر شد. در این صفحه مطالبی فرهنگی ادبی هنری اجتماعی از لطیف ایزدی ، امان قلیچ شادمهر ، امان محمد خوجملی ، هادی خرمالی ، عظیم قرنجیک و کامبیز قجقی نژاد به چاپ رسیده است.

اثر سیامک غفارپور عکاس خلاق گنبدی نیز بعنوان عکس اول نشریه اختصاص یافت. مسئولیت این صفحه را لطیف ایزدی مدیر سایت اولکامیز بر عهده دارد. 

صفحه فرهنگ ترکمن روزنامه گلشن مهر بصورت هفتگی و روزهای شنبه به چاپ می رسد. مدیریت این صفحه از نویسندگان، شاعران و اصحاب قلم ترکمن صحرا درخواست می کند که آثار و نوشته های ارزنده خود را به زبان فارسی یا ترکمن به آدرس زیر ایمیل نمایند latif.izadi@yahoo.com.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ و ساعت 19:38 |

                                  110-مین نشست جمعیت مختومقلی کلاله درقالب

                                          نهمین همایش شاعران ترکمن برگزارشد

 
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.• 110-مین نشست جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله درقالب نهمین همایش شاعران ترکمن عصرروزجمعه 24بهمن ماه1393 درمحل مجتمع فرهنگی هنری ارشاداسلامی کلاله باحضوراساتید،علاقمندان وفعالان این عرصه برگزارشد.
• پس ازقرائت آیاتی ازکلام الله مجید وطنین سرودملی جمهوری اسلامی ایران،قمرالدین سیدی به عنوان مجری ،برنامه های این نشست را اعلام کرد.
• نکته قابل توجه اختصاص این نشست به نام شاعرمعاصرقالقان تکه بود که دراین بخش استادقربان صحت بدخشان پیرامون زندگی سراسردرد و رنج وفرازونشیب های قالقان تکه همچنین ویژگیهای آثار شعری وی به تفصیل سخن گفت که درگزارش مشروح این نشست به آنها پرداخته خواهدشد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ و ساعت 19:29 |

                              کارشناس مردم شناسی: فرزندآوری در گذشته نمادی از قدرت بود

 
1419933589673_100.JPG

در سال‌هایی نه چندان دور، خانه‌ها پر بود از ولوله بچه‌های قد و نیم قدی که دنبال هم می‌دویدند و کودکانه‌های خود را رقم می‌زدند. اما اکنون که از طبقه به طبقه منازل عمودی بالا می‌رویم فقط گاهی صدای زمزمه کودکی را می‌شنویم. دیگر کمتر خانواده‌ای است که چندین فرزند داشته باشد و شاید مهم‌ترین دغدغه امروز جامعه رواج خانواده‌های تک فرزند باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه گیلان، اخیرا زمزمه‌های نگرانی از کاهش رشد جمعیت و پیرشدن جمعیت ایران به گوش می‌رسد. این زمزمه‌ها که همزمان با تغییر سیاست‌های جمعیتی کشور آغاز شدند، هشدار می‌دهند که اگر ایرانی‌ها امروز تصمیم به زیاد کردن تعداد فرزندان‌شان نگیرند، کشور تا 20 سال آینده با سونامی پیری مواجه می‌شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ و ساعت 11:5 |

                                    دوتارنواز معروف خراسان در بستر بیماری/ کاش به جشنواره برسم 

دوتار نواز و خواننده سرشناس موسیقی خراسان که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری است از مسوولان ارشاد به جهت کم توجهی به هنرمندان موسیقی نواحی انتقاد کرد.

استاد حسین ولی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره عارضه قلبی که از مدتی پیش دچار آن شده است، توضیح داد: متاسفاته دهم بهمن ماه امسال بود که از ناحیه قلب دچار عارضه شدم و بلافاصله بعد از مراجعه به پزشک به من گفته شد که سه رگ قلبی من بسته شده و حتما لازم است که هرچه سریعتر عمل جراحی صورت گیرد.

وی ادامه داد: مدتی است که به طور دائم از شیروان تا بیمارستان شریعتی مشهد در رفت و آمد هستم که بعد از انجام آنژیوگرافی من اعلام شده که تا امروز مشخص می شود که آیا عمل جراحی نیاز دارم یا با بالن نیز می توانم این عارضه را برطرف کنم. البته فعلا به دستور پزشکان تا زمان مشخص شدن عمل جراحی با قرص برای بهبود تلاش می کنم که امیدوارم مشکلی پیش نیاید.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۵ و ساعت 11:50 |

                                                شانزده سال با هم و برای هم------«منصور نامی  

                                                  دبیر جمعیت فرهنگی، هنری مختومقلی کلاله»

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.


«تنها در صورتی افراد یک تیم می توانند فداکاری کرده و با یک دیگر همکاری کنند که بدانند به سوی چه هدفی در حرکت هستند.» «جان ماکسول»
در جوامع بشری امروز، رشد روزافزون علوم و فنون و در گرو آن رشد اقتصاد، اقتضاء می کند که در موضوع فرهنگ و هنر توجه دقیق و دقت نظر بیشتری اتخاذ شود. فرهنگ جزء لاینفک مسائل روزمره زندگی افراد و جوامع است که متاسفانه در این اوضاع و احوال، گاهاً متأثر از دغدغه های سیاسی و اقتصادی کم رنگ تر نمایان می شود. در این بین نیاز مبرم به بررسی وکنکاش مسائل اجتماعی روز نمودپبداکرده وناگزیر بهراه اندازی تشکل های غیردولتی که ساماندهی و هدایت مسائل فرهنگی، هنری، ادبی و اجتماعی بر عهده گرفته این گروهها با استفاده از پتانسیل های موجود دربین اعضای خود و با همکاری افراد زُبده و کارآمد، کارشناس و واقف به مسائل جامعه مطروحه است وبا توجه به دانش،معرفت و آگاهی که نسبت به مسائل فرهنگی،اجتماعی وتاریخی برخوردارند،به تلاش وتحقیق درعرصه های یادشده مشغول می شوند

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۵ و ساعت 11:18 |

                      رحمتی: برخلاف نسخ خطی، شاه اسماعیل اول ادعای الوهیت نداشت

                                           / کتابی که ریشه ادعای منجی‌گری را می‌کاود

محمد کاظم رحمتی در نشست نقد کتاب «گفتمان نجات‌بخشی در ایران عصر صفوی» نوشته نسیم خلیلی عنوان کرد که گرچه شاه اسماعیل خود را شخصیتی فراتاریخی، کاریزماتیک و نظرکرده می‌دانسته است، ولی ادعای الوهیت از سوی شاه اسماعیل و باور پیروانش به خدايي او، مسأله درستی نیست. حسین زرینی نیز اهمیت این کتاب را در بررسی ریشه‌های میل به منجی‌گری و ادعای امام زمان بودن دانست.
رحمتی: برخلاف نسخ خطی، شاه اسماعیل اول ادعای الوهیت نداشت / کتابی که ریشه ادعای منجی‌گری را می‌کاود
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)نشست نقد و بررسی کتاب «گفتمان نجات‌بخشی در ایران عصر صفوی» بعد از ظهر سه‌شنبه 21 بهمن، در سرای اهل قلم با حضور دکتر حسین زرینی، محمدکاظم رحمتی، سید سعید میرمحمدصادق و نسیم خلیلی برگزار شد.
 
در این نشست، سید سعید میرمحمدصادق با اشاره به اهمیت عصر صفوی گفت: عصر صفوی یکی از دوره‌هایی است که تحقیقات زیادی درباره آن انجام شده. تحقیقات در این حوزه، در دو دهه اخیر با نگاه ریزبینانه بیشتری صورت گرفته است. برخی پژوهش‌هایی که در حوزه مهدویت و موعودشناسی انجام شده، به دوران کسروی و شریعت سنگلجی بازمی‌گردد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۲ و ساعت 16:20 |

             استقبال از چهارگانه تاریخ شفاهی به همت حسین دهباشی در فروشگاه کتابخانه ملی

 
مسئول فروشگاه کتاب کتابخانه ملی از استقبال مخاطبان از چهارگانه «تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم» خبر داد و گفت: با وجود این‌که زمان اندکی از انتشار اثر حسین دهباشی در این فروشگاه می‌گذرد استقبال خوانندگان به اندازه‌ای است که پیش‌بینی می‌شود این مجموعه به‌زودی به چاپ دوم برسد.
 
استقبال از چهارگانه تاریخ شفاهی به همت حسین دهباشی در فروشگاه کتابخانه ملی
 
مسئول فروشگاه کتاب کتابخانه ملی به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره پرفروش‌ترین محصولات این انتشارات گفت: چهارگانه کتاب‌های تاریخ شفاهی «حکمت و سیاست» خاطرات دکتر سیدحسین نصر، «آیندگان و روندگان» خاطرات دکتر داریوش همایون، «فرماندهی و نافرماندهی» خاطرات سپهبدخلبان شاپور آذربرزین و «اقتصاد و امنیت» خاطرات دکتر علینقی عالیخانی در صدر پرفروش‌های این فروشگاه قرار دارند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۲ و ساعت 16:10 |

كنفرانس ملي ايده‌هاي نو در گردشگري، جغرافيا و توسعه بومي

كنفرانس ملي ايده‌هاي نو در گردشگري، جغرافيا و توسعه بومي در تاریخ 31 ارديبهشت 1394 توسط شركت پنام خط نوين و تحت حمايت سيويليكا در شهر بوكانبرگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.


تاريخ برگزاري: 31 ارديبهشت 1394
تاريخ برگزاري ميلادی: 2015-05-21
برگزار کننده: شركت پنام خط نوين 
سایر برگزار کنندگان: تحت حمايت سيويليكا 
محل برگزاري: بوكان
وضعیت کنفرانس: در حال پذيرش مقاله

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1394/2/3
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1393/11/25
مهلت ثبت نام: 1394/2/15

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ و ساعت 23:18 |

                                                      سنت و سیاست / کاوه بیات

 

افکار عمومی اگر چه با توجه به گره خوردن آن با پدیده‌هایی چون گسترش ارتباطات، مقوله جدید و مدرنی است ولی در عین حال از یک اندوخته کهن و سنتی نیز برخوردار است. از این رو اگر فقط به صورتی یکجانبه و آماده مورد بهره‌برداری قرار گیرد و برای دگرگونی و به روز کردنش تلاش صورت نگیرد ـ به گونه‌رای که به نظر می‌آید تا به حال رسم بوده است ـ تبعات غیرقابل اجتنابی را نیز به دنبال خواهد داشت. اگر در مقطعی «یار» به نظر می‌رسد، در مقاطعی دیگر می‌تواند «بار» هم محسوب شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ و ساعت 17:6 |

                              پس از ۴۴ سال؛ ناگفته‌های معاون پاسگاه سیاهکل

فرهنگ امروز / مجید یوسفی: یعقوب تاجبخش (آقا کوچکی) گروهبان یکم از هنگ ژاندارمری گیلان وقتی در میانه سال ۱۳۴۹ از آبادان به سیاهکل رفت، در پاسگاه ۱۱ نفره‌ای خدمت ‌کرد که جنب و جوش زیادی نداشت. اما اتفاقی که در ۱۹ بهمن همان سال رخ داد، این پاسگاه کوچک و آرام را به قلب تحولاتی مهم تبدیل کرد. در زمان حمله چریک‌های فدایی خلق به پاسگاه سیاهکل، ۲۵ ساله بود و تنها دقایقی درگیری و اصابت سه گلوله به او، مسیر زندگی‌اش را تغییر داد. تاجبخش پس از ۴۴ سال سکوت، در گفت‌وگو با «تاریخ ایرانی» ماجرای واقعه سیاهکل را آنگونه که شاهدش بوده، شرح داده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ و ساعت 17:0 |

                        رأی دادگاه برای استرداد مهرهای چغامیش به نفع ایران برگشت

رئیس سازمان میراث فرهنگی از بازگشت مهرهای تاریخی چغامیش در سال ۹۴ خبر داد و گفت: رای دادگاه برای برگشت این اشیا به نفع ایران صادر شده است.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ رئیس سازمان میراث فرهنگی از بازگشت مهرهای تاریخی چغامیش در سال ۹۴ خبر داد و گفت: رای دادگاه برای برگشت این اشیا به نفع ایران صادر شده است. مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی در حاشیه بازدید سفرای کشورهای خارجی از نمایشگاه اشیای تاریخی خوروین و تقدیر از سفیر بلژیک که پیش از ظهر دوشنبه در موزه ملی ایران برگزار شد به خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی گفت: دادگاه به نفع ایران رای داده است و این مهرهای تاریخی به ایران برگشت داده می‌شود همچنین برای برگشت الواح هخامنشی نیز با تم ام توان تلاش می‌کنیم این مجموعه شامل اشیای ارزشمندی هستد که نمی توان برای آنها قیمتی تعیین کرد.
وی گفت: پرونده مربوط به بازگشت اشیای تاریخی منطقه خوروین ثابت کرد که در نهادها و محافل سیاسی یا حقوقی میتوانیم با دفاع منطقی و حقوقی فعالیت خود را به اثبات برسانیم.

سلطانی‌فر درباره اینک ه چرا تنها بخشی از موزه بزرگ خراسان افتتاح شده بدون اینکه اشیای زیادی در آن به نمایش گذاشته شده باشد بیان کرد: در حدود نیمی از موزه بزرگ خراسان اشیای تاریخی وجود دارد و سه برابر آن نیز در مخزن موزه نگهداری می شود. اکنون تمام موزه افتتاح شده ولی سناریو اشیا سناریویی است که باید به مرور تعریف شود اکنون تعداد قابل توجهی شی از شهرهای مختلف جمع آوری شده است و می تواند به لحاظ محتوایی در جایگاهی بعد از موزه ملی قرار گیرد. همچنین در نظر دارمی تا اشیای تاریخی را به صورت دوره ای نمایش دهیم.  

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ و ساعت 16:53 |

                         «سفرنامه سدید ‌السلطنه» با پیشگفتار ایرج افشار منتشر شد

«سفرنامه سدید السلطنه (التدقیق فی سیر‌الطریق)» مجموعه خاطرات و سفرنامه محمدعلی‌خان سدید ‌السلطنه مینابی بندرعباسی با پیشگفتار مرحوم استاد ایرج افشار و تصحیح و تحشیه احمد اقتداری منتشر شد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ «سفرنامه سدید السلطنه» عنوان سفرنامه‌ای است که انتشارات دکتر محمود افشار یزدی به تازگی آن را منتشر کرده است.

 «سفرنامه سدید ‌السلطنه» با پیشگفتار ایرج افشار منتشر شد

احمد اقتداری در سرآغاز  این کتاب نوشته است:« از مرحوم محمدعلی‌خان سدید السلطنه کبابی مینابی بندرعباسی، یادداشت‌ها و تالیفات بسیاری در خصوص جنوب ایران و مناطق خلیج فارس باقی مانده است. برخی از آنها به زیور طبع و نشر آراسته  شده و بیشترین آنها، هنوز به حلیه طبع و نشر درنیامده است. شرح احوال و رسالات و یادداشت‌ها و کتب چاپ شده و نشده سدید را در یادنامه سپهبد فرج‌الله آق‌اولی رئیس مغفور انجمن آثار ملی و در «مجله راهنمای کتاب» و در مقدمه کتاب بندرعباس و خلیج‌فارس و در مجله «مجله فرهنگ ایران‌زمین» نگاشته‌ام.»

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ و ساعت 16:46 |

      ترم جدید کلاس های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در عشق آبادآغاز شد 

  همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامي شروع ترم جدید کلاس های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد  طي مراسمی در محل رایزنی فرهنگی با حضور اساتید زبان فارسی ، کارکنان رایزنی و فارسی آموزان ورودی ترم جدید در تاریخ 15/11/93 برگزار گردید.
 این مراسم با قرائت قرآن  توسط يكي از دانش آموزان ايراني شروع شد و آقای اسماعیل زاده رایزن فرهنگی ضمن خوشامدگویی به ورودی های جدید ، در خصوص اهميت زبان فارسي به عنوان يكي از محورهاي روابط فرهنگي بين دو كشور ايران و تركمنستان مطالبی را بیان نمود .
آقای اسماعیل زاده ضمن اشاره به ميراث مشترك كهن و وجود واژگان مشترک در زبان فارسی و ترکمنی اظهار داشت که این مشتركات نشانگر نزدیکی  و قرابت دو فرهنگ ایران و ترکمنستان می باشد
رایزن فرهنگی کشورمان ضمن اشاره به توسعه روابط فرهنگي دوكشور كه همواره دغدغه مقامات دو كشور بوده است آموزش زبان فارسي را در اين راستا بسيار مؤثر قلمداد كرد
آقای اسماعیل زاده در پایان ضمن معرفی یکایک اساتید زبان فارسی ، آمادگی همه جانبه رایزنی فرهنگی در ارائه خدمات علمی و فرهنگی به فارسی آموزان را اعلام نمود و برای ملت ، دولت کشور دوست و برادر ترکمنستان آرزوی خوشبختی و کامیابی نمود.
لازم به ذکر است در این ترم تعداد 122 نفر به عنوان ورودی جدید در پایه ی مقدماتی یک حضور پیدا کرده و در قالب 8 کلاس مشغول به تحصیل می شوند.
فارسی آموزان مقاطع قبلی نیز به تعداد 320 نفر در سطوح تحصیلی مقدماتی2 ، متوسطه 1 و 2 پیشرفته 1 و2 عالی 1و 2 و تعداد 50 نفر در مقطع ترجمه 1و2  كه جمعا در قالب 20 كلاس ؛كلاس بندي شده اند 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ و ساعت 18:22 |

                                   از تپش قلب زهرا حاتمی تا یادداشت عاشقانه بابک حمیدیان

1420536755146_37-1.JPG

اکران فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» به کارگردانی صفی یزدانیان با اتفاقات متفاوتی همراه شد؛ از تند شدن ضربان قلب زهرا حاتمی به‌خاطر حضور دوباره‌اش در صحنه و یاد کردن از بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، علی حاتمی، داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، عباس کیارستمی و ... تا یادداشت کوتاه بابک حمیدیان برای عشق از دست رفته‌اش.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا، فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» اولین ساخته بلند صفی یزدانیان امروز، 19 بهمن‌ماه در جشنواره فیلم فجر به‌نمایش درآمد.

پیش از نمایش این فیلم، زهرا حاتمی - همسر زنده‌یاد علی حاتمی - همراه با دیگر عوامل سازنده این فیلم، در میان تشویق تماشاگران روی صحنه رفتند. حاتمی که پس از سال‌ها، یک‌بار دیگر روی صحنه رفته بود، گفت: آنقدر خوشحالم که می‌خواهم گریه کنم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ و ساعت 18:11 |
                                       یادی از شادروان دکتر عباس زریاب خویی، ادیب، محقق و مترجم                    

                    یادی از شادروان دکتر عباس زریاب خویی، ادیب، محقق و مترجم           

عباس زریاب خویی در بیست و دوم تیر سال 1298 شمسی در شهر خوی متولد شد. در اوان کودکی قرآن آموخت. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زادگاهش گذراند. سپس نزد شیخ عبدالحسین اعلمی «حاشیه ملاعبدالله» در منطق و قسمتی از «معالم» در اصول  و کتاب «مطول» را  فراگرفت. در ۱۳۱۶ هـ .ش به قم رفت، در مدرسه «ناصریه » منزل گزید و  شش سال نزد علمای طراز اول حوزه علمیه قم به تحصیل پرداخت و محضر استادانی چون آیت الله سید صدرالدین صدر، آیت الله خوانساری و آیت الله کوهکمره ای را درک کرد. همچنین مدت چهار سال نزد امام خمینی (ره)  «شرح منظومه» سبزواری و «اسفار» ملاصدرا خواند. با مرگ پدر  در ۱۳۲۲ هـ .ش، به  خوی بازگشت و مدتی در دبیرستان های آنجا به تدریس پرداخت. در شهریور ۱۳۲۴ هـ .ش هم زمان با ناآرامی های ناشی از ادامه اشغال آذربایجان، ناچار زادگاه خود را ترک کرد، به تهران آمد و به نوشتن مقالات در نشریات علمی و ادبی پرداخت تا اینکه  در کتابخانه مجلس شورای ملی مشغول به کار شد. هم زمان دوره لیسانس را نیز در دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران گذراند. با تأسیس کتابخانه مجلس سنا به آنجا منتقل شد و چندی بعد مدیر کتابخانه مجلس سنا گردید. در ۱۳۳۴ هـ .ش با استفاده از بورس مطالعاتی بنیاد هومبولت در آلمان غربی به آلمان رفت.  مدت پنج سال در شهرهای ماینز، فرانکفورت و مونیخ به تحصیل و مطالعه در رشته های تاریخ، علوم و معارف اسلامی، فلسفه و فرهنگ تطبیقی پرداخت. در ۱۳۳۹ هـ .ش از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ شهر ماینز در رشته «تاریخ و فلسفه» درجه دکترا گرفت. عنوان رساله دکترای او «گزارش درباره جانشینان تیمور برگرفته از کتاب تاریخ کبیر جعفری» تألیف ابن محمد حسینی بود که زیر نظر هانس روبرت رویمر و پروفسور شل از ایران شناسان مشهور آلمانی انجام شد. دکتر زریاب خویی در۱۳۳۹ هـ .ش به وطن بازگشت و دوباره در کتابخانه  مجلس سنا مشغول به کار شد. در  ۱۳۴۱ هـ .ش به دعوت والتر هنینگ که آن زمان کرسی استادی دانشگاه برکلی کالیفرنیا را داشت، به امریکا رفت و  مدت دو سال در آن دانشگاه به تدریس زبان و ادبیات فارسی پرداخت. پس از بازگشت به وطن، همکاری خود را با دانشگاه تهران آغاز کرد و از 1344هـ .ش در گروه تاریخ  دانشکده ادبیات آن دانشگاه به تدریس پرداخت و تا ۱۳۵۷ هـ .ش به همکاری خود ادامه داد.

در همین دوران با مراکز مختلف علمی چون دایرة المعارف مصاحب، دانشنامه جهان اسلام، دانشنامه ایران و اسلام، دایرةالمعارف تشیع و دایرة المعارف بزرگ اسلامی نیز همکاری داشت و  عضو انجمن فلسفه، هیأت امنای بنیاد فرهنگ ایران، انجمن بین المللی شرق شناسی آلمان، مجمع بین المللی کتیبه های ایرانی انگلستان و بنیاد شاهنامه فردوسی بود. عباس زریاب خویی در 14 بهمن ماه 1373 هـ . ش در تهران درگذشت.

آثار متعددی از این استاد برجسته در زمینه تألیف، ترجمه و تصحیح باقی مانده است که از آن جمله می توان به تألیف کتاب های «اطلس تاریخی ایران» (زیر نظر سید حسین نصر، احمد مستوفی و عباس زریاب)، «تاریخ ساسانیان»، «بزم آورد» شصت مقاله درباره تاریخ، فرهنگ و فلسفه، «آئینه جام» شرح مشکلات دیوان حافظ و «سیره رسول الله» و ترجمه کتاب های «تاریخ فلسفه» و «لذات فلسفه»، ویل دورانت، «تاریخ ایرانیان و عرب ها در زمان ساسانیان» تئودور نولدکه، «دریای جان» هلموت ریتر (با همکاری مهرآفاق بایبردی) و «ظهور تاریخ بنیادی» فریدریش ماینکه و تصحیح کتاب های «الصیدنه فی الطب» ابوریحان بیرونی، «روضةالصفا» محمدبن خاوندشاه بلخی اشاره کرد.

منبع: انجمن ایرانی تاریخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ و ساعت 23:46 |
             نشست بررسی و نقد کتاب «ساختن تاریخ»، اثر الکس کالینیکوس 

نشست بررسی و نقد کتاب «ساختن تاریخ»، اثر الکس کالینیکوس در روز دوشنبه بیست و هفتم بهمن ماه از ساعت 17 الی 19 با حضور اکبر معصوم بیگی، حسینعلی نوذری و داریوش رحمانیان در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می گردد.

در حالیکه ماکس وبر رسالت خود را نه در کشف ساختارها، بلکه در تبیینِ فهمِ افراد انسانی می داند، مارکس در حدِ اعلای وجهِ ساختارباورِ اندیشه اش، با به کنار نهادن افق ها و اهداف افراد بشر، در کار تحلیل عینی روابط انسان هاست تا آنجا که به صراحت در سرمایه می نویسد: در اینجا با عامل های فردی فقط تا آن حد که نمودگار مقولات اقتصادی، و حامل روابط و منافع طبقاتی ویژه ای هستند، سروکار خواهیم داشت.

مسئله اصلی آلکس کالینیکوس در کتاب ساختن تاریخ با بررسی دقیق صف آرایی این دو دیدگاه چگونگیِ وفق دادنِ تلقی راست کیش (ارتدکس) از عامل ها ــ که اشخاص انسانی را اساساً آغازگران و پیش برندگانِ کنش می انگارد ــ با این انگاره است که ساختارهای اجتماعی (از قبیل روابط تولید سرمایه داری) دارای نیروهای علّی [مسَبّبِ کنش نیز] هستند.

از نگاه کالینیکوس عامل ها هنگام عمل کردن، نیروهای خود را به کار می گیرند. برخی از این نیروها به شکل متعارف و معمول، کم وبیش در هر پیکره ی سالم و بالغ انسانی وجود دارند: در واقع «انسان بودن» را تا حدی می توان به صورت داشتنِ این قوا تعریف کرد . اما قوای دیگری هم به شکل ساختاری تعیین و تعریف می شوند: به این معنا که به جایگاهی که کنشگرِ مورد بحث در ساختارهای غالب اجتماعی اشغال می کند بستگی دارند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ و ساعت 23:41 |

                                   لوله‌های گاز مسجد کبود را سوراخ کردند + عکس

لوله‌های گاز پیکر تاریخی مسجد کبود تبریز را سوراخ کردند و به بدنه آن آسیب‌های جدی رساندند. این در حالی است که مسئولان میراث‌فرهنگی آذربایجان می‌گویند از این ماجرا بی‌خبر بوده و به مسببان این امر هشدار داده‌اند.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- لوله‌های گاز به پیکر تاریخی مسجد کبود تبریز آسیب رساند. این در حالی است که مسجد کبود، از مساجد به‌نام ایران است که قدمت آن به قرن نهم هجری می‌رسد. مسجدی که به «فیروزه جهان اسلام» شهرت دارد. مسجد کبود در دی ماه 1310 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ و ساعت 9:5 |

                                دوران عاشقی؛ در هم تنیدگی خطا و عشق

در هم تنیدگی موسیقی و بازی بازیگران به همراه فیلمبرداری سیال و نامشخص بودن پایان از ویژگی های دوران عاشقی است. فیلمی اجتماعی که به مساله دوهمسری می پردازد و مانند تمامی ماجراها به خطایی اشاره می کند که جنبه شرعی دارند و اما عرف جامعه آن را نمی پذیرد. گفته می شود تا زمانیکه تعدد زوجات وجود دارد ساختن فیلم هایی با این مضمون نیاز است.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- دوران عاشقی فیلمی از علیرضا رییسیان و با بازی لیلا حاتمی و شهاب حسینی درحالی در سی و سومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد که پایان ماجرا به مخاطب واگذار شد. فیلمی که در آن همه چیز به 2 زن و تصمیم آنها بستگی دارد و بیان خطایی است که جنبه رازآلودی و خطابودن خود را همواره به دوش می کشد. به گفته رییسیان بیان واکنش ها به خطاهاست که در این فیلم به تصویر می‌آید.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ و ساعت 9:1 |
 
                   طبق آخرین یافته‌های محققان:آب وهوا زبان وتکلم انسان‌ها را متفاوت کرده است

                  زبان‌های مختلف انسانی در نقاط مختلف جهان بسته به اقلیم و آب و هوا متفاوت شده‌اند.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ طبق جدیدترین یافته‌های محققان انسان شناسی تکلم و اصوات آوایی در زبان‌های مختلف انسانی در نقاط مختلف جهان، بسته به اقلیم و آب و هوایی متفاوت شده است.

یک گروه از محققان از دانشگاه میامی درهمکاری با بخش انسان شناسی تکاملی موسسه "مکس پلانک " طی تحقیقات خود اعلام کردند که نوعی ارتباط میان محیط زیست و صداهای آوایی انسان وجود دارد.

طبق همین گزارش این ارتباط میان صداهای آوایی و محیط زیست درسراسرجهان و از آغاز تا کنون و درتمامی زبان‌های مختلف جهان همواره وجود داشته و کارکرد و اثرمستقیم خود را برزبان داشته است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ و ساعت 8:56 |

                                        برنامه گالری‌های تهران در نیمه دوم بهمن‌ماه

 
Namayeshgahe AUN92.jpg

گالری‌ها و مراکز هنری تهران با برپایی نمایشگاه‌های متعددی از هنرهای تجسمی میزبان علاقه‌مندان به هنر هستند.

به گزارش ایسنا، لیلا جانی، هنرمند جوانی است که آخرین آثار طراحی پارچه و لباس خود را در گالری «عقیلی» به‌نمایش می‌گذارد.

طرح‌های پارچه‌ها و لباس‌های این نمایشگاه آمیخته‌ای از هنر هندسی و اقلیمی اسلامی ایران هستند و از فرش‌، طرح فرش و نیز اشعار بزرگان ایران زمین برگرفته شده‌اند. البته هنرمند، این آثار و موتیف‌های به کار رفته در آن‌ها را که از زمان‌های گذشته و از تاریخ تصویری کشور است، در قالبی نو و مدرن ارائه کرده است.

این نمایشگاه 17 بهمن‌ماه از ساعت 16 تا 20 افتتاح می‌شود و تا روز 22 بهمن از ساعت ۱۶ تا ۱۹ دایر در گالری «عقیلی» به آدرس شهرک غرب، خیابان سیمای ایران، خیابان پنجم، گذر فروردین، پلاک ۱۲ برپا است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۶ و ساعت 11:51 |

                              نصیریان در تولد 80سالگی‌اش: هرگز بر سر ملت منت ندارم

13-828.jpg

علی نصیریان شمع تولد 80سالگی‌اش را در حالی که ترانه‌ی «تولد» با صدای زنده‌یاد محمد نوری پخش می‌شد، فوت کرد.

به گزارش خبرنگار تئاتر ایسنا‌، جشن تولد 80سالگی علی نصیریان شامگاه روز گذشته (15 بهمن‌ماه) در موزه‌ی امام علی (ع) برگزار شد. در این مراسم هنرمندانی مانند ایرج راد، قباد شیوا‌، فرهاد آییش، هوشنگ مرادی کرمانی‌، شکرخدا گودرزی‌ و ... جملاتی را درباره‌ی علی نصیریان بیان کردند و تولدش را تبریک گفتند. هنرمندان دیگری نیز مانند عزت‌الله انتظامی، چنگیز وثوقی،‌ شهلا ریاحی،‌ ملکه رنجبر و قلی‌پور از طریق تلفن، تولد نصیریان را تبریک گفتند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۶ و ساعت 11:45 |

                                          اظهارات خسرو سینایی درباره سینما

 
isna (23 of 27)-2.jpg

خسرو سینایی همزمان با نمایش جدیدترین ساخته‌اش «جزیره رنگین»، سینما را برای خود یک حرفه ندانست بلکه آن را یک نوع زندگی خواند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا،‌ شامگاه 14 بهمن ماه در آخرین نشست سومین روز جشنواره‌ی فیلم فجر در برج میلاد، این کارگردان با اشاره به فیلم‌هایی که طی 47 سال تجربه کرده است‌، اظهار کرد: این فیلم‌ها برای من یک نوع زندگی بوده است و قرار نیست یک نوع فرمول از پیش تعیین شده را مدام تکرار کنیم.

وی افزود: «جزیره رنگین» حاصل یک نوع تجربه است‌ ولی آن را فیلم تجربی نمی‌دانم.

این کارگردان با بیان اینکه قرار نیست تجربه‌های موفق‌اش را تکرار کند، گفت: اگر فیلم سازی برای پول گرفتن باشد خیلی سخت است اما اگر برای لذت بردن باشد‌، راحت می‌شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۵ و ساعت 17:0 |

                                سخن‌گوی نمایشگاه کتاب تهران:مجلس التفات لازم را به فرهنگ ندارد

nadimi (10 of 21)-4.jpg

محمود آموزگار با اشاره به پایین بودن بودجه اختصاص‌یافته برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: به طور کلی از طرف مجلس التفات لازم به مقوله فرهنگ نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر ایسنا‌، امروز 15 بهمن‌ماه نشست خبری شورای سیاست‌گذاری بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد که در این نشست محمود آموزگار - سخن‌گوی این شورا - از برگزاری پنجمین جلسه‌ شورای سیاست‌گذاری بیست و هشتمین نمایشگاه تهران خبر داد‌ و درباره مصوبات این جلسه‌ها اظهار کرد: ثبت نام از ناشران در بخش داخلی و بین‌المللی نمایشگاه کتاب از هفته آینده آغاز خواهد شد. هرچند برخی از ناشران خارجی شرکت‌کننده در نمایشگاه با توجه به مقرراتی که در فرانکفورت از سوی ما منتشر شده بود تا به حال در زمینه این ثبت نام اقداماتی انجام داده‌اند.

او افزود: در حال حاضر ثبت نام ناشران کتاب‌های الکترونیکی آغاز شده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۵ و ساعت 16:55 |

                                            این صنعت ایران را ثروتمند می‌کند اگر ...

 
1421748256665_23752.jpg

" به خوبی می‌دانیم که جایگزین صنعت نفت، توریسم است. دولت ترکیه برای ساخت سریال‌هایش به وزارت گردشگری سوبسید می‌دهد و در تمام مراحل سناریونویسی، مشاوران گردشگری حضور دارند" 

به گزارش ایسنا، "ابتکار" در گزارشی درباره اهمیت صنعت توریسم آورده است: آثار تاریخی این روزها، از چاههای نفتی هم ارزشمندتر هستند. گاهی کارشناس‌ها معتقدند مکان‌های جاذبه‌خیز، مانند انسان‌های جاذبه‌آفرین ویژگی‌های ممتازی دارند. ایران یکی از همان کشورهایی است که از آثار تاریخی بی‌نظیری برخوردار است. توریست‌ها می‌آیند و می‌روند ولی به واقع چرا از نظر جذب گردشگر و توریست گاهی اوقات دچار سستی و کاهلی می‌شویم؟ در کنار این موضوع، از بین رفتن آثار تاریخی ما، هیچ تلنگری به ما نمی‌زند؟

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۵ و ساعت 16:44 |

                                                         قتل‌عام ادامه دارد!

کم می‌شوند، نه یکی یکی، نه 10 تا 10 تا، در دسته‌های صدتایی و بلکه هزارتایی. این پرنده‌ها در اینجا محکومند به مرگ. نوع و نژادشان هم فرقی نمی‌کند. اتفاقاً هرچه کمیاب‌تر، گران‌بهاتر. چه اهمیتی دارد که قرار است چه بر سر برخی گونه‌های کمیاب بیاید؟! برای آنها که «پول» همه‌چیز است، سخن گفتن از ضرورت حمایت از پرندگان در حال انقراض، طنز مسخره‌ای است.

صید غیرمجاز و قاچاق در فریدون‌کنار صدای همه را درآورده و باندها و مافیای قدرتمند و شکار قاچاق پرندگان و حیوانات و شرایط خاص محیطی این استان سازمان محیط زیست را از برخورد و نظارت ناتوان کرده است.

در حالی که همه امیدوار بودند مسئولان استانی فکری برای این زیاده‌روی‌ها و زیاده‌خواهی‌ها بکنند، فرماندار فریدون‌کنار در اظهارنظری عجیب این قتل عام را صید سنتی در این منطقه دانسته و گفته باید از ظرفیت مهاجرت پرندگان زمستان گذران به این منطقه برای جذب گردشگر استفاده کرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۳ و ساعت 11:49 |

                                                         اینجا روزی گلستان بود...

1422422934485_amin khosroshahi-18.JPG

برای آشوراده نگرانیم، می‌خواهند در این منطقه طرح گردشگری اجرا کنند، ساختمان سازی کنند و طبیعت گردی ایجاد کنند. می‌ترسیم پرندگان و حیات وحش این جزیره بی‌خانمان و فوک‌های خزری فراری شوند و به جای درختان، برج‌ها برویند. آن‌سوتر، کشاورزان توشن، زیارت و محمدآباد دست از زمین‌های خود می‌کشند و ویلاها قارچ‌گونه سبز می‌شوند.

باز اگر چرخی بزنیم، می‌بینیم در پارک ملی گلستان، حیوانات، جرأت عبور از جاده پارک ملی گلستان ندارند، توله پلنگ‌ها در این جاده بی‌مادر شدند. روزگاری گلستان، واقعا گلستان بود با جنگل‌های انبوهش و مهد پرورش اسب بود. پنبه‌اش و ابریشمش شهرت جهانی داشت اما چه بر سر این ایران کوچک آمده است که دیگر اثری از جنگل‌های انبوهش و آب فراوانش، خاویار معروفش، بنگاه‌های تولید پنبه‌اش و زمین‌های بسیار کشاورزی‌اش نیست و حیات ارزشمند گیاهی و جانوری‌اش در معرض خطر قرار گرفته است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۳ و ساعت 11:38 |
                                                    ادبیات انقلاب چه ادبیاتی است؟
 
67-45.jpg

                              محمد بقایی ماکان به ارائه تعریفش از ادبیات انقلاب پرداخت.

این نویسنده و پژوهشگر در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات ایسنا درباره «ادبیات انقلاب» گفت: در طول تاریخ بشر انقلاب‌هایی که صورت گرفته پیوسته تحت تاثیر اندیشه‌های روشنفکران و اندیشمندان همان عصر بوده است. برای مثال می‌توان از دو انقلاب بزرگ فرانسه و انقلاب اکتبر روسیه نام برد که در ‌آن‌ها نویسندگان‌، شاعران و متفکران و سخنوران پیش از بروز این انقلاب‌ها در صحنه‌های اجتماعی ظهور کردند و مشوق مردم برای تغییر ساختار موجود شدند و در تاریخ ایران نیز همین وضعیت را می‌توان دید.

او در ادامه اضافه کرد: برای مثال در انقلاب مشروطه ایران شاعران و نویسندگانی مانند سید اشرف‌، عارف قزوینی، علامه دهخدا و امثال این‌ها نقش موثری در پرورش دیدگاه‌های جامعه به سوی آزادی‌خواهی داشتند. این جریان به طور طبیعی براساس گفته متفکران و تاریخ‌نویسان بزرگ مانند ویل دورانت به طور ذاتی پیش از هر انقلابی بروز می‌کند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۳ و ساعت 11:27 |

                           نگاهی مردم شناسانه به آلاچیق (اؤی)؛ مسکن سنتی ترکمن‌ها

«آلاچیق از دیرزمان، مسکن ترکمانان بود. آن‌ها که ناچار بودند برای پروردن گله‌هاشان همواره در پی آب و علف از جائی بکوچند، و طایفه‌هاشان معمولاً با هم در جنگ و گریز به سر می‌بردند، مسکنی جز آلاچیق نداشتند که به اندک زمانی می‌توانستند برپا کنند و برچینند. آلاچیق برچیده شده را به آسانی بار چهارپایان می‌کردند و از سوئی به سوئی دیگر به راه می‌افتادند.» (پورکریم ۱۳۴۷: ۳۹)

آلاچیق ـ که ترکمن‌ها اصطلاحاً به آن «قره‌اؤی»، «آغاچ‌اؤی» یا «چاتما» می‌گویند ـ یک اسکلت چوبی متحرک و قابل جابجایی است که با نمد و حصیری بافته شده از بریده‌های نی ـ که اصطلاحاً به آن «قامیش» می‌گویند ـ پوشانده می‌شود و شکل کروی و گرد دارد.

«اؤی» در زبان ترکمنی به شکل عمومی به معنای مسکن و محل سکونت نیز به کار می‌رود. آلاچیق تا نیم قرن پیش، مسکن اولیه ترکمن‌ها بوده و با ساخت اجتماعی آن‌ها کاملاً همخوانی داشته‌است. در حال حاضر غیر از خانواده‌های دامپرور و کوچرو در برخی روستاها، آلاچیق کاربردی عمومی برای سکونت ندارد و آن را تنها در جشن‌های رسمی و سنتی در کنار خانه‌های معمولی (گِلی یا خشتی)[۱] بنا می‌کنند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۳ و ساعت 11:13 |

                                                         معرفی اسب ترکمن در ایران

10.jpeg

گلشن، علی (1384)، معرفی اسب ترکمن در ایران،  تهران: پژواک کیوان
و یکی دیگر از شناسه‌های دیرین ایرانیان اسب است.
برنامه‌های کتاب کوچکی که در دست داریم، آشنایی با اسب ترکمن است، که علی گلشن به خوبی از عهده‌ی آن برآمده است. واقعیت این است که به رغم سابقه‌ی دیرین اسب در ایران جز در قابوس‌نامه که عنصرالمعالی آن را در آغاز نیمه‌ی دوم سده‌ی پنجم هجری نوشته است، تا روزگار ما به ندرت به این شناسه‌ی کهن ایرانی پرداخته شده است. در این میان، کار خوب استاد پورداوود، ستودنی است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۲ و ساعت 14:31 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS