آخرين مطالب
پيوندها
  آقای پاراخات برزین، از فعالین فرهنگی روستای  گرکز کلاله، طی  تماس تلفنی اعلام نمودند که مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در روز چهار شنبه 23 اردیبهشت 1394   در این روستا برگزار خواهد شد.

 ضمنآ  زمان و مکان اجرای برنامه ی بزرگداشت مختومقلی فراغی در مراوه تپه تغییر یافته است. به قرار اطلاع، آقای  سوداگر،اعلام نموده اند که برنامه ی بزرگداشت مختومقلی فراغی در تاریخ پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394 و در آق توقای اجرا ء خواهد گردید.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ و ساعت 20:47 |
                                                      معرفی کتاب «قدرت، خطابه، منبر» 

پژوهشی درباره رابطه خطابه و منبر با قدرت سیاسی در دوران خلافت عباسیان

تالیف دکتر سید محمد شیخ احمدی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی- واحد سنندج

مولف در مقدمه کتاب می گوید: این اثر حاصل رساله دکتری نگارنده در رشته تاریخ است که شامل چهار بخش می شود.

در بخش اول پس از تشریح پیشینه، اهداف و روش انجام پژوهش به تعریف کلیاتی درباره خطابه و منبر پرداخته شده است. همچنین قدرت خلافت عباسی بر اساس نظریات جامعه شناختی ماکس وبر در موضوع اقتدار و مشروعیت و انواع آنها بررسی و تحلیل شده است.

موضوع بخش دوم سیاست های عباسیان و بهره برداری از خطابه و منبر در اجرای آنهاست. چند نمونه از سیاست های فرهنگی نظام خلافت عباسی بررسی شده است.

در بخش سوم ابتدا در دو فصل به بررسی تحولات خطابه و منبر در عصر عباسی و سپس به کارکردهای خطابه و منبر در این عصر پرداخته است. بحث اصلی این بخش کارکرد خطابه و منبر در رسمیت یافتن قدرت خلیفه و ولیعهدش است.

شیوه های نظارت و کنترل نظام خلافت عباسی بر خطیبان و واعظان موضوع بحث چهارم است.

همچنین برای تکمیل بحث های این کتاب در بخش ضمائم معروفترین خطیبان و واعظان عصر عباسی با استناد به منابع تاریخی و ادبی معرفی شده اند.

این کتاب به همت انجمن ایرانی تاریخ و نگارستان اندیشه در سال 93 به تعداد 1200 نسخه منتشر و با قیمت9500 تومان روانه بازار کتاب شده است.

منبع: سایت انجمن ایرانی تاریخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ و ساعت 12:29 |
                                     سیستم آموزشی در انتظار كتب‌ اهل‌سنت و زبان‌های مادری

 

وزیر ارشاد از لزوم تدریس كتاب‌های اهل‌سنت در دانشگاه گفت

وزیر ارشاد پنجشنبه شب با اهل فرهنگ و رسانه سیستان و بلوچستان دیدار كرد. در حوزه فرهنگی حرف‌های بسیاری گفته شد و در آن میان سخن به ضرورت‌های استانی و بومی در دانشگاه‌ها نیز كشید. علی جنتی اشاره‌ای كوتاه به این بحث داشت: «باید از كتاب‌های اهل سنت در دانشگاه‌های استان‌های سنی‌نشینی كه اكثریت آنها اهل سنت هستند، استفاده شود.» جنتی در یك جمله یكی از مسائل جدی مربوط به حوزه دانشگاه‌های واقع در مناطق سنی‌نشین كشور را به صورت كلی مطرح كرد.

در هفت استان بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، كردستان، گلستان، كرمانشاه و فارس شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت مشغول به فعالیت است، حدود ٣٤٠ مدرسه دینی اهل سنت با بیش از ٣٧ هزار طلبه می‌توانند در چنین مدارسی آموزش ببینند اما در دانشگاه‌های استان‌های سنی‌نشین خبری از آموزه‌ها و كتاب‌های اهل سنت نیست و به نظر می‌رسد وزیر ارشاد تمایل دارد تا با سخن گفتن از این موضوع راه را برای ورود به بحث لزوم وجود كتاب‌های ویژه اقلیت‌های مذهبی و تدریس آن در دانشگاه‌ها باز كند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ و ساعت 18:6 |
                                              مقام طنز و طیبت در سخن سعدی / رضا داوری اردکانی

سعدی شاعر را اهل طنز و طیبت دانسته است. معنای طنز در گذشته و حتی تا دهه‌های اخیر چیز دیگری بوده است. طنز و طیبت با هجو و هزل مترادف نیستند.
طنز در گذشته با مطالب اخلاقی مربوط بود، اما در زمان ما به حوزه‌ سیاسی انتقال یافته است. همه‌ی شاعران کم و بیش اهل طنزند، اما کلام سعدی تقریباً سراسر طنز است. به خصوص در طیبات و قصاید هزل هم داشته است، اما نباید طنز را با هزل یکی بدانیم. در گلستان خوانده‌ایم که:
«غالب گفتار سعدی طرب‌انگیز است و طیبت‌آمیز و کوته‌نظران را بدان علت زبان طعن دراز گردد که مغز دماغ بیهوده بردن و دود چراغ بی‌فایده خوردن کار خردمندان نیست، و لیکن بر رأی روشن صاحب‌دلان که روی سخن در ایشان است پوشیده نماند که درّ موعظه‌های شافی را در سلک عبارت کشیده است و داروی تلخ نصیحت به شهد ظرافت درآمیخته تا طبع ملول ایشان از دولت قبول محروم نماند.»

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ و ساعت 18:0 |

                                       دایره سرخ و داستان راهزنی به نام جبار یک چشم

 
دایره سرخ و داستان راهزنی به نام جبار یک چشم

آیغیت- رمان تاریخی دایره سرخ نیز مثل رمان های دیگر اونق پر از ماجرا و حوادث پیچیده ای است که خوانندگان را تا آخر قصه با خود همراه می کند.

آیغیت به گزارش خبرآنلاین، رمان «دایره‌ سرخ» نوشته عبدالرحمان اونق از سوی نشر آموت منتشر و روانه بازار نشر شد. دایره سرخ رمانی است با زمینه تاریخی که زندگی و درگیریهای ترکمن های قوم تکه در زمان سلطنت ناصرالدین شاه را به تصویر می کشد.

در معرفی این رمان می خوانیم: «جبار یک چشم، راهزن بی‌رحم ترکمن در صدد جذب حاجی مراد، جوان جنگجوی شجاعی است که به خاطر کشته شدن پدرش بر خلاف خانِ ترکمن ها برای خودش سپاه درست کرده است اما ایل و تبار حاجی مراد با جبار یک چشم خصومت دیرینه دارند. در این بین حاجی مراد دلباخته ی جرن، تنها دختر جبار شده است. جبار از این فرصت استفاده می کند اما لشکر کشی سپاه خراسان و جنگ ناخواسته مسیر دیگری را پیش روی این دو جوان قرار می دهد که …»

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ و ساعت 12:10 |
                                            مونیخ میزبان نمایشگاه ترکمن های ایران بود

مونیخ میزبان نمایشگاه ترکمن های ایران بود

آیغیت به گزارش ایرنا ، در این نمایشگاه هنری قالی، جواهرات تزیینی ، نقاشی، عکس و لباس های سنتی ترکمن به نمایش درآمده و هنرمندان ترکمن به اجرای موسیقی پرداختند.

خلیل خلیلی سرکنسول ایران در مونیخ هنگام افتتاح این نمایشگاه هنری بر اراده دولت یازدهم بر گسترش روابط با دیگر کشورها بر اساس حفظ منافع و احترام متقابل تاکید کرد.

وی بر این نکته صحه گذاشت که افزایش مناسبات فرهنگی ، علمی و دانشگاهی می تواند راه تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با دیگر کشورهای جهان را هموار کند.

خلیلی با اشاره به مناسبات تاریخی آلمان و ایران همچنین مصرانه خواستار برداشته شدن گامهایی در جهت تعمیق روابط فرهنگی با آلمان از جمله میزبانی یک هفته ویژه فرهنگی و همکاری در زمینه پروژه های مشترک فیلمسازی شد.

در همین حال ، کریستین کرون مدیر موزه پنج قاره ضمن هم صدا شدن با خلیلی در اظهارات افتتاحیه نمایشگاه ، خواستار مناسبات فرهنگی نزدیکتر دو کشور شد.

وی با اشاره به دیدار اخیرش از ایران ، مصرانه خواستار طرح های همکاری بین دانشگاه مشهور ماکسیملیان مونیخ ، موزه کاخ گلستان و موزه پنج قاره شد.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ و ساعت 12:5 |

 دولت سلجوقی که توسط دو برادر، چغری بیگ و طغرل بیگ ترکمان به دنبال غلبه نهایی ایشان بر مسعود غزنوی به وجود آمد، هر چند از لحاظ نظامی بر عناصر ترک و ترکمان متکی بود، اما از نظر اداری و سیاسی به همان اندازه دولت غزنوی، صبغه ایرانی داشت که بر بستری و آل سلاجقه نیز همچون غزنویان خود را وارث آیین و رسوم سامانیان می‏ دانستند. نیم قرن پس از آن که حکومت طغرل در خراسان پا گرفت، قلمرو جانشینان او از جیحون تا فرات و از فارس تا شام و آناطولی را در بر گرفت و بدین گونه یک خاندان غیر ایرانی پس از گذشت چهار سده که از سقوط ساسانیان می‏ گذشت، حدود ایران را که به دست وی افتاده بود به وسعت  عهد ساسانیان رساند و حتی فرهنگ ایرانی و میراث ساسانی را در سراسر آن نشر کرد. گرچه شیوه فرمانروایی آنها، با نظام ملوک الطوایفی، مرکز گریز و جنگ های بی وقفه و بیابان گردی، بیشتر یادآور دوران اشکانیان بود.


   آغاز کار سلجوق


پس از مرگ دُقاق، فرزند وی، سلجوق مورد توجه بیغو قرار گرفت و با لقب سباشی «= جلو دار لشکر» مفتخر شد. سلجوق چون خود را به بیغو بسیار نزدیک می‏ دید، به خود اجازه داد، روزی در حرمخانه پادشاه رفته، بالاتر از زنان و فرزندان وی بنشیند. زنان بیغو این رفتار «ناپسند» را به پادشاه بردند و از وی تنبیه او خواستار شدند. چون سلجوق از عزم پادشاه در سیاست کردن خود، مطلع شد، با صد تن از خویشان و دلاوران و جنگجویان خود به همراه بار و بنه، ترکستان را ترک گفت و رهسپار ماوراءالنهر شد و راه سمرقند در پیش گرفت. چندی در جند اقامت کرد و در همانجا بود که اسلام آورد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۳۱ و ساعت 17:26 |

                                                       پوشش گرانقیمت زنان بلوچ

1429505661625_13028.jpg

اهمیت دادن به پوشش لباس‌ سنتی برای زنان و مردان بلوچ که بیانگر هویت اصلی آنان بوده بسیار مهم و جالب توجه است به همین سبب زنان بلوچ برای حفظ این فرهنگ و تمدن غنی هزینه‌های گزافی را پرداخته و گرانقیمت‌ترین لباس‌های ایران را می‌پوشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه سیستان و بلوچستان، تاریخ سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد که لباس زنان بلوچ، برگرفته از طرح‌های اصیل ایرانی بوده است. لباس زنان سیستان و بلوچستان با تار و پود فرهنگی مردم آمیخته و در لباس زنان بلوچ ابریشم سبز، قرمز، نارنجی و مشکی در سوزن وقتی با دست در هم می‌آمیزد، طرح اصیل پوشش ایرانی به دست می‌آید.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۳۱ و ساعت 12:32 |

                                           شاعری که خارجی‌ها را به ستایش واداشت

23-116.jpg

اردیبهشت که با عطر بهارنارنج و شیراز گره خورده در تقویم هم با نام سعدی شروع می‌شود؛ شاعر شیرین‌سخن شیرازی که آوازه‌اش در خارج از مرزهای ایران هم پیچیده و دیگران را به ستایش واداشته است.

به گزارش خبرنگار ادبیات ایسنا، به‌مناسبت روز بزرگداشت سعدی (اول اردیبهشت‌ماه) نگاهی داریم به ترجمه‌هایی که از آثار این شاعر و نویسنده بزرگ شده و آن‌چه اهل فرهنگ ایران و جهان درباره او گفته‌اند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۳۱ و ساعت 12:20 |

                                                   وقتی «سعدی» محل چالش شد

 
1429428688359_1 (5).jpg

در همایشی با موضوع «سعدی و متنبی»، درباره موضوع تاثیرپذیری سعدی از این شاعر عرب بحث و اختلاف نظرهایی مطرح شد.

بیش‌تر سخنران‌ها این موضوع را رد کردند، اما یکی از سخنران‌ها به شباهت مضمونی در آثار این دو شاعر اعتقاد داشت و سخنران دیگری از حرکت به سمت وحدت حوزه تمدنی عرب و عجم سخن گفت.

به گزارش خبرنگار ادبیات ایسنا‌، روز شنبه 29 فروردین‌ماه و در آستانه روز بزرگداشت سعدی، همایش «سعدی و متنبی (شاعر مشهور عرب)» در شهر کتاب مرکزی برگزار شد. در این نشست که با حضور و سخنرانی شخصیت‌هایی چون مهدی محقق‌، سیروس شمیسا‌، کوروش کمالی سروستانی، موسی اسوار و محمدعلی آذر شب همراه بود، ابتدا علی‌اصغر محمدخانی - معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب - با ارائه گزارشی درباره برنامه‌های این موسسه در راستای بررسی تاثیرگذاری و تاثیرپذیری بین شاعران ایرانی و دیگر شاعران جهان اظهار کرد: در میان شاعران جهان نزدیک‌ترین شاعر به سعدی متنبی است. متنبی از شاعران قرن چهارم هجری و از برجسته‌ترین شاعران عرب است. او بیش از 50 سال عمر نکرد ولی شعر و جایگاهش در ادبیات عرب‌، فارسی و جهان اشتهار فراوانی دارد. از قرن چهارم به بعد شاعران ایرانی شعر او را می‌شناختند و کسانی هم از او تاثیر پذیرفتند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ و ساعت 17:38 |

                                                   حدیث خوش سعدی به هفت اقلیم

 
00-4.jpg

                          برنامه‌های روز بزرگداشت سعدی (مصادف با اول اردیبهشت‌ماه) اعلام شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات ایسنا، مدیر مرکز سعدی‌شناسی در اعلام برنامه‌های این روز گفت: اول اردیبهشت‌ماه هر سال در شیراز و برخی از شهرهای ایران و جهان فرصت مغتنمی برای گلگشت در بوستان و گلستان سعدی شیراز فراهم می‌شود و اندیشمندان و سعدی‌پژوهان، سعدی‌دوستان و هنرمندان هریک به فراخور دانش و ذوق خویش، به کلام و نوا و رنگ و نمایش از سعدی می‌گویند و عشق و حکمت و نیک‌پنداری او را ارج می‌نهند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ و ساعت 12:47 |

                                                      پایان نمایشگاه کتاب لندن 2015

                                نمایشگاه بین‌المللی کتاب لندن دیروز 5 شنبه 16 آوریل به کار خود پایان داد.
پایان نمایشگاه کتاب لندن 2015
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) این نمایشگاه 3 روزه در المپیای لندن پذیرای بیش از 1000 ناشر از 64 کشور جهان بود.

تمرکز تجاری نمایشگاه 2015 روی صنعت نشر مکزیک بود.

بلیت ورودیه 50 پوند بود که با پرداخت آن می‌شد در برخی کنفرانس های رایگان داخل نمایشگاه به صورت رایگان حضور داشت اما بازدیدکنندگان برای شرکت در کنفرانس آموزشی باید حداقل 399 پوند، کنفرانس های تحقیقاتی 149 پوند و برای مجموع آن‌ها 548 پوند پرداخت می‌کردند.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ و ساعت 8:33 |

مدیریت محترم وبسایت بنیاد مختومقلی فراغی
با سلام و درود و آرماالله قوات
پایگاه اطلاع رسانی گروه موسیقی دولت محمد آزادی راه اندازی شد
اخبار مربوط به فعالیتهای گروه موسیقی دولت محمد آزادی را از طریق این  
وبسایت می توانید پیگیری نمایید


آخرین خبر :

برگزاری کنسرت "گروه موسیقی دولت محمد آزادی" به رهبری دکتر مجیدتکه در  
مونیخ آلمان
  به دعوت موزه پنج قاره مونیخ آلمان از "گروه موسیقی دولت محمد آزادی"  
برای برگزاری کنسرت موسیقی و شرکت در بخش فرهنگ ، هنر و زیورآلات و  
موسیقی ترکمن در موزه پنج قاره مونیخ آلمان،این گروه روز سه شنبه 21  
آپریل 2015  تهران را به مقصد مونیخ آلمان ترک می کنند.
.......

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ و ساعت 8:17 |

                                                        مردی که کارخانه رویاسازی دارد

1414423840379_10544381_10204385553592283_5162538674951563862_n.jpg

«هنرمندان رویاهای‌شان را با مردم قسمت می‌کنند؛ درباره‌ی شخص من هم آن‌قدر رویاپردازی، فکر کردن و پرداختن به چیزهای تازه زیاد شده که بعضی‌ها به من می‌گویند تو کارخانه رویاسازی داری!»

این جمله‌ها را کامبیز درمبخش - طراح و کاریکاتوریست پیشکسوت - به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا گفت. فروشگاه نشر «ثالث» پاتوق این روزهای درمبخش برای طرح زدن و امضای تقویم‌ها و گپ و گفت با علاقه‌مندانش شده است. وقتی در یک عصر بهاری برای گفت‌وگو با او به سراغش رفتیم، در حال کشیدن آخرین طرح‌هایش بود که به قول خودش تمامی ندارند و نمی‌داند زمان کافی پرداختن به این همه سوژه را از کجا بیاورد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۲۸ و ساعت 18:49 |

                                           عکس‌های تکان‌دهنده از جدال انسان و طبیعت

 

1429102314553_10.jpeg

نشریه گاردین در یک مجموعه عکس دیدنی از عکاسانی از سراسر جهان به پدیده انفجار جمعیت و متعاقب آن، جدال انسان با طبیعت پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس گزارش سازمان ملل، با رشد شهرهای بزرگ آسیا و آفریقا، جمعیت جهان از 7 میلیارد کنونی به 3 / 7 میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ افزایش پیدا خواهد کرد. این رشد سرسام‌آور جمعیت با دست‌اندازی بیش از حد انسان به طبیعت و منابع طبیعی همراه است که نتایج فاجعه‌باری را برای بشریت به بار خواهد آورد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۲۸ و ساعت 18:38 |

                                  گفتگو با دکتر قربان محمد پورقاز موسس کتابخانه تخصصی

                                                      زنده یاد حاج امام قلی پورقاز

تصویر کوچک شده

 

همانطور که در خبرهای روزهای اخیر مطلع شدید، کتابخانه تخصصی و مشارکتی با عنوان کتابخانه تخصصی زده یاد حاج امام قلی پورقاز افتتاح گردید، قربان محمد پورقاز موسس این کتابخانه در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران به تشریح فعالیت کتابخانه پرداختند که در ذیل می خوانید:

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۷ و ساعت 17:18 |

                            ماغتیم‌قولی پیراغی دابارالاری

ماغتیم‌قولی پیراغی دابارالاری
 

               ایران‌دا ماغتیم‌قولی پیراغی‌نینگ هِپده‌سینه دگیشلی چأره‌لر

ایران‌ینگ تۆرکمن‌صحرا بؤلگه‌سینده دۆرلی شأهِرلر تۆکمن‌ینگ اولی عاقیلداری ماغتیم‌قولی پیراغی‌نینگ یاتلاما

داباراسینا تایارلانیار.

ماغتیم‌قولی پیراغی‌نینگ هِپده‌لیگی میناسیبتی بیلن حالق تاراپیندان گچیریلجک ماغتیم‌قولی پیراغی

جمغیتچیلیگی‌نینگ باشلیغی محمد قۇجوغی‌نینگ چأره‌لر (مراسملر) باراسیندا اۆلکأمیز اینترنت سایتینا برن

حابارینا گؤرأ تۆرکمن‌صحرادا گچیریلجک چأره‌لر شیله:

پنجشنبه  گۆنی 17 اردیبهشت آجی قوشان و فراغی شهرده

آننا گۆنی (جومغا گۆنی)- ۱۸ اردیبهشت کِلالا

شنبه ۱۹ اردیبهشت آق قالادا

یکشنبه ۲۰ اردیبهشت بندرترکمن‌ده

دوشنبه ۲۱ اردیبهشت کۆممِت قاووزدا (گنبد کاووس‌دا)

سه شنبه ۲۲ اردیبهشت کۆمۆش‌دپه‌ده

چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ماراوادِپه‌ده

پنج شنبه ۲۴ اردیبهشت آق توقای‌دا چادیرلاردا

جمعه ۲۵ اردیبهشت آق توقای‌دا رسمی دابارا گچیریلر.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۷ و ساعت 6:12 |

                                           کم‌اقبالی لهجه "همساده" در میان شیرازی‌ها  

 

1429084877497_34842.jpg

لهجه آقای همساده سریال کلاه قرمزی را شاید بتوان معرف لهجه‌ای از کلام شیرازی‌های قدیمی دانست، لهجه‌ای که منحصر به‌فرد بوده و اصطلاحات زیادی را درون خود دارد، با ویژگی‌های خاص و البته تاثیرگذار.

این لهجه با تمام زیبایی‌هایش حالا و نزد اغلب جوانان و نوجوانانی که در خانواده‌ اصیل شیرازی هم متولد و بزرگ شده‌اند، با کم‌اقبالی روبرو شده است. بسیاری از شیرازی‌ها، کمتر شیرازی صحبت می‌کنند، از اصطلاحات و مثل‌های این لهجه شیرین اطلاعی ندارند و زوایای کاربرد محاوره‌ای آنها را نمی‌دانند و شاید همین موجب شده که بسیاری از هموطنان وقتی می‌خواهند شیرازی صحبت کنند، ضمه را به آخرین حرف اضافه می‌کنند که این اشتباه است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ و ساعت 19:15 |

                                                  صدای آمریکای لاتین خاموش شد

1428992235643_Eduardo-Galeano.jpg

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ادواردو گاله آنو از مهم‌ترین نویسندگان کشور اوروگوئه که با کتاب «رگ‌های باز آمریکای لاتین»‌ شناخته می‌شد، درست یک روز پس از درگذشت «گونتر گراس» شاعر و نویسنده نام‌دار آلمانی برنده نوبل، در سن 74 سالگی درگذشت.

«ماریو بارگاس یوسا» نویسنده مطرح پرویی و برنده نوبل ادبیات 2010 از دست رفتن هر دو این شخصیت‌های ادبی را تسلیت گفته و یادشان را گرامی داشته است. 

ادواردو گاله آنو که یکی از رساترین صداهای ضدکاپیتالیستی آمریکای لاتین به حساب می‌آمد، در اثر ابتلا به بیماری سرطان از دنیا رفت.رییس‌جمهور کشور بولیوی در پی درگذشت گاله آنو گفت: آمریکای لاتین و جهان، استاد آزادگی مردم را از دست داده است. آثار و پیام‌های او همیشه به سمت دفاع از قدرت و کرامت انسانی سوق داشت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ و ساعت 11:49 |

                          کتاب «تجارب‌السلف» هندوشاه صاحبي نخجوانی تصحیح 

 غلامرضا طباطبایی‌مجد، پژوهشگر تاریخ از تصحیح کتاب «تجارب‌السلف» نوشته هندوشاه صاحبي نخجواني خبر داد و گفت: این کتاب تصحیح و توضیحات مجددی بر اثر «تجارب‌السلف» است که پیش از این عباس آشتیانی و سیدحسن قاضی‌طباطبایی چاپ کرده‌اند.
کتاب «تجارب‌السلف» هندوشاه صاحبي نخجوانی تصحیح شد
 
غلامرضا طباطبایی‌مجد، نویسنده و پژوهشگر تاریخ ساکن تبریز در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) از تصحیح کتاب «تجارب‌السلف» نوشته «هندوشاه صاحبي نخجواني» خبر داد و گفت: این کتاب پیش از این از سوی عباس آشتیانی در سال 1313 با ارائه متن اصلی و استاد سیدحسن قاضی‌طباطبایی در سال 1351 (از استادان وقت تبریز) با توضیحات و تصحیحات لازم چاپ شد.

وی ادامه داد: کاری که من در این کتاب انجام دادم این است که هم تصحیح و هم توضیحات مجددی را بر این کتاب نوشتم و در واقع، هر دو کتاب قبلی را در یک کتاب خلاصه کرده‌ام.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ و ساعت 5:51 |

                                            گونتر گراس برنده جایزه نوبل ادبی درگذشت

گونتر گراس برنده جایزه نوبل ادبی درگذشت
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)برخی رسانه های آلمانی از درگذشت نویسنده و شاعر مطرح آلمانی در بیمارستانی در شهر لوبک خبر داده اند. این خبر را رسانه‌های آلمان دقایقی پیش منتشر کرده‌اند.
  
او در سال ۱۹۲۷ در شهر دانتسیگ لهستان متولد شد. وی جوایزی چون جایزه گئورگ بوشنر، جایزه توماس مان، جایزه شاهزاده آستوریا و جایز نوبل ادبیات را در سال 1999 از آن خود کرد.

رمان «طبل حلبی» گراس برای او شهرتی فراوان به دنبال داشت که به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است. گونترگراس رمان کوتاه «موش و گربه» را در سال 1961 به چاپ رساند و در سال 1963 «سال‌های سگی» را روانه‌ بازار کتاب کرد. این آثار که هر سه به ظهور نازیسم پرداخته‌اند، به عنوان «سه‌گانه‌ دانزینگ» معروف‌اند.
 
طبل حلبی (1959)، موش و گربه (1959)، سال‌های سگی (1963، مجموعه اشعار (1971)، از دفتر خاطرات یک حلزون (1972)، کفچه ماهی (1977)، ماده‌موش (1986)، قرن من (1999)، بر گام خرچنگ (2002)، آخرین رقص (2003)، داستان‌های هانس کریستیان آندرسن از دیدگاه گونتر گراس (2005) و  پوست کندن پیاز، از جمله آثار این نویسنده پرآوازه آلمانی به شمار می آیند.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ و ساعت 23:25 |

                      اشاره‌ای کهن به حضور شمس تبریزی در خوی | دکتر علیرضا مقدم

shams4
بحث بر سر سرانجام شمس موضوعی است که از همان غیبت دوم او در قونیه، نقل محافل بوده است و تا به روزگار ما نیز تداوم داشته است. امروزه در مکان‌های مختلفی از جمله در ترکیه (قونیه، نیغده و قریة حاجی بکتاش)، ایران (خوی و تبریز)، افغانستان و پاکستان با زیارتگاهها و مقابری مواجه می شویم که نام شمس تبریزی بر خود دارند. بی‌شک به جز یکی از این ها، همگی آنها یا یادمانی هستند از خاطره و مقام معنوی شمس یا آنکه به شمس تبریزی دیگری جز مراد مولانای روم تعلق دارند؛ چنانکه تعلق مزارهای موجود در تبریز و پاکستان به شمسی غیر از شمس تبریزی مورد نظر ما امروزه آشکار است.[2]

در این میان اما وجود مزار شمس تبریزی ـ مراد مولانا ـ در خوی، سخنی است که پس از تحقیقات دکتر محمدامین ریاحی و تأکیدات استاد محمدعلی موحد، امروزه پذیرفتنی‌تر است. بر اساس تحقیقات مرحوم ریاحی «قدیمی ترین جایی که از وجود مدفن شمس در خوی ذکری رفته در مجمل فصیحی (تالیف شده در 845) است».[3] فصیحی خوافی حدود 200 سال بعد از غیبت شمس از قونیه، در ذکر حوادث سال های 672 و 698 به مدفون بودن شمس‌الدین تبریزی در خوی اشاره می کند، حتی تصریح می‌ کند که شیخ حسن بلغاری از دست او خرقه گرفته است.[4]

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ و ساعت 18:55 |

                       سلجوقیان متقدم در تاریخ‌نگاری سده‌های میانه و دوره‌ی معاصر

                                              | جان پیکاک | حسن اسدی

selcuq
 
 
موضوع نوشتار حاضر، برآمدن گروهی از ترکان از زندگی گمنام قبیله ای در دشت های اوراسیای غربی و تبدیل آنان به رهبران امپراتوری است که بر خاورمیانه و آسیای میانه چیره گشت. این گروه از ترکان، تحت رهبری نوادگان سلجوق بن دقاق در نیمه ی نخست قرن یازدهم (قرن پنجم هجری) مراکز کهن تمدنی جهان اسلام- شهرهای بزرگ ماوراء النهر، ایران و عراق- را تسخیر کردند و تا آناتولی و قفقاز پیش رفتند. غزنویان، آل بویه و امپراتوران بیزانس که به ترتیب بر آسیای مرکزی، ایران، عراق و آناتولی فرمانروایی می کردند، در مصاف با این ترکان شکست خوردند. در این کتاب تبدیل ناگهانی قبیله سلجوقیان به امپراتوری مورد بررسی قرار می گیرد. اما تأکید و تمرکز ما پیش تر به دوره ای کم تر شناخته شده اما تعیین کننده یعنی تا پایان سلطنت آلپ ارسلان در سال 1072/465 معطوف خواهد بود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ و ساعت 18:2 |

                                      شناخت ایلات و عشایر ترکمن / دکتر ابراهیم کلته

 
شناخت ايلات و عشاير تركمن / دکتر ابراهیم کلته

ساختار ایلی ترکمن ها

گروه بندی ترکمن ها را می توان در گروه مکانی و سنتی بررسی نمود .گروه های مکانی « یورت » یا « یورد / منطقه » ، « اوبا / روستا » و « سیرقن / ردیف » می باشد . اوبا عبارت است از چند « اوی / خانه » که ممکن است در بعضی موارد در دو ردیف تشکیل شود . در این صورت هر یک از ردیف ها به « سیرقن » معروف می شود . معمولا خانوارهای یک سیرقن با همدیگر نسبت به سایر اعضای « اوبا » دارای خویشاوندی نزدیکتری می باشند . بنابراین می توان گفت که سیرقن واحد همگن کوچکتری در داخل اوبا می باشد . یورت محدوده هر طایفه یا تیره را می گویند که در آن چندین اوبا جای گرفته است . بدین صورت می توان واحدهای سکونتی ترکمن ها را به صورت ذیل نشان داد :

یورت — اوبا — سیرقن — اوی ( آلاچیق )

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ و ساعت 11:23 |
                                                   کمیته ملی ایکوموس ایران برگزار می کند

                                            بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ و ساعت 11:14 |
                                                          به نام خداوند  یکتا 

  با عنایت به الطاف الهی، در مورخه ی 1394/1/5 با حضور نمایندگان تشکل ها و انجمن های فرهنگی  فعال ترکمن های استان گلستان در دفتر بنیاد مختومقلی فراغی،بر ضرورت تشکیل « ستاد مردمی بزرگداشت مختومقلی فراغی» تاکید گردید.

تشکل های حاضر در این نشست عبارت بودند از:

1- بنیاد مختومقلی فراغی ، گنبد کاووس

2-جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله

3- انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث، گنبد کاووس

4-  جمعیت فرهنگی هنری آینا ، آق قلا

5- انجمن شعر وادب دریای بندر ترکمن

6- موسسه ی ترکمنان گرگان زمین

7- کانون فرهنگی هنری ارشاد القلوب حاجی قوشان

8- چاووش صحرای بندر ترکمن

9-جمعیت فرهنگی ادبی گمیش دفه

10-کانون دایان اترک مراوه تپه

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۲ و ساعت 20:16 |

                                           ویژگی های فرش قشقایی

دست باف های ایل قشقایی نماینده سرگذشت، فلسفه و هنر آنهاست و طراحان با ذوق آنها از تفکر و اندیشه صدها هنرمند که فشارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مذهبی را با خلق و خوی صبورانه و صوفیانه تحمل کرده تجربه آموخته اند.

زن قالی باف ایل قشقایی نقاش نیست اما نقاش احساس خویشتن، از رویدادهای طبیعت است. او به اشکال هندسی دلبستگی ندارد و در طول چند قرن سابقه تاریخی و هنری خود از قرینه سازی خطوط مستقیم و عمود بر هم گریزان بوده و به پیچ و خم ها و ناشناخته ها بیش از هر چیز می اندیشد.

تارهای ظریف و لطیف پشم گوسفندان قشقایی موجب شهرت فرش آنها شده درست است که در موزه های بزرگ دنیا نمونه های زیادی از قالی های زمان هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و دوران اسلامی داریم و بافته های زمان صفویه زینت بخش آنهاست، اما قالی قشقایی نشانه آخرین پیشرفت این هنر ملی است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۲ و ساعت 0:10 |

                          آق‌توُقای ماغتیم‌قولی پیراغی‌نینگ دابارالاری اۆچین طایارلانیار

آق‌توُقای ماغتیم‌قولی پیراغی‌نینگ دابارالاری اۆچین طایارلانیار

دابارا ایران‌ینگ دؤولتی و گۆلیستان ولایاتی‌نینگ ارشاد اداراسی بیلن بیله‌لیکده تۆرکمن شأهِرلرینگ حأکیملری بیلن ادبی جمغیتچیلیکلر هم قاتناشار

ماغتیم‌قولی پیراغی‌نینگ دوُغلان گۆنۆنینگ قوُلایلاماغی بیلن بیله‌لیکده، گچیریلجک دابارالار اۆچین طایارلیق گؤرۆلیأر.
تۆرکمن‌صحرانینگ دۆرلی شأهِرلرینده ماغتیم‌قولی هِپده‌سی گچیرلر.
دابارا ایران‌ینگ دؤولتی و گۆلیستان ولایاتی‌نینگ ارشاد اداراسی بیلن بیله‌لیکده تۆرکمن شأهِرلرینگ حأکیملری بیلن ادبی جمغیتچیلیکلر هم قاتناشار.
بو دابارالارا تۆرکمنیستان‌دان دا رسمی بیر توُپارینگ قاتناشماغینا قاراشیلیار.

منبع: تی.آر.تورکمنچه

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۲۱ و ساعت 5:2 |

                 صنایع دستی فرهنگی‌ترین و اقتصادی‌ترین بخش جامعه است

بسیاری از پیشکسوتان صنایع‌دستی درحالی مهمترین چالش حوزه صنایع‌دستی مربوط به نبود فرهنگ سازی کافی در جامعه می‌دانند که به‌گفته آن‌ها، رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی ابزاری هستند که می‌تواند مخاطب را بیشتر و بهتر با صنایع دستی آشنا کنند.

 
بسیاری از پیشکسوتان صنایع‌دستی درحالی مهمترین چالش حوزه صنایع‌دستی مربوط به نبود فرهنگ سازی کافی در جامعه می‌دانند که به‌گفته آن‌ها، رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی ابزاری هستند که می‌تواند مخاطب را بیشتر و بهتر با صنایع دستی آشنا کنند.
 
«منصور حافظ پرست» پیشکسوت هنرقلمزنی در خصوص لزوم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی فراگیر برای احیای صنایع دستی ایران گفت: اگر منطقی و به دور از تعصب به عرصه فرهنگ و ظرفیت های اقتصادی آن بنگریم، بی تردید صنایع دستی فرهنگی ترین و اقتصادی ترین بخش می باشد. برای شکوفایی بیشتر این حوزه باید اطلاع رسانی فراگیر و فرهنگ سازی مستمری صورت دهیم. باورکنیم که صنایع دستی و گردشگری در کنار یکدیگر بسیاری از مشکلات و بن بست های اقتصادی کشور را برطرف می کنند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۲۱ و ساعت 4:44 |
 

                               بررسی نظریه سفرموش و طاعون از آسیا وجاده ابریشم به اروپا

یک تیم پژوهشی دراسلو درحال بررسی این نظریه است که موش و طاعون هم مسافر آسیای مرکزی بوده و ازجاده ابریشم به اروپا راه یافته است.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ یک تیم پژوهشی دراسلو با کمک علوم ژنتیک و مطالعات تطبیقی اسناد و گزارش‌های تاریخی،به این نتیجه رسیده است که نظریه انتقال و تکثیر موش و طاعون همراه با  مسافران آسیای مرکزی و ازجاده ابریشم به اروپا ابه احتمال زیاد درست است.

به گزارش بی بی سی "کریستین استنست" مدیر تیم پژوهشی از محققان دانشگاه اسلودرنروژهم اکنون درحال بررسی تطبیقی درباره سه گزارش تاریخی دراروپا و مقایسه داده‌های موجود با اطلاعات موجود از بیش از 7000 مورد شیوع بیماری طاعون یا مرگ سیاه در تاریخ است.

هدف او کسب پاسخ صحیح به این پرسش  بوده است که آیا شرایط آب و هوایی می‌توانسته سبب رشد وسیع جمعیت موش‌های سیاهی که عامل بیماری و ناقل باکتری‌های عامل این بیماری به انسان هستند، باشد یا خیر؟

او می‌گوید:«برای این که موش‌های سیاه بخوبی قادر به زادوولد باشند نیاز به آب و هوای گرم درتابستان ها و بارش نه چندان زیاد ونیز هوای خشک اما نه خیلی خشک دارند. برای درک این موضوع ما طیف وسیعی از نمودارهای مربوط به شاخص‌های آب و هوایی را مورد بررسی قرار دادیم. اما هیچ ارتباط و همبستگی میان بروز طاعون و شرایط معمول آب و هوایی در اروپا نیافتیم.»

تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که باتوجه به تناسب آب و هوای مناطق آسیایی با رشد وتکثیر موش‌ها، احتمالا رطوبت زیاد درفصل بهار و تابستان‌های گرم مناطق آسیایی عامل اصلی دررشد و سپس انتقال باکتری ودرمرحله بعدی انتشار و توسعه طاعون بوده است. 

استنست می‌گوید:«ما نشان دادیم که آب وهوا در نواحی آسیای مرکزی برای رشد وتکثیر موش‌ها بسیار مناسب بوده است. از دیگرسو گزارش‌های موجود نشان از رشد بیماری چندین سال بعد، ابتدا در شهرهای بندری اروپا و سپس انتشار آن درسراسر قاره دارد.»

بنابراین احتمال دارد بیماری طاعون و باکتری آن وعامل اصلی انتقال آن موش‌ها نیز همراه با کالاهای مختلف تجاری از آسیا به اروپا راه یافته باشند.

به گفته استنست هم اکنون دی ان ای باکتری طاعون از اسکلت‌های بدست آمده از سراسر اروپا درحال بررسی و تجزیه و تحلیل‌های آزمایشگاهی است. موضوعات و یافته‌های ژنتیکی بسیار زیادی از این ایده که گونه های متفاوتی از آسیا به مراتب بیش از تعدادی که در خود اروپا زیست می‌کرده‌اند، به اروپا راه یافته و این سبب افزایش جمعیت و تشدید عوامل بیماری زا دراروپا شده است.
 

 میترااسدنیا

منبع:  خبرگزاری میراث فرهنگی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۰ و ساعت 6:47 |
                      حضور هنرمندان ایرانی در نهمین جشنواره بین المللی تئاتر آنکارا

نهمین جشنواره بین المللی تئاتر آنکارا موسوم به اتوس در هفته دوم نوروز با مشارکت رایزنی فرهنگی آنکارا برگزار شد. در این دوره از جشنواره که با حضور گروههای تئاتر از کشورهای مختلف جهان برگزار شد، گروه تئاتر "آینا" از تبریز با حمایت رایزنی فرهنگی آنکارا با ارائه تئاتر "رابینسون و کروزو" شرکت کرد که مورد استقبال تماشاگران و مسئولین تئاتر ترکیه قرار گرفت.

تئاتر رابینسون و کروزو نمایشنامه ای است ضد جنگ و هر ساله در برنامه ی تئاتری کشورهای مختلف گنجانده می شود.  این نمایش بر موتیوهای رمان رابینسون و کروزو تکیه دارد. جزیره، بیگانه بودن و عدم امکان استفاده از زبان برای درک متقابل. بر اساس همین موضوع ها، نمایش جدیدی حول محور جنگ، صلح و شیوه های ارتباطی انسانها با یکدیگر به نگارش در آمده است.

عوامل اجرایی گروه شامل آقای آیدین سردارنیا که مسئولیت هماهنگی حضور گروه را بر عهده داشت و عضو شورای اجرایی فستیوال بود، علی فتوحی که علاوه بر مدیریت اجرایی گروه به همراه آقای سیروس مصطفی به عنوان بازیگر اصلی و آقای محمد علی مناجاتی به عنوان طراح صحنه و نورپرداز ایفای نقش کردند.

همزمان با اجرای نمایش در محل سالن تئاتر "آکین صحنه سی" آنکارا آقای بیکدلی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران و دکتر فتح الهی سرپرست رایزنی فرهنگی آنکارا نیز در سالن نمایش حضور یافتند و با اهدای هدایایی هنرمندان ایرانی را تشویق کردند. سفیر جمهوری اسلامی در پایان برنامه ضمن تقدیر از هنرمندان طی سخنان کوتاهی از هنر یویژه هنر تئاتر به عنوان بهترین  زبان ارتباطی بین ملتها و پیام آور صلح و دوستی نام یرد. همچنین با هماهنگی رایزنی هنرمندان گروه تئاتر آینا جهت بازدید از آرامگاه مولانا به شهر تاریخی قونیه اعزام شدند. 

منبع: رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ و ساعت 18:27 |

                       نمایش سایه ها یا نمایش عروسکی ِ وایانگ (wayang) در اندونزی        مریم قرسو

Wayang-Kulit-2.jpeg

تقریبا تمامی رقص های  اندونزی به ویژه در جاوه و بالی، توسط ارکستر گاملن همراهی می شوند. اما حضور این ارکستر منحصرا به همراهی رقصندگان محدود نمی شود. یکی دیگر از موقعیت های فرهنگی هنری ِ بسیار مهم دیگری که ارکستر گاملن در آن دیده می شود، همراهی انواع نمایش و بازی های مختلف است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۸ و ساعت 13:12 |
                                         تاملاتی در چند مفهوم بنیادین دانش تاریخ

طرح مساله

فیلسوف نامدار تحلیل زبانی، لودویگ ویتگنشتاین، در یکی از معروف ترین اظهارات خود می گوید: اکثر نزاع ها به سبب عدم تعریف دقیق معنای واژگان برپا می شود. اگر آدمی واژه ها را دقیق و شفاف تعریف می کرد، از بسیاری از نزاع ها به دور بود. به نظر می رسد در قلمرو علم تاریخ و نزاع هایی که در باره ماهیت آن وجود دارد، این جمله ویتگنشتاین به خوبي توضیح دهنده وضع موجود است. در قلمرو علم تاريخ – همانند ديگر علوم- مجموعه اي از مفاهيم بنيادين وجود دارد كه به نوعي تعريف آن مفاهيم تعريف و تبيين آن دانش نيز به شمار مي رود. مفروض نگارنده اين است كه در فضاي علمي اهل تاريخ در كشور ما  آشفتگي جدي در خصوص تعريف مفاهيم كليدي تاريخ شناسي وجود دارد. بر اين اساس نوشتار حاضر سعي مي كند با ارائه تعريفي از برخي از اين مفاهيم اندكي از آشفتگي مفهومي موجود كاسته و در مسير توسعه مباحث نظري در اين حوزه گامي هر چند كوچك بردارد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 18:30 |


نويسنده، در اين نوشتار بر آن است تا رويكرد دولت‏مردان عثمانى به مقوله اصلاحات و ضرورت‏هاى آن را بررسى كند. پرسش‏هايى مانند اين كه امپراتورى عثمانى در چه شرايطى اصلاحات را به مثابه يك راه‏حل برگزيد؟ انديشه‏ها و تحولات تأثيرگذار بر اصلاحات كدامند؟ برد اشت سلاطين عثمانى از راه اصلاحات (در زمان طرح آن) چه بوده است؟ در اين ميان نقش عوامل خارجى به ويژه غربى‏ها در اصلاحات نيز از مسائل مهمى است كه نگارنده اين مقاله در پى يافتن پاسخ‏هاى مناسبى براى آنهاست. دوره زمانى اين نوشتار از آغاز عصر لاله (1718 - 1730م ) تا ابتداى عهد تنظيمات (1839م) را دربر مى‏گيرد.
واژه‏هاى كليدى: عثمانى، اصلاحات، عصر لاله، نظام جديد، احمد سوّم، سليم سوم و محمود دوّم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 18:25 |

در سده نوزدهم ميلادى, امپراطورى عثمانى به واسطه آشنايى با فرهنگ مغرب زمين و از طرف ديگر مواجهه با موانع ساختارى در درون جامعه خويش به انجام اصلاحاتى در ابعاد مختلف دامن زد. به دوره اى كه اين اصلاحات انجام گرفته است عصر تنظيمات اطلاق مى شود. تنظيمات در اصل در 26 شعبان 1255 قمرى برابر با سوم نوامبر 1839 ميلادى با اعلان فرمان تنظيمات خيريه آغاز گرديد.
بدون ترديد يكى از بازيگران تإثيرگذار اصلاحات عثمانى مدحت پاشا است كه در مقام يكى از دولتمردان تجددگرا خود را شناسانده است. نوشتار حاضر ترجمه مدخل ((مدحت پاشا)) از دايره المعارف بزرگ اسلامى به زبان تركى استانبولى مى باشد كه در آن مولف به طور مبسوط به زيست نامه و كارنامه سياسى اين شخصيت بزرگ پرداخته است.

واژه هاى كليدى: امپراطورى عثمانى, اصلاحات, مدحت پاشا, تنظيمات.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 18:22 |

                   درگذشت خلیل خطیب‌رهبر و آنچه پدیدآوران در بهمن 93 گفتند

 
                                       تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۴
 
 
بهمن ماه 93 خلیل خطیب‌رهبر، شاعر، پژوهشگر و شارح ادبیات کلاسیک درگذشت. در این ماه خبرگزاری کتاب 20 گفت‌وگو با پدیدآورندگان انجام داد که در جدولی آنها را مشاهده می‌کنید.
 
درگذشت خلیل خطیب‌رهبر و آنچه پدیدآوران در بهمن 93 گفتند
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)خلیل خطیب‌رهبر، استاد دانشگاه و شارح کتاب‌هایی مانند دیوان حافظ، گلستان و بوستان سعدی و بسیاری کتاب‌های ارزشمند دیگر در سکوت و به دور از هیاهوی رسانه‌ها درگذشت. روز تشییع پیکر او هما خطیب‌رهبر دختر وی اعلام کرد که خانواده این پژوهشگر نمی‌خواهند خبرنگاری در مراسم تشییع او حضور داشته باشد و در واقع این مراسم هم در سکوت برگزار شد.
 
در بهمن ماه 93 همچنین همایون امیرزاده به عنوان سرپرست اداره کتاب انتخاب شد و پدیدآورندگان نظرات و انتظارات و پیشنهادهای خود را از اداره کتاب در دوره جدید عنوان کردند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 13:2 |

                      گام بزرگ در تکنیک‌ سالیابی رادیوکربن درتحقیقات آثارباستانی

با تلاش دانشمندان برای ارتقای تکنیک‌های سالیابی رادیوکربن، برای تعیین تاریخ دقیق آثار باستانی،از این پس، قدمت آثار باستانی ظرف دو روز تعیین می‌شود.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ گروه مهندسی برق و الکترونیک در دانشگاه لیورپول اعلام کردند که موفق به تولید و ارتقای تکنیک های جدیدی در فناوری سالیابی با استفاده از کربن شده اند که کارایی آن بیشتر و مدت زمان آن کوتاه تر است.

طبق گزارش لیورپول اکو؛ فناوری جدید تعیین تاریخ با استفاده از روش کربن 14 می تواند درتعیین عمر وقدمت بقایای استخوانی وقت کمتری بگیرد و درواقع تنها دوروز وقت می گیرد درحالی که در روش فعلی دست کم شش هفته طول می‌کشد.

دراجرای این پروژه تحقیقاتی باغ موزه "نورتون پریوری" نیز برای ارائه نمونه‌های مختلف باستانی از انواع حیوانات با گروه تحقیقاتی همکاری کرده است.

این باغ موزه نمونه‌هایی از استخوان حیوانات را که قبلا سالیابی شده بود برای تجزیه و تحلیل با فناوری جدیدتردر اختیار این گروه پژوهشی قرار داده است. نتایج و نمونه‌های بررسی شده سال آینده درهمین موزه و درهنگام بازگشایی آن پس از عملیات نوسازی قرارداده خواهد شد.

"فرانک هارگراو"مدیر این باغ موزه می گوید:«توان بالقوه تکنیک جدید غیرقابل تصور است. زیرا این فناوری جدید برای نخستین بار به باستان شناسان امکان می دهد که بسرعت داخل همان محوطه سایت های باستان شناسی نمونه گیری کرده و ظرف چند روز بررسی، نتیجه را اعلام کنند.»

"استیو تیلر"مدیر تیم پژوهشی نیز می‌گوید:« توسعه وارائه ابزاری قابل حمل که قابلیت عملکردهای مورد نیاز را در سالیابی داشته باشد یک چالش بزرگ بود اما به یمن فناوری جدید محققان آثارباستانی درجایگاه قدرتمندتریی برای تلاش‌های جدی‌ترپژوهشی قرارگرفته‌اند.»
 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 7:30 |
                                                        دو معنای فلسفه تاریخ 2
 

   جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

مناقشاتی كه در باب تمایز فلسفة نقدی و نظری تاریخ صورت گرفته و پاره‌ای از آنها به اجمال در اینجا ذكر شد، ربط و نسبت حوزه‌های گوناگون پژوهش تاریخی را روشن‌تر می‌‌سازد و به مشخص شدن حدود و ثغور بحث ما راجع به تبیین مدد می‌‌رساند. می‌‌توان گفت كه رویدادهایِ گذشته، كه یكی از معانی واژة «تاریخ» است، موضوع كار مورخ و فیلسوف نظری تاریخ است. مورخ به احراز و تبیین این رویدادها می‌‌پردازد، كار او، یا نتیجة آن كار، یعنی پژوهش رویدادهای گذشته، معنای دوم واژة «تاریخ» است. البته هم در احراز و هم در تبیینِ رویدادهای گذشته، ارزشهای مورخ و باورهای مابعدالطبیعی و اخلاقی او دخالت دارند؛ به عبارتی، در تاریخ‌نگاری پیش‌فرضهایی مدخلیت دارد كه عملِ تاریخ‌نگاری را از رونویسی سادة واقعیات تاریخی دور می‌‌سازد؛ به ویژه، به لحاظ آنچه به بحث ما ارتباط دارد، پاره‌ای از این پیش‌فرضها تعمیماتی هستند كه مورخ به مدد آنها به فهم و تبیین رویدادها می‌‌پردازد و این تعمیمات مستقیماً از شواهد وی نشئت نكرده‌اند. اما دامنة این پیش‌فرضها كه در كار مورخ تأثیر می‌‌گذارند، تا كجاست و منجر به چه نتایجی می‌‌شود؟ ملاحظه شد كه والش این پیش‌فرضها را لزوماً پیش‌فرضهایِ مابعدالطبیعی راجع به روند خود تاریخ نمی‌داند بلكه پیش‌فرضهایی مثلاً راجع به سرشتِ انسان می‌‌داند كه در كار مورخ كه محدود به احراز و تبیین رویدادهای جزئی و خاص است، دخالت دارند و این دخالت به اینجا نمی‌انجامد كه تاریخ را به فلسفه‌ای نظری مبدل سازد؛ اما هیدن وایت اولاً همة این پیش‌فرضها را فراتاریخی می‌‌خواند و بنابراین، هر گونه تمایزی را بین تاریخ و فلسفة نظری تاریخ رد می‌‌كند، ثانیاً اذعان می‌‌كند كه هر مورخی لزوماً باید تصوری از حوزة كار خود، یعنی حوزة تاریخی و روند تاریخی داشته باشد و این تصور مساوی با نوعی فلسفة نظری تاریخ است، از این رو، در هر تاریخی فلسفة تاریخی نهفته است و این امر خود مؤید مطلب نخست است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 7:8 |
                                                   دو معنای فلسفه تاریخ 1

چكیده:

فلسفة تاریخ، بسته به دو معنایی كه از واژة «تاریخ» اراده می‌شود، به فلسفة نظری و فلسفة نقدی تاریخ تقسیم می‌شود؛ فلسفة‌ نقدی تاریخ كه به مسائلی همچون تبیین و فهم،‌ عینیت و ارزش‌داوری،‌ علیت و روایت در تاریخ می‌پردازد،به حوزة معرفت‌شناسی متعلق است. فلسفة نظری تاریخ كه در پی یافتن معنا و غایت تاریخ است، به حوزة مابعدالطبیعه تعلق دارد.در این جستار، نخست به بیان تمایز فلسفة‌ نظری و فلسفة نقدی تاریخ با توجه به تمایز معرفت درجة اوّل و معرفت درجة دوم می‌پردازیم و به مهم‌ترین مسائل و پیشینیة این دو فلسفه اشاره می‌كنیم؛ سپس ایراداتی را كه به تمایز فلسفة نظری و نقدی تاریخ و فلسفة نظری تاریخ و خود تاریخ صورت گرفته است، نقد و بررسی می‌كنیم.

كلیدواژه: فلسفة نظری تاریخ، فلسفة نقدی تاریخ، معرفت درجة اول، معرفت درجةدوم

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 7:5 |

                                                       «کوه سرخ» را خوردند و بردند!

 
1427629553342_erfan khoshkhoo-19.jpg

اسم جزیره هرمز این روزها بیشتر سر زبان‌ها افتاده است؛ جزیره تنهای جنوب. جزیره‏‌ای در نزدیکی قشم که نه تجاری است، نه منطقه آزاد. بیشتر هم کسانی از آن دیدن می‏‌کنند که طبیعت‌دوستند و شیفته مکان‌های خلوت و آرام. البته هنردوستان هم این جزیره را می‌شناسند؛ جزیره‏‌ای که بارها ساحلش بوم نقاشی شده و خاک رنگ‎به‌رنگش با قلم‌موی دست هنرمندان، ابزار خلق زیباترین فرش‌های محیطی شده و بارها رنگین‏‌کمانی از خاک جزیره بر ساحلش نقش بسته است.

اما شگفتی جزیره هرمز تنها به رنگین بودن خاکش نیست؛ عجیب‌ترین مورد در این جزیره، «خوردنی» بودن بخشی از این خاک رنگارنگ است. در میان کوه‏‌های رنگ به رنگ جزیره که سبز، قهوه‏‌ای، سفید، اُخرایی، سرخ و سیاهند، «کوه سرخ» چیز دیگری است؛ خاکش را هم می‌خورند، هم می‌بَرند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ و ساعت 6:57 |

                                  تركمن تاريخ نينگ گرونولوژي سي

ييل

تاريخي واقعه

7000ميلادان اونگ

-آته وطنميز عزيز تركمستانده دهقانچيليق ئوسوشي.

5000م10

-تركمنستانده مس،برنج،ودمير مدنيت نينگ ئوسوشي.

400   م10

قديم خوارزم مدنيتی ئوسيپ،تركمنستانده اولي دولته اوريلمگي.گونباترتركستانده تورك مدنيت نينگ ئوسمگي وماري(مرو)مدنيت نينگ گويجلي دوري.

209م  10

گوگ تورك رنگ باش توتاني تومن خانينگ قدرته يتمگي.هون(گون)تورك لرنگ سرداري مته خانينگ قدرته يتمگي.

174م10

مته خانينگ آرا دان چيقان ييلي

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ و ساعت 7:2 |

                                  حکومت سلجوقیان

مقدمه 
 دولت سلجوقی که توسط دو برادر، چغری بیگ و طغرل بیگ ترکمان به دنبال غلبه نهایی ایشان بر مسعود غزنوی به وجود آمد، هر چند از لحاظ نظامی بر عناصر ترک و ترکمان متکی بود، اما از نظر اداری و سیاسی به همان اندازه دولت غزنوی، صبغه ایرانی داشت که بر بستری و آل سلاجقه نیز همچون غزنویان خود را وارث آیین و رسوم سامانیان می‏دانستند. نیم قرن پس از آن که حکومت طغرل در خراسان پا گرفت، قلمرو جانشینان او از جیحون تا فرات و از فارس تا شام و آناطولی را در بر گرفت و بدین گونه یک خاندان غیر ایرانی پس از گذشت چهار سده که از سقوط ساسانیان می‏گذشت، حدود ایران را که به دست وی افتاده بود به وسعه عهد ساسانیان رساند و حتی فرهنگ ایرانی و میراث ساسانی را در سراسر آن نشر کرد. گرچه شیوه فرمانروایی آنها، با نظام ملوک الطوایفی، مرکز گریز و جنگهای بی وقفه و بیابانگردی، بیشتر یادآور دوران اشکانیان بود.
آغاز کار سلجوق
پس از مرگ دُقاق، فرزند وی، سلجوق مورد توجه بیغو قرار گرفت و با لقب سباشی «= جلو دار لشکر» مفتخر شد. سلجوق چون خود را به بیغو بسیار نزدیک می‏دید، به خود اجازه داد، روزی در حرمخانه پادشاه رفته، بالاتر از زنان و فرزندان وی بنشیند. زنان بیغو این رفتار «ناپسند» را به پادشاه بردند و از وی تنبیه او خواستار شدند. چون سلجوق از عزم پادشاه در سیاست کردن خود، مطلع شد، با صد تن از خویشان و دلاوران و جنگجویان خود به همراه بار و بنه، ترکستان را ترک گفت و رهسپار ماوراءالنهر شد و راه سمرقند در پیش گرفت. چندی در جند اقامت کرد و در همانجا بود که اسلام آورد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 18:20 |

                     نگاهی بر پارچه بافی ایران از قرون اولیه اسلامی تا دوره سلجوقیان

                             پدیدآورنده: به نقل از گروه نساجی سايت تبيان زنجان/ زهره روح‌فر 

نمونه هایی چند از پارچه های ابریشمی مربوط به این دوره در موزه ها و مجموعه های خصوصی دنیا موجود است و علاوه بر این چند نمونه از این پارچه ها که مکشوف از ری بزرگترین مرکز پارچه بافی ایران در دوره مذکور) هستند. در موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران نگهداری می شوند که به لحاظ اصالت می توان ازآنها به عنوان شاخصی جهت ویژگی های بافت وتزئینات در مورد سایر پارچه های  منسوب به این دوره استفاده کرد. افزون بر این موارد در اکثر متون تاریخی و جغرافیایی و سفرنامه های هم زمان، هرجا که به سیستم اقتصادی و بازرگانی ایران اشاره شده، پارچه به عنوان یکی از مهم ترین تولیدات ایران و از اقلام مهم صادرات معرفی شده است، که دلیل بر پیشرفت و توسعه این صنعت در دوران مزبور است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 17:58 |

                                      برج طغرل یکی از آثار به جا ماندهٔ دورهٔ سلجوقیان

برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری واقع شده‌است و از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان می‌باشد. در برخی متون این محل، برج خلیفه یزید نامیده شده است. ارتفاع برج حدود ۲۰ متر می‌باشد (بدون احتساب گنبد مخروطی شکلی که امروزه اثری از آن نمانده) به عقیدهٔ برخی از کارشناسان این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب بر روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد.

برج طغرل,تصاویر برج طغرل,آشنایی با برج طغرل

برج طغرل در سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۴۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 17:41 |
                            بررسي پیشینه تاریخی «آذربایجان در دوره سلجوقیان» در يك كتاب 

کتاب «آذربایجان در دوره سلجوقیان» نوشته امیر سمیعیان از سوی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار منتشر شد. این کتاب درباره تغییرهای تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دوره سلجوقیان در منطقه آذربایجان ایران است.-
امیر سمیعیان درباره کتاب «آذربایجان در دوره سلجوقیان» به خبرگزای کتاب ایران(ایبنا)، گفت: این کتاب نتیجه پژوهشی دانشگاهی است که به تاریخ سیاسی منطقه آذربایجان در دوره سلجوقی، همچنین مسایل اجتماعی و فرهنگی که در تاریخ‌نگاری‌های دیگر آمده، توجه دارد.

نویسنده کتاب افزود: «جغرافیای تاریخی آذربایجان»، «اوضاع سیاسی آذربایجان در دوره سلجوقیان» و «اوضاع اجتماعی و فرهنگی آذربایجان» سه بخش اصلی کتاب را تشکیل می‌دهد که به همراه تصویر آمده است. 

وی توضیح داد: بخش نخست کتاب شامل دو فصل با نام‌های «جغرافیا» و «پیشینه تاریخی» و بخش دوم نیز به فصل‌های «روادیان» و «احمدیلیان» اختصاص دارد. بخش سوم کتاب که به اوضاع اجتماعی و فرهنگی سلجوقیان می‌پردازد در سه فصل «اوضاع اجتماعی»، «ادبیات و هنر» و «اوضاع مذهبی» تدوین شده است.

سمیعیان ادامه داد: از نظر پژوهشگران، دوره سلجوقی از تاثیرگذارترین دوره‌ها در منطقه آذربایجان است به‌طوری‌که تغییر زبان مردم این ناحیه را به این دوره منسوب کرده‌اند، در حالی‌که کتاب «آذربایجان در دوره سلجوقیان» این مساله را رد می‌کند. 

این نویسنده گفت: مهم‌ترین شهرهای دوره سلجوقی اصفهان، بغداد و نیشابور (پایتخت سلجوقیان) بودند و آذربایجان از دورترین نقاط ایران به‌شمار می‌رفت که راه‌های ورود به آن نیز دشوار بوده است. از سوی دیگر در این دوره آذربایجان به مرکز ادبیات فارسی تبدیل شده و این مساله با تغییر زبان در این منطقه سازگار نیست.

این پژوهشگر بیان کرد: براساس یافته‌های این پژوهش در دو دوره حکومتی مغول که مراغه پایتخت آن بود و همچنین در دوره صفویه، این تغییر زبان از فارسی به ترکی اتفاق افتاده است.

امیر سمیعیان متولد 1359در قم و دارای کارشناسی‌ارشد تاریخ با گرایش ایران اسلامی است. وی هم‌اکنون کارشناس فرهنگی و دبیر تاریخ در آموزش‌وپرورش است.

کتاب «آذربایجان در دوره سلجوقیان» در 376 صفحه، با شمارگان 500 نسخه و بهای 9 هزار تومان از سوی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار منتشر شده است.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 17:30 |

                              فراخوان مقاله سومین همایش ملی گیاهان دارویی وکشاورزی پایدار - خرداد 94

محورهاي همايش-------------

کشاورزی ارگانیک و پایدار:
به نژادی و تولید گیاهان زراعی
مدیریت علف های هرز و آفات و بیماری ها 
کاربرد علوم نانو در کشاورزی
مدیریت ، اقتصاد ، ترویج و آموزش کشاورزی
....
گیاهان دارویی:
گیاهان دارویی، اکولوژی و اکوفیزیولوژی
گیاهان دارویی، فرآوری ، بسته بندی و صنعت
گیاهان دارویی، بهره برداری از منابع طبیعی
گیاهان دارویی، بیوتکنولوژی
گیاهان دارویی، فرآوری
گیاهان دارویی، زیست شناسی
...
محورهاي همايش
برگزار كنندگان: دبیرخانه سومین همایش ملی گیاهان دارویی وکشاورزی پایدار
مهلت ارسال چكيده مقالات: به همراه متن کامل مقالات 3 خرداد1394
مهلت ارسال متن كامل مقالات: به همراه متن کامل مقالات 3 خرداد1394
تاريخ برگزاري همايش: 21 خرداد 1394
سايت همايش: 3herb.bonyadhamayesh.ir
تلفن تماس دبيرخانه: 38252970 - 081
آدرس دبيرخانه: 
محل برگزاري: همدان،دانشکده شهید مفتح
ایمیل: --

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 11:6 |

                                   برنامه ششم توسعه، تنها فرصت صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی کشور صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران برنامه‌ ششم توسعه کشور را تنها فرصت صنایع‌دستی عنوان کرد. به‌گفته او، در برنامه پنجم توسعه ضربه‌ مهلکی به صنایع‌دستی وارد آمد و تنها راه باقیمانده برای نجات این هنر ـ صنعت توجه به احکام برنامه ششم توسعه است.

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه صنایع‌دستی ـ معاون صنایع‌دستی کشور صبح امروز (16 اسفند) با برگزاری نشست خبری به تشریح برنامه‌های این معاونت پرداخت.
 
«بهمن نامور مطلق» در رابطه با تهیه احکام مربوط به برنامه ششم توسعه کشور گفت: «اگر احکامی که در برنامه‌ ششم توسعه تدوین شده‌ مورد توجه قرار گیرد برنامه ششم توسعه منجر شکوفایی صنایع‌دستی می‌شود. در غیر اینصورت صنایع‌دستی برای همیشه نابود می‌شود.»
 
او همچنین با بیان این نکته که برنامه ششم توسعه تنها راه مسئولان برای نجات صنایع‌دستی شمرده می‌شود تاکید کرد، تنها راه باقیمانده برای احیاء صنایع‌دستی، برنامه ششم توسعه است و امیدواریم مسئولان قدر این فرصت آخر را بدانند. به‌گفته معاون صنایع‌دستی کشور، برنامه پنجم توسعه ضربه‌ای مهلک به صنایع‌دستی بود و امید می‌رود در برنامه‌ ششم تمام موارد و احکام مربوط به صنایع‌دستی مورد توجه قرار گیرد.
 
به گزارش CHN، معاونت صنایع دستی سال 94 را با هدف ترویج گفتمان سازی برای تغییر سلیقه ها، آرمانها، بینش ها و نگرش های جامعه هدف درحالی قرار است آغاز کند که همچنان نگرانی‌ها از همکاری دستگاه‌ها برای حمایت از صنایع‌دستی وجود دارد.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 10:58 |

                              سالانه ۱۲ میلیون دلار کالای قاچاق صنایع‌دستی وارد کشور می‌شود

طبق آمارهای رسمی کشور سالانه رقمی نزدیک به ۱۲ میلیون دلار کالای قاچاق صنایع‌دستی وارد کشور می‌شود. آماری که معاون صنایع‌دستی رقم آن را در بازار‌های داخلی بیش از چند میلیارد دلار عنوان می‌کند. نامور مطلق درحالی معتقد است که تاکنون برای جلوگیری از کالای قاچاق صنایع‌دستی هیچ اقدامی صورت نگرفته که به‌گفته او، بی‌توجهی به قاچاق صنایع‌دستی، بزرگترین ضربه را به این صنعت وارد کرده و خیانت به هنر محسوب می‌شود.

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه صنایع‌دستی ـ قاچاق به‌عنوان یکی از مهمترین معضلات حوزه‌ صنایع‌دستی درحالی آینده صنایع‌دستی و اشتغال ده‌ها هزار نفر را تهدید می‌کند که سالانه 12 میلیون دلار سهم صنایع‌دستی از کالاهای قاچاقی است که وارد ایران می‌شود. رقمی که نیمی از آن متعلق به کشور چین است اما تاکنون نه معاونت صنایع‌دستی و نه تشکل‌های این حوزه هیچگونه دخالتی در سیاست‌گذاری واردات کالاهای صنایع‌دستی و جلوگیری از قاچاق اجناس این حوزه نداشته‌اند.
 
به‌گزارش CHN، صبح امروز (16 اسفندماه) معاون صنایع‌دستی کشور در صبحانه کاری خود با خبرنگاران به تشریح فعالیت‌های سال جاری و برنامه‌های سال آینده صنایع‌دستی پرداخت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 10:56 |

                                     شوخی سیزده این بار دامان ملکه را گرفت

خاستگاه کوه نور را خواه هندوستان و خواه ایران بدانیم، بی گمان این گوهر گران بها از دامان شرق ربوده شد و اکنون زینت بخش تاج 'رئیس اتحادیه ۵۴ عضوی کشورهای همسود' است و خبر بازپس فرستادن آن به ایران چیزی جز شوخی با دم این شیر فرتوت نبود.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی- خبر بازپس فرستادن الماس کوه نور از سوی الیزابت دوم ملکه بریتانیا به ایران که به سرعت در بین هموطنان و رسانه های مختلف منتشر شد، چیزی جز شوخی سیزده chn نبود.
 
آنچه باعث شد این خبر مورد توجه مخاطبان این رسانه قرار گیرد سابقه دیرین استعمار پیر در تاراج میراث فرهنگی کشورهای مختلف و ازجمله ایران و انتقال آن‌ها به موزه‌های آن کشور و ابراز تمایل برای بازپس گیری بسیاری از این آثار ارزشمند است که در قرون گذشته از راه های غیر قانونی به موزه های غرب و به ویژه بریتانیا و فرانسه منتقل شدند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 10:49 |

                                    مسجد جامع گرگان اثر ملی و یادگار دوره سلجوقیان

مسجد جامع گرگان
گرگان- کارشناس مرمت و احیای بناهای تاریخی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان مسجد جامع گرگان را یکی از بناهای تاریخی این شهر و متعلق به دوره سلجوقی اعلام کرد.

جاوید ایمانیان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این نکته که مسجد جامع گرگان واقع در بافت قدیم شهر یكی از آثار و بناهای تاریخی و مذهبی به شمار می رود، افزود: این مسجد در عصر سلجوقیان ساخته شده و دارای مناره های کروی است که روی آن کتیبه‌ای به خط کوفی قرار دارد.

وی ادامه داد: این مسجد دارای یك حیاط مركزی به فرم چهار ایوانی و چهار شبستان است كه از تزیینات معماری خاص آن دوره بهره برده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ و ساعت 5:52 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS