آخرين مطالب
پيوندها

                                            گردهمایی اقوام ترکمن در عشق آباد

                                                               نوشتۀ جمعه قلی آنایُف

عشق آباد – تلویزیون آلتین عصر در تاریخ 24 اکتبر گزارش داد که نمایندگان اقلیت های ترکمن از 18 کشور خارجی در تاریخ 23 اکتبر در هفدهمین همایش سالانۀ انجمن بشردوستانۀ ترکمن های جهان (جی اِی تی ام) شرکت کردند.

انجمن بشردوستانۀ ترکمن های جهان در نخستین سال های دهۀ 1990 بنیان نهاده شده و دارای 27 شعبه است که در 14 کشور فعال می باشد.

شرکت کنندگان در این همایش برای کمک به برگزاری جشن روز استقلال در روزهای 27 و 28 اکتبر در ترکمنستان خواهند ماند.

هدف انجمن بشردوستانۀ ترکمن های جهان حمایت از برقراری ارتباط میان اقشار ترکمن و کمک به آنها در صورت نیاز است.

 منبع:www.centralasiaonline.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/08/07 و ساعت 10:20 |

                                  گپی با مسافران عقاب طلایی زیر سبیل مردان قاجار

1414407688485_nadimi-17.jpg

سوار بر هتل پنج ستاره‌شان به ایران آمدند، همین هیجان‌انگیزترین قسمت ماجراجویی‌شان در منطقه‌ای است که پیش از آمدن گمان نمی‌کردند امنیت‌اش شگفتی‌شان را برانگیزد. حالا صحبت درباره‌ امنیت ایران موضوع پیش پا افتاده‌ای شده که خیلی راحت از کنارش می‌گذرند و ترجیح می‌دهند درباره‌ی واقعیت‌های دیگری صحبت کنند که خودشان هم قبلا کمتر شنیده بودند. 

برای استقبال از آنها به ایستگاه راه‌آهن تهران نمی‌روم، قبلا در زنجان به دیدنشان رفته بودم؛ نخستین توقف طولانی‌شان در ایران، هنگام مواجهه با استقبال‌کنندگانی که موجی از تعجب و هیجان را در وجودشان انداخته بودند، به طوری که گمان کردند نخستین گردشگران خارجی هستند که به ایران قدم گذاشته‌اند! برای دیدن سرزمینی که تا به حال فقط نام آن را شنیده‌ بودند، هیجان داشتند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 18:2 |
                                                  دو فصلنامه ايراس دوفصلنامه شماره 8
 

دوفصلنامه شماره 8
 

روسیه‌شناسي در ايران گذري بر سفرنامه‌های ایرانی دوره قاجار
نويسنده: دكتر جهانگير كرمي
چكيده
تاریخ شناخت مكتوب از ملت و دولت روسيه در ايران اگرچه پیشینه‌ای حدوداً هزار ساله داشته اما به‌صورت جدی و مؤثر به سفرنامه‌هاي دوره قاجار بر می‌گردد. تا پيش از اين، در سفر نامه‌هاي ابن فضلان، ابن بطوطه و اروج بیک نيز مطالبي در مورد روس‌ها آمده بود، اما نوشتن سفرنامه در دوره قاجار به يك امر عمومي حكومتي و جزو وظايف مأموران و سفيران دولت شد، به‌طوري‌كه در اين دوره حدود ۲۵ سفرنامه در مورد روسيه نوشته شد كه ۱۵ مورد آن سفرنامه‌هاي عمومي(سفر به روسيه و ديگر كشورها) و حدود ۱۰ سفرنامه ديگر خاص روسيه است. اين سفرنامه‌ها داراي چه ويژگي‌هايي بوده و چه تأثيري برشناخت ايراني‌ها از روسيه داشته‌اند و چگونه در شكل‌گيري تصميمات مربوط به روابط بعدي دو كشور تأثير داشته و تا چه اندازه توانسته است به يك سنت روسیه‌پژوهی در ايران منجر شوند؟ اين‌ها مهم‌ترين پرسش‌هايي هستند كه نگارنده قصد دارد در اين نوشته به آنها پاسخ دهد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 11:34 |
                                               دو فصلنامه ايراس دوفصلنامه شماره 7
 
 
دوفصلنامه شماره 7
 

دوگانگي سياست روسيه در قضيه استقلال اوستياي جنوبي و كوزوو
نويسندگان: دكتر حسین احمدی، مسعود رضایي
چكيده

مقاله حاضر در پاسخ به اين سؤال كه چه كنش‌ها و پويش‌هاي بين‌المللي در حوزه پيراموني روسيه، دگرگوني رويكردهاي سياسي و امنيتي اين كشور را در حیاط خلوت خود دامن زده است، در تشريح و تبيين دلايل و ريشه‌هاي يكسان قلمداد كردن تحولات اوستياي جنوبي و كوزوو از جانب روسيه، بر اين نكته تأكيد مي‌نمايد كه استقلال كوزوو از صربستان به انگيزه احياي نفوذ روسيه در مناطق سنتي اين كشور دامن زده است. مخالفت روسيه با استقلال كوزوو را مي‌توان مخالفت با محصور شدن آن در مرزهاي جغرافيايي خود و به بازي نگرفتن اين كشور در مديريت امور بين‌الملل دانست. روسيه جذب كشورهاي حاضر در حوزه نفوذ سنتي خود از سوي آمريكا و كشورهاي اروپايي در نهادهاي غربي چون ناتو و اتحاديه اروپا را به‌نحوي مانع‌تراشي در مسير تحقق آرمان قدرت بزرگ خود و پيگيري سياست «دربرگيري» اين كشور از سوي غرب در قالبي جديد مي‌داند. از همين رو نيز مسكو براي توجيه حمله خود به گرجستان در ماه اوت ۲۰۰۸ تلاش كرده است تا مداخله نظامي ناتو براي متوقف ساختن پاكسازي نژادي آلباني‌هاي كوزوو را مشابه اقدامات خود در خاك گرجستان توجیه نمايد. از اين‌رو در اين مقاله به گونه‌اي توصيفي و تحليلي ابعاد و جوانب اين ديدگاه نزد روسيه در قضيه فوق مورد واکاوي، نقد و بررسي قرار مي‌گيرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 11:31 |
                                               دو فصلنامه ايراس دوفصلنامه شماره 5
 
دوفصلنامه شماره 5
 

 فهرست مطالب 

تهديدات امنيتي نرم در اوراسيا
نويسنده:
بهناز اسدي كيا
چكيده
يكي از حوزه‌هاي ورود به مسايل بین‌المللي، بررسي تهديدات، آسيب‌ها و چالش‌هاي فراروي واحدهاي سياسي در نظام بين‌الملل است. پيش‌بيني روند تحولات منطقه‌ای بدون در نظر گرفتن متغيرهاي دخيل از جمله ساختار دروني واحدها، تعاملات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، تاثيرگذاري و نقش‌آفريني بازيگران خارجي، توزيع قدرت در نظام بين‌الملل و همچنين چالش‌هاي فراروي كشورها امكان پذير نمي‌باشد. هدف اين نوشتار توجه به برخي از عناصر بی‌ثباتي و تهديدآفرين در منطقه اوراسيا با توجه به مضامين تهديدات و امنيت نرم می‌باشد. هرچند اهميت حوزه اوراسيا و دامنه وسيع آن كه شامل جمهوري‌هاي تازه استقلال يافته‌اي با مشكلات بي‌شمار اقتصادي، سياسي و اجتماعي می‌شود، مطالعات و تحقيقات دقيق و گسترده‌اي را مي‌طلبد، با اين حال اهميت طرح نكات مهم و قابل توجه-حتي به اختصار- همچنان باقي است. 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 11:28 |
                                                دو فصلنامه ايراسدوفصلنامه شماره۴

دوفصلنامه شماره 4

 فهرست مطالب 

ماوراءالنهر از آغاز تا امروز
نويسنده:
دکتر آزیتا همدانی
چكيده
ماوراءالنهر، فرارود،میان رودان،آسیای وسطی،ترکستان،آسیای مرکزی و آسیای میانه نام هایی است که از ابتدا تاکنون بر این سرزمین باستانی نهاده شده است.اهمیت بررسی تاریخ این منطقه در قدمت و غنای تاریخی آن و پیوستگی اش از نظر جغرافیایی تا قبل از150 سال پیش و از نظر فرهنگی و نژادی وادبی و زبانی تاکنون با ایران بزرگ است. دراین مقاله تاریخ این منطقه با توجه به این پیوستگی و جدایی بررسی و در دو بخش عمده تنظیم شده است: از آغاز تا دورۀ صفویه و از دورۀ صفویه تاکنون.در بخش اول به دو دورۀ پیش و پس از اسلام و در بخش دوم به دو دورۀ پیش و پس از تسلط روس ها اشاره و در هر بخش ویژگی های تاریخی و فرهنگی و ادبی این منطقه بررسی می شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 11:25 |
                                                دو فصلنامه ايراس ۱فصلنامه شماره 3

فصلنامه شماره 3

فهرست مطالب 

مقدمه‌ای برای روسیه شناسی 
نويسنده:
دكتر رضا داوري اردكاني 
چکیده

ابتدا بگویم که من روسیه شناس نيستم و به طور کلی شناخت خاصي بر روي كشوري ندارم. کسی که خود اهل ناکجاآباد است چگونه كشور يا منطقۀ خاصي را بشناسد؟ دوستانی که از من خواسته اند چند کلمه اي در اينجا صحبت كنم حتماً می دانسته اند که در آغاز جوانی، به ادبیات جهان و بخصوص ادبیات روسی علاقه داشته ام وگرنه از یک دانشگاهی پيشكسوت دعوت مي كردند كه در مجلس‌شان سخنراني كند به هر حال از برگزارکنندگان این مجلس كه مرا به براي صحبت دعوت کرده- اند، تشکر می کنم. من اهل سخنرانی نیستم و اصولاً سفر و سخنراني، از كارهايي هستند كه به هيچ يك علاقۀ چنداني ندارم اما هم سفر به روسيه را که دوست داشتم و هم سخنرانی حاضر را بی تأمل پذیرفتم. درست است که من گفتم شناخت خاصي بر روي كشوري ندارم اما اين را نه تنها حسن نمي دانم بلكه برای اهل علم و عمل و کسانی که در وضع قوانین و مقررات يا سیاست و اداره کشور مسئولیت دارند، عیب مي شمرم. وقتی یک دیپلمات مأموریت می یابد که در کشوری خدمت کند، باید از وضع کلی جهان و بخصوص کشور محل مأموریت خود مطلع باشد. مقصودم اطلاعاتی نیست که با خواندن مقاله‌ها یا رساله‌هاي كوچكي که برای گردشگرها نوشته شده است، به دست مي آيد یک کشور را به صرف اطلاع از ميزان جمعیت، وسعت يا منابع اقتصادی و نظم سیاسی و قدرت نظامی آن نمی¬توان به درستی شناخت هرچند بدون این اطلاعات هم شناختی حاصل نمي شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 11:22 |
                                             دو فصلنامه ايراس ۰فصلنامه شماره 2
 

فصلنامه شماره 2
      فهرست مطالب 

    مناسبات حكومتي دولت ايران با آسياي مركزي در دورة سلطنت قاجاريه
 
   نويسنده:
دكتر ناصر تكميل همايون
چكيده
با تشكيل دولت صفويه و ترويج مذهب شيعي، در برابر عثمانيان، نوعي وحدت ملي ايجاد شد و قزلياشان توانستند در برابر حكومت سنيان امپراتوري عثماني مقاومت نشان دهند. اما در منطقة شرق مسائل مذهبي و قومي و حكومتي، شرايط بسيار ناگواري را موجب گرديد و با تشكيل و توسعة حكومت هاي ملوك الطوايفي در خزاسان و ماوراء النهر، جدايي هاي ناخواسته اي را پديد آورد. مقالة پيش رو به تحولات اين منطقه در آن زمان و نيز نقش و نفوذ دو قدرت استعماري انگليس و روسيه در تحولات مناطق شرقي و شمالي ايران در دورة زماني ياد شده مي پردازد.
كليد واژه‌ها: خراسان بزرگ، قزلباش ها، دولت هاي استعماري روس و انگليس، آسياي مركزي و صفويان.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 11:18 |
                                              دو فصلنامه ايراس . فصلنامه شماره ۱
              

فصلنامه شماره 1
 
فهرست مطالب 

«ايروان در پيوند تاريخي با ايران»
نويسنده: دکتر ناصر تكميل همايون
چكيده
مقاله پيش رو به سير تشكيل و تطور تاريخي، فرهنگي و سياسي ايروان (ارمنستان كنوني) در دو دورة قبل و بعد از اسلام مي پردازد. از نظر نويسنده، مقاطع مهم تاريخي بعد از اسلام به ويژه حملة مغولان و دورة سلطه خواهي روسيه سهمي شگرف در مهندسي بافت اجتماعي، سياسي و فرهنگي اين سرزمين داشته است. وي پس از كالبد شكافي تاريخي ارمنستان، سيري كوتاه به اديان و مذاهب در اين كشور مي پردازد. به باور نويسنده، پيوند ديرينة تاريخي و جغرافيايي ايروان با فرهنگ ايراني بر افتراق هاي زباني و ديني ميان اين دو سرزمين سايه انداخته و آن ها را كم اهميت نموده است.
كليد واژه‌ها: ايروان، كالبدشناسي، ارمنستان، دارالملك تاريخي، عثمانيان، تركان سلجوقي، قاجاريه.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 11:14 |
                                                  توريست ها به جهنم مي روند.

توريست ها به جهنم مي روند

 
ايراس؛ "دروازه جهنم" از جاذبه هاي تركمنستان محسوب مي شود كه هر ساله گردشگران زيادي را به خود جذب مي كند.

"دروازه جهنم" كه برخي آن را با عنوان "به جهنم خوش آمديد" مي شناسند يكي از جاذبه هاي تركمنستان است كه هر ساله هزاران گردشگر به ويژه از ايران، آلمان و ايالات متحده را به خود جذب مي كند.

اين گودال از زمان اتحاد جماهير شوروي برجاي مانده و پديده ايست كه ساخت دست بشر محسوب مي شود؛ زيرا زمين شناسان به هنگام كشف گاز طبيعي و ايجاد حفره اين پديده را خلق كردند و از آن زمان آتش هاي دور گودال خاموش نشده اند.

استمرار اين پديده هر چند ممكن است دلايل علمي داشته باشد، اما امروزه به لحاظ فرهنگي و اقتصادي از اهميت بالايي برخوردار شده است. 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 10:59 |

                       تاریخ سلجوقیان

                (پرچم سلجوقيان) 
 
 قسمت اول

دورة سلاجقه شامل تمام مدّتي است كه بين شكست سلطان مسعود غزنوي تا كشته شدن طغرل سوم (590) قرار دارد. در اين مدّت كه بيش از يك قرن و نيم طول كشيد، سلاجقه و اتابكان و امراي آنان بر بخش مهمّي از جهان حكومت و امارت كردند خصوصاً در دورة درخشان ملك شاه سلجوقي، دولت آل سلجوق به اوج قدرت و ترقّي و تعالي فرهنگي و ادبي خود رسيد. سلاجقه با سرعتي تمام توانستند قلمرو حكومت و فتوحات و كشورگشايي خود را تا سواحل مديترانه و سر حدّات امپراتوري روم شرقي در آسياي صغير و حدود تصرّفات خلفاي فاطمي گسترش دهند و بسال 470 هـ .ق. حكومتي جهاني و امپراتوري زمان را بوجود آورند، اين فتوحات و گسترش حكومت و فتح پيروزي هاي آنان تا پايان پادشاهي ملكشاه سلجوقي (455- 485) ادامه يافت، بالاخّص در زمان پدرش الب ارسلان كه قلمرو حكومت وسيع سلجوقي را اداره مي كرد و با ايجاد تشكيلات منظّم و مرتّب بر قدرت اين خاندان افزوده گرديد و به جرأت مي توان گفت تنها سلسله اي كه بعد از اسلام در مشرق زمين حكمفرمايي كرد و ممالك اسلامي را تحت يك فرمان و دولت و حكومت واحد درآورد سلسلة سلجوقي است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 10:39 |

                        فستیوال فیلم ترک شاخ طلایی آغاز شد

فستیوال فیلم ترک شاخ طلایی آغاز شد

                  فستیوال فیلم ترک شاخ طلایی به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس

                                سینمای ترکیه در مونترآل کانادا آغاز شد.

فستیوال فیلم ترک شاخ طلایی به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس سینمای ترکیه به همت اداره کل سینمای وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در مونترآل کانادا آغاز شد. 

در این فستیوال که در سالن های سینمای سلطنتی ۱۰۱ ساله مرکز شهر مونترآل برگزار خواهد شد، ۱۰ فیلم متراژ بلند تا ۲۸ اکتبر بر روی پرده خواهد رفت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 10:27 |

                         مثنوی به زبان ترکی آذربایجانی ترجمه شد

مثنوی به زبان ترکی آذربایجانی ترجمه شد

                           مثنوی تاکنون به ۲۳ زبان ترجمه شده است.                  

                  اثر مثنوی مولانا که در تمامی دنیا شناخته می شود،

                             به زبان ترکی آذربایجانی نیز ترجمه شد.

طاهر آک یورک شهردار کلانشهر قونیه ابراز داشت، ترجمه مثنوی، مهم ترین اثر مولانا که صدها سال است، صلح، محبت و پندار نیک را به بشریت آموزش می دهد، به زبان های مختلف جهان را ادامه می دهیم. آک یورک ضمن ابراز اینکه نوری که مولانا صدها سال پیش ازاین در قونیه روشن کرده است، امروز قلب های انسان ها را در همه جای جهان نورانی می کند، اعلام داشت، مثنوی را برای اینکه در تمامی جهان خوانده شود، به زبان های مختلف ترجمه می کنیم.
آک یورک همچنین ضمن ابراز اینکه، مثنوی که به زبان ترکی آذربایجانی نیز ترجمه گردیده و چاپ شد، تاکید کرد، این کتاب که به ۲۳ زبان دنیا ترجمه گردیده است، در حال ترجمه به ۷ زبان دیگر دنیا بوده و به ٥۰ زبان ترجمه خواهد شد.
شهردار قونیه اعلام داشت، کتاب مثنوی به زبان ترکی آذربایجانی در ٦ جلد چاپ شده و داخل یک بسته می باشد. این مجموعه در مراکز شرکت های سهامی فرهنگی به خوانندگان عرضه خواهد شد. 

منبع:تی.آر.تی فارسی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/08/06 و ساعت 10:10 |
                                           حقوق در نزد تركان باستان ( متن کامل)
                                           نوشته‌ي: دكتر اسراء ياقوت ترجمه ی: محمد قجقی

   توضیح مترجم.این مقاله پس از کسب اجازه از خانم دکتر اسراء یاقوت ، دانشیار دانشگاه آنادولی واقع در شهر  اسکی شهر، به فارسی ترجمه گردید و در فصلنامه ی وزین  فراغی، در سه بخش ، شماره های 52، 53 و 54 به چاپ رسید. بخش اول مقاله را در  مورخه ی 93/1/30 در وبلاگ بنیاد مختومقلی فراغی( www.pyragy.ir) درج نموده بودیم،برای این که متن کامل مقاله در اختیار علاقه مندان موضوع قرار بگیرد، کل مقاله را درج می نماییم

 

          بخش اول

           مقدمه:


برخي از پژوهشگران، تركاني را كه در دوره‌هاي قبل از اسلام مي‌زيسته‌اند، به صورت مّلتي توصيف نموده‌اند كه گويا هنوز گريبان خود را از فرهنگ كوچ‌نشيني رها نكرده، تشكيلات دولتي پيشرفته‌اي تاسيس ننموده و صرفاً ملتي جنگاور و رزمنده بوده‌اند. (1) در صورتي كه اگر حقوق و تشكيلات هر يك از جوامع ترك آن دوره را،در درون قلمروهای تاریخی و جغرافیایی که این جماعات در آن زیسته اند، مورد مطالعه قرار دهند، شاهد تاثيراتي كه از منظر دين و دنيا دريافت نموده‌اند و فرهنگ‌هاي پيشرفته‌اي كه عرضه نموده‌اند، خواهند بود. (2) علاوه بر اين اثبات خواهد شد كه تركان ،بويژه در حوزه‌ي حقوق عمومي، از تشكيلات اجتماعاتي كه با ايشان ارتباط داشته‌اند، تاثير پذيرفته و در نتيجه‌ي، سازمان‌هاي مخصوص خويش را ايجاد نموده‌اند. (3)

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/08/05 و ساعت 11:48 |
                                                   نگاهی گذرا به سویجک بولسانگ
 
تصویر کوچک شدهاولکامیز- بایرام قلیچ فرزام : برای شناخت مهارت و شجاعت روزنامه نگاری و اندیشه های رباعی سرائی نازمحمد پقه در شهر آق قلا همایشی برگزار گردید و در این همایش از مهارت ها و از ابتکارات روزنامه نگاری وی سخن بسیار رفت تا هنر رباعی رباعی سرایی اش.

حال درباره کتاب منتشر شده اش و رباعیاتش نکاتی را متذکر می گردد:
1-کتاب سویجک بولسانگ ...، مقدمه ای کوتاه دارد با تقریظ هائی چند و در مقدمه از بزرگانی چون: الول ساتن – بوزانی و مایر نقل قول شده که گفته اند : قالب رباعی از ترکستان به ایران آمده و اما در تاریخ ادبیات ایران، این مطلب مستند شده است که : رودکی شاعر فارسی زبان ایران این عبارت وزین و با هجای " غلتان غلتان همی رود تا بن کوه " را از زبان کودکان بخارائی که در حال گردوبازی بوده اند شنیده و بر آن اساس شعر چهارتائی ( رباعی ) را سروده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/08/04 و ساعت 8:17 |

                                                   مسجد تاریخی فال تخریب نمی‌شود 

فال در انتظار قرعه‌ای است که مسئولان استانداری، میراث‌فرهنگی و خیرین منطقه برای تخریب و نجات مسجد می‌اندازند. خیرین منطقه با حمایت استانداری درحالی به گفته اهالی فال، بخش‌هایی از مسجد سفید را به‌ قصد ساخت مسجد جدید تخریب‌ و درهای آن را کنده‌اند که مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس می‌گوید: «مسجد تاریخی فال تخریب نمی‌شود و هر گونه اتفاق و دخل و تصرفی در مسجد با استعلام از میراث‌فرهنگی استان صورت می‌گیرد».

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ سایه سیاه مرگ بر سر مسجد سفید فال می‌چرخد. اهالی فال دست به دعا چشم به مسجدی دوخته‌اند که گفته می‌شود 1300 سال از عمر آن می‌گذرد. هر چند که باستان‌شناسان معتقدند، مسجد سفید در دوره‌های مختلف تاریخی بازسازی و مرمت شده است اما تاکید دارند که زیر همین بنا، مسجد دیگری قرار دارد که آشکار شدن سازه‌های‌ تاریخی‌اش نیازمند کاوش‌های متعدد باستان‌شناسی است.  

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/08/04 و ساعت 8:10 |

                                              صنعت ‌فرش دست‌بافت را دریابیم تا دُر یابیم

15120-1.jpg

نامش به نام ایران گروه خورده است، اگر پسوند ایران نباشد، گویی چیزی کم‌دارد، تاری، پودی، گره‌ای یا حتی شیرازه‌ای! این قصه امروز نیست، سال‌های سال است که پا بر هر فرشی بگذاری، زیبایی، ظرافت، چشم‌نوازی رنگ‌ها و توازن طرح‌ها، ایرانی بودن آن را از ضمیر ناخودآگاه بیرون کشیده بر زبانت جاری می‌کند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، فرش ایرانی، جایگاهش هنوز هم جهانی است، هنری ماندگار که پشت هر گره آن، سایه هنرمندی دست هنرمند ایرانی است.

دست که بر اندام فرش‌های ایرانی می‌کشی، نوای ماندگار بافندگانی را می‌شنوی که رقص انگشتانشان موزن با آهنگ ترانه‌ای که زمزمه می‌کند، بندها را گره به گره به یکدیگر می‌بافد و می‌بافد و به نقش جانش پیوند می‌زند که هیچ کس نتواند آن را از جان ایرانی جدایش کند.

چشم‌ها را می‌نوازد رنگ‌های اناری و ماشی و پسته‌ای و بنفش، بازی می‌کند زیر پرتو نگاهت در میان سایه‌ها، نوای زن بافنده و فرش می‌شود تمام ذهنت از جاودانی نام ایران بر تارک هنر فرش دست‌بافت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/08/04 و ساعت 8:1 |

                        بارْتولْد، واسیلی ولادیمیرُویچ (۱۲۸۶ ۱۳۴۹ق /۱۸۶۹ ۱۹۳۰م )

این دانشمند خاورشناس و نویسنده مقالات و کتاب های متعدد در تاریخ و فرهنگ خاورمیانه به ویژه آسیای مرکزی ، در ۱۵ نوامبر ۱۸۶۹ St. Petersburg, Russia زاده شد و در ۱۹ آگوست ۱۹۳۰, Leningrad درگذشت. پدر و مادرش از تبار آلمانی های مهاجر بودند و گویا به این سبب واسیلی به ویلهلم نیز موسوم شد و بعدها این نام را درآثاری که به زبانهای اروپای غربی می نوشت ، به کار می برد.

بارْتولْد، واسیلی ولادیمیرُویچ (Vasily Vladimirovich Bartold) که از او با صفت "انسان شناس" در دایره المعارف بریتانیکا  یاد شده است، برای ما ایرانیان بیشتر یک مستشرق است تا انسان شناس. مجموعه تتبعات وی درباره زبان، فرهنگ، جغرافیا و تاریخ ترکستان آنقدر وسیع و گسترده بود که به وی لقب "ادوارد گیبون" ترکستان را داده بودند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/08/03 و ساعت 11:58 |

                                                   کامبیز درم‌بخش نشان شوالیه می‌گیرد

 
Kambiz Derambakhsh (1).jpg

جایزه نشان شوالیه ملی لیاقت روز یکشنبه چهارم آبان‌ماه در سفارت فرانسه به کامبیز درم‌بخش اعطا می‌شود.

کامبیز درم‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی ایسنا، اظهار کرد: حدود یک سال پیش به من خبر داده شد که قرار است جایزه نشان شوالیه ملی لیاقت به من اعطا شود و اکنون نیز روز یکشنبه مراسم اهدای این نشان به من برگزار می‌شود.

او افزود: من اولین کسی هستم که در هنرهای تجسمی در ایران این نشان را می‌گیرم. پیش از من در سینما، ادبیات و موسیقی این نشان به هنرمندان این رشته‌ها داده شده بود ولی هیچ گاه این نشان به هنرمندان تجسمی ایرانی اعطا نشده بود.

این کاریکاتوریست پیشکسوت درباره نشان شوالیه اظهار کرد: این نشان علوم و هنر است که جزو بهترین نشان‌های هنری فرانسه است که از جانب وزیر فرهنگ و هنر فرانسه تأیید می‌شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/08/03 و ساعت 7:24 |

                                 بافت دو قالی بسیار بزرگ توسط ترکمن ها

                                                         نوشتۀ جمعه قلی آنایف

سردار، ترکمنستان – به گزارش روزنامۀ نیترالنی ترکمنستان، قالیبافان ترکمن در کارخانۀ قالیبافی سردار در استان بلخان به تازگی دو قالی با مساحت های 270 و 332 متر مربع را بافته اند.

یکی از این دو قالی در نشست 20 اکتبر شورای ریش سپیدان این کشور در کاخ روخیت پهن شده بود. قالی دوم نیز به یکی از ساختمان های بزرگ عشق آباد که مقامات مکان آن را اعلام نکرده اند، برده شده است.

قالیبافان سردار پیشنیه ای طولانی در تولید قالی های بسیار بزرگ دارند. در جریان جنگ جهانی دوم آنها قالی «روح ترکمنان» (به مساحت 190 متر مربع) را بافتند و در سال 2009 نیز قالی «گالکینیش» (به معنای زایش دوباره به مساحت 301 متر مربع و وزن 1.2 تن) را عرضه نمودند.

 منبع:www.centralasiaonline.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/08/01 و ساعت 11:1 |

                               دست‌دوخته‌های دختران مهتاب از بلوچستان تا تهران

دست‌دوخته‌های دختران مهتاب سرانجام پس از سختی‌های بسیار از دورترین شهرهای جنوب شرقی ایران به تهران رسید. کمتر کسی دست این زنان را گرفت و حامی آن‌ها شد. آن‌ها اما با ایده‌های نو و تاکید بر اجرای طرح‌های سنتی کارهایشان به پایتخت آمدند.

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- دست دوخته‌های دختران مهتاب حالا به تهران رسیده، آثاری که راه دوری را طی کردند تا بتوانند « نمایشگاه سوزن‌دوزی نفیس بلوچستان» برگزار کنند. آثاری دردانه با شناسنامه و گواهی اصالت اثر. نمایشگاهی که 22 مهر افتتاح شد و حالا قرار است تا سوم آبان ادامه داشته باشد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/30 و ساعت 10:32 |

                                  تیغ مجتمع‌سازان در شهر ری به آثار سلجوقی خورد

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- تیغ بلدوز مجتمع سازان در کنار برج طغرل به آثار سلجوقی برخورد کرد. در حال حاضر اقدامات ساخت و ساز متوقف شده است و به تازگی کار کاوش در این بخش ری تاریخی آغاز شده است.
   مرتضی علیزاده، باستان شناس دوران پیش از تاریخ با اعلام این خبر می‌گوید که مجتمع‌سازان چندی پیش در حین گودبرداری برای ساخت مجتمع تجاری نزدیک برج طغرل به سازه‌های دوران سلجوقی برخورد کردند.به گفته او، در حال حاضر این ساخت و ساز متوقف شده و کار کاوش روی این آثار آغاز شده است.
 
علیزاده می‌گوید که این آثار می توانند اطلاعات بسیاری از زلزله قرن ششم بدهند. زلزله‌ای که بسیاری از آثار تاریخی شهرری را با خاک ویران کرد. او معتقد است که هر نقطه‌ای از شهر ری اگر خاکبرداری شود، آثاری از دوران تاریخی پیدا می‌شود، همانطور که این اتفاق در نزدیکی برج طغرل افتاد
 
بر اساس گفته‌های این باستان شناس، کاوش‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و به زودی اطلاعات باستان شناختی بیشتری از شهرری به دست می‌آید.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/30 و ساعت 10:27 |
                                                اسرار جدیدی از تاریخ تهران فاش شد

کاوش‌ مسجد دولاب اسرار جدیدی از تاریخ تهران قدیم را فاش کرد. مواد فرهنگی به دست آمده از این کاوش‌ در عمق سه متری به آثار دوره سلجوقی رسیده است. این یافته‌ها شامل آثار یک سازه خشتی ( کانال آب ) و آثار سفال تاریخی لعاب یکرنگ و زرین فام می‌شود. گفته می‌شود که این کاوش ادامه دارد و انتظار می‌رود اطلاعات باستان شناختی بیشتری از تهران، مسجد و محله دولاب پیدا شود.

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- کاوش‌های 20 روزه مسجد دولاب پرده از اسرار پایتخت دودآلود برداشت. معاون میراث فرهنگی استان تهران با اعلام این خبر بهCHN از مجموعه‌ای از دستاوردها می‌گوید که این دستاوردها توانسته‌اند، رنگ متفاوتی به تهران خاکستری ببخشند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/30 و ساعت 10:21 |

                                             رضا کیانیان فرمان‌آرا را به صحنه کشاند.

1413890387275_hamidreza dastjerdi -5.JPG

بهمن فرمان‌آرا که پس از سال‌ها تجربه در سینما نمایش «مردی برای تمام فصول» را به عنوان اولین تجربه‌اش درتئاتر به صحنه می‌برد گفت: وقتی دوستی مثل رضا کیانیان داشته باشی از تئاتر هم سر درمی‌آورید.

به گزارش خبرنگار ایسنا،این کارگردان سینما اینگونه سخنانش را ادامه داد: از سال‌ها پیش به این نمایشنامه علاقه بسیاری داشتم، حدود 10 سال پیش رضا کیانیان بحث اجرای آن را مطرح کرد آن زمان شرایط اجرایش فراهم نشد و این شرایط امسال مهیا شده است.

فرمان‌آرا اضافه کرد: در حال حاضر در مقطعی از زندگیم هستم که دوست داشتم این نمایش را اجرا کنم نه اینکه آن را به عنوان برگی رو کنم. بلکه دوست داشتم این تجربه را داشته باشم. همچنان که برای اولین بار در 73 سالگی روی صحنه می‌آیم و نقش کوتاه «کاردینال» را خودم بازی می‌کنم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 18:49 |

                               حدود 30درصد نخبگان تحت پوشش از کشور خارج می‌شوند.                                                                                                                    وضعیت بحرانی نیست.

Medical-research-e1358882380516.jpg

معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد ملی نخبگان با بیان این که آمار جدید خروج نخبگان از کشور در حال گردآوری است، گفت: وضعیت خروج از کشور نخبگان بحرانی نیست و یک سیر طبیعی و عادی دارد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا دکتر حسینی امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه هشتمین همایش سالانه نخبگان جوان که با حضور رییس جمهور برگزار شد در جمع خبرنگاران با بیان این که هزار و 500 نفر از نخبگان در هشتمین همایش سالانه حضور یافتند، گفت: در این همایش علاوه بر امکان تبادل نظر با نخبگان، آنها با آخرین قوانین و آیین‌نامه‌های نخبگان آشنا می‌شوند.

وی از برنامه دیدار نخبگان جوان با مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: ضمن برنامه‌های ذکر شده در هشتمین همایش برای نخبگان نمایشگاه‌ها، هنرکده‌ها و نشست‌های تخصصی تدارک دیده شده است و نخبگان فردا پس از دیدار با مقام معظم رهبری برای حضور در نخستین جشنواره فرهنگی ورزشی نخبگان جوان عازم استان مازندران خواهند شد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 18:44 |

                       تاتارستان وکنفرانس بین المللی برای شاعر ترکمن"مختومقلی فراغی"

قازان، پایتخت جمهوری تاتارستان روسیه، در 22و23سپتامبر2014برابر با اول و دوم مهر ماه سال جاری میزبان کنفرانسی بین المللی به مناسبت سال جهانی شاعر بلند آوازه ترکمن"مختومقلی فراغی" بود. این کنفرانس توسط انیستیتوی کازان به ریاست کیم معلمویچ منّولّین، زیر نظر آکادمی تاتارستان به ریاست صالح اف برگزار گردید. مقالات کنفرانس از جمهوری های فدراتیو روسیه ، کشورهای منطقه اورال، قفقازو ترک زبان بوده- که اغلب ظرفیت ها و قابلیت های تاریخی آن دربین پژوهشگران ایران کمتر شناخته شده است.- وسایر کشورهای ترک زبان آسیایی،ایران وغیره مشارکت داشتند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 13:9 |

 ‌                                                     مرگ تدریجی زیباترین رودخانه ایران

 
208isna-3.jpg

عضو کمیته علمی کنفرانس ملی رودخانه کارون گفت: رودخانه کارون و شاخه‌هایی که به آن می‌ریزد، بزرگترین سیستم رودخانه‌ای را در ایران تشکیل داده و منبع اساسی آب استان خوزستان است. 

محمدحسن صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) –منطقه‌خوزستان- عنوان‌کرد: حوضه‌ی آبریز کارون و دز، نه تنها به عنوان یکی از پرآب‌ترین حوضه‌های آبریز رودخانه‌های کشور محسوب می‌شود، بلکه در مسیر خود تمدن‌های کهنی را به وجود آورده که پس از گذشت ده‌ها قرن، آثار آن محکم و پا برجاست، اما این رودخانه طی سال‌های گذشته دچار کم آبی شده و حجم آب آن به یک‌سوم کاهش یافته است.

وی افزود: یکی از پیامدهای کم‌آبی رودخانه، فرسایش خاک است. در حوضه رودخانه کارون، میانگین فرسایش خاک 20 تن در هکتار گزارش شده است. فرسایش خاک نه‌تنها توان حاصلخیزی خاک‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه با تولید رسوب زیاد موجب کاهش کیفیت آب‌های سطحی و کاهش عمر مفید مخازن سدها نیز می‌شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 12:45 |

                                           مبادله‌ی این آثار بیشتر از طلا و جواهر سود دارد

 
hemmat khahi (4 of 19)-5.jpg

یک هنرمند نقاشی‌خط گفت: تصویب قانون «اختصاص یک درصد از بودجه به خرید آثار هنری» فواید زیادی دارد، از جمله این‌که به معاش هنرمندان کمک می‌کند و سبب می‌شود آن‌ها بدون دغدغه‌ی مالی برای تهیه‌ی آثار هنری ناب تلاش کنند.

 جلیل رسولی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا،‌ درباره‌ی ضرورت تصویب قانون تخصیص یک درصد از بودجه‌های عمرانی برای خرید آثار هنری توسط اداره‌های دولتی، اظهار کرد: در جامعه‌ی هنری ما، نیاز به تصویب این قانون وجود دارد. جامعه‌ای که هنرهای تجسمی برای آن اهمیت ندارد، متوجه نیست که حمایت از هنرهای تجسمی، حفاظت از فرهنگ و هنر کشور است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 11:19 |
                                   اجرای کنسرت موسیقی قوالی پاکستان

کنسرت موسیقی قوالی پاکستان در 28 مهرماه و در یک سانس با حضور سفرای کشورهای مختلف از جمله تاجیکستان، پاکستان، آلمان، ایتالیا، اتریش، افغانستان برای علاقه مندان در سالن مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران اجرا شد.

این کنسرت با اجرای ویژه بدرعلی خان و برادران از خوانندگان سرشناس کشور پاکستان انجام شد که اجرای موسیقی عارفانه و قوالی از جمله اجراهای شاخص این گروه است. موسیقی قوالی یکی از فرم های موسیقی عرفانی است که به حمد و سپاس خداوند، رسول اکرم (ص) و تکریم پرهیزکاران می پردازد. قوالی موسیقی به ژرفای وجود انسان است که با زندگی روحانی و هنری شمال پاکستان و شبه قاره، پیوندی تنگاتنگ دارد و یکی از شاخه های موسیقی عرفانی است که به حمد و سپاس خداوند، تکریم رسول اکرم (ص) و تکریم پرهیزکاران می پردازد. قوال می کوشد از راه تجربه شخصی به حقیقت و عشق الهی نایل شود.

عکس: همت خواهی - ایسنا

سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۰۱:۱۱   اجرای کنسرت موسیقی قوالی پاکستان

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه 1393/07/29 و ساعت 11:14 |

                                     جاده ابریشم دریایی قرن 21 ایجاد شود.

 
پنجمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین عصر روز گذشته در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران روز گذشته 26 مهر 1393 میزبان پنجمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین بود.
 
این همایش با سخنرانی احمد محمدی رئیس انجمن دوستی ایران و چین آغاز شد. محمدی در سخنان خود به بیان برخی از راه های توسعه ارتباط دو کشور پرداخت و گفت: سال گذشته را باید سالی فعال و مثبت در مناسبات دو کشور دانست، در این سال روسای جمهور و مقامات عالیرتبه دو کشور در چندین نوبت دیدارهای بسیار مفید و سازنده ای داشتند که این دیدارها می تواند روند توسعه مناسبات دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را بیش از پیش تقویت کند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:34 |

                          گشایش طبقات جدید کتابخانه در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک

3 طبقه جدید کتابخانه در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آستانه 77 سالگرد وقف این گنجینه بر آستان قدس رضوی در آیینی در روز پنج‌شنبه یکم آبان 1393 خورشیدی با حضور بزرگان فرهنگ، هنر و ادب ایران گشایش می‌یابد؛ بدین ترتیب خدمات کتابخانه‌ای نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ ایران در حوزه نسخه‌های خطی، از 300 متر مربع یک طبقه به 1460 متر مربع در سه طبقه گسترش می‌یابد.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ طبقات جدید کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک که عملیات ساختمانی آن‌ها از یک سال گذشته بدین‌سو انجام شده است در روز پنج‌شنبه یکم آبان 1393 خورشیدی گشایش می‌یابد؛ بدین‌ترتیب فضای خدمات‌رسانی بخش کتابخانه این موقوفه آستان قدس رضوی از 300 به 1460 متر افزایش می‌یابد.
 
این گنجینه در پنج سال گذشته، هم‌زمان با آغاز و گسترش فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی برای بهبود کارکرد و بهره‌وری شایسته و مناسب از ساختمان در جهت انجام فعالیت‌های تخصصی، بازطراحی و گسترش خدمات فرهنگی در دو حوزه کتابخانه‌ای و موزه‌ای را مورد توجه جدی قرار داده است. مهم‌ترین رویکرد و هدف در این میانه، رساندن کتابخانه و موزه به جایگاه درخور آن، یعنی پایگاه و مرکزی برای پژوهشگران برجسته و فرهیختگان در کنار خدمات‌رسانی به مراجعان عادی، همچنین شناساندن آن به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای نفیس و شاخص عرصه‌های کتابداری و موزه‌داری بوده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:31 |

                        قالی ایران در کتاب رکوردهای جهانی «گینس» ثبت می‌شود

دومین مرحله بافت (رکورد گیری) قالی دستباف ایرانی، 'رنگین کمان دوستی' آغاز شد. این قالی قرار است که برای ماندگاری در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- دومین مرحله بافت (رکورد گیری) قالی دستباف ایرانی، «رنگین کمان دوستی» آغاز شد. این قالی قرار است که برای ماندگاری در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود.
 
گفته می‌شود که دو معیار «بیشترین بافندگان یک قالی» و «بیشترین بافندگان یک قالی با بیشترین پراکنش جغرافیایی»، به عنوان نمادی از هنر و فرهنگ جهان شمول ایرانی و پیام آور نوع دوستی و مهر ایرانیان است.
 
از سوی "انجمن جوانان سپید پارس"، با همکاری گروه فرهنگی "کهن سرای واسنا" و شرکت تولیدی "ترنج بافت پارسه گرد" از تاریخ بیست و نهم مهر ماه تا دوم آبان ماه؛ همزمان با نمایشگاه " بهشت شیراز بر صحنه تار و پود" با حضور مدیران ارشد کشوری و استانی این حوزه؛ در هتل بزرگ شیراز آغاز می‌شود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:29 |

                                               باغ چگونه موجودیت یافت؟

سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نشست علمی ' باغ سمن زار نوشاب، تصویر باغ در مثنوی همای و همایون خواجوی کرمانی'گفت:«روزی که انسان تصمیم گرفت طبیعت را به محضر خود بیاورد باغ موجودیت یافت».

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ بهشتی در این نشست که با حضور جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان برگزار شد با اشاره به وجود ساحت های مادی ومعنوی گفت: ساحت ها را بایدبتوان به درستی ترجمه کرد. برای نمونه خیلی چیزها در ساحت روایی وجود دارد که نمی توان واقعیت خارجی برای آنها پیدا کرد.
اوافزود: «خیلی چیزها هم در ساحت طبیعی وجود دارد که نشانی از آنها در ساحت روایی دیده نمی شود».  

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:25 |

                  اصلاح ساختار متلاشی شده صنایع‌دستی کار امروز و فردا نیست

کمر صنایع‌دستی ایران شکسته است، این جمله را معاون صنایع‌دستی کشور می‌گوید. او معتقد است، صنایع‌دستی ایران به‌قدری در دولت نهم و دهم آسیب دیده که برای اصلاح و تغییر ساختار معا،ونت صنایع‌دستی هیچ تصمیمی در شرایط فعلی نمی‌توان گرفت.

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه صنایع‌دستی ـ‌ شاکله صنایع‌دستی ایران درحالی با ادغام به سازمان میراث‌فرهنگی از هم گسسته شد که اعمال سیاست‌های نادرست و انتقال این بخش به اصفهان آخرین ضربه‌ای بود که به‌دلیل اعمال سیاست‌های نادرست بر پیکر صنایع‌دستی وارد آورد و از هنر و صنعت ایران چیزی جز یک نام سنجاق‌شده به سازمان میراث‌فرهنگی باقی نگذاشت.
 
معاون صنایع‌دستی کشور نیز با تایید این مدعا می‌گوید، دولت یازدهم صنایع‌دستی منحل‌ شده را تحویل گرفته و اصلاح و تغییر ساختار متلاشی شده صنایع‌دستی در شرایط فعلی امکانپذیر نیست.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 18:22 |
                  سخنرانی با موضوعات: مستندسازی دیجیتالی مجموعه بناهای از دست رفته در  بجنورد

 

کمیته آموزش ایکوموس ایران برگزار میکند

سخنرانی اول با موضوع:

مستندسازی دیجیتالی مجموعه بناهای از دست رفته در بجنورد

 (مجموعه مفخم)

سخنران

خانم مهندس سارا مهرعلی زاده

سخنرانی دوم با موضوع:

نویافته هایی از مسجد جامع فریومد

سخنران

آقای مهندس کاوه منصوری

دوشنبه 28 مهرماه 1393

ساعت ۱۵ الی 18 

تالار دکتر شیرازی، واقع در خیابان ولیعصر، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹، فرهنگستان هنر، مرکز هنرپژوهی نقش جهان

 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/28 و ساعت 10:25 |
موسیقی ترکمنی (کتاب)از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد روی جلد کتاب آوانویسی و تجزیه و تحلیل، تألیف محمدتقی مسعودیه، انتشارات مؤسسه فرهنگی – هنری ماهور، سال ۱۳۷۹ در ۳۵۱ صفحه کتاب موسیقی ترکمنی آخرین تحقیق زنده‌یاد استاد دکتر محمدتقی مسعودیه‌است که برای نخستین بار، موسیقی ترکمنی را بر اساس آوانویسی دقیق مهم‌ترین و مشخص‌ترین مقام‌های رایج در آن، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و ویژگیهای این موسیقی و چگونگی شکل‌گیری ملودیهای آن را بررسی کرده‌است.[۱]

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 18:36 |
مروری بر رمان عامه پسند نوشته «چارلز بوکوفسکی» نوشته «الکس تورن بر» ؛ مترجم «لاله ممنون» تا اواخر سال‌های نوجوانی به طرز جدی کتاب خواندن را آغاز نکرده بودم. در آن‌زمان هیچ ایده‌ای برای اینکه از کجا باید شروع کنم نداشتم. بنابراین هر جا نشانه‌ای برای خواندن می‌یافتم به آن چنگ می‌انداختم. روزی یکی از دوستانم کتاب "در جاده" کروواک را به من داد. در آن کتاب کروواک از "همینگوی" یاد کرده بود. بنابراین شروع به خواندن آثار همینگوی کردم. همینگوی "اسکات فیتز جرالد" را می‌شناخت. بنابراین آثار او را هم مطالعه کردم. از طریق گروه راک مورد علاقه‌ام "مادست ماوس" با "بوکوفسکی" آشنا شدم. راهی که برای آشنایی با یک نویسنده مشهور کمی عجیب به نظر می‌رسد. اما اهمیتی ندارد. بعد از شنیدن متن ترانه‌ای که راجع به او می‌گفت: "آره من می‌دونم اون یه نویسنده خوبه، ولی خدایا کی دلش می‌خواد جای چنین احمقی باشه؟" وسوسه شدم تا او را بیشتر بشناسم. از دوستم سوال کردم که آیا تا به حال چیزی از بوکوفسکی خوانده است یا نه . یکی دو روز بعد او یک نسخه از رمان"پستچی" او را برایم آورد. از آنوقت تا به حال من دو رمان دیگر را همراه با سه مجموعه داستان از وی خوانده‌ام. من به خواندن بوکوفسکی معتادم. گرچه مراقب اعتیادم هستم. سعی می کنم آن‌را کنترل کنم. به خودم اجازه داده‌ام سالی فقط یک رمان از او بخوانم. دلیل این جیره بندی سه چیز است:

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 17:43 |

                                                       سابقه ساخت چاقو در زنجان

 
7777777.jpg

رئیس اتحادیه چاقوسازان زنجان گفت: چاقو یکی از زیباترین صنایع‌دستی زنجان به‌شمار می‌آید که صرفاً کاربرد خانگی دارد.

رضا رابط در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: فعالان در حوزه چاقوسازی در زنجان تنها اقدام به ساخت چاقوهایی می‌کنند که کاربرد خانگی داشته و در آشپزخانه‌ها استفاده ‌شود و هم‌چنین چاقوهایی به ‌عنوان قلم‌تراش یا میوه‌خوری ساخته می‌شود که از ظرافت خاصی برخوردار بوده و قیمت بالایی دارد.

وی ادامه داد: قیمت چاقوی زنجان باعث می‌شود که خانواده‌ها به‌ عنوان خریدار آن مطرح باشند و مطمئناً به‌ خاطر این موضوع هیچ اراذل و اوباشی توان خرید چنین چاقوهایی را ندارند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 11:58 |

                                                  سینما در تسخیر کارگردانان زن

 
1413625640632_1.jpg

در یک اتفاق نادر در سینمای ایران برای اولین همزمان چهار فیلمساز زن‌، فیلم روی پرده سینما دارند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا،‌ مرضیه برومند‌ کارگردان با سابقه سینما‌ فیلم «شهر موشه‌ها2» را در حال اکران دارد‌ که این فیلم توانسته فروش تاریخ سینمای ایران را از آن خود کند.

منیزه حکمت که خود سابقه ساخت چند فیلم سینمایی را دارد تهیه کننده «شهرموشها2» است.

تهمینه میلانی دیگر کارگردان با سابقه و موفق سینمای ایران هم فیلم «آتش بس2» را در حال اکران دارد که این فیلم هم موفق شده است مخاطبان زیادی را خود جذب کند.

تینا پاکروان که پیش از این به عنوان دستیار کارگردان و مدیر تولید در کنار کارگردانان صاحب نامی حضور داشته است این روزها اولین ساخته سینمایی‌اش «خانوم» را در حال اکران دارد. فیلم سه اپیزودی که با محوریت زنان ساخته شده است.

مریم میلانی خواهر تهمینه میلانی هم این روزها اولین ساخته سینمایی‌اش «کاغذ خروس نشان» را روی پرده دارد. فیلمی با موضوع کودکان و نوجوانان که پس از سه سال موفق به اکران محدودی شده است.

همچنین قرار است کمتر از یک ماه دیگر فیلم «شیار 143» به کارگردانی نرگس آبیار نیز روانه اکران سینماها شود.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/27 و ساعت 11:54 |
 

                    نشست هفتگی شهر کتاب سه‌شنبه ۲۹ مهر ساعت ۱۶:۳۰ به تحلیل و بررسی

           ادبیات داستانی اتریش اختصاص دارد که با حضور الکساندر پر و علی‌اصغر حداد برگزار می‌شود.

 
نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه 29 مهر ساعت 16:30 به تحلیل و بررسی ادبیات داستانی اتریش اختصاص دارد که با حضور الکساندر پر و علی‌اصغر حداد در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.
 
ادبیات اتریش ادبیات غنی در حوزه‌ی شعر و داستان است و نام نویسندگانی چون اشتفان تسوایک، روبرت موزیل و پیتر هانتکه برای ایرانیان آشناست.
 

الکساندر پر، نویسنده‌ معاصر اتریشی است که در شهر سالزبورگ اتریش متولد شد و تحصیلاتش را در زبان و ادبیات آلمانی، فلسفه و روزنامه‌نگاری گذراند. هم اکنون به عنوان نویسنده‌ مستقل، در وین زندگی می‌کند. او عضو کانون نویسندگان اتریش است و بیش از صد روخوانی از کتاب‌های‌اش در کشورهای اروپایی داشته است. از آثار الکساندر پر می‌توان به «سرزمین زیرپای آن‌ها»، «سفربه لوبلیانا»، «زیبایی و فناناپذیری»، «نفس دریای بالتیک» و «رحمت خدا بر من» اشاره کرد.

الکساندر پر در نشست شهر کتاب بخشی از آثارش را می‌خواند و درباره‌ی ادبیات معاصر اتریش بحث و گفت‌وگو می‌کند. 

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/07/26 و ساعت 18:53 |
                 

             میراث فرهنگی اصفهان توان نگهداری از آثار تاریخی را ندارد

شهردار اصفهان در گفت و گویی که با خبرگزاری میراث‌فرهنگی داشت، اعلام کرد که سازمان میراث‌فرهنگی سیاست‌زده است و اداره میراث‌فرهنگی این استان توان نگهداری و حفاظت از مهمترین آثار تاریخی این شهر را ندارد. سقائیان‌نژاد به CHN گفت: «شهرداری اصفهان با میلیاردها تومان هزینه، حکم مادر را برای میراث‌فرهنگی این شهر دارد».

 
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ‌ گروه میراث‌فرهنگی ـ‌ میراث‌فرهنگی اصفهان سالهاست که به‌دلیل نگاه  توسعه‌‌گرایانه‌ مدیران شهری با چالش‌‌‌های جدی مواجه است. چالشی که گاه جهان‌نما می‌شود و شاخی برای نقش‌جهان و زمانی دیگر بدون توجه به موزاین میراث‌فرهنگی کشور به قامت ماری آهنی در می‌آید، تا لرزه بر پیکر چهارباغ اصفهان و میدان تاریخی نقش‌جهان بیفکند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در شنبه 1393/07/26 و ساعت 18:50 |

                                                             الفبای تاریخ از کجا شروع می‌شود؟

 
1411404126228_DAVOUD GHAHRDAR-28.jpg

                           خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-           مجید کیان - کارشناس‌ارشد تاریخ

نگاهی به دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته امسال دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نشان می‌دهد که مهر امسال 861 دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و 4 هزار و 300 نفر هم در دانشگاه پیام‌نور تحصیلات خود را در رشته‌ی تاریخ آغاز کردند و 4 سال دیگر کارشناس تاریخ هستند، علاوه بر این 138 نفر نیز در این رشته وارد پردیس‌های مختلف دانشگاه فرهنگیان در سراسر کشور شدند که معلم تاریخ خواهند شد.

از شور و شوق این ورودی‌های جدید که بگذریم کم نیستند فارغ‌التحصیلان این رشته که سردرگم هستند، مخصوصاً کسانی که از تحصیلات تکمیلی بازمانده‌اند و وارد جامعه‌ شده‌اند اما نمی‌دانند جایگاه خود و رشته‌شان کجاست.

این سردرگمی بیش از آن‌که نتیجه تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان باشد و یا به دلیل مشهور و معروف " عدم تناسب با نیازهای جامعه" که بر سر زبان‌ها افتاده، نتیجه‌ آموزش غلط و کم‌سوادی است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/24 و ساعت 11:25 |

                                               برترین پروژه‌های معماری سال را بشناسید + عکس

 
1413379251943_6.jpg

هفتمین دوره‌‏ی جشنواره‌‏ی جهانی معماری به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد در این حوزه، با حضور 300 اثر برگزیده از کشورهای مختلف در ۳۰ گروه رقابتی با کاربری‌‏های مختلف، در سنگاپور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این جشنواره که به‌‏مدت سه روز ادامه داشت، آثار برگزیده از سراسر جهان در گروه‌های متنوع و با کاربری‌‏های مختلف به رقابت پرداختند و در این میان، پنج اثر از ایران در این رویداد حضور داشتند.

ساختمان‌های تجاری، آموزشی، درمانی، فرهنگی، خانه، هتل، اداری، تفریحی و مذهبی از جمله بخش‌‏های این جشنواره‌ی جهانی هستند. در بخش «خانه» این جشنواره، از ایران «ویلای شمس‌‏آباد» کار مشترک «دخی سربندی» و «علی شریعتی» و «خانه شریفی‌ها» با طراحی «علیرضا تغابنی» و «خانه‌‏ی‌ آبادان» از دفتر معماری «فرشاد مهدی‌زاده» شرکت داشتند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه 1393/07/24 و ساعت 11:15 |

                                           جسدی که 23 قرن سالم مانده است .

هنگامی که در دهه پنجاه قرن پیشین گروهی از کارگران دانمارکی از باتلاقی در مجاورت معدن زغال سنگ تولوند پیکر بیجان مردی را بیرون کشیدند نمی‌دانستند که بیش از 2300 سال از مرگ او می‌گذرد. این جسد بلافاصله به پزشکی قانونی منتقل شد و گزارش‌های منتشره همه را شوکه کرد. 

به گزارش ایسنا، افکارنیوز گزارش داد: در آغاز می‌پنداشتند که وی یک اعدامی بوده چرا که طناب و ریسمانی بر گردن داشت اما بعدها بطور صریح مشخص شد که او حلق‌آویز نشده و بدون شک یک قربانی انسانی بوده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/23 و ساعت 9:49 |

                                       10 آبان، روزی برای علم در خدمت صلح و توسعه

                                       «روز جهانی علم» در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

 

1413296228497_untitled.JPG

با پیگیری دو ساله انجمن ترویج علم ایران، 19 آبان ماه به عنوان روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» در مناسبت‌های تقویم رسمی کشور ثبت شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، پس از کنفرانس جهانی علوم در سال 1999 میلادی، سازمان فرهنگی، علمی، آموزشی ملل متحد(یونسکو) و شورای بین المللی علوم از سال 2001(1380،)، دهم نوامبر برابر با 19 آبان ماه را به عنوان «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، » اعلام کردند. تاکید بر اهمیت به کارگیری علوم در فرآیند توسعه کشورها و نیز کاهش شکاف میان علم و جامعه از اهداف این برنامه است و کوشش می شود تا توجه مردم را به اهمیت نقش علم در جهت پیشرفت جهان جلب کنند. یکی از دیگر از اهداف روز جهانی علم، بهره مند شدن آحاد مردم، بنا به تخصص و مهارت خود، از این روز است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه 1393/07/23 و ساعت 9:40 |

                                               داستان طراحی معروف‌ترین لوگوی ایران

1413115818893_1-2757.jpg
چهاردهم اکتبر (22 مهرماه) روز جهانی استاندارد است. نشان استاندارد ایران که معروف‌ترین اثر «مرتضی ممیز» است، سال‌هاست که آشناترین علامت برای ایرانی‌هایی است که با دیدن آن برای خرید و مصرف یک کالا اطمینان حاصل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، نشانه‌ای که مرتضی ممیز، طراح و گرافیست، در سال 1364 برای موسسه‌ی استاندارد ایران طراحی کرد، به‌دلیل طراحی خاص و استفاده از آن روی بسته‌بندی محصولاتی که اصول استاندارد را رعایت کرده‌اند، به سرعت در حافظه‌ی جمعی ایرانی‌ها به یک نشانه‌ی آشنا و معروف تبدیل شد و حتی این نشانه را معروف‌ترین لوگوی طراحی‌شده برای یک سازمان می‌دانند.

ممیز برای طراحی این نشانه از حروف اختصاری نام لاتین «موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (Institute of Standard and Industrial Research of Iran) که واژه ISIRI را تشکیل می‌دهد، استفاده کرد.

ممیز خود درباره‌ی طراحی این نشانه گفته است: «در طراحی نشانه‌ی استاندارد از قلمی استفاده کردم که به‌خوبی حروف اختصاری ISIRI را به کلمه "ایران" تبدیل کند. دوست داشتم کادر فلش‌مانندی اطراف نوشته را ببندد. کادری که دو زاویه‌ی آن کاملا تیز و دو زاویه‌ی دیگر، منحنی و نرم باشد، تا در نهایت خلاصگی فلش حداکثر و حداقل را که هدف داوری موسسه در محصولات است، نشان دهد؛ اما این حد سادگی برای سفارش‌دهنده کافی نبود و با اضافه کردن خطوط بیشتر، حالت فلش را نمایان‌تر کردم.»

مرتضی ممیز (1315-1384) در طول سال‌ها فعالیت هنری خود در زمینه‌ی گرافیک و طراحی لوگو، نشانه‌های بسیاری را برای سازمان‌های مختلف از جمله آتش‌نشانی، سازمان چای ایران، موزه‌ی رضا عباسی و شهرداری تهران طراحی کرد.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:22 |

                                                          کیتارو به تهران رسید.

1413165940532_HEMMAT KHAHI-35.jpg

"کیتارو" نوازنده شهیر ژاپنی پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به تهران رسید.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، این هنرمند برجسته بامداد روز دوشنبه 21 مهرماه از فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران شد و این در حالی بود که پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی به استقبال این هنرمند آمد.

همچنین چهار نفر از نوازندگان اصلی کیتارو نیز عصر یکشنبه 20 مهرماه وارد تهران شده بودند. قرار است این هنرمند به همراه تعدادی از نوازندگان ارکستر سمفونیک سابق در 23، 24 و 25 مهرماه در تالار وزارت کشور کنسرت داشته باشند.

کیتارو متولد سال 1953 میلادی در شهر تویوهاشی ژاپن است.

او اولین‌بار با خریدن یک گیتار و بدون هیچ معلمی نوازندگی را تجربه کرد. او که اکنون به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان جهان شناخته می‌شود‌، سواد موسیقی به معنای کلاسیک ندارد و به گفته‌ی خودش‌، آموخته است که فقط به گوش و احساسات خود اعتماد کند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:16 |

                                                        مفتون امینی مطرح کرد

                                           جریانی که می‌گوید نیما را باید در موزه گذاشت.

44-28.jpg

مفتون امینی معتقد است جریانی در مجلات و مطبوعات وجود دارد که نیما را نمی‌شناسد و می‌گوید باید او را هم در موزه گذاشت.

این شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌ اظهار کرد: در حال حاضر وضع شعر بحرانی است و در مرحله تغییر به ژانر دیگر و یا تثبیت خود قرار دارد. شعر امروز ایران مرحله حساسی را می‌گذراند؛ مرحله‌ای که در آن چند شاعر مطرح در یک طرف قرار گرفته‌اند و در طرف دیگر برخی از جوان‌ها که معلوم نیست تا کی کارشان را در شعر ادامه می‌دهند.

او افزود: این مسأله از قدیم هم وجود داشت، مثلا در شعر فارسی افرادی مثل سیروس مشفق‌، کارو، حسن هنرمندی‌، خانلری‌ و محمدعلی اسلامی ندوشن شعر می‌گفتند، اما در ادامه شعر را رها کردند. حتی امروز شفیعی کدکنی هم همین‌گونه شده است و پس از این‌که دو کتاب نسبتا قطور در شعر منتشر کرد ظاهرا کار شعر را رها کرده و به تدریس در دانشگاه‌ها اکتفا کرده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:11 |

                                            سرپرست وزارت علوم خواستار شد

                              افزایش بودجه پژوهشی کشور به دو درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 

Mehdi Ghasemi-8-79.jpg

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به هدفگذاری اختصاص حداقل چهار درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش تحقیقات تا سال 1404، افزایش بودجه پژوهشی کشور به دو درصد از تولید ناخالص داخلی در سال آینده را خواستار شد.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدعلی نجفی با اشاره به سرفصل «افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل چهار درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404» در سیاستهای کلی علم و فناوری ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری افزود: افزایش ظرفیت پژوهشی کشور هم در بعد تعداد پژوهشگر و هم در بعد تعداد مراکز تحقیقاتی تقاضا محور و معطوف بودن پژوهش‌ها به پاسخگویی نیازهای کشور و ایجاد درک مشترک در میان سیاستگذاران و برنامه ریزان مالی و بودجه کشور از اهم این پیش نیازها محسوب می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: من پیشنهاد می کنم که در سال 1394، بودجه پژوهشی کشور به میزان دو درصد از تولید ناخالص داخلی ارتقاء پیدا کند و سپس با همکاری همه نهادها، در یک شیب معقول تا سال 1404 این رقم به چهار درصد ارتقاء یابد.

نجفی گفت: هم اکنون متأسفانه ظرفیت‌های خالی پژوهشی داریم که به خاطر کمبود بودجه از آن استفاده نمی‌شود؛ بنابراین اگر در سال 1394 دو درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف تحقیقات کنیم، آن‌گاه می‌توانیم در سال بعد 0.2 درصد به این مبلغ اضافه کنیم و همین طور این افزایش تا سال 1404 ادامه پیدا کند.

وی افزود: هم اکنون کل بودجه‌ای که برای تحقیقات در بخش دولتی و خصوصی خرج می‌شود، به 1.4 درصد از تولید ناخالص داخلی بالغ می‌شود که این مبلغ با توجه به نیازهای کشور ناچیز است.

عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان تصریح کرد: البته مشکلاتی که تحریم‌های ظالمانه دشمنان چه در بخش درآمد کشور و چه در بخش دسترسی به منابع علمی بین‌المللی به کشورمان تحمیل کردند، در این موضوع بی تاثیر نیست.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه 1393/07/21 و ساعت 11:3 |

                                                       «نوایی» تمامی ندارد + موسیقی

 
omid shekari-9.jpg

خراسانی‌ها اسمش را گذاشته‌اند «موسیقی سرزمین». بیراه هم نیست، کمتر نوایی همپای موسیقی «نوایی» این همه نشان از خراسان دارد و این همه بر زبان مردم جاری است.

شعرش را البته به نام «طبیب اصفهانی» نوشته‌اند؛ هرچند که در اجراهای مختلف شعر کم و زیادهایی داشته است و تقریباً هیچ اجرایی نیست که کاملاً منطبق بر شعری که در دیوان طبیب است اجرا شده باشد.

اصل شعر طبیب اصفهانی این است:

غمت در نهان‌خانه دل نشیند / به نازی که لیلی به محمل نشیند

به دنبال محمل چنان زار گریم / که از گریه‌ام ناقه در گل نشیند

خلد گر به پا خاری، آسان برآرم / چه سازم به خاری که در دل نشیند؟

پی ناقه‌اش رفتم آهسته، ترسم / غباری به دامان محمل نشیند

مرنجان دلم را که این مرغ وحشی / ز بامی که برخاست، مشکل نشیند

عجب نیست خندد اگر گل به سروی / که در این چمن پای در گل نشیند

بنازم به بزم محبّت که آنجا / گدایی به شاهی مقابل نشیند

طبیب، از طلب در دو گیتی میاسا / کسی چون میان دو منزل، نشیند؟

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه 1393/07/20 و ساعت 10:48 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS