آخرين مطالب
پيوندها

سیاست تزارها در آسیای میانه ،ایجاد روابط و سیاست توسعه طلبی

روسیه از قرن شانزدهم ، پس از فتح خان نشین استر خان به دست سپاهیان تزار ایوان مخوف ( 1556 ) سعی در برقراری روابط با آسیای میانه داشته است .

اولین مسافری که به این نواحی راه یافت ( 59 – 1558 ) یک تاجر انگلیسی به نام جنکینسون بود . پس از 1565 م . چند هیأت روسی به بخارا ، خیوه و سمرقند اعزام شدند و نیز هیاتهایی از سوی دولتهای آسیای میانه به منظور گرفتن امتیازاتی برای تجار خود به مسکو رفتند . دوران آشوب و بی ثباتی از پیشروی های روسیه به طرف شرق به سمت سیبری چیزی نکاست و روزنه های سیاسی جدیدی در آسیای میانه نگشود .

در 1619 پس از برقراری مجدد نظم در روسیه ، نماینده ای ازجانب امیر بخارا به منظور برقراری تماسهایی با میخائیل فدورویچ روماتوف ، اولین تزار سلسله جدید ، به مسکو رفت و در 1621 م متقابلاً نمایندۀ روسی، ایوان خوخلف به بخارا اعزام شد .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۳۰ و ساعت 23:36 |
نمایش فیلم ایرانی ˈاینجا بدون منˈ در استرالیا


به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از موسسه رسانه های تصویری، دومین جشنواره بین المللی فیلم های ایرانی استرالیایی که تنها رویداد سراسری مختص به سینمای ایران در استرالیا است، در قالب 25 روز و در پنج شهر بزرگ استرالیا برگزار می شود.

فیلم های ایرانی در شهرهای ملبورن،سیدنی، آدلاید، بریزبین، کانبزا به نمایش گذاشته می شود. علاوه بر فیلم اینجا بدون من، فیلم های پله آخر، آینه های روبرو،نارنجی پوش،بغض و سوگ اکران می شود.

فیلم سینمایی اینجا بدون من با بازی فاطمه معتمدآریا، پارسا پیروزفر، صابر ابر و نگار جواهریان، قصه خانواده‌ای روایت می‌شود که پای دخترشان مشکل دارد و تمام دغدغه این خانواده رفع مشکل اوست و با ورود یک غریبه زندگی آنان دستخوش تغییراتی می شود.

این فیلم در روزهای 15، 22، 23، 29 مهرماه و روز ششم آبان ماه به نمایش درمی آید.

منبع:www.iranyad.ir

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۳۰ و ساعت 23:4 |
     افتتاح بزرگترین مسجد نیم کره جنوبی جهان به نام یک دانشمند ایرانی

  به گزارش فارس به نقل از الجزیره، مقامات آفریقای جنوبی بزرگترین مسجد در نیم کره جنوبی زمین را به نام وزیر سرشناس ایرانی « خواجه نظام الملک أبو علی طوسی» افتتاح کردند.

 این مسجد توسط معماران ترکیه‌ای و در طی سه سال، با مناره‌هایی به ارتفاع 55 متر بنا شده است. مسجد نظام الملک در مسیر بین پایتخت اقتصادی آفریقای جنوبی ژوهانسبورگ با پروتوریا پایتخت سیاسی این کشور قرار دارد.یک بیمارستان و مجموعه ورزشی نیز در اطراف مسجد ساخته شده و ایده ی قرار گرفتن بیمارستان در کنار این مسجد توسط نلسون ماندلا رئیس جمهور اسبق آفریقای جنوبی مطرح شده بود.مسجد خواجه نظام الملک با حضور یاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی و نماینده‌ای از دولت ترکیه افتتاح شد. قطر گنبد این مسجد 24 متر است و معماری آن شبیه به مسجد سلیمانی در شهر ادرنه ترکیه است که در قرن شانزدهم ساخته شده و در یونسکو به ثبت رسیده است.خواجه نظام الملک وزیر دربار ملکشاه سلجوقی در قرن 11/م بود که کتاب معروف وی با عنوان "سیاست نامه "از آثار کلاسیک زبان فارسی درباره ی علم سیاست به حساب می‌آید.

منبع: - همشهری آنلاین

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۳۰ و ساعت 23:1 |

                 فیزیک‌دانان ایرانی اصلی بنیادی در فیزیک کوانتومی را زیر سؤال بردند


 دکتر علی ناجی و دکتر جلال سر آبادانی از پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) و

دانشگاه کمبریج انگلستان و همکارانشان در تحقیقاتی که به تازگی با همکاری

پژوهشگرانی از کشورهای اسلونی، آمریکا، انگلستان و فرانسه انجام داده اند،

نیروی نامتعارفی را معرفی کرده‌اند که یافته‌های پیشین درباره ی اصل بنیادی

« اندازه‌گیریاثر کازیمیر» در فیزیک را زیر سؤال برده است.

 منبع:www.iranyad.ir


+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۳۰ و ساعت 22:50 |

مصاحبه‌کننده «یان شوآنگ لیندبلوم»، مترجم «ليلي مسلمي »

اين مصاحبه تنها ساعتي پس از انتشار آن در اينترنت توسط دبير بخش ترجمه كانون فرهنگي چوك خانم «ليلي مسلمي» ترجمه شد. مصاحبه‌کننده «یان شوآنگ لیندبلوم» می‌‌باشد. مصاحبه به زبان چینی انجام شده و متن مصاحبه‌ی تلفنی را «لیو پو ژنگ» به انگلیسی ترجمه کرده است. مصاحبه تلفنی با «مویان» بلافاصله پس از معرفی برنده جایزه نوبل ادبیات 2012 در تاریخ 11 اکتبر 2012 صورت گرفت.

 «حس می‌کردم یک عالمه کلمه در سر دارم که باید به يك نحوي بیان كنم...»

مصاحبه‌گر: در ابتدا تبریک عرض می‌کنم ... چه حسی داشتید وقتی خبر برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات را شنیدید؟

مو یان: خبرشو که شنیدم واقعاً حیرت کردم چون فکر می‌کردم فرسنگ‌ها تا جایزه‌ی نوبل فاصله دارم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۳۰ و ساعت 22:17 |

لطفا جهت مشاهده دیگر تصاویر به ادامه مطلب کلیک کنید.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ و ساعت 22:29 |
شماره جدید فصلنامه "خاوران" در تركمنستان منتشر شد

 شماره سي و پنجمين  فصلنامه " خاوران " از سوي رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در عشق آباد چاپ و منتشر شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ،  در بخش اول این نشریه که استانهای کشورمان معرفی می شود، به معرفی تاریخ ، فرهنگ و ظرفیت های علمی و آموزشی استان کرمان پرداخته شده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ و ساعت 22:7 |

هيجدهمين دوره جشنواره فيلم مد یا شرکت  40 كشور از  جمله فیلم های ایرانی " پله آخر"،" خانه من" و " ترش و شيرين مثل انار"  از 28 مهر لغايت هفتم آبان سالجای در شهر رم برگزارمی شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ،در محل خانه سينما در شهر رم كنفرانس مطبوعاتي هيجدهمين دوره جشنواره فيلم مد  25 مهرماه برگزارشد. در ابتداي این كنفرانس مطبوعاتي، خانم "جينلا وّكا "مدير جشنواره ضمن خوش آمد گويي به حضار از همكاري تمامي نهادها و نمايندگان ديپلماتيك كشورهاي حاضر در جشنواره از جمله روماني ، جمهوری اسلامی ايران ، تونس ، مراكش ، اسلواني و غيره تشكر نمود .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ و ساعت 22:4 |

هفته های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و قطر در اوایل سال 2013 میلادی در تهران ودوحه برگزارمی شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ،علی امام زاده رایزنی فرهنگی کشورمان با فالح عجلان الهاجری مدیر کل فرهنگ وهنر (زیر مجموعه وزارت فرهنگ،هنر ومیراث قطر) دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ، طرفین زمینه های گسترش توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور را مورد بررسی قرار داد.الهاجری از سابقه تمدنی چند هزار ساله کشورمان تجلیل کرد و  برای برگزاری هفته های فرهنگی دو کشور در تهران ودوحه در اوایل 2013 اعلام آمادگی کرد.

امام زاده نیز همچنین به طرف قطری اعلام کرد که ما نیز برای اجرای برنامه های فرهنگی متنوع نظیر برگزاری نمایشگاه های مختلف خط،نقاشی،هنرهای تجسمی وصنایع دستی و....آماده همکاری هستیم.

    منبع: سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ و ساعت 22:0 |

همایش ملی «گیلان در انقلاب مشروطه»

همایش ملی « گیلان در انقلاب مشروطه» به همت تعدادی از موسسات و مراکز علمی و تحقیقاتی استان گیلان در اسفندماه 91 برگزار می شود.

انقلاب مشروطه یکی از چند رویداد بزرگ تاریخ ایران در سده­ ی گذشته بود. رویدادی که برای نخستین بار  ایران را دچار تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کرد؛ رویدادی که برای نخستین بار باورهای دینی و آیینی و اندیشه­ های نو سیاسی و آموزه‏های اجتماعیِ برگرفته از دگرگونی­ های جهانی را در کنار هم برپاخیزاند و برآیندی شکوه­مند پدید آورد، شکوهی دربردارنده­ ی مجلس و قانون اساسی و کاسته شدن از توان دربار و افزایش توان مردم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ و ساعت 8:8 |

عروس آهنی

مقدمه:
تمام مسافران و گردشگراني كه در خيابان هاي پاكستان به سفر مي پردازند مي دانند كه آنچه بيش از هر چيز نظر بينندگان را جلب مي نمايد اتوبوس وكاميون هاي باري پر نقش و نگار مي باشد. گويا چنين به نظر مي رسد كه عروسي ماشين هاست و يا اما مزاده اي در روستا. به همين دليل اين ماشن ها به عروس آهني معروف هستند. البته بد نيست بدانيد اين تزئين ها و نقش و نگارها تنها مختص پاكستان نيست ، در كشورهاي افغانستان ، هندوستان ، فيليپين، اندونزي و امريكاي جنوبي نيز مي توانيد بيابيد.
تمامي اين كشورها مخصوصاً رانندگان اين عروسهاي آهني بخوبي مي دانند كه تزئينات و نقش و نگار هاي آنان با عروس هاي آهني پاكستان برابري نمي كند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ و ساعت 7:51 |
افتتاح جشنواره فیلم های مردم شناسی بلگراد با شرکت هفت فیلم ایرانی

پنجشنبه 11 اکتبر طی مراسمی در سالن موزه قوم شناسی بلگراد بیست و یکمین جشنواره فیلم های مردم شناسی صربستان در پایتخت این کشور با حضور جمع کثیری از شهروندان و میهمانان خارجی برگزار گردید. همه ساله جدیدترین فیلم های منتخب انسان شناسی و قوم شناسی در این جشنواره به رقابت می پردازند که شامل بخش های مسابقه ، نمایش و بخش ویژه هستند. در انتهای بخش مسابقه جایزه بزرگ و جوایز ارزنده دیگری به بهترین فیلم های محلی، بهترین فیلم های خارجی و بهترین فیلم های دانشجویی اهدا می شود.

امسال در مرحله رقابتی جشنواره ، 88 فیلم از 25 کشور جهان درموضوعات گوناگون: اجتماعی، مبارزه برای تحقق حقوق انسان ها، مشکل همجنس گرایی در فضاهای سنتی و مذهبی و همچنین کودکان بی سرپناه آفریقایی و غیره شرکت نموده اند. از میان این آثار 35 اثر توسط کمیسیون انتخاب فیلم جشنواره موفق به راه یابی به بخش مسابقه فستیوال گردید

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ و ساعت 7:43 |


به منظور پاسداشت سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، بخش ویژه‌ ششمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به نمایش مستندهای صنعتی و کشاورزی اختصاص یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گروه هنری بنیاد مختومقلی فراغی به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در این بخش ویژه، مستندهایی با نگرش به فرهنگ کار، بهره‌وری و الگوی صحیح مصرف در عرصه‌های صنعتی، اقتصادی و کشاورزی، با محوریت توجه به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی به نمایش عمومی درخواهد آمد. 


هیات انتخاب بخش ویژه جشنواره «سینماحقیقت»  پس از بازبینی فیلم‌های مستند صنعتی و اقتصادی ارسالی به دبیرخانه جشنواره، 16 فیلم را برای نمایش در بخش ویژه مسابقه ملی انتخاب معرفی کردند.

دربین 16 فیلم راه یافته به این بخش علیرضا نوروزی خراسانی فیلمساز گنبدی با فیلم آن مرد ایستاده است به رقابت خواهد پرداخت.

فیلم های راه یافته به این شرح می باشد:

آن مرد ایستاده است (علیرضا نوروزی‌خراسانی)، ارسی (قربانعلی طاهرفر)، انار یاقوت سرخ کردستان (ناصر ناصرپور)، با (روح‌الله اکبری)، بن‌بست‌ها (محمد ساسان)، پژواک دویدخ (سیدرضا عربشاهی)، چرخ و گردون (داریوش نیکبخت)، زندگی مرغی (خلیل رشنوی)، طلوع (مصطفی حیدری)، کاش بیشتر نسیم بوزد (منصوره میرمعرب)، کنترل شد (اعظم ذوقی)، کیجاکرچال (علی معصومی)، نفت آتش خاک (عارش کوردسالی)، وضعیت سیاه (محمد ساسان)، همه اوراق هویت من (مهدی گنجی) و یک سطر واقعیت (میثم میرزایی).

اعضای هیات انتخاب بخش ویژه جشنواره، آثار برگزیده این بخش را نیز داوری خواهند کرد. ضمن اینکه به مستندساز برگزیده هم تندیس فیروزه ای جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون ریال جایزه نقدی اختصاص خواهد یافت.
گفتنی است که ششمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 13 تا 20 آبان ماه 1391 در سینما فلسطین، سینما عصرجدید و سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ و ساعت 19:45 |

     دانشگاه سابانجی عنوان پیشروترین و مدرنترین دانشگاه ترکیه را بخود اختصاص داد

اسامی ٥۰ دانشگاه پیشرو ترکیه مشخص شد

 

۱۲٦دانشگاه ترکیه برای جایگیری در لیست دانشگاههای پیشرو در ترکیه با یکدیگر به رقابت پرداختند، اما تنها ٥۰ دانشگاه موفق به ثبت نام خود در لیست مذکور گردیدند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ و ساعت 14:0 |

      تۆرکیأنینگ دنیزلی ولایاتیندا گؤک‌تۆرکلِره دگیشلی بیر یازوو یأدیگأرلیگی تاپلیدی

تۆرکیه‌ده گؤک‌تۆرکلِرِه دگیشلی یازوو یأدیگأرلیگی تاپیلدی

 
s

تۆرکیأنینگ دنیزلی ولایاتیندا گؤک‌تۆرکلره دگیشلی الیپ‌بی بیلن یازیلان یازوو یأدیگأرلیگی تاپیلدی. بو اثرینگ تاپیلماغی، تۆرکلرینگ میلادی ۱۰-نجی عاصیردان اؤنگ آناتولیا گِلندیکلری‌نینگ ثبوتی بُولیار.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ و ساعت 13:51 |
توجه به حوادث مشروطیت و جریان مشروطه خواهی استرآباد بعد از گذشت بیش از یکصد سال، همچنان ادامه دارد. شاید بتوان گفت: سرآغاز این توجه برگزاری همایش یکصدومین سالگشت مشروطه خواهی استرآباد بود که در سال 1385 در تالار آفرینش گرگان برگزار شد. نگارش رساله های متعدد پیرامون مشروطه  و چاپ و انتشار چندین کتاب، توانست ابعاد مختلف جریان مشروطه خواهی استرآباد را آشکار سازد. در این بین جای کتابی پیرامون اسناد مشروطه خالی بود که انتشار کتاب «اسناد استرآباد و دشت گرگان در دوره مشروطیت» توسط کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی این خلاء را پر نمود. کتاب دارای مقدمه 39 صفحه ای است که در 5 فصل آن، اسنادی در معرفی اوضاع اجتماعی، ‌سیاسی، روس ها و ترکمن ها، ‌تجارت، زمین و اختلافات ملکی و مالیات آمده است، که عکس های انتهایی، خواننده را کاملاً با حال و هوا استرآباد عصر مشروطه آشنا می کند. دوره زمانی این اسناد، سال های 1328 تا سال 1304 ه.ش را در بر می گیرد و نگارنده تقریباً تمامی اسناد موجود در مجلس شورا را مورد بررسی قرار داده است. متاسفانه اسناد دوره اول مجلس شورای ملی در پی هجوم عوامل استبداد محمدعلی شاه، از بین رفتند از این رو ما دارای خلاء اسناد در فاصله سال های 1324 زمان صدور فرمان تاریخی مشروطه تا سال 1328 در زمینه های مختلف از جمله معرفی نماینده دور اول هستیم اما خوشبختانه پژوهشگران ارجمند، توانستند با تلاش های خود نمایندگان دوره اول مجلس شورای اسلامی را مشخص کنند امری که برخی از پژوهشگران محلی فرد دیگر ی را (شیخ محمد حسین مقصودلو) به عنوان نماینده اول مجلس معرفی کردند. کتاب اسناد استرآباد و دشت گرگان در دوره مشروطیت، به کوشش مصطفی نوری و اشرف سرایلو گردآوری شده است. این کتاب دومین اثر نوری درباره سرزمین گرگان است. قبلاً نیز وی، ‌کتاب انقلاب اسلامی درگرگان و دشت را منتشر کرد که در آن حوادث دوران معاصر از مشروطه تا انقلاب را مورد بررسی قرار داد. کتاب فوق کار دیگر پژوهشگران را، حداقل در مراجعه به مجلس شورای اسلامی آسان کرده است و می تواند در بسیاری از پژوهش ها مورد استفاده قرار بگیرد. یادآور می شود مصطفی نوری از پژوهشگران مرکز دانشنامه گلستان بوده و تا کنون چند مقاله برای مرکز نوشته است.

منبع: سایت مرکز دانشنامه گلستان

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ و ساعت 13:39 |کتابشناسی استان، کتابی مرجع در معرفی آثار سرزمین گرگان
در میان کتاب هایی که طی سال های اخیر متشر شده اند کتابشناسی استان گلستان کتاب متفاوتی است چرا که این کتاب، کتابی مرجع در معرفی کتب مرتبط با استان گلستان است.‬‬‬‬‬‬‬‬
آخرین کتاب در ارتباط با این موضوع در سال 1377 منتشر شد. کتابشناسی استان گلستان شناسنامه 800 اثر درباره استان، اعم از نام نویسنده، کتاب ناشر، سال نشر، قطع و صفحه است که می تواند راهنمای خوبی برای همه کسانی باشد که علاقمندان به مطالعه درباره استان هستند کتاب شناسی استان گلستان مثل همه کتاب شناسی ها به صورت موضوعی در دو بخش (فهرست آثار چاپی از سال 1380 تا 1390 و فهرست آثار چاپی قبل از سال 1380) تنظیم  شده که در هر کدام از آنها کتاب های مربوط به کلیات احوال و آثار مشاهیر 3- پزشکی و بهداشت 4- تاریخ، آثار باستانی و جغرافیا 5- زبان و ادبیات 6- شهرها و روستاها 7- صنایع دستی 8- علوم اجتماعی توسعه و هنر 9- کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست معرفی شده است.‬‬‬‬
نویسنده در بخشی از مقدمه با اشاره به کمبود منابع در زمینه کتابشناسی استان می نویسد: با استقصای نگارنده تنها یک کتاب و در مقاله بوده است. اما ای کاش وی اشاره بیشتری به کتاب ارزشمند کتابشناسی استان مازندران، حسین صمدی می کرد که مبنای بسیاری از کارهایی بود که بعداً منتشر شد!؟‬‬‬‬
محمد انصار همچنین در مقدمه کتاب می نویسد: ضرورت دستیابی محققان به منابع تحقیقی نگارنده را بر آن داشت که فهرست آثار مکتوب درباره استان گلستان را گردآوری کند. کتاب دارای سه نمایه (عناوین، ناشران و مجلات) است که کار پژوهشگران را آسان می کند. کتابشناسی استان گلستان اولین اثر محمد انصار است وی تا کنون چندین مقاله پیرامون مشاهیر برای مرکز دانشنامه نوشته است. توفیق این پژوهشگر جوان را از خداوند خواهانیم.
منبع: سایت مرکز دانشنامه گلستان

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ و ساعت 13:34 |

گفتگو روزنامه همشهری با مدیر مرکز دانشنامه گلستان
تلاش براي تدوين اولین دانش‎نامه استان

محمدانصار- خبرنگار همشهري – انتشار اطلاعات و پ‍ژوهش ها درباره سرزمين تاريخي گرگان(استان گلستان كنوني) به اندازه اي گسترش يافته است كه بهره گيري  از آن‎ها بدون منبع نظام يافته اي مانند دايره المعارف يا دانشنامه، دشوار است. از اين رو جهت تحقیق این امر و گردآوري  كامل ترين اطلاعات درباره اين منطقه مركز دانشنامه گلستان به همت موسسه فرهنگي ميرداماد در سال 1384 راه اندازي شد. آن روزها كه اين موسسه متولي اين امر خطير شد، كسي باور نمي كرد كه انتشار دانش‌نامه كاري شدني باشد، ولي امروزه مي بينيم اين مركز تاكنون 400 مقاله گردآوري كرده است. آنچه مي خوانيد گفتگوي ما با رحمت الله رجايي مدير مركز دانش‌نامه گلستان است. رحمت الله رجائي متولد سال 1342 و دانش آموخته رشته تاريخ عمومي جهان است. وي دبير رسمي آموزش و پرورش گرگان بوده و به فعاليت هاي پژوهشي و روزنامه نگاري هم مي پردازد.

 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ و ساعت 13:29 |

           نمايشگاه اقوام ايرانی در کاخ سعد آباد

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ و ساعت 22:48 |

مراسم نکوداشت استاد ایرج افشار با همکاری مشترک مدیریت یزد،کتابخانه وزیری، انجمن چارسوق، نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد و حوزه هنری یزد روز پنجشنبه 20 مهرماه 1390 در محل سالن اجتماعات کتابخانه وزیری یزد برگزار شد.

در این مراسم که همزمان با فرارسیدن هشتاد و هفتمین زاد روز استاد فقید ایرج افشار، ایرانشناس، کتابشناس، مصحح و نویسنده نامی برگزار شد معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت : آگاهی، دانش وجایگاه برتر چیزی است که وحی معرفی می کند

غلامحسین دشتی افزود : افشار را تجلیل می کنیم به خاطر تلاش و همت و عشقش به فرهنگ. او پاسدار فرهنگ ما بود و ما پاسداری می کنیم از حرمت و جایگاه ایرج افشار برای آینده پر فروغ کشور.

در این مراسم که جمعی از مسئولین و فرهیختگان استان شرکت داشتند برخی از شعرای یزد آقایان : محمدی (کویر)،  ملک ثابت، باقر دهقان در نکوداشت استاد ایرج افشار اشعار خود را قرائت کردند.

جمشید کیانفر، کتاب شناس و مصحح و از دوستان و همراهان مرحوم استاد ایرج افشار که میهمان ویژه این مراسم بود به ایراد سخن پیرامون شخصیت و آثار آن استاد فقید پرداخت.

گفتنی است این مراسم با همکاری مشترک مدیریت یزد،کتابخانه وزیری، انجمن چارسوق، نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد و حوزه هنری یزد از ساعت 30/18  پنجشنبه 20 مهرماه 1390 برگزار شد.

  منبع: سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ و ساعت 22:21 |
بیست و هفتمین کنفرانس بین­ المللی تاریخ‌­نگاری و منابع مطالعاتی آسیا و آفریقا

بیست و هفتمین کنفرانس بین­ المللی تاریخ‌­نگاری و منابع مطالعاتی آسیا و آفریقا دانشگاه دولتی سنت­‌پترزبورگ 24-26 آوریل 2013 برگزار می‌شود.

این کنفرانس در تاریخ 24-26 آوریل 2013 توسط دانشکده مطالعات آسیا و آفریقا دانشگاه دولتی سنت­‌پترزبورگ با موضوع تاریخ­نگاری و منابع مطالعاتی آسیا و آفریقا در محورهای زیر برگزار می‌شود:

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ و ساعت 22:19 |
کتاب اسناد بازخوانی شده از صمدخان شجاع الدوله از چهره‌های تاثیرگذار مشروطیت حاوی مجموعه اسنادی است که به کوشش مسعود غلامیه و یوسف بیگ‌باباپور و از مجموعه‌های شخصی در مراغه گردآوری و بازخوانی شده است.
اسناد صمدخان شجاع الدوله؛ چهره تاثیرگذار مشروطیت در آذربایجان

این کتاب از مجموعه‌های شخصی در مراغه گردآوری و بازخوانی شده است. اسناد بازخوانی شده در این کتاب موضوع بندی شده و شامل اسناد تلگرافی، اسناد و احکام حکومتی، مکاتبات شخصی، مکاتبات با انجمنهای ایالتی و ولایتی، اسناد پراکنده و وصیتنامه شجاع الدوله و دیگران است و در پایان نمونه هایی از مهرهای موجود در اسناد با چند صورت سند آمده است. آخرین صفحات کتاب به عکسهایی از صمدخان (1270 – 1333 هـ.ق.)، اختصاص داده شده است.

حاجی صمد خان شجاع الدوله  یکی از  حکام مراغه در آذربایجان در عصر مشروطیت بود و دوران تصدی او مصادف با وقایعی چون: انقلاب مشروطیت، مرگ مظفرالدین شاه، تأسیس مجلس دارالشورا، مهاجرت های صغری و کبرای علما به عتبات عالیات و دهها واقعۀ دیگر بود.

اسناد بازخوانی شده از صمدخان شجاع الدوله حدود 200 صفحه و با بهای 15000 تومان از سوی انتشارات مجمع ذخایر قم انتشار یافته است.

منبع: سایت انجمن ایرانی تاریخ

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ و ساعت 22:13 |

 قزاق‌ها از ترک‌زبانان آسیای مركزي هستند. از زمان باستان این منطقه تحت تسلط قبایل دامداری کوچ‌روی ترک بوده و دامداری تنها فعالیت اقتصادی ممکن در استپ‌های این منطقه بوده‌است. قزاق‌ها از مخلوطی از قبایل ترک در اواسط قرن اول میلادی به وجود آمدند و خان‌نشین‌هایی به شیوه‌ی ساکنان دره رود چو تشکیل دادند که علیرغم وسعت منطقه، فرهنگ و زبان یکسانی داشتند. دین باستانی قزاق‌ها تنگریسم Tengrinism یک دین تثلیثی بوده‌است. الهه اصلی و بزرگتر تنگری Tengri الهه آسمان و مظهر جنس نر، الهه ژرسو Jersu الهه زمین و آب و مظهر جنس ماده و اومای Umai الهه زایندگی و محافظ زنان هنگام زایمان بوده‌است. درقرن ۱۰ میلادیبیشتر ساکنان یک‌جانشین قزاقستان امروزی مسلمان شدند، البته عناصری از دین باستانی خود را با اسلام  در آمیختند. 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ و ساعت 17:3 |

زری بافی : زری بافی یکی از هنرهای قدیمی ایران است و نمونه های پارچه ابریشمی زری که از دوره ساسانیان به جا مانده، روشنگر این موضوع می باشد. استفاده از نخ زری در بافت پارچه از زمانهای دور رایج بوده است. در زند اوستا از قالیچه‌هایی که با نخ طلا بافته شده و همچنین از لباسهای زر بفت داریوش سوم که دارای جلوه‌ای خاص بوده یاد شده است. در گذشته تهیه پارچه‌های پشمی و زربفت درشوش، شوشتر، جندی شاپور و خراسان رایج بوده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:42 |
منبت کاری

برای منبت کاری معمولآ ازچوب آبنوس،شمشاد وگردواستفاده می شود.


 

قالی بافی

نقشه های رایجی که قالیبافان همدان از آن استفاده می کردند عبارت بودند از : خاتم شیرازی ، اصفهان ، جوزان ، اژدر ، دست دلبر ، شکاری ، ماهی و


  سفال سازی 

پیشینه سفال سازی در لاله جین به گفته افراد بومی بیش از ۹۰۰ سال برآورد شده و به عنوان مرکز تولید سفال و سرامیک خاورمیانه شناخته شده است.


   محصولات چرمی

تولید  انواع محصولات چرمی مانند کیف،کفش،کمربند و نیز وسایل تزیینی چون تابلو و گلدان در این استان از شهرت برخوردار است.

   گیوه نوعی کفش است که رویه آن را معمولاً از نخ پنبه ای تابیده و زیره آنرا از چرم یا آجیده انتخاب می کنند . تمام محاسن گیوه در زیره و رویه خنک آن خلاصه می شود .
   سایرصنایع دستی
پوستین دوزی

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:40 |

صنایع دستی استان
استان هرمزگان با توجه به بافت سنتی، آداب و رسوم خاص و فرهنگی غنی و ریشه دار، از قدیم الایام بخش مهمی از انواع صنایع دستس را در خود جای داده و به همین جهت همواره در طول تاریخ مورد توجه محققان و تاریخ شناسان گوناگون قرار گرفته است. با در نظر گرفتن این مهم و در راستای اهداف برنامه سوم توسعه مدیریت صنایع دستی استان هرمزگان، برنامه ها و سیاست هایی را تعیین و اجرا نموده است. هر چند که اجرای طرح های مصوب به همراه تنوع ارگان ها و سازمان هایی که به صورت موازی در امر صنایع دستی عمل می کنند اشکالات مهم و بعضا جبران ناپذیری را به همراه داشته است لیکن بحمدالله با تصویب تغییر شرکت سهامی صنایع دستی به سازمان صنایع دستی، یکپارچگی بیشتر و نتایج بس مفیدتری را در آینده شاهد خواهیم بود. در هر صورت در برنامه پنج ساله سوم توسعه، این مدیریت اقدامات بسیاری را در بخش های مختلف آموزش، تحقیق و توسعه رشته های رو به زوال، توسعه مراکز آموزشی، توسعه رشته های آموزشی، اعطای مجوزهای لازم و تسهیلات و بسیاری اقدامات جدی و زیربنایی دیگر به انجام رسانیده است که به صورت مدون در گزارش پیوست مراتب طرح شده و دلایل عدم و عدم تحقق اهداف پیش بینی شده مورد بررسی قرار گرفته است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:38 |
خوش‌نویسی:خوش‌نویسی از جمله هنرهای با ارزشی است که در استان مرکزی طرفداران بسیار دارد. روستای «واشقان» این استان در این زمینه شهرت بسیار دارد. از این روستای هنر پرور استادان به نامی چون استاد «فتحعلی واشقانی» و «محمد واشقانی» از اساتید طراز اول و مطرح در داخل و خارج از کشور برخاسته‌اند.
   

سفالگری: سفال ساوه شهرت فراوان دارد. از سفال‌های «کله دشت» که بیش از چهار هزار سال قدمت دارد، می‌توان نتیجه گرفت که روزگاری ساوه یکی از مراکز مهم تولید و ساخت سفال بوده است. استاد ناد علی کوزه فروش از استادان به نام این هنر در شهرستان ساوه  بود و پس از ایشان فرزندشان «عباس شایان پور» این حرفه را ارایه می‌دهند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:35 |

هنرهای سنتی( دستی) به آن دسته از میراث فرهنگی بشر اطلاق می شود که از نسلهای گذشته تا به امروز به حیات ارزشمند خود ادامه داده است. ذوق و خلاقیت همراه با بیان عواطف و جنبه های اقتصادی جزء، خصیصه های این آثار به شمار رفته و نمایانگر جنبه های هنری و فرهنگی و تاریخی و اقتصادی هر منطقه است. هنرهای سنتی مازندران تبلور ویژگیهای اعتقادی و آداب و فرهنگ مردم این مرز و بوم است و بر اثر نیاز آنان شکل پذیرفته است و از جمله آنها می توان به صنایع چوبی(لاک تراشی) اشاره کرد که مجموعه ای است از وسائل روزمره زندگی همچون دانه پاش- کفگیر و ملاقه و عصا و غیره. نمد مالی- حصیربافی-جاجیم بافی- ابریشم بافی- جوراب بافی و غیره از جمله صنایعی است که روستاییان به هنگام فراغت از کشت و کار بدان روی می آورند. قالیبافی نیز یکی از صنایع دستی این سامان است که با ویژگیهای خاص هنری هر منطقه بافته می شود.

 قلمزنی
 فرش کلاردشت
 معرق  
 جاجیم بافی

 سفالگری    منبت چوب و صدف
م  لاک تراشی  

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:33 |

صنایع دستی رایج لرستان :به سه نوع عشایری ، روستایی و شهری قابل تقسیم است .

صنایع دستی عشایر : سیاه چادر ، چیت ، قالی و گلیم

صنایع دستی روستایی : قالی ، گلیم ، رنگرزی و جاجیم بافی

صنایع دستی شهری : خراطی ، ورشوسازی ، قالی بافی و گلیم بافی

صنایع دستی بومی لرستان :. فرش بافی ، ورشو سازی ، گلیم بافی ، قلمزنی روی ورشو ، جاجیم بافی ، خراطی چوب ، نمد مالی ، ساخت و قلم زنی مصنوعات ورشویی ، سیاه چادر بافی ، گیوه دوزی و گیوه بافی
منبع:www.behtour.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:31 |

انواع صنایع دستی که در استان گیلان تولید می شود عبارتند از: خراطی و نازک کاری چوب، منبت کاری، معرق کاری، حصیر بافی، بامبو بافی، مروار بافی، سفالگری و سرامیک سازی، نقاشی روی کدو، نمد مالی، شالبافی، ابریشم بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی، چموش دوزی، قلابدوزی، چادر شب بافی، قالی بافی.

منبت کاری هنری است مشتمل بر حکاکی و کنده کاری برروی چوب براساس نقشه ای دقیق.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:28 |

عواملی نظیر تنوع اقلیمی، وجود منابع طبیعی متعدد ( مانند جنگلها، رودها، دشت، صحرا و … )، نوع فعالیت اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و دامداری، وجود اقوام گوناگون بومی و مهاجر ( فارس، ترک، ترکمن، قزاق، بلوچ، سیستانی، خراسانی، شاهرودی، قزلباش، کرد ) و وجود هنرمندان و صنعتگران مستعد و با ذوق و سلیقه این استان سبب حفظ، احیاء و تولید انواع هنرهای سنتی در مناطق مختلف استان گلستان گردیده است. مهمترین آنها عبارتند از :

قالیبافی :

از قالی های معروف این استان قالی ترکمن می باشد. ترکمن ها در شکوفایی هنری این خطه با الهام از محیط زندگی خود، آفرینش های مادی فراوانی همچون قالی را به نسل امروزین انتقال داده اند. ترکمن ها به قالی، ‹‹ هالی ›› می گویند.
ماده اصلی فرش ترکمن پشم است. زنان ترکمن پشم را معمولا با رنگ های گیاهی که ثابت و زیبا بوده اند رنگ می کردند. اما امروزه بسیاری از آنها از رنگ های شیمیایی استفاده می کنند. ترکمن ها در رنگ آمیزی پشم بیشتر از رنگ های قرمز، سبز و زرد استفاده می کنند. زمینه اصلی قالی رنگ قرمز است.قالی ترکمن دست بافتی است پرزدار که از طریق درگیری پرز و گره زدن بر تار و پود گذاری تهیه می شود. آنها از گره متقارن استفاده می کنند که زمینه ی آن، مرکب از تارهای عمودی و پودهای افقی است که بعد از هر رج بافت، زده می شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:26 |

بافت قالی و قالیچه طی سالهای متمادی در میان عشایر کهگیلویه و بویر احمد تکامل یافته است. بویژه بافت قالیچه در میان ایل نشینان و روستاییان بیشتر تولید می شود و به دلیل سهولت حمل و نقل طرفداران بیشتری دارد. قالی و قالیچه جزو وسایل ضروری زندگی ایل نشینان و جزو اصلی جهیزیه دختران می باشد. اجزای تشکیل دهنده قالی عبارتند از: پود، تار، پرزیا خواب قالی. در این استان جنس تارها از پنبه یا مخلوط پشم و مو است و جنس پودها از پشم یا پنبه می باشد. اما جنس پرز از پشم است و گاهی از کامواهای رنگی ( اکریلیک ) نیز استفاده می شود. دستگاههای بافندگی قالی و قالیچه در غالب نقاط این استان ساده بوده و توسط خود بافندگان ساخته می شود و مثل سایر عشایر و ایالات ایران از نوع دار افقی است. برای بافت یک قالی ممکن است یک یا دو زن به اتفاق هم کار کنند. زنان بافنده استان کهگیلویه و بویر احمد با تلفیق ذوق و سلیقه خود و با بکار بردن نقوش و طرحهای عشایری قالیهایی می بافند که بسیار زیباست. این نقوش برگرفته از پیشینیان و نسل های قبلی است که به بافندگان امروزی انتقال یافته است و با نقوشی از طبیعت پیرامون خود و اشیاء خود و اشیاء مورد علاقه تولید کنندگان ترکیب و مزین شده است. تعدادی از این نقوش به دلیل مجاورت عشایر کهگیلویه و بویر احمد با عشایر قشقایی و بختیاری وارد بافته های این عشایر شده است. یکی از نقوش تزیینی و قدیمی قالی های استان کهگیلویه و بویر احمد نقش حوض نام دارد. این نقشه مختص زمینه و متن قالی است. نقش حوض با استفاده خطوط شکسته فضاهای هندسی متن قالی بوجود می آید و بیشتر اوقات با نقوش گل خرده ( نقوشی کوچک مانند گل پنج پر ، چنگ) اطراف حوض ها و فضاهای خالی پر می شود. حوض انواع مختلفی دارد  نقش حوض ساده: بیشتر در قالبهای قدیمی ( تقریباً ۱۳۰ سال پیش) دیده می شود. این نقش از یک مربع ساده تشکیل شده و در پیرامون آن هیچ نوع گل خرده ای وجود ندارد و در وسط آن نقش چنگ را می توان دید.
نقش حوض چند ضلعی: در این نوع نقش شکستگی خطوط بیشتر شده و اطراف و درون آن با خرده نقش پر شده است. در نمونه ای که تقریباً متعلق به ۹۰ سال پیش است، نقش حوض شش ضلعی که در پیرامون و درون با خرده نقش مزین شده است، دیده می شود.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:20 |

جاجیم‌بافی:جاجیم‌بافی از دیرباز در بین خانواده‌های روستایی و عشایر استان کرمانشاه رواج داشته است. جاجیم به عنوان بالاپوش گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی در برخی از خانواده‌های روستایی، جاجیم را به عنوان چشم روشنی و جهیزیه به نوعروسان هدیه می‌دهند و آن را به عنوان یادگاری ارزنده، سال‌ها در نزد خود نگه می‌دارند.مواد اولیه جاجیم، پشم است و بافت آن شبیه گلیم است، با این تفاوت که جاجیم در چهار تخته بافته می‌شود و سپس  به هم متصل و دوخته می‌شود. در مناطق اورامان و ثلاث، زنان جاجیم‌هایی را با نقوش متنوع و جنس مرغوب می‌بافند که در نوع خود کم نظیر است.

گلیم‌بافی:گلیم‌بافی از صنایع دستی خانگی است و در بیش‌تر نقاط استان کرمانشاه رواج دارد. از جمله معروف‌ترین مناطق گلیم‌بافی در این استان شهرستان هرسین است و گلیم‌های آن از شهرتی خاص برخوردار است. وجود مراتع مساعد جهت پرورش دام‌ که تأمین کننده الیاف لازم برای بافت گلیم است، خود دلیلی بر رواج گلیم‌بافی در این منطقه است.نقش‌های چشمه نظامی و نقوش ترکیبی درخت و لانه گنجشک و نیز نقش‌های مرغابی، مار، عروسک، قیچی، خطوط افقی و عمودی، نقش قرقره راه راه، پنجه گربه، قاچ خربزه، گل مشرفی، گل ترمه و سوزنی از جمله نقوشی هستند که در گلیم‌های این استان به ویژه در منطقه هرسین دیده می‌شوند. همچنین در بافت زمینه گلیم‌های هرسین، نشانه‌های بسیاری از آمیزش تمدن و فرهنگ‌های مختلف به چشم می‌خورد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:12 |
  مسگری : مسگری که یکی از شعبات فلزکاری است بنابرحدس باستان شناسان در حدود سه تا پنج هزار سال سابقه دارد . در واقع می توان گفت که اولین اشیای فلزی ساخته شده به دست بشر مصنوعات مسی چکش کاری شده و کوچکی بوده که به نیمه اول هزاره چهارم پیش از تاریخ تعلق دارد . در آخرین قرون دوران نوسنگی ، انسانی که موفق به تهیه ابزار مورد نیاز خود از سنگ شده بود ، حسب اتفاق به عنصری برخورد که نه تنها هنگام ضربه خوردن نمی شکست بلکه قابلیت ذوب ، چکش خواری و تغییر فرم را نیز داشت .
  قالیبافی : کرمان از مراکز مهم قالیبافی ایران به شمار می آید . این شهر در آغاز قرن بیستم میلادی یکی از معروفترین مراکز قالیبافی جهان به شمار می آمده است ، چنان که در آستانه جنگ جهانی اول تعداد دارهای قالی در این استان به بیش از پنج هزار می رسید . طرح و رنگ در قالی کرمان اهمیت بسیار دارد ، طرحهای معروف قالی کرمان عبارت است از : شاه عباسی ، افشان ، ترنجی ، خوشه ، برگ فرنگی ، درختی ، شکارگاه و قاب قرآنی

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:10 |
قالیبافی
قالی بافی در کردستان بسیار رایج است و نام کردستان همیشه مترادف با مهمترین قالیهای دستبافت بوده که با کمال ذوق و سلیقه پدید آمده است و قالی افشار و سنندج و بیجار و بوکان امروز شهرت جهانی دارد و به تحقیق یکی از پر ارزشترین فرشهای ایران است بیشتر طرحهای مورد استفاده قالیبافان در کردستان طرحهای شکسته بوده و به ندرت از طرحهای دیگر استفاده می شود، از میان این طرحها می توان به طرح ماهی درهم (هراتی)، ریز ماهی نقش بته ای، گل وکیلی، گل میرزا علی، گل مینا و شاخ گوزن و میناخانی اشاره کرد.
  فرش‌های‌ ایلیاتی‌ و روستایی
قالی‌های‌ بافت‌ روستا به‌ دلیل‌ استفاده‌ از پودهای‌ ضخیم‌ پشمی‌، دارای‌ بافت‌ سنگین‌ و پرزهای‌ بلند و گوشتی‌ هستند. از این‌رو، آنها را در اصطلاح‌ محلی‌ «خرسک‌» می‌نامند. طرح‌ این‌ قالی‌ها بیشتر هندسی‌ است‌. طراحی‌ این‌ فرش‌ها به‌ صورت‌ «ذهنی‌ بافت‌» اجرا می‌شود؛ به‌ این‌ معنی‌ که‌ هر بافنده‌ در بافت‌ نقشه‌ای‌ خاص‌ مهارت‌ می‌یابد و طرح‌ کلی‌ آن‌ را در ذهن‌ خود حفظ‌ می‌کند و هربار بر طبق‌ سلیقة‌ خود آن‌ رامی‌ بافد. رنگ‌ زمینه‌ بیشتر این‌ قالی‌ها تیره‌ است‌ و طرح‌ها با تضاد رنگی‌ مشخص‌ بر آن‌ قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:8 |

قالی : طرح های متدوال در قالی قم عبارتند از: بندی خشتی، بته ای، درختی،شکارگاه، هندسی جوشقانی، شاه عباسی لچک ترنج، شاه عباسی نشان،محرمات،محرابی ظل السلطانی .


خراطی چوب: تولید محصولات چوبی،  توسط ابزار و وسایل مختلف و عمدتا” به وسیله ی دستگاه خراطی اشیایی نظیر قلیان، گهواره، پایه ی آباژور ساخته و پرداخته می شود .


خرمهره سازی : اولین لعاب چشم نواز تمدن بشری است، که از حدود ۶۰۰۰ سال پیش در ایران تولید می شده . محصولات خرمهره از جنس سیلیس می باشد و با لعابی از اکسید مس و مواد دیگر پوشیده می شود.


سنگتراشی : مواد اولیه اصلی آن سنگ ها نظیر : فیروزه، سنگ مرمر،سنگ پشم، سنگ سیاه،سنگ سفید تشکیل می دهد .

منبت کاری : طرح ها و نقوش سنتی با استفاده از قلم، چکش، مغار و سایر ابزار نجاری بر روی چوب های مرغوب و با دوام شکل می پذیرد .
  معرق کاری: ترسیم طرح ها ی سنتی بر روی زمینه چوبی و خالی کردن داخل خطوط طرحها و پر کردن فضای خالی شده به وسیله قطعات آماده شده چوبی، سرامیک، فلزی، صدفی وسنگی.

شیشه گری:باشکل دادن مواد معدنی ذوب شده در کوره، نظیر سیلیس، خرده شیشه است که با استفاده از روش دمیدن توسط لوله ی مخصوص و ابزار دستی به آن شکل می دهند .
نقاشی سنتی:   نقاشی روی چرم، پشت شیشه، روی شیشه، سفال و چینی که نقوش آن عبارتند از: ختایی، روی بند ختایی واسلیمی در یک فضای مشخص وهم چنین جانوری، منظره، شکارگاه و…

بافته های سنتی : با استفاده از ابزار دستی بر مبنای طرحی ساده، محصول بافته می شود و این بافته ها غالبا” برای تزئینات لوازم منزل، شال، سجاده، نوارهای تزئینی و…به کار می رود.
مروابافی: بافت رشته های حاصل از الیاف سلولزی به کمک دست و ابزار ساده دستی است که  محصولات مختلفی نظیر انواع سبد، انواع ظروف، مبلمان و.. تولید و عرضه می گردد.

چلنگری(تولیدات فلزی فرفوژه) : اصطلاحا”تولیدمحصولات فلزی از میلگردها ویا پروفیل های سبک را که عموما” جنبه تزئینی دارند، فرفوژه می نامند.
 
منبع:www.behtour.com

قلم زنی روی فلزات : طرح ها ونقوش سنتی با استفاده از قلم، چکش وسایر ابزار دستی بر روی اشیاء ساخته شده از فلز یا آلیاژ شکل می گیرد.

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:6 |

فرش بافی
فرش بافت قزوین از نفیس ترین فرشهای بافته شده ایران می باشد که متأسفانه بافت آن فراموش شده است و تنها تعدادی از آنها در موزه ها و مجموعه های شخصی دیده می شود از ویژگیهای این فرش تنوع کاربرد رنگ و نقش می باشد.

گلیم بافی
این هنر تقریباً در تمامی روستاهای قزوین رایج است از مراکز مهم بافت گلیم می توان به رودبار الموت، رودبار شهرستان، ارداق و ضیاء آباد اشاره کرد.
جاجیم بافی
این هنر در استان قزوین از سابقه نسبتاً طولانی برخوردار است در اکثر روستاهای این استان جاجیم بافی رایج بوده است، اما متأسفانه اکثر کارگاههای آن از چرخه تولید خارج شده است. مواد اولیه بافت جاجیم پشم است که معمولاً توسط زنان روستا تهیه می شود زنان در مواقع بیکاری علاوه بر پشم چینی آنها را توسط مواد محلی و گیاهی رنگ می کنند. لازم به ذکر است که امروزه از کامواهای رنگی در جاجیم بافی استفاده می کنند روستائیان در فصول بیکاری که پاییز و زمستان است کارگاه جاجیم را در داخل اتاق بر پا می دارند و عشایر از اوایل بهار و اواخر زمستان در فضای باز به جاجیم بافی می پردازند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:4 |

 تولید انواعی از صنایع دستی در مناطق عشایری و روستایی و نیز در شهرهای استان فارس رواج دارد. بیشترین تعداد صنعتگران دستی در گروه بافته های داری – قالی، گلیم و گبه – قرار دارد . پس از آن باید از خاتم – خاتم سازی و خاتم کاری و پس از آن معرق چوب، منبت کاری چوب، ریزه کاری، نقاشی روی چوب سفال و سرامیک سازی، کاشی معرق کاشی هفت رنگ و نقاشی روی سفال یاد کرد. از رشته های رایج در استان فارس طراحی و نگارگری ( نگارگری، گل و مرغ سازی، تذهیب و تشعیر ) است. رنگرزی گیاهی و استفاده از مواد ملونه طبیعی در رنگرزی خامه و ابریشم نیز کاری پررونق در استان فارس است. در زمینه فلز کاری و هنرهای مرتبط با فلز نیز استان فارس از سابقه طولانی برخوردار و آثار نقره کاری و قلمزنی روی نقره آن شاخص است. سایر رشته های صنایع دستی رایج در این استان عبارتند از : دوخت لباسهای محلی عروسک سازی، در پیکر تراشی، نمدمالی، سراجی، رودوزی های سنتی، بافتنی ها، نقشه کشی فرش و گچ گلیم.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 23:1 |
نمد مالی: یکی دیگر از صنایع دستی که قدمتی دیرینه در استان سمنان دارد، نمد مالی است. وضعیت فعلی تولید نمد در استان سمنان از نظر کمی و کیفی بسیار مطلوب است و مراکز تولید نمد در استان، شهرستان سمنان، دامغان و روستای ابرسیج شاهرود است. مواد اولیه مصرف شده در نمد مالی پشم است که در اندازه های مختلف تهیه می شود. آنچه در نمد مالی می توان مشاهده کرد، ذوق و هنر، به همراه تحرک تولید کننده است. تولیدات این زحمت کشان علاوه بر استفاده شخصی به روستاهای شمالی استان و شهرستان مازندران ارسال می شود.
چاپ قلمکار: چاپ قلمکار، گونه ای از چاپ سنتی روی پارچه بافته شده است. برای نخستین بار، قلم کار سازان ایرانی برای دسترسی به تولید بیشتر و ایجاد هماهنگی و یکنواختی نقش ها، استفاده از مهره های چوبی را جایگزین استفاده از قلمو ساخته اند. برای فراهم آوردن امکاناتی به منظور استفاده مردم، قلم کار را که در گذشته فقط برای روی پارچه های پشمی و ابریشمی انجام پذیر بود بر انواع پارچه از قبیل متقال، کتان، چلوار و کرباس انجام دادند. در حال حاضر چاپ قلم کار به وسیله قالب های چوبینی که دارای نقوش برجسته است انجام می شود. در حقیقت رکن اصلی قلمکار سازی را قالب سازی تشکیل می دهد که معمولاً توسط افرادی که حرفه و تخصصشان قالب تراشی است به تفکیک رنگ و حداکثر در چهاررنگ روی چوب های گلابی و زالزالک تراشیده می شود گروهی از هنرمندان در رشته هایی چون ریشه تابی که پارچه زیر ساخت قلمکار را آماده می سازند یا صحرا کاری که کارهای رنگرزی، سفید گری، بخار و شستشوی پارچه های قلمکار را به عهده دارد به فعالیت مشغولند. مهمترین مرکز این صنعت در استان در شهرستان دامغان قرار دارد که ماهانه مقادیر هنگفتی انواع رومیزی، پرده، سفره و سایر محصولات قلمکار تولید و برای صدور به خارج از کشور آماده می کند

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:59 |

سفالگری

سفالگری از اواخر هزاره هفتم ق.م در استان زنجان رواج داشت. گواه این مطلب کشف سفال‌های کم دوام و کدر است که به آن دوره تعلق دارد. پس از اسلام بهترین نمونه سفال‌های دوره سلجوقی در این استان ساخته شده است. این ظروف به صورت کاسه و بشقاب، در اندازه‌های مختلف و به اشکال انسانی و حیوانی، با کتیبه‌هایی به خط کوفی و طرح‌های اسلیمی تزیین شده‌اند. نقوش این ظروف به صورت برجسته و لعاب آن زرد و سبز کم‌رنگ است. در اوایل قرن هشتم هـ .ق، سلطانیه یکی از مهم‌ترین مراکز سفالگری ایران بود. بارزترین مشخصات سفال‌های این دوره عبارتند ‌از: برجسته بودن نقوش، نقاشی زیر لعاب، کتیبه‌هایی به خط کوفی با عبارت لا‌اله‌الا‌الله و ظروفی با لعاب سفیدرنگ و گاهی سبز روشن و نقوشی مانند مجلس شکار، پرندگان در حال پرواز و بوته‌های گیاهی. از دیرباز تا کنون روستاهای سلطانیه، «بلوبین»، «گلابرسفلی و علیا» و «قلتوق» از جمله مراکز سفالگری استان زنجان بوده‌اند و ظروف مختلف مانند خمره، کشک‌ساب، کوزه، تنور در این مراکز تولید می‌شده است. در چند دهه اخیر با رواج ظروف پلاستیکی، تولید و استفاده از ظروف سفالی کم‌رنگ شده است. امروزه سفالگران این روستاها، اشیایی چون تنور، کوزه، گلدان تولید می‌کنند. گفتنی است که روستای قلتوق اولین روستایی است که در آن استفاده از چرخ سفالگری رواج یافته است و سفالگران آن را آقایان تشکیل می‌دهند، در صورتی که سفال‌های دیگر روستاها بدون چرخ سفالگری و با شیوه ورقه‌ای، فتیله‌ای ساخته شده و سفالگران آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:57 |

ب‍‍ا ت‍وج‍ه‌ ب‍ه‌ پ‍ی‍ش‍ی‍ن‍ه‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ز‌اگ‍رس‌ ک‍ه‌ در گ‍ذش‍ت‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ دور م‍‍ه‍د ت‍م‍دن‌ و ف‍ر‌ه‍ن‍گ‌ ‌ع‍ی‍لام‍ی‍‍ان‌ ب‍وده‌، ‌ای‍ن‌ س‍رزم‍ی‍ن‌ پ‍ی‍وس‍ت‍ه‌ ب‍س‍ت‍ر م‍ن‍‍اس‍ب‍‍ی‌ ب‍ر‌ا‌ی‌ رش‍د و ش‍ک‍وف‍‍ای‍‍ی‌ ‌ه‍ن‍ر و ص‍ن‍‍ای‍‍ع‌ دس‍ت‍‍ی‌ در زم‍ی‍ن‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ب‍ه‌ ش‍م‍‍ار ‌آم‍ده‌ ‌اس‍ت‌. ‌ه‍م‍چ‍ن‍ی‍ن‌ ت‍‍ع‍دد و ت‍ک‍ث‍ر ق‍وم‍‍ی‌ و ف‍ر‌ه‍ن‍گ‍‍ی‌ م‍ردم‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ (ب‍خ‍ت‍یاری‍‍ه‍‍ا‌ی‌ س‍‍اک‍ن‌ ش‍م‍‍ال‌ و ش‍رق‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌، ‌ا‌ع‍ر‌اب‌ س‍‍اک‍ن‌ در ج‍ن‍وب‌ و ‌غ‍رب‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ و س‍‍اک‍ن‍‍ان‌ ب‍خ‍ش‍‍ه‍‍ا‌ی‌ م‍رک‍ز‌ی‌ ک‍ه‌ ‌ع‍م‍دت‍‍ا ش‍‍ه‍ر‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌ا‌ه‍و‌از، دزف‍ول‌، ش‍وش‌ و ش‍وش‍ت‍ر ر‌ا ش‍‍ام‍ل‌ م‍‍ی‌ ش‍ود) م‍وج‍ب‌ ش‍ده‌ تا ص‍ن‍‍ای‍‍ع‌ دس‍ت‍‍ی‌ در خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ‌از ت‍ن‍و‌ع‌ چ‍ش‍م‍گ‍ی‍ر‌ی‌ ب‍رخ‍ورد‌ار ش‍ود. وج‍ود ‌ع‍ش‍‍ای‍ر ک‍وچ‌ رو ک‍ه‌ خ‍ود ح‍‍اف‍ظ ‌ه‍ن‍ر‌ه‍‍ا و ص‍ن‍‍ای‍‍ع‌ دس‍ت‍‍ی‌ خ‍‍اص‌ ‌ه‍س‍ت‍ن‍د م‍وج‍ب‌ ت‍ن‍و‌ع‌ رش‍ت‍ه‌ ‌ه‍‍ا و ن‍ی‍ز ت‍روی‍ج‌ ص‍ن‍‍ای‍‍ع‌ دس‍ت‍‍ی‌ ب‍ه‌ دی‍گ‍ر م‍ن‍‍اطق‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت‌.

ک‍پ‍وب‍‍اف‍‍ی‌: ی‍ک‍‍ی‌ ‌از ص‍ن‍‍ای‍‍ع‌ دس‍ت‍‍ی‌ ب‍وم‍‍ی‌ و خ‍‍اص‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ م‍ح‍ص‍ولات‍‍ی‌ ب‍ه‌ ن‍‍ام‌ ک‍پ‍و م‍‍ی‌ ب‍‍اش‍د ک‍ه‌ ب‍‍ا پ‍ی‍چ‍ش‌ س‍‍اق‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍رک‍ز‌ی‌ و ج‍و‌ان‌ ن‍خ‍ل‌ ب‍ه‌ دور س‍‍اق‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ک‍رت‍ک‌ ش‍ک‍ل‌ م‍‍ی‌ گ‍ی‍رد و ب‍‍ا ن‍ق‍ش‌ ‌ان‍د‌از‌ی‌ ک‍‍ام‍و‌ا‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌ال‍و‌ان‌، زی‍ب‍‍ای‍‍ی‌ ‌آن‌ چ‍ن‍د ب‍ر‌اب‍ر م‍‍ی‌ ش‍ود. م‍رکز ب‍‍اف‍ت‌ ک‍پ‍و، د‌ه‍س‍ت‍‍ان‌”ش‍‍ه‍ی‍ون‌ ” و‌اق‍‍ع‌ در ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ دزف‍ول‌ ب‍وده‌ و م‍‍ع‍م‍ولاً ب‍ه‌ ش‍ک‍ل‌ س‍ب‍د‌ه‍‍ا‌ی‌ در د‌ار و ب‍دون‌ در ب‍ه‌ ص‍ورت‌ س‍ی‍ن‍‍ی‌ در ‌ان‍د‌ازه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ رن‍گ‍‍ی‌ و س‍‍اده‌ ب‍‍اف‍ت‍ه‌ م‍‍ی‌ ش‍ود.
 ح‍ص‍ی‍ر: ح‍ص‍ی‍رب‍‍اف‍‍ی‌ ‌از ق‍دی‍م‍‍ی‌ ت‍ری‍ن‌ ص‍ن‍‍ای‍‍ع‌ دس‍ت‍‍ی‌ و ش‍‍ای‍د ک‍‍ه‍ن‌ ت‍ری‍ن‌ ‌آن‍‍ه‍‍ا در ‌اس‍ت‍‍ان‌ م‍‍ی‌ ب‍‍اش‍د. ‌ای‍ن‌ ‌ه‍ن‍ر- ص‍ن‍‍ع‍ت‌ در خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ب‍س‍یار پ‍ررون‍ق‌ ب‍وده‌ ب‍ه‌ طور‌ی‌ ک‍ه‌ ف‍ر‌آورده‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌آن‌ در ‌ه‍م‍ه‌ ن‍ق‍‍اط ‌ای‍ر‌ان‌ ‌ع‍رض‍ه‌ م‍‍ی‌ ش‍ود. ‌ام‍روز در ن‍ق‍‍اط م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ‌ه‍ر ج‍‍ا ک‍ه‌ دس‍ت‍رس‍‍ی‌ ب‍ه‌ ب‍رگ‌ ن‍خ‍ل‌ و ن‍‍ی‌ و ت‍رک‍ه‌ ‌ام‍ک‍‍ان‌ پ‍ذی‍ر ب‍‍اش‍د م‍‍ی‌ ت‍و‌ان‌ ح‍ص‍ی‍رب‍‍اف‍‍ی‌ ر‌ا دی‍د. ش‍‍ه‍ر‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌آب‍‍اد‌ان‌ خ‍رم‍ش‍‍ه‍ر، ش‍‍ادگ‍‍ان‌ و دش‍ت‌ ‌آز‌ادگ‍‍ان‌ ‌از م‍ر‌اک‍ز ‌ع‍م‍ده‌ ت‍ول‍ی‍د ‌ای‍ن‌ م‍ح‍ص‍ول‌ ‌اس‍ت‌.

ق‍‍ال‍‍ی‌ م‍ح‍ل‍‍ی‌: ن‍و‌ع‍‍ی‌ ق‍‍ال‍‍ی‌ ب‍‍ا ک‍ی‍ف‍ی‍ت‌ ب‍‍الا و ن‍ق‍وش‌ ب‍س‍ی‍‍ار م‍ت‍ن‍و‌ع‌ در ش‍م‍‍ال‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ ت‍وس‍ط زن‍‍ان‌ و دخ‍ت‍ر‌ان‌ ب‍خ‍ت‍ی‍‍ار‌ی‌ ب‍دون‌ ب‍ک‍‍ارگ‍ی‍ر‌ی‌ ن‍ق‍ش‍ه‌ ‌از پ‍ی‍ش‌ طر‌اح‍‍ی‌ ش‍ده‌ و ف‍ق‍ط ب‍‍ا ت‍ک‍ی‍ه‌ ب‍ر ذ‌ه‍ن‌ خ‍لاق‌ ‌آن‍‍ان‌ ت‍ول‍ی‍د م‍‍ی‌ ش‍ود. ن‍ق‍وش‌ ‌ای‍ن‌ ق‍‍ال‍ی‍‍ه‍‍ا ب‍س‍ی‍‍ار م‍ت‍ن‍و‌ع‌ و چ‍ش‍م‌ ن‍و‌از ‌اس‍ت‌ و ‌اک‍ث‍ر ن‍ق‍وش‌ ‌از طب‍ی‍‍ع‍ت‌ و م‍ح‍ی‍ط ‌اطر‌اف‌ زن‍دگ‍‍ی‌ ‌آن‍‍ان‌ م‍‍ان‍ن‍د گ‍ل‌، ک‍‍اس‍ه‌، م‍‍ا‌ه‍‍ی‌، پ‍رو‌ان‍ه‌، ش‍‍ان‍ه‌ ت‍ش‍ک‍ی‍ل‌ م‍‍ی‌ گ‍ردد. ش‍‍ه‍ر‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍س‍ج‍د س‍ل‍ی‍م‍‍ان‌، ‌ان‍دی‍م‍ش‍ک‌ و ‌ای‍ذه‌ ‌از م‍ر‌اک‍ز ت‍ول‍ی‍د ‌ای‍ن‌ م‍ح‍ص‍ول‌ م‍‍ی‌ ب‍‍اش‍د.

منبع:www.behtour.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:54 |
قالی‌بافی  : در حال حاضر روستای مود ـ بیست و نه کیلومتری بیرجند ـ از مهم‌ترین مراکز تولید قالی در بیرجند به شمار می‌رود. امروزه در بازارهای جهانی قالی بیرجند را به نام مود می‌شناسند. مرغوبیت و شهرت قالی مود به جهت استفاده از پشم محلی، شست و شوی خوب، رنگریزی سنتی و بافت خوب آن است. نقش‌های ریز ماهی، خشتی،  پر طاووسی (چهار شعله، بوته جغه)، نقش سی و سه کله، نقش ساده و … از جمله نقش‌های مورد استفاده قالی‌های این منطقه است.
  پارچه‌بافی  : پارچه‌بافی در بیرجند از قدمتی طولانی برخوردار است، ولی با گسترش صنایع مدرن نساجی در حال فراموشی است. قدیفه، بقبند، چادر شب، سارق، صافی، دستارخان، چهار پوشاله، کرباس، لنگ، سفره توتی و حوله از انواع پارچه‌های نخی هستند که در این منطقه بافته می‌شوند.
  سفالگری : سفالگری در برخی نقاط بیرجند به ویژه در روستای «شاهزیله» بخش خوسف متداول است. در این منطقه انواع وسایل سفالی ساخته می‌شود. سفال این منطقه کاربردی و از نوع بدون لعاب است.
  سبدبافی : این هنر هنوز در برخی از روستاهای بیرجند متداول است. در ساخت انواع سبد از ساقه‌های لطیف بید، بادامک، گز و ساقه غلات به ویژه گندم و جو استفاده می‌شود. انواع سبد عبارتند از: سبد معمولی، شلغم شوی، گربه تاز، قفس پرندگان، کباره، کالک بیز و … .

از انواع حرفه‌های دیگر که در بیرجند متداول است می‌توان به جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، نمدمالی، زیلوبافی، مسگری، آهنگری، زرگری، دباغی و … اشاره کرد. هم‌چنین سوزن‌دوزی سنتی، چشمه‌دوزی، آجیده‌دوزی، ابریشم‌دوزی، خامه‌دوزی، ملیله‌دوزی و قلاب‌بافی نیز از هنرهای ظریف و رایج این منطقه به شمار می‌رود.

   منبع:www.behtour.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:53 |

بافته های داری
وجود مراتع سرسبز و بکر و رونق دامداری که نتیجه آن دسترسی به مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت است، دستبافت های متنوع و چشم نوازی از  نظر طرح و رنگ را باعث شده است. نقشهای ذهنی همه ریشه در اعتقادات و باروهای بافنده دارد. نگاره ها و موتیف ها برگرفته از طبیعت و زندگی روزمره و کارکردی سمبلیک دارند. بافته های داری شامل موارد گلیم، سفره کردی، پلاس، قالی، قالیچه و پشتی می باشد.

گلیم
نوعی مفرش بدون پرز است که از درگیری تار و پود به یکدیگر ایجاد می شود. که معمولاً تار از پنبه و پشم بوده و پود گذاری با نخ های پشمی بوده یا کرک بصورت رنگی انجام می شود. گلیم بافی در ایران شوه های گوناگونی دارد ولی انچه که مهم است و گلیم یک منطقه را از منطقه دیگر جدا می کند نقوش و طرحهای مورد استفاده رنگ آمیزی و نوع بافت آن بسیار است. گلیم شامل یک رو و دورو بوده و موارد استفاده ان بسیار است. نه تنها جهت زیانداز بلکه در مواردی دیگر چون جوال، خورجین، پادری، کناره، پرده ای، کیف، پشتی و موارد تزئینی به کار می رود. امروزه تقریباً در تمام شهرستانهای استان بافت گلیم رواج داشته و در کلیه مراکز اموزشی صنایع دستی به هنر جویان آموزش داده می شود.

سفره کردی
رایج ترین هنر عشایر بافت نوعی گلیم به نام سفره کردی است که بازگو کننده داستان زندگی بافنده است. این هنر مختص به خراسان بزرگ بوده و از بافته های منحصر به فرد زنان کرد عشایر این خطه می باشد که در شهرستانهای بجنورد، مانه و سملقان، شیروان، فاروج و اسفراین رواج دارد. سفره کردی با نقشهای بسیار زیبا و با مضامین و مفاهیم عمیق که ریشه در باورهای این منطقه دراد، از جنس پشم بافته می شود. نقوش به کار رفته در این دستبافته های نیز دارای تنوع بسیاری بوده که عمدتاً شامل نقوش انتزاعی گیاهی، حیوانی و نقوش هندسی و بر اساس سه شکل مربع، مثلث و دایره می باشد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:51 |
قالی بافی
یکی از صنایع دستی مهم استان خراسان قالی بافی است. پیشینه قالی بافی در این استان را می توان به دو دوره متمایز تقسیم کرد:

- دوره صفویه، که قالی های این دوره اغلب دارای نقش های هراتی با زمینه لاجوردی و یا لاکی سیر و با حاشیه باریک به رنگ زرد روشن می باشد.

- دوره دیگر راه اندازی کارگاه های قالی بافی توسط بازرگانان تبریزی در نیمه دوم قرن سیزدهم است. به این دلیل، امروزه در صنعت فرش مشهد دو نوع گره وجود دارد که عبارت اند از: گره فارسی (محلی) و گره ترکی (تبریزی).

مهم ترین مرکز قالی بافی در استان خراسان، مشهد است. زمینه قالی های مشهدی دارای رنگ لاکی با نقش ترنج و لچک و حاشیه لاجوردی است. بیرجند، طبس، کاشمر، سبزوار و نیشابور از نظر قالی بافی به ترتیب در مراحل بعدی قرار می گیرند.

در میان عشایر خراسان، قالی بافی از رونق فراوانی برخوردار است. قالیچه های بلوچی در میان چادر نشینان اطراف تربت حیدریه، کاشمر، سرخس و تربت جام رایج است. هم چنین در میان عشایر کرد که در  شمال خراسان سکونت دارند، بافت قالیچه های ترکمنی رواج دارد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:46 |

قالی بافی: در میان عشایر بختیاری قالی بافی از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از زنان نوعی قالی به نام بی بی باف می بافند که از کیفیت بالایی برخوردار است. طرح و چشم انداز آن به لچک و ترنج معروف است. هم اکنون نوعی قالیچه با کرک های بلند و پرزدار از نوع پست به نام خرسک بافته می شود. اکثر قالی های بنام بختیاری در منطقة چهارمحال بافتهمی شود.
چوخابافی: چغا و چوغا نیز خوانده می شوند که نوعی بالا پوش محلی و لباس ویژه بختیاری هاست و معمولاً به رنگ سفید با نقوشی به رنگ های سیاه  یا آبی بافته می شود که نوع پشم آن مرغوب است.
نمدمالی: ساخت نمد اختصاص به شهرهای شهرکرد و بروجن دارد. بعضی از نمدمالان شهر کرد یا بروجن در محل های ییلاقی عشایر چلگرد، شیخ علیان و دشتک برای مدت ۳ الی ۴ ماه اتراق می کنند و یا در مرکز تجمع عشایر اقدام به نمدمالیمی نمایند.
کلاه مالی:مرکز تولید این صنایع دستی شهرکرد و بروجن است. معروفترین کلاههای منطقه کلاه خسروی، شب کلاه و کلاه قشقایی است.
گیوه دوزی:
در شهرکرد و بروجن رایج است. رویه گیوه معمولاً از قمشه، آباده، فسا و جهرم وارد می شود و مقدار کمی را نیزبرخی از زنان شهرکرد و بروجن می بافند.
خورجین بافی:از دست بافتهای بی گره عشایر بختیاری است که جنبه خود مصرفی دارد و توسط زنان برروی دارهای افقی بافته می شود.
گلیم بافی:از نظر اندازه، وزن، رنگ و کاربرد تفاوت چشمگیری با قالی بافی دارد و به همین دلیل کاربردهای متفاوت دارند.گلیم های عشایر بختیاری عمدتاً دستبافت زنان طائفة اولاد حاج علی است که بافت آن سوزنی و بسیار مشکل است.
جاجیم بافی: جاجیم ها به شکل نوارهایی دراز و باریک به عرض ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر بافته می شود. در معدودی از روستاهای چهارمحال و بختیاری جاجیم بافته می شود که میزان تولید آن کم و جنبه خود مصرفی دارد.
وریس:وریس یا ویریس نوعی تسمه بافته شده از ابریشم است که بیشتر توسط زنان ایل بافته می شود و برای استفاده های گوناگون در زندگی کوچ نشینی به کاربرده می شود.
خور:از آن برای حمل گندم، آرد ، برنج و جو و … استفاده می شود، نحوه بافت خور شبیه بافت خورجین است.
نمکدان:نمکدان یا تی ور گونه ای خاص از صنایع دستی عشایر است  که برای حمل و نگهداری نمک و در مواردی سایر لوازم کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و قسمت رویه آن به صورت فرش و قسمت زیرین آن به صورت جاجیم بافته می شود.
پلاس:نوعی زیر انداز است که آن را یا از تکه های پارچه و یا از نخهای پنبه ای و پشمی می بافند و مورد استفاده قرار می دهند .

منبع:www.behtour.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:44 |

بیشتر صنایع دستی استان عبارتند از: قلم زنی روی مس و برنج، خراطی و سبد بافی، خاتم کاری، شیشه گری، تراش و نقاشی روی شیشه، زیلوبافی، نقاشی روی چرم، قالی بافی و چاپ باتیک، سفال گری، حصیر بافی، ورنی بافی و دست بافی، جاجیم و گلیم، چنته، روبه پشتی، جوال، خورجین.

پتو بافی
این صنعت فقط در روستای قشلاق ملارد، از توابع کرج، رواج دارد و دست اندرکاران آن را عموماً افراد غیر بومی مهاجر از تبریز و دیگر نقاط کشور تشکیل می دهند.

جاجیم بافی
کوهستانی بودن و داشتن مراتع سرسبز و گله داری گسترده در منطقه فیروزکوه، این منطقه را به یکی از مراکز تولید پشم ایران تبریل کرده است. جاجیم های تولیدی در روستاهای فیروز کوه به دلیل نزدیکی منطقه با مازندران کاملاً تحت تاثیر دست بافت های آلاشت است، با این تفاوت که عرض جاجیم های تولیدی آن از ۲۵ سانتی متر تجاوز نمی کند. گروهی از عشایر ساکن در روستای «قجر تخت رستم » از توابع شهریار ، نیز در گذشته به تولید جاجیم های بسیار نفیس اشتغال داشتند که امروزه به دلیل جاذبه های اقتصادی قالی بافی جذب این حرفه شده اند. در روستاهای کوهان از توابع دماوند، کارگاه های تولید جاجیم، به تولید بافته هایی به عرض ۵۲ سانتی متر اشتغال دارند. عشایر اسکان یافته در روستاهای قشلاق فرون آباد، قشلاق حاجی آباد، قلعه نو و لپه زنگ (از توابع شهر ری) نیز با بافت جاجیم آشنایی دارند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:43 |

معرفی صنایع دستی
صنایع دستی و هنرهای سنتی استان بوشهر به دلیل دور بودن از مرکز و همچنین نبودن مواد اولیه در منطقه، معدود و تنها شامل رشته های حصیر بافی، عبا بافی، منبت، گره سازی ( گره سازی امروز دیگر رایج نیست)، گلیم، گبه، قالی و جاجیم است. رشته های گلیم و گبه به دلیل این اما عبا بافی رو به فراموشی است . سفال گری به دلیل نبودن بودجه کافی در دسترس هنرمندان و دور بودن از مرکز از کیفیت خوبی برخوردار نیست . هنرهای سنتی در این منطقه انگشت شمار است، اما در بیشتر روستاهای شهرستانهای دشتی، دشتستان، گناوه، کنگان و دیر به گبه بافی مشغولند . در گبه بافی، روستای شول شهرستان گناوه از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا قدمت بیشتری در گبه بافی دارد . گبه های شول به کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی اروپا صادر می شود . نقشه های گبه های صادراتی توسط شرکت ها سفارش داده می شود و نقش هایی است که مورد پســند بازار اروپا است و ریشه در گبه بافی محلی ندارد .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:39 |

قالی بافی: مواد اولیه بکار رفته در این گونه زیر انداز عمدتاً از ابریشم بوده که در بیشتر موارد به صورت تمام ابریشم و در پاره ای از مواقع از کرک و ابریشم با پشم در بافت فرش استفاده می شود. امروزه بخش عمده ای از زیر اندازهای سنتی که در استان استفاده می شود را فرش های گل ابریشم با رج شماره بالای ۴۰ و در اندازه های ذرع و نیم(۱۰۰×۱۵۰) و قالیچه(۱۴۰×۲۲۰) تشکیل می دهند که عمدتاً در شهرستانهای دره شهر و ایوان از توابع استان ایلام بافته می شود.

گلیم نقش برجسته: این بافته از نظر اصالت و تولید مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی استان ایلام است که زمینه آن گلیم ساده و نقوش آن گره کامل قالی است که طبیعتاً بعد از بافت نقوش آن برجسته تر از زمینه است در سایر مناطق ایران از جمله اراک، کرمانشاه نیز بافت این گونه گلیم انجام می شود ولی اصالت آن مختص به استان ایلام بوده و برای اولین بار بافت آن در روستای زنجیره از توابع شهرستان شیروان چرداول استان ایلام شروع شده است.
نمد مالی: به دلیل بافت عشایری این استان و تامین مواد اولیه (پشم) مورد نیاز در داخل منطقه، نمد مالی از رونق خوبی برخوردار است. البته به دلیل تاثیرات جوی، این حرفه فصلی بوده و از اول تابستان تا ابتدای ماه سوم پائیز به مدت پنج ماه در سال انجام می گیرد و فرایند تولید شامل در هم تنیدن الیاف طی مراحل حلاجی کردن پشم، لوله کردن و کوبیدن آن است که در نهایت منجر به تولید نمد زیر انداز، کلاه نمدی و پالتوی (کپنک) خواهد شد. این حرفه عجین با سر انگشتان نمد مالان سخت کوش ایلام، ایوان، دهلران و آبدانان است.

موج بافی: بافت جاجیم بدون گره است و تقریبا در تمام نقاط باختری ایران کاربرد دارد. از موج یا جاجیم به عنوان رخت خواب پیچ و جانماز و … استفاده می شود. موج از پشم ریسیده شده بافته می شود. جاجیم را به شکل نوارهای دراز و باریک می بافند و سپس هر نوار را به هم می دوزند و تقریباً چهار تا نوار تشکیل یک جاجیم را می دهند. در سطح و روی جاجیم فقط تارها دیده می شود و پودها زیر تارها مخفی می ماند.
احرامی بافی: یکی از دستبافته هایی است که ماسوره اساس کار آن است و ماکو با الیاف نخی در این نوع بافته به کار می رود و از خامه پشمی رنگرزی شده به عنوان مواد اولیه آن استفاده می شود. بافت این هنر- صنعت در ایلام، ایوان و مهران انجام می شود و با توجه به تعیین شهر مرزی مهران به عنوان مسیری برای اعزام و تردد زائران کربلای معلی، بافت این گونه دست بافته ها برای سجاده اهمیت بیشتری یافته است.

منبع:www.behtour.com

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:35 |
شهرستان های اصفهان و کاشان دو قطب بزرگ و با اهمیت صنایع دستی استان به شمارمی آیند که بیش ترین وزنه صنایع دستی ناحیه را به سمت خود متمایل نموده اند. صنایع دستی شهرستان اصفهان و صنایع دستی شهرستان کاشان شامل دست ساخت های زیادی می شوند که مهم ترین آن ها قالی بافی، قلم زنی، خاتم سازی، مینیاتور، میناکاری، قلم کاری، کاشی سازی و کاشی کاری، انواع رودوزی ها (قلاب دوزی، سوزن دوزی، ملیله دوزی، چشمه دوزی و ژوردوزی)، فیروزه کوبی، منبت کاری، گلاب گیری و سفالگری هستند.
سیم کشی، زری کشی، زری بافی، گلابتون دوزی، پولک دوزی، زنجیره بافی، قالی بافی و نساجی از صنایع رایج دستی اصفهان است. این صنایع در عهد شاهان صفوی رونق فراوان داشت.
نقش دوزی، ترمه دوزی، زری دوزی، اشک دوزی، تکه دوزی، لندره دوزی، خاتمی، گلابتون دوزی، ده یک دوزی، نقده دوزی، مروارید دوزی، سرمه دوزی، ابریشم دوزی، مروارید دوزی، نقاشی، نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب قرآن، نقاشی روی صدف، نمدمالی، خراطی، سیم کشی و زرکشی، پولک دوزی، زنجیره بافی، نساجی، پاپیه ماشه، پوست دوزی، گیوه دوزی، عبابافی، گلیم بافی، بافت خورجین، مخمل بافی، سکه دوزی، ورشوسازی، ملیله بافی، نقش دوزی، زنار دوزی(اریب دوزی)، مضاعف دوزی، شرابه دوزی، اشک دوزی، مخمل دوزی، تکه دوزی، لندره دوزی، تار دوزی، یراق دوزی، سکمه دوزی، شیشه گری، ابریشم دوزی، کتیبه دوزی، مسگری، چاپ پارچه و شرفه دوزی.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:33 |

گلیم بافی

گلیم های ساده تولید شده در مغان به اصطلاح دراز و باریک با طولی در حدود ۳ تا ۵ متر و عرضی حدود یک متر است و معمولاً در دو قسمت بافته و از جهت طولی به نحو مخصوصی به هم دوخته می شود. ضمن آن که در مناطق عشایری استان بیشتر به استفاده از چله پشمی در تولید کار تمایل دارند و کمتر از نخ پنبه ای به عنوان چله یا تار استفاده می کنند. گلیم های تولیدی خلخال در اندازه ۵/۱ × ۳ متر مربع است و طرح گلیم نیز معمولاً با یک یا چند ترنج و یک حاشیه همراه است و متن زمینه از یک رنگ است و خرده نقشی ندارد.

ورنی

ورنی که گاه به آن گلیم سوزنی نیز گفته می شود، یکی از شاخص ترین “سوماک” های ایران است.  “ال سون” ها و نیز عشایر “ارسباران” عمده ترین تولید کنندگان ورنی هستند. متداول ترین مصارف ورنی شامل خورجین، مفرش(رختخواب پیچ یا فرمش) و زیراندازهایی است که غالباً در اندازه های ۳/۱×۱ متر و ۵/۱×۱ متر روی دارهای عمودی بافته می شود. بافندگان ورنی از نقش هایی چون گوزن, آهو , گرگ, سگ گله, بوقلمون, مرغ و خروس, شغال, روباره, پرندگان محلی و … به گونه ای بسیار زیبا و به صورت هندسی استفاده می کنند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ و ساعت 22:30 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS